CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Poradnik: Opomiarowanie i rozliczanie mediów

Redakcja Administratora  |  16.05.2012
Poradnik: Opomiarowanie i rozliczanie mediów
Poradnik: Opomiarowanie i rozliczanie mediów

Poradnik „Opomiarowanie i rozliczanie mediów" jest pierwszą publikacją z inicjowanej właśnie serii Teczka Administratora.

O wyborze tego zagadnienia jako tematu poradnika zadecydowało jego znaczenie w pracy zarządcy. Koszty ciepła i wody należą wszak do najpoważniejszych wydatków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych (30–50 proc. kosztów świadczonych usług), a ich rozliczanie jest w związku z tym jedną z najbardziej obserwowanych i kontrolowanych przez mieszkańców czynności, wykonywanych przez zarządcę. Wymaga więc od niego nie tylko znajomości zagadnień prawno-finansowych związanych z rozliczaniem mediów, ale także wiedzy technicznej z zakresu bezpieczeństwa użytkowania instalacji grzewczych i wodociągowych. Też świadomości, że racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez zaopatrzenia go w liczniki ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody w liczniki do rozdziału ciepła na cele centralnego ogrzewania i podgrzanie wody wodociągowej.

Celem niniejszej publikacji jest też przybliżenie Państwu w sposób praktyczny i przejrzysty zagadnień prawnych i technicznych, dotyczących instalacji ciepłomierzy i podzielników kosztów ciepła, wodomierzy, głowic i zaworów oraz systemów zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Mamy nadzieję, że zamieszczone w poradniku przeglądy dostępnych na rynku produktów ułatwią dokonanie właściwego wyboru.

Poradnik „Opomiarowanie i rozliczanie mediów” został przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz wiedzę specjalistów z tej branży.

Kolejne poradniki do „Teczki Administratora” pojawią się jeszcze w tym roku i w całości będą poświęcone walce z wilgocią w budynku wielorodzinnym oraz energooszczędności i rewitalizacji.

Mamy nadzieję, że zarówno niniejsza publikacja, jak i kolejne będą stanowiły kompendium wiedzy przydatne w Państwa codziennej pracy zawodowej. Zachęcamy zatem do ich gromadzenia. Wkrótce przekonasz się, że Teczkę Administratora warto mieć zawsze ze sobą!

Spis treści

 Rozliczanie mediów

Rozliczanie kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych w projekcie Dyrektywy o efektywności energetycznej – Kazimierz Dudziński str.6

Współczynniki wyrównawcze w systemach rozliczania kosztów ogrzewania – Andrzej Mroczkowski  str. 10

Koszty niezależne od zużycia indywidualnego w systemie rozliczania kosztów ogrzewania w budynku wielolokalowym – Kazimierz Dudziński, Olgierd Romanowski str. 14

Rozliczanie mediów zwolnione od VAT – Stella Brzeszczyńska str. 16

 

 Podzielniki kosztów ciepła i ciepłomierze
ZAMÓW PORADNIK:
„Opomiarowanie i rozliczanie mediów"
 Zapraszamy w godzinach
7.30 - 15.30.
 Księgarnia Techniczna Domu Wydawniczego MEDIUM
ul. Karczewska 18
04-112 Warszawa

tel.: 022 512 60 60
fax: 022 810 27 42

e-mail:
www.ksiegarniatechniczna.com.pl  
Odbiory osobiste potwierdzamy z klientem mailem lub telefonicznie.

 CENA: 25 zł brutto

Rozliczanie kosztów ciepła – Bożena Blum str. 20

Zestawienie ciepłomierzy str. 24

Zestawienie podzielników kosztów ciepła str. 29

 

 Głowice i zawory

Głowice i zawory – Jerzy Kosieradzki str. 33

Zestawienie głowic i zaworów str. 34

 

 Wodomierze

Liczniki wody – Bożena Blum str. 37

Zestawienie wodomierzy str. 43

 

 Systemy zdalnego odczytu

Radiowy odczyt ciepłomierzy i wodomierzy – Mirometr str. 49

Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych – Waldemar Joniec str. 50

Zintegrowany System Opomiarowania i Rozliczeń Mediów – oprogramowanie – Bmeters str. 54

Zestawienie systemów zdalnego odczytu str. 56

Techem Smart System str. 62

 

 Indeks firm str. 64

 

PRZEJDŹ DO KSIĘGARNI TECHNICZNEJ I PRZECZYTAJ OPIS KSIĄŻKI »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19677|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16941|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12030|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl