CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Poradnik: Opomiarowanie i rozliczanie mediów

Redakcja Administratora  |  16.05.2012
Poradnik: Opomiarowanie i rozliczanie mediów
Poradnik: Opomiarowanie i rozliczanie mediów

Poradnik „Opomiarowanie i rozliczanie mediów" jest pierwszą publikacją z inicjowanej właśnie serii Teczka Administratora.

O wyborze tego zagadnienia jako tematu poradnika zadecydowało jego znaczenie w pracy zarządcy. Koszty ciepła i wody należą wszak do najpoważniejszych wydatków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych (30–50 proc. kosztów świadczonych usług), a ich rozliczanie jest w związku z tym jedną z najbardziej obserwowanych i kontrolowanych przez mieszkańców czynności, wykonywanych przez zarządcę. Wymaga więc od niego nie tylko znajomości zagadnień prawno-finansowych związanych z rozliczaniem mediów, ale także wiedzy technicznej z zakresu bezpieczeństwa użytkowania instalacji grzewczych i wodociągowych. Też świadomości, że racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez zaopatrzenia go w liczniki ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody w liczniki do rozdziału ciepła na cele centralnego ogrzewania i podgrzanie wody wodociągowej.

Celem niniejszej publikacji jest też przybliżenie Państwu w sposób praktyczny i przejrzysty zagadnień prawnych i technicznych, dotyczących instalacji ciepłomierzy i podzielników kosztów ciepła, wodomierzy, głowic i zaworów oraz systemów zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Mamy nadzieję, że zamieszczone w poradniku przeglądy dostępnych na rynku produktów ułatwią dokonanie właściwego wyboru.

Poradnik „Opomiarowanie i rozliczanie mediów” został przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz wiedzę specjalistów z tej branży.

Kolejne poradniki do „Teczki Administratora” pojawią się jeszcze w tym roku i w całości będą poświęcone walce z wilgocią w budynku wielorodzinnym oraz energooszczędności i rewitalizacji.

Mamy nadzieję, że zarówno niniejsza publikacja, jak i kolejne będą stanowiły kompendium wiedzy przydatne w Państwa codziennej pracy zawodowej. Zachęcamy zatem do ich gromadzenia. Wkrótce przekonasz się, że Teczkę Administratora warto mieć zawsze ze sobą!

Spis treści

 Rozliczanie mediów

Rozliczanie kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych w projekcie Dyrektywy o efektywności energetycznej – Kazimierz Dudziński str.6

Współczynniki wyrównawcze w systemach rozliczania kosztów ogrzewania – Andrzej Mroczkowski  str. 10

Koszty niezależne od zużycia indywidualnego w systemie rozliczania kosztów ogrzewania w budynku wielolokalowym – Kazimierz Dudziński, Olgierd Romanowski str. 14

Rozliczanie mediów zwolnione od VAT – Stella Brzeszczyńska str. 16

 

 Podzielniki kosztów ciepła i ciepłomierze
ZAMÓW PORADNIK:
„Opomiarowanie i rozliczanie mediów"
 Zapraszamy w godzinach
7.30 - 15.30.
 Księgarnia Techniczna Domu Wydawniczego MEDIUM
ul. Karczewska 18
04-112 Warszawa

tel.: 022 512 60 60
fax: 022 810 27 42

e-mail:
www.ksiegarniatechniczna.com.pl  
Odbiory osobiste potwierdzamy z klientem mailem lub telefonicznie.

 CENA: 25 zł brutto

Rozliczanie kosztów ciepła – Bożena Blum str. 20

Zestawienie ciepłomierzy str. 24

Zestawienie podzielników kosztów ciepła str. 29

 

 Głowice i zawory

Głowice i zawory – Jerzy Kosieradzki str. 33

Zestawienie głowic i zaworów str. 34

 

 Wodomierze

Liczniki wody – Bożena Blum str. 37

Zestawienie wodomierzy str. 43

 

 Systemy zdalnego odczytu

Radiowy odczyt ciepłomierzy i wodomierzy – Mirometr str. 49

Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych – Waldemar Joniec str. 50

Zintegrowany System Opomiarowania i Rozliczeń Mediów – oprogramowanie – Bmeters str. 54

Zestawienie systemów zdalnego odczytu str. 56

Techem Smart System str. 62

 

 Indeks firm str. 64

 

PRZEJDŹ DO KSIĘGARNI TECHNICZNEJ I PRZECZYTAJ OPIS KSIĄŻKI »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17122|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10679|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10252|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl