CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Co jest ważne przy renowacji?

Co jest ważne przy renowacji?
Co jest ważne przy renowacji?

Ważnym elementem prac osuszeniowych jest ich koszt, ale najważniejszym – poprawna technologia.

Przez osuszanie należy rozumieć czynności, które prowadzą do usunięcia nadmiaru wilgoci. Czy jako osuszanie można zaklasyfikować tylko działania mające na celu samo usunięcie wilgoci ze ściany czy też takie, które skutkują odcięciem dopływu wilgoci, czego rezultatem jest wysychanie przegrody? Opinie są w tym zakresie podzielone. Należy także pamiętać, że prace osuszeniowe są częścią szerzej pojętych prac renowacyjnych, dlatego rozpatrywanie ich w oderwaniu od innych, niezbędnych z technologicznego punktu widzenia czynności jest błędem.

Przyczyny zawilgocenia

Nie wolno też zapominać, że punktem wyjścia do prac renowacyjnych jest zawsze określenie przyczyn zawilgocenia. Dopiero na tej podstawie planuje się zabiegi osuszające. W przeciwnym razie ich efektywność może być znikoma, a w skrajnych wypadkach wywołać (lub przyspieszyć) procesy destrukcyjne.

Technologia a finanse

Wydaje się, że cel robót renowacyjnych jest ściśle określony. Powinien ujmować opis zadania wraz ze sposobem wykonywania robót oraz stawianymi im wymaganiami technicznymi, ekonomicznymi, materiałowymi i funkcjonalnymi, natomiast zakres determinowany jest badaniami diagnostycznymi i analizą przyczyn zawilgocenia. Bardzo często zdarza się jednak, że gdy przychodzi moment analizy zakresu robót w połączeniu z analizą kosztów (na podstawie kosztorysu inwestorskiego), następuje ograniczenie przewidzianego zakresu, ponieważ oczekiwania i potrzeby inwestora rozmijają się z jego możliwościami finansowymi.

czytaj: Stop dla wody na balkonach...

Osuszanie piwnic i przyziemia budynku

  Zmiana funkcji zaniedbanych przez dziesięciolecia piwnic nie może ograniczać się tylko do odtworzenia nieistniejących już lub zdegradowanych izolacji oraz obniżenia wilgotności przegród powyżej projektowanych przepon hydroizolacyjnych. Osuszaniu przyziemia budynku powinno towarzyszyć wykonanie nowych wypraw, nierzadko z tynków renowacyjnych wraz z odpowiednimi wymalowaniami, oraz instalacji sanitarnych, grzewczych, elektrycznych, wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, udrożnienie lub zmiana sposobu odprowadzania wód opadowych.

Zdarza się również sytuacja odwrotna – podwyższenie kosztów związane z wyborem danego rozwiązania. Nie zawsze np. inwestor ma świadomość, że obniżenie poziomu posadzek w pomieszczeniach piwnicznych może wiązać się z koniecznością podbijania istniejących fundamentów oraz obniżeniem istniejącego poziomu wód gruntowych czy zakładaniem drenażu powierzchniowego i opaskowego. Wszystkie te czynności znacznie podwyższają koszty planowanych prac remontowych.

Prace dodatkowe

Na poprawność i skuteczność wtórnych izolacji zewnętrznych wpływ mają czynności związane z odkopaniem, oczyszczeniem, naprawą i wykonaniem powłok uszczelniających. Działań tych nie można pominąć, dlatego muszą być one uwzględnione także w kosztorysie. Osobnym problemem może być oszacowanie ilości tego typu prac. Mimo że ich ostateczny zakres i rodzaj może być określony tylko powykonawczo, należy w kosztorysie założyć konieczność wykonania tego typu robót. 

Szczegóły w projekcie

Projekty wykonawcze powinny uzupełniać i uszczegóławiać projekt budowlany, co umożliwi sporządzenie kosztorysu inwestorskiego, a także przedmiaru robót oraz ułatwi przygotowanie oferty przez wykonawcę i realizację robót budowlanych. Przykładowo dokumentacja projektowa powinna określać przebieg poziomych i pionowych blokad hydrofobowych, a projekt wykonawczy zawierać taki stopień uszczegółowienia, aby z rysunków można było odczytać informacje o wszelkich robotach towarzyszących. Istotne jest tutaj pokazanie wszelkich newralgicznych przejść izolacji pionowej w poziomą oraz wszystkich wynikających z tego uszczelnień dodatkowych.

Projekt wykonawczy, oprócz określenia dokładnego sposobu obniżenia poziomu zawilgocenia ścian, powinien określać przerwę technologiczną, niezbędną do wykonania dalszych czynności.

zobacz: Hydroizolacja balkonów i tarasów

Częsty błąd polega na tym, że intensywność procesu osuszania nie zostaje określona. Zdarzają się sytuacje, gdy projekt budowlany, nawet na etapie udzielania pozwolenia na budowę, jest głównie projektem architektonicznym, a szczegóły rozwiązań technologicznych ustalane są równocześnie z postępem robót budowlanych.

Istotne w całym procesie jest również etapowanie prac bowiem często zdarza się, że właściciel lub użytkownik budynku nie ma wystarczających środków finansowych na wykonanie od razu całości prac. Może to skutkować koniecznością wykonania dodatkowych prac budowlanych. Jeszcze gorsza jest sytuacja, gdy zakres i wielkość robót dopasowuje się do wielkości środków finansowych, z pominięciem uwarunkowań technologicznych.

Czytaj dalej: Gdy posadzka piwniczna przecieka...

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię we wspólnocie mieszkaniowej »

kpheRosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... Czytam więcej »


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Jak skutecznie zlikwidować problem wilgoci w murach?
Dlaczego warto zainwestować w kompostowniki i grządki podwyższane?
wilgoc sciany kompostoniki na osiedlu
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym.... czytam więcej » Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nawożenia i słońca. Sztuczne nawozy nie są do końca dobre dla roślin. Mozemy sami zadbać o odpowiedni nawóz dla roślin w... Czytam więcej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19748|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17046|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12082|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl