CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Źródła ciepła dla centralnego ogrzewania

Jerzy Kosieradzki  |  Administrator 4/2012  |  20.11.2012
Źródła ciepła dla centralnego ogrzewania
Źródła ciepła dla centralnego ogrzewania

Koszty ogrzewania budynków są już dość wysokie, a należy się spodziewać, że będą jeszcze wyższe. Jednym ze sposobów na ich obniżenie może okazać się budowa własnego źródła ciepła. Opłacalność takiej inwestycji należy jednak bardzo starannie zweryfikować.

Zarządca budynku często musi rozwiązać problem, skąd wziąć ciepło, aby było ono nie tylko zawsze dostępne (także poza sezonem grzewczym), ale również tanie. A wiadomo, że ciepłownie wyceniają nie tylko samo dostarczone ciepło, ale także doliczają opłaty przesyłowe, które bardzo podnoszą końcową jego cenę. Budować więc własne źródło ciepła, czy korzystać z sieci cieplnej lub kotłowni lokalnej (osiedlowej)? Co się bardziej opłaca – kupować ciepło czy instalować własne źródło ciepła? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, trzeba przeanalizować dostępne źródła i ich sprawność cieplną oraz obliczyć zużycie paliwa na ogrzanie budynku.

Sprawność cieplna poszczególnych rodzajów kotłów

Kotły na paliwo stałe. Wybierając ten rodzaj kotłów, trzeba się liczyć z tym, że na składowanie paliwa do nich należy przeznaczyć sporo miejsca, aby spokojnie przetrwać zimę. Sprawność tych kotłów także nie jest imponująca. Kotły na węgiel kamienny, tzw. orzech, mają sprawność 75–83%, ekogroszek – 70–80%, ale na miał węglowy tylko 64–67%. Sprawność zaś kotłów opalanych drewnem to 70–80%, ale już z odgazowaniem 80–87%. Drewno jednak spalane w kotłach z odgazowaniem musi być odpowiedniej jakości (dotyczy to wielkości szczap i ich wilgotności) i oczywiście jest droższe niż zwykłe szczapy. Kotły na brykiety z drewna mają sprawność ok. 85%, ale już na pelety – do 94%.

 

 

Kotły na gaz. Kotły zwykłe na gaz ziemny mają sprawność dochodzącą do 95%, podobnie jak te na gaz płynny, ale kotły gazowe kondensacyjne osiągają aż do 109% sprawności.

Kotły olejowe. Tradycyjne mają sprawność 90–94%, ale na rynku jest coraz więcej olejowych kotłów kondensacyjnych o sprawności ponad 100%.

Jakie wybrać paliwo

Rodzaj paliwa rzutuje na koszty inwestycyjne, jeżeli źródło dopiero ma być budowane, a także na późniejsze koszty eksploatacji, które często są pomijane lub niedoszacowane. Dlatego też analizę źródeł ciepła zacznijmy od paliwa, z jakiego możemy ciepło uzyskać.

Podstawowym paliwem w Polsce jest węgiel kamienny, najczęściej spalany jako miał węglowy. Kolejne paliwa to gaz ziemny, olej opałowy, gaz płynny, a na końcu tej listy są produkty przerobu odpadów drewna, tzn. pelety i brykiety z drewna. Warto tu dodać, że produkty przerobu odpadów drewna powoli zdobywają rynek, gdyż producenci oferują już kotły dużej mocy (nawet do 1 MW) na to paliwo, z pełną automatyką, dzięki czemu kotłownia nie wymaga stałego nadzoru, co dotychczas było dużą wadą tego źródła ciepła.

Brykiety słomiane
Brykiety słomiane

Przyjmując jednak, że większość zarządców nie nadzoruje wolnostojących kotłowni osiedlowych, które podlegają innym przepisom niż kotłownie wbudowane, znajdujące się w ogrzewanym budynku, można pominąć miał węglowy jako paliwo.

Bardzo wygodnym paliwem jest gaz ziemny, a oferta kotłów na to paliwo jest bardzo szeroka. Bez problemu można wybrać tańszy model z prostą automatyką lub droższy, np. kondensacyjny, ale pozwalający na programowanie jego działania i nawet zdalny nadzór oraz diagnozowanie niewłaściwej pracy, przyłączając kocioł do sieci telefonicznej lub Internetu.

Podobne możliwości daje olej opałowy, z tą różnicą, że w tym przypadku niezbędne są pomieszczenia na zbiorniki olejowe. Tam, gdzie nie ma sieci gazowej, kotły olejowe sprawdzają się bardzo dobrze. Na rynku są już dostępne kotły olejowe kondensacyjne, których sprawność, przy odpowiednich parametrach pracy dochodzi do 104% (w stosunku do wartości opałowej), co zmniejsza koszty eksploatacyjne, ale, niestety, podwyższa koszty inwestycyjne.

Kotły opalane gazem płynnym mają podobne zalety, jak na gaz ziemny i kotły olejowe. Nie wolno ich jednak instalować w pomieszczeniach, usytuowanych poniżej poziomu gruntu (gaz płynny rozprężony jest cięższy od powietrza i gromadzi się w zagłębieniach). Potrzebne jest też odpowiednie miejsce na zbiorniki gazu płynnego.

W ostatnich latach pojawiły się kotły na pelety lub brykiety z drewna. Gdy opracowano sposób automatycznego zapłonu (kotły bez takiego zapłonu trzeba rozpalać ręcznie), nic już nie stało na przeszkodzie, aby i ten rodzaj paliwa zdobył sobie zwolenników wśród zarządców budynków. Zamontowane przy kotle zbiorniki paliwa można napełniać raz na tydzień. Automatyczna regulacja mocy cieplnej (może nie tak doskonała, jak w kotłach gazowych czy olejowych) jest na tyle sprawna, aby – uwzględniając cenę paliwa – brać pod uwagę takie rozwiązanie przy podejmowaniu decyzji o wyborze źródła ciepła.

Czytaj dalej: Jak określić potrzebny zapas paliwa

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17083|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10653|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10225|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl