CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Źródła ciepła dla centralnego ogrzewania

Jerzy Kosieradzki  |  Administrator 4/2012  |  20.11.2012
Źródła ciepła dla centralnego ogrzewania
Źródła ciepła dla centralnego ogrzewania

Koszty ogrzewania budynków są już dość wysokie, a należy się spodziewać, że będą jeszcze wyższe. Jednym ze sposobów na ich obniżenie może okazać się budowa własnego źródła ciepła. Opłacalność takiej inwestycji należy jednak bardzo starannie zweryfikować.

Zarządca budynku często musi rozwiązać problem, skąd wziąć ciepło, aby było ono nie tylko zawsze dostępne (także poza sezonem grzewczym), ale również tanie. A wiadomo, że ciepłownie wyceniają nie tylko samo dostarczone ciepło, ale także doliczają opłaty przesyłowe, które bardzo podnoszą końcową jego cenę. Budować więc własne źródło ciepła, czy korzystać z sieci cieplnej lub kotłowni lokalnej (osiedlowej)? Co się bardziej opłaca – kupować ciepło czy instalować własne źródło ciepła? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, trzeba przeanalizować dostępne źródła i ich sprawność cieplną oraz obliczyć zużycie paliwa na ogrzanie budynku.

Sprawność cieplna poszczególnych rodzajów kotłów

Kotły na paliwo stałe. Wybierając ten rodzaj kotłów, trzeba się liczyć z tym, że na składowanie paliwa do nich należy przeznaczyć sporo miejsca, aby spokojnie przetrwać zimę. Sprawność tych kotłów także nie jest imponująca. Kotły na węgiel kamienny, tzw. orzech, mają sprawność 75–83%, ekogroszek – 70–80%, ale na miał węglowy tylko 64–67%. Sprawność zaś kotłów opalanych drewnem to 70–80%, ale już z odgazowaniem 80–87%. Drewno jednak spalane w kotłach z odgazowaniem musi być odpowiedniej jakości (dotyczy to wielkości szczap i ich wilgotności) i oczywiście jest droższe niż zwykłe szczapy. Kotły na brykiety z drewna mają sprawność ok. 85%, ale już na pelety – do 94%.

 

 

Kotły na gaz. Kotły zwykłe na gaz ziemny mają sprawność dochodzącą do 95%, podobnie jak te na gaz płynny, ale kotły gazowe kondensacyjne osiągają aż do 109% sprawności.

Kotły olejowe. Tradycyjne mają sprawność 90–94%, ale na rynku jest coraz więcej olejowych kotłów kondensacyjnych o sprawności ponad 100%.

Jakie wybrać paliwo

Rodzaj paliwa rzutuje na koszty inwestycyjne, jeżeli źródło dopiero ma być budowane, a także na późniejsze koszty eksploatacji, które często są pomijane lub niedoszacowane. Dlatego też analizę źródeł ciepła zacznijmy od paliwa, z jakiego możemy ciepło uzyskać.

Podstawowym paliwem w Polsce jest węgiel kamienny, najczęściej spalany jako miał węglowy. Kolejne paliwa to gaz ziemny, olej opałowy, gaz płynny, a na końcu tej listy są produkty przerobu odpadów drewna, tzn. pelety i brykiety z drewna. Warto tu dodać, że produkty przerobu odpadów drewna powoli zdobywają rynek, gdyż producenci oferują już kotły dużej mocy (nawet do 1 MW) na to paliwo, z pełną automatyką, dzięki czemu kotłownia nie wymaga stałego nadzoru, co dotychczas było dużą wadą tego źródła ciepła.

Brykiety słomiane
Brykiety słomiane

Przyjmując jednak, że większość zarządców nie nadzoruje wolnostojących kotłowni osiedlowych, które podlegają innym przepisom niż kotłownie wbudowane, znajdujące się w ogrzewanym budynku, można pominąć miał węglowy jako paliwo.

Bardzo wygodnym paliwem jest gaz ziemny, a oferta kotłów na to paliwo jest bardzo szeroka. Bez problemu można wybrać tańszy model z prostą automatyką lub droższy, np. kondensacyjny, ale pozwalający na programowanie jego działania i nawet zdalny nadzór oraz diagnozowanie niewłaściwej pracy, przyłączając kocioł do sieci telefonicznej lub Internetu.

Podobne możliwości daje olej opałowy, z tą różnicą, że w tym przypadku niezbędne są pomieszczenia na zbiorniki olejowe. Tam, gdzie nie ma sieci gazowej, kotły olejowe sprawdzają się bardzo dobrze. Na rynku są już dostępne kotły olejowe kondensacyjne, których sprawność, przy odpowiednich parametrach pracy dochodzi do 104% (w stosunku do wartości opałowej), co zmniejsza koszty eksploatacyjne, ale, niestety, podwyższa koszty inwestycyjne.

Kotły opalane gazem płynnym mają podobne zalety, jak na gaz ziemny i kotły olejowe. Nie wolno ich jednak instalować w pomieszczeniach, usytuowanych poniżej poziomu gruntu (gaz płynny rozprężony jest cięższy od powietrza i gromadzi się w zagłębieniach). Potrzebne jest też odpowiednie miejsce na zbiorniki gazu płynnego.

W ostatnich latach pojawiły się kotły na pelety lub brykiety z drewna. Gdy opracowano sposób automatycznego zapłonu (kotły bez takiego zapłonu trzeba rozpalać ręcznie), nic już nie stało na przeszkodzie, aby i ten rodzaj paliwa zdobył sobie zwolenników wśród zarządców budynków. Zamontowane przy kotle zbiorniki paliwa można napełniać raz na tydzień. Automatyczna regulacja mocy cieplnej (może nie tak doskonała, jak w kotłach gazowych czy olejowych) jest na tyle sprawna, aby – uwzględniając cenę paliwa – brać pod uwagę takie rozwiązanie przy podejmowaniu decyzji o wyborze źródła ciepła.

Czytaj dalej: Jak określić potrzebny zapas paliwa

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19400|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16530|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11831|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl