Zdaniem NFOŚiGW, przedstawiony program „Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych” powinien zaktywizować rynek budowy domów mieszkalnych o wysokim standardzie energetycznym. Jest to pierwszy tego rodzaju projekt, który będzie realizowany ze środków publicznych ogólnopolskiego programu dopłat do budowy domów energooszczędnych.
Zanim jednak otrzyma ostateczny kształt, poddany zostanie konsultacjom w ramach Forum „Energia – Efekt – Środowisko”. Według założeń, jego realizacja w wymiarze globalnym przyniesie efekt rocznej redukcji emisji CO2 o masę ok. 50 000 ton. Program pozwoli wybudować ok.16 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energooszczędności, nakręcić koniunkturę na rynku technologii energooszczędnych w Polsce i przygotować kompetentne zaplecze fachowców, którzy - począwszy od 2021 roku - będą stawiać budynki o niemal zerowym zużyciu energii.
Obok budownictwa jednorodzinnego program kapitałowo wspiera wielomieszkaniowe budownictwo deweloperskie, gdzie o dopłaty do kredytów hipotecznych mogą występować osoby fizyczne kupujące od deweloperów mieszkania w domach wielorodzinnych spełniające wskazane kryteria. Takie dopłaty – obok wymiernej wartości pieniężnej - przyniosą beneficjentom znaczące korzyści finansowe, głównie spadek kosztów eksploatacji (niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację) oraz niższe koszty kredytu, a przy tym wzrost wartości budynku/mieszkania.
» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce. |
---|
Planowana wysokość dopłaty NFOŚiGW uzależniona będzie od osiągniętego wskaźnika zapotrzebowania budynku/mieszkania na energię użytkową do ogrzewania i opcjonalnie dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych będzie sięgać od 10 tys. do 15 tys.zł. brutto. Jej wartość stanowiącą przychód będzie trzeba uwzględnić przy corocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.
Realizacją programu zajmą się banki partnerskie, które zostaną wyłonione w naborze ogłoszonym niezwłocznie po zatwierdzeniu programu przez Radę Nadzorczą NFOŚiGW.
Źródło: NFOŚiGW
Czytaj dalej: O kredyt mieszkaniowy coraz trudniej