CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Poradnik: Opomiarowanie i rozliczanie mediów

Redakcja Administratora  |  16.05.2012
Poradnik: Opomiarowanie i rozliczanie mediów
Poradnik: Opomiarowanie i rozliczanie mediów

Poradnik „Opomiarowanie i rozliczanie mediów" jest pierwszą publikacją z inicjowanej właśnie serii Teczka Administratora.

O wyborze tego zagadnienia jako tematu poradnika zadecydowało jego znaczenie w pracy zarządcy. Koszty ciepła i wody należą wszak do najpoważniejszych wydatków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych (30–50 proc. kosztów świadczonych usług), a ich rozliczanie jest w związku z tym jedną z najbardziej obserwowanych i kontrolowanych przez mieszkańców czynności, wykonywanych przez zarządcę. Wymaga więc od niego nie tylko znajomości zagadnień prawno-finansowych związanych z rozliczaniem mediów, ale także wiedzy technicznej z zakresu bezpieczeństwa użytkowania instalacji grzewczych i wodociągowych. Też świadomości, że racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez zaopatrzenia go w liczniki ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody w liczniki do rozdziału ciepła na cele centralnego ogrzewania i podgrzanie wody wodociągowej.

Celem niniejszej publikacji jest też przybliżenie Państwu w sposób praktyczny i przejrzysty zagadnień prawnych i technicznych, dotyczących instalacji ciepłomierzy i podzielników kosztów ciepła, wodomierzy, głowic i zaworów oraz systemów zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Mamy nadzieję, że zamieszczone w poradniku przeglądy dostępnych na rynku produktów ułatwią dokonanie właściwego wyboru.

Poradnik „Opomiarowanie i rozliczanie mediów” został przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz wiedzę specjalistów z tej branży.

Kolejne poradniki do „Teczki Administratora” pojawią się jeszcze w tym roku i w całości będą poświęcone walce z wilgocią w budynku wielorodzinnym oraz energooszczędności i rewitalizacji.

Mamy nadzieję, że zarówno niniejsza publikacja, jak i kolejne będą stanowiły kompendium wiedzy przydatne w Państwa codziennej pracy zawodowej. Zachęcamy zatem do ich gromadzenia. Wkrótce przekonasz się, że Teczkę Administratora warto mieć zawsze ze sobą!

Spis treści

 Rozliczanie mediów

Rozliczanie kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych w projekcie Dyrektywy o efektywności energetycznej – Kazimierz Dudziński str.6

Współczynniki wyrównawcze w systemach rozliczania kosztów ogrzewania – Andrzej Mroczkowski  str. 10

Koszty niezależne od zużycia indywidualnego w systemie rozliczania kosztów ogrzewania w budynku wielolokalowym – Kazimierz Dudziński, Olgierd Romanowski str. 14

Rozliczanie mediów zwolnione od VAT – Stella Brzeszczyńska str. 16

 

 Podzielniki kosztów ciepła i ciepłomierze
ZAMÓW PORADNIK:
„Opomiarowanie i rozliczanie mediów"
 Zapraszamy w godzinach
7.30 - 15.30.
 Księgarnia Techniczna Domu Wydawniczego MEDIUM
ul. Karczewska 18
04-112 Warszawa

tel.: 022 512 60 60
fax: 022 810 27 42

e-mail:
www.ksiegarniatechniczna.com.pl  
Odbiory osobiste potwierdzamy z klientem mailem lub telefonicznie.

 CENA: 25 zł brutto

Rozliczanie kosztów ciepła – Bożena Blum str. 20

Zestawienie ciepłomierzy str. 24

Zestawienie podzielników kosztów ciepła str. 29

 

 Głowice i zawory

Głowice i zawory – Jerzy Kosieradzki str. 33

Zestawienie głowic i zaworów str. 34

 

 Wodomierze

Liczniki wody – Bożena Blum str. 37

Zestawienie wodomierzy str. 43

 

 Systemy zdalnego odczytu

Radiowy odczyt ciepłomierzy i wodomierzy – Mirometr str. 49

Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych – Waldemar Joniec str. 50

Zintegrowany System Opomiarowania i Rozliczeń Mediów – oprogramowanie – Bmeters str. 54

Zestawienie systemów zdalnego odczytu str. 56

Techem Smart System str. 62

 

 Indeks firm str. 64

 

PRZEJDŹ DO KSIĘGARNI TECHNICZNEJ I PRZECZYTAJ OPIS KSIĄŻKI »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych »

niższa cena gazu fundusz dostepnosci
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17605|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10979|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10552|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl