CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Źródła ciepła dla centralnego ogrzewania

Jerzy Kosieradzki  |  Administrator 4/2012  |  20.11.2012
Źródła ciepła dla centralnego ogrzewania
Źródła ciepła dla centralnego ogrzewania

Koszty ogrzewania budynków są już dość wysokie, a należy się spodziewać, że będą jeszcze wyższe. Jednym ze sposobów na ich obniżenie może okazać się budowa własnego źródła ciepła. Opłacalność takiej inwestycji należy jednak bardzo starannie zweryfikować.

Zarządca budynku często musi rozwiązać problem, skąd wziąć ciepło, aby było ono nie tylko zawsze dostępne (także poza sezonem grzewczym), ale również tanie. A wiadomo, że ciepłownie wyceniają nie tylko samo dostarczone ciepło, ale także doliczają opłaty przesyłowe, które bardzo podnoszą końcową jego cenę. Budować więc własne źródło ciepła, czy korzystać z sieci cieplnej lub kotłowni lokalnej (osiedlowej)? Co się bardziej opłaca – kupować ciepło czy instalować własne źródło ciepła? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, trzeba przeanalizować dostępne źródła i ich sprawność cieplną oraz obliczyć zużycie paliwa na ogrzanie budynku.

Sprawność cieplna poszczególnych rodzajów kotłów

Kotły na paliwo stałe. Wybierając ten rodzaj kotłów, trzeba się liczyć z tym, że na składowanie paliwa do nich należy przeznaczyć sporo miejsca, aby spokojnie przetrwać zimę. Sprawność tych kotłów także nie jest imponująca. Kotły na węgiel kamienny, tzw. orzech, mają sprawność 75–83%, ekogroszek – 70–80%, ale na miał węglowy tylko 64–67%. Sprawność zaś kotłów opalanych drewnem to 70–80%, ale już z odgazowaniem 80–87%. Drewno jednak spalane w kotłach z odgazowaniem musi być odpowiedniej jakości (dotyczy to wielkości szczap i ich wilgotności) i oczywiście jest droższe niż zwykłe szczapy. Kotły na brykiety z drewna mają sprawność ok. 85%, ale już na pelety – do 94%.

 

 

Kotły na gaz. Kotły zwykłe na gaz ziemny mają sprawność dochodzącą do 95%, podobnie jak te na gaz płynny, ale kotły gazowe kondensacyjne osiągają aż do 109% sprawności.

Kotły olejowe. Tradycyjne mają sprawność 90–94%, ale na rynku jest coraz więcej olejowych kotłów kondensacyjnych o sprawności ponad 100%.

Jakie wybrać paliwo

Rodzaj paliwa rzutuje na koszty inwestycyjne, jeżeli źródło dopiero ma być budowane, a także na późniejsze koszty eksploatacji, które często są pomijane lub niedoszacowane. Dlatego też analizę źródeł ciepła zacznijmy od paliwa, z jakiego możemy ciepło uzyskać.

Podstawowym paliwem w Polsce jest węgiel kamienny, najczęściej spalany jako miał węglowy. Kolejne paliwa to gaz ziemny, olej opałowy, gaz płynny, a na końcu tej listy są produkty przerobu odpadów drewna, tzn. pelety i brykiety z drewna. Warto tu dodać, że produkty przerobu odpadów drewna powoli zdobywają rynek, gdyż producenci oferują już kotły dużej mocy (nawet do 1 MW) na to paliwo, z pełną automatyką, dzięki czemu kotłownia nie wymaga stałego nadzoru, co dotychczas było dużą wadą tego źródła ciepła.

Brykiety słomiane
Brykiety słomiane

Przyjmując jednak, że większość zarządców nie nadzoruje wolnostojących kotłowni osiedlowych, które podlegają innym przepisom niż kotłownie wbudowane, znajdujące się w ogrzewanym budynku, można pominąć miał węglowy jako paliwo.

Bardzo wygodnym paliwem jest gaz ziemny, a oferta kotłów na to paliwo jest bardzo szeroka. Bez problemu można wybrać tańszy model z prostą automatyką lub droższy, np. kondensacyjny, ale pozwalający na programowanie jego działania i nawet zdalny nadzór oraz diagnozowanie niewłaściwej pracy, przyłączając kocioł do sieci telefonicznej lub Internetu.

Podobne możliwości daje olej opałowy, z tą różnicą, że w tym przypadku niezbędne są pomieszczenia na zbiorniki olejowe. Tam, gdzie nie ma sieci gazowej, kotły olejowe sprawdzają się bardzo dobrze. Na rynku są już dostępne kotły olejowe kondensacyjne, których sprawność, przy odpowiednich parametrach pracy dochodzi do 104% (w stosunku do wartości opałowej), co zmniejsza koszty eksploatacyjne, ale, niestety, podwyższa koszty inwestycyjne.

Kotły opalane gazem płynnym mają podobne zalety, jak na gaz ziemny i kotły olejowe. Nie wolno ich jednak instalować w pomieszczeniach, usytuowanych poniżej poziomu gruntu (gaz płynny rozprężony jest cięższy od powietrza i gromadzi się w zagłębieniach). Potrzebne jest też odpowiednie miejsce na zbiorniki gazu płynnego.

W ostatnich latach pojawiły się kotły na pelety lub brykiety z drewna. Gdy opracowano sposób automatycznego zapłonu (kotły bez takiego zapłonu trzeba rozpalać ręcznie), nic już nie stało na przeszkodzie, aby i ten rodzaj paliwa zdobył sobie zwolenników wśród zarządców budynków. Zamontowane przy kotle zbiorniki paliwa można napełniać raz na tydzień. Automatyczna regulacja mocy cieplnej (może nie tak doskonała, jak w kotłach gazowych czy olejowych) jest na tyle sprawna, aby – uwzględniając cenę paliwa – brać pod uwagę takie rozwiązanie przy podejmowaniu decyzji o wyborze źródła ciepła.

Czytaj dalej: Jak określić potrzebny zapas paliwa

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17978|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11259|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10832|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl