CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Facility manager - człowiek orkiestra

Facility manager - człowiek orkiestra
Facility manager - człowiek orkiestra

Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania lub obowiązki.

Licencję zawodową w zakresie zarządzania nieruchomościami nadaje się osobie, która m.in. nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu, posiada wyższe wykształcenie oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania nieruchomościami i odbyła praktykę zawodową (art. 184 ust. 3 Ustawy o gospodarce nieruchomościami). Ostatnie lata i mocno rozwijający się rynek nieruchomości komercyjnych udowodniły, że w przypadku facility managera samo uzyskanie licencji zawodowej to za mało.

Specjaliści zajmujący się FM wyodrębnili kilka cech i kompetencji, które powinien posiadać profesjonalny i skuteczny facility manager. Określenie jednak kluczowych kompetencji jest trudne, gdyż jego działalność ma charakter interdyscyplinarny. Facility manager działa w skomplikowanej przestrzeni organizacyjnej, jego kompetencje odnoszą się w dużym stopniu do umiejętności działania w obrębie całej organizacji, a nie tylko do kierowania sprawami podległej mu jednostki organizacyjnej lub zespołu ludzi. Szczególnie ważne są umiejętności komunikacji z otoczeniem zewnętrznym. W dodatku nie działa jednostkowo, lecz w zespole pracowników doglądających nieruchomości. Umiejętność tworzenia i utrzymania zespołu stanowi kolejny ważny element osiągania sukcesu.

Należy jednak pamiętać, że główną umiejętnością, której oczekuje się od facility managera jest kreatywność w podejściu do zarządzania udogodnieniami.

Rola koordynatora

Nowoczesne nieruchomości komercyjne, ale także i mieszkalne z funkcją biurowo-usługową, wymagają od facility managera koordynacji wielu procesów. Z tego powodu powszechną praktyką wśród menedżerów jest wykorzystywanie programów informatycznych, które pomagają w koordynowaniu pracy wszystkich służb. Jednocześnie nieruchomość jest „żywym obiektem”, który wymaga dużej liczby prac konserwacyjnych i remontowych. Facility manager staje się wtedy zleceniodawcą i to na nim spoczywa odpowiedzialność za znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej czy zlecenia niezbędnych przeglądów. To z kolei wymaga również umiejętności działania i podejmowania decyzji pod wpływem stresu i pod presją czasu.

To co odróżnia facility managera od zarządcy tradycyjnego, to zorientowanie na potrzeby użytkowników nieruchomości. Jego zadaniem jest takie działanie, które poprawia jakość, a w rezultacie i efektywność funkcjonowania biznesu użytkowników nieruchomości.

Jednocześnie facility manager nie może zapominać, że jest podmiotem koordynującym, swego rodzaju pośrednikiem między właścicielem nieruchomości a jej użytkownikami. Tak więc nie posiada on pełni władzy dyskrecjonalnej, a co za tym idzie – musi płynnie poruszać się między tym, czego wymagają od niego klienci, a tym, czego oczekuje użytkownik.

Etyka zawodowa FM

Warto jeszcze wspomnieć o standardach etycznych tego zawodu. Facility manager nigdy nie może zapomnieć, że pełni rolę pomocniczą w stosunku do właściciela i użytkowników nieruchomości i że to nie jest jego prywatny folwark. Niesubordynacja jest dopuszczona jedynie w sytuacji, gdy ich działania mogą stanowić niebezpieczeństwo dla obiektu.

Szalenie ważne jest biegłe opanowanie metod planowania udogodnień, wymagające z kolei odwołania się do badań rynku i koniunktury nieruchomości oraz zachowań użytkowników, wykorzystanie metodyki analizy finansowej do podejmowania decyzji strategicznych, budżetowania oraz zarządzania projektami. W tym zakresie facility manager występuje w dwóch rolach, które muszą być jasno określone. Po pierwsze, wykonuje on samodzielnie funkcje planistyczne i analityczne, korzystając z posiadanych umiejętności metodycznych i konsultacji. Po drugie, przyjmuje rolę zleceniodawcy, który zamawia wykonanie niezbędnych projektów i analiz, co nie zwalnia go od podstawowych umiejętności merytorycznych: formułowania zadań (w terminach przedmiotu zlecenia) oraz kontroli jakości (wiarygodności) uzyskiwanych rezultatów.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Facility managerowie pełnią wiodącą rolę w kształtowaniu środowiska stanowisk pracy w organizacjach lub firmach, uwzględniając przy tym wydajność pracy i satysfakcję z jej wykonywania, zdrowie i bezpieczeństwo, ochronę środowiska itp. Pełnią również funkcje doradcze dla organizacji i firm, zwłaszcza w zakresie sprzedaży lub wynajmu budynków lub powierzchni, ich rewitalizacji i zmiany rodzaju użytkowania.

Nie bez znaczenia jest też zdolność przezwyciężania konfliktów interpersonalnych pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie obiektu. Konflikty te zazwyczaj pojawiają się w kontekście możliwości redukcji kosztów.

Praktyka wskazuje, że nawet jeśli facility manager spełnia wszystkie powyższe wymagania i posiada wszelkie przypisane mu najlepsze cechy i umiejętności, to wciąż może nie nadawać się do pracy z klientami. W tym zawodzie potrzebne są bowiem osobiste predyspozycje, cechy charakteru, sposoby reagowania na wydarzenia i postawy wobec świata.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17298|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10792|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10365|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl