• Terminarz Zarządcy 2021
  • Czy refinansowanie kredytu mieszkaniowego się opłaca?
  • Kim zastąpić czujnego sąsiada?
  • Ekonomiczne gospodarowanie wodą w budynku – monitorowanie  i ograniczanie zużycia wody
  • [Raport] Zdalny monitoring wizyjny osiedli – jakie są korzyści

Polecane Artykuły (finanse)

Terminarz Zarządcy 2021

21.07.2020
„Terminarz Zarządcy” – to publikacja skierowana do osób zawodowo związanych z branżą zarządzania: nieruchomościami spółdzielczymi i wspólnot mieszkaniowych, zasobami publicznymi, obiektami komercyjnymi. To nie tylko czytelne kalendarium i miejsce na notatki, ale przede...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Czy refinansowanie kredytu mieszkaniowego się opłaca?

01.09.2020
Wbrew temu, co wciąż może sądzić wiele osób, posiadacz kredytu mieszkaniowego nie jest „przywiązany” do jednego banku aż do czasu zakończenia spłaty swojego długu. Spora część kredytobiorców może tak myśleć, ponieważ refinansowanie kredytu mieszkaniowego wciąż nie...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Rozmowa z Aleksandrem Mrozkiem, Dyrektorem Generalnym Local Network.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Ekonomiczne gospodarowanie wodą w budynku – monitorowanie...

19.08.2020
Rozliczenie wody zużytej na danej nieruchomości i próba optymalizacji lub modernizacji instalacji wodociągowej, by użytkownicy lokali płacili za wodę faktycznie zużytą w danym lokalu i sprawiedliwie za wodę zużytą na cele wspólne, to nie jedyne stojące przed zarządcą...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

[Raport] Zdalny monitoring wizyjny osiedli – jakie są korzyści

18.05.2020
Jak pogodzić rosnące minimalne stawki godzinowe ze zrozumiałymi oczekiwaniami finansowymi firm ochroniarskich, gdzie koszty pracownicze stanowią nawet ponad 90 proc. ich wynagrodzenia? Jest na to prosty i tani sposób, doceniony już w prestiżowym konkursie Think Big.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Jak inwestować w nieruchomości gdy brak jest gotówki?

Duże potrzeby a małe środki
Grzegorz Okoński  |  Administrator 4/2012  |  27.11.2012  |  2
Duże potrzeby a małe środki
Duże potrzeby a małe środki
WG

Jakość zasobu mieszkaniowego w Polsce systematycznie się podnosi, nowe inwestycje oferują swoim mieszkańcom coraz wyższy komfort i jakość estetyczną. Dlatego nie może dziwić fakt, że także właściciele mieszkań w starszym budownictwie chcieliby, aby części wspólne ich domów znacząco nie odbiegały od współczesnych standardów. Na przeszkodzie do realizacji ambitnych planów stoi prozaiczny powód – brak dostatecznych środków.

Mieszkańcy chcą mieszkać nie gorzej niż właściciele nowo wybudowanych budynków mieszkalnych i posiadają coraz powszechniejszą świadomość, że szybko rozwijający się rynek nieruchomości i duża podaż mieszkań powoduje, że coraz trudniej sprzedać jest mieszkanie w starym nieocieplanym budynku, bez centralnego ogrzewania, z odpadającymi tynkami elewacji i odrapanymi klatkami schodowymi oraz zdewastowana windą. Oczywiście sprzedać prawie zawsze można wszystko, jednak wymaga to radykalnej obniżki ceny od średnich rynkowych, co dla właściciela oznacza idące w dziesiątki tysięcy straty. Analiza cen transakcyjnych i operatów szacunkowych pokazuje, że np. w Warszawie ceny identycznych mieszkań w bliźniaczych nieruchomościach przed i po termomodernizacji i remoncie klatek schodowych oscylowały pomiędzy 500 a 1500 zł. Przy czym lokalizacja np. w centrum tę tendencję jeszcze dodatkowo wzmacniała. Dlatego też dla właściciela średniej wielkości, przykładowo 50 metrowego lokalu może być to wydatek 30-70 tys. zł., co jest kwotą w końcu niebagatelną. Przy tym o wiele łatwiej jest sprzedać mieszkanie w nieruchomości zadbanej, gdyż substandard części wspólnych skutecznie odstrasza kupujących mieszkania na wynajem, jak i większość osób zaciągających na ten cel 30 letnie kredyty hipoteczne.

Powyższe oczekiwania mieszkańców w zakresie podnoszenia standardu budynku, połączone konsekwencjami z wieloletnich zaniedbań remontowymi, nie idą jednak często w parze z możliwościami finansowymi wspólnot mieszkaniowych. Wzrost kosztów eksploatacyjnych skutecznie podtrzymuje ich członków przed radykalnym zwiększaniem funduszu remontowego, co zmusza do szukania nowych, alternatywnych źródeł finansowania polityki modernizacyjnej.

Pożytki z części wspólnych

Wiele wspólnot nie wykorzystało jeszcze potencjału jakie mogą stanowić części wspólne, których sprzedaż może radykalnie odmienić stan finansów budynku. Powierzchnie strychowe, dawne pomieszczenia gospodarcze, suszarnie, czy niewykorzystywane prześwity bramowe mogą być warte nawet setki tysięcy złotych. Ważne jest jednak aby w pierwszej kolejności dokonać analizy technicznych możliwości tych pomieszczeń oraz uzyskać informacje od stosownego organu architektoniczno-budowlanego jakiej przebudowy można świetle przepisów dokonać. Jeżeli są odpowiednie możliwości techniczne i prawne, należy zadbać o odpowiednie upublicznienie oferty dla pozyskania jak największej liczby potencjalnych nabywców. Po wyborze najlepszej oferty dokonuje się przyrzeczenia przeniesienia własności, następnie po adaptacji części wspólnych przez inwestora, wyodrębnia lokale i na koniec odpłatnego przeniesienia własności tych że lokali na nowego właściciela. Należy przy tym pamiętać, że środki uzyskane ze zbycia części wspólnych są własnością wszystkich współwłaścicieli więc konieczna jest stosowna uchwała wspólnoty o przeznaczeniu ich np. na fundusz remontowy.

Można także zastanowić się nad innym rozwiązaniem, polegającym na zbyciu części wspólnych w zamian za remont budynku. Takie rozwiązanie może być szczególnie polecane w przypadku adaptacji większych powierzchni strychowych przez dewelopera, któremu zależy na tym aby po adaptacji sprzedać wybudowane na częściach wspólnych mieszkania w budynku o wysokim standardzie. W takim przypadku inwestor zadba o standard i estetykę części wspólnych bo będzie to miało bezpośredni wpływ na cenę i szybkość sprzedaży wybudowanych lokali. Jednak przy takim rozwiązaniu trzeba dokładnie określić zakres prac oraz profesjonalnie wycenić ich wartość. Kiedy bowiem wartość części wspólnych przekracza wartość zakładanych remontów wartość różnicy wpłacanej na konto wspólnoty może być przedmiotem konkursu ofert na adaptację i zbycie części wspólnych.

Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością fakt, iż to inwestor przeprowadzi na rzecz wspólnoty wszelkie prace remontowe i towarzyszące temu prace projektowe i przygotowawcze, a wspólnota dostanie gotowy produkt w postaci wyremontowanego budynku. Jednak słabą strona tego rozwiązania jest konieczność dokładnego sprawdzenia przez odpowiednich inspektorów nadzoru czy inwestor wywiązuje się z umówionego zakresu i technologii realizowanego remontu. Doświadczenia pokazują, że ocena prawidłowości remontu może być przedmiotem wieloletniego sporu pomiędzy inwestorem a wspólnotą, który także dla samej wspólnoty nie jest korzystny, gdyż opóźnia zazwyczaj wykonanie remontów w zaplanowanym zakresie.

Kolejnym źródłem pożytków mogą być elewacje i dach budynku, na które można wydzierżawić na nośniki reklamowe. Dachy, szczególnie wysokich budynków są także dogodnym miejscem popod dzierżawę na maszty telefonii komórkowej, przynoszącej często kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Pożytki z powyższych dzierżaw nie są może wystarczające na szybkie wykonanie większych, kosztownych remontów, jednak mogą posłużyć jako środki do spłaty wieloletniego kredytu inwestycyjnego, dzięki któremu potrzebne remonty można wykonać natychmiast.

Czytaj dalej: Konieczny kredyt

Komentarze

(2)
makson | 22.04.2013, 11:40
Na pewno odradzam inwestowanie przez kredyty - przy takich sumach to duże ryzyko. Moja firma w tym roku przejęła halę magazynową Jartomu, pod Warszawą. Wykorzystaliśmy dobrą okazję, ale to było przejęcie za gotówkę. W najbliższym czasie zamierzamy zainwestować w kolejną nieruchomość - zakładając, że dalej będą się pojawiały takie okazje.
brano | 15.10.2013, 12:39
A od czego są banki? Jeśli firma ma zabezpieczenie to dostanie kredyt. Co do aktualnych cen - to prawda. Nie pamiętam kiedy po raz ostatni można było przejąć magazyn Jartomu, w strefie ekonomicznej w takiej cenie. To przecież jasno pokazuje jak wygląda sytuacja na rynku.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię we wspólnocie mieszkaniowej »

kpheRosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... Czytam więcej »


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Jak skutecznie zlikwidować problem wilgoci w murach?
Dlaczego warto zainwestować w kompostowniki i grządki podwyższane?
wilgoc sciany kompostoniki na osiedlu
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym.... czytam więcej » Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nawożenia i słońca. Sztuczne nawozy nie są do końca dobre dla roślin. Mozemy sami zadbać o odpowiedni nawóz dla roślin w... Czytam więcej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17048|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12082|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl