CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dom bez barier - dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych

inż. Aleksandra Goliasz  |  Administrator 6/2012  |  14.02.2013  |  7
Dom bez barier - dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
Dom bez barier - dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
GOLD-BUD

Ustawowy obowiązek zapewnienia dostępu do przestrzeni miejskiej, w tym także miejsca zamieszkania, ciąży na właścicielach wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Jak zatem dostosować budynek do potrzeb niepełnosprawnych?

Przepisy regulujące dostępność budynku czy mieszkania dla osób niepełnosprawnych weszły w życie dopiero w 2002 r. Było to obecnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690). 

Zgodnie z cytowanym rozporządzeniem, budynki mieszkalne wielorodzinne powinny być wyposażone w pochylnie, na które niestety zazwyczaj nie ma miejsca w już istniejących obiektach lub odpowiednie urządzenia umożliwiające pokonanie bariery architektonicznej (Czytaj więcej na ten temat). 

§ 55. 1. W budynku mieszkalnym wielorodzinnym niewyposażonym w dźwigi należy zapewnić możliwość wykonania pochylni lub zainstalowania odpowiednich urządzeń technicznych, umożliwiających dostęp osobom niepełnosprawnym do mieszkań położonych na parterze.

 

Stworzenie dogodnych warunków dla osób z niepełnosprawnością dotyczy nie tylko budynków wzniesionych przed rokiem 2002, ale także tych nowobudowanych. Na szczęście na początku XXI wieku nie musimy tłumaczyć ani uzasadniać konieczności projektowania nowych i dostosowywania starych obiektów dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy te ułatwienia będą stanowić o naszej wolności w swobodzie korzystania i poruszania się – pamiętajmy o tym.

 W ciągu ostatnich 20 lat powstało szereg ciekawych rozwiązań, które pozwalają na indywidualne dopasowanie do potrzeb i oczekiwań osób z niepełnosprawnością. Pamiętajmy jednak, że wybór konkretnych rozwiązań zależy m.in. od wieku budynku, jego architektury, przestrzeni jaką możemy wykorzystać do adaptacji dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wielu innych czynników. Dlatego aby dobrać architektonicznie najlepsze i najefektywniej działające urządzenia w przypadku istniejących już budynków najlepiej poradzić się w tej kwestii specjalistów.

 

 

Pochylnia

Najprostszym rozwiązaniem w przypadku wejścia do budynku nieprzystosowanego do korzystania przez osoby niepełnosprawne jest zastosowanie pochylni. Szerokość płaszczyzny ruchu pochylni dla osób niepełnosprawnych powinna wynosić min. 120 cm i mieć po bokach krawężniki o wysokości co najmniej 7 cm. Nawierzchnia pochylni powinna być wykonana z materiałów nie powodujących poślizgu, takich jak gres antypoślizgowy, szorstkie szybkoschnące masy itp.

Długość pochylni dla ruchu pieszego i osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich nie może być większa niż 9 m. Jeśli konieczna jest dłuższa pochylnia, wówczas powinna być podzielona na krótsze odcinki poprzez zastosowanie spoczników poziomych o długości min. 1,4m.

Niezbędnym elementem w przypadku poprawnie zaprojektowanej pochylni są poręcze, które powinny znajdować się na wysokości 75 cm i 90 cm – w dwóch równoległych pasmach. Wygodna poręcz to ta, której przekrój ma kształt koła lub owalu o średnicy ok. 3–5 cm. Poręcze zamontowane na końcu i na początku pochylni powinny być przedłużone o 30 cm (Rys. 1 Parametry pochylni).

Zgodnie z przepisami, pochylnia przy schodach wysokości np. 100 cm powinna mieć spadek 6%, a pod zadaszeniem 8%. Oznacza to, że jej długość wraz ze spocznikami może wynosić nawet ponad 20 m (ok. 15 m pod zadaszeniem). Wymagane parametry dla pochylni spełniających potrzeby osób niepełnosprawnych przedstawiono w tabeli 1 (Maksymalny procent nachylenia pochylni).

Niestety rzadko kiedy posiadamy wokół wejścia do budynku wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, aby zbudować taką pochylnię, wtedy trzeba szukać innych możliwości ułatwiające wejście do budynku osobie niepełnosprawnej. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem są różnego typu urządzenia dźwigowe, które zajmują relatywnie dużo mniej miejsca niż pochylnia.

Czytaj dalej Urządzenia dźwigowe dla osób niepełnosprawnych

Komentarze

(6)
Kama111 | 23.06.2014, 15:09
Niby budynki powinny być wyposażone w pochylnie albo chociażby w podnośniki ale nie wszedzie są. Niedawno dopiero po długich bataliach i po dofinansowaniu nasza szkoła dorobiła się własnej platformy mniej wiecej wygląda ona tak http://proreha.pl/vimec-v64-938.html takie udogodnienia powinny być nawet w mniejszych miejscowościach
StefanT | 30.06.2014, 11:12

uważam,że administracje wspólnot mieszkaniowych powinny więcej uwagi poświęcać bieżącym przeglądom i konserwacji urządzeń,od których zależny nie tylko komfort mieszkania, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo lokatorów. w moim bloku serwisem wind zajmowała się firma i teraz jestem spokojny,że żadnych nieprzewidzianych problemów z windami być nie powinno.

magda | 31.07.2014, 10:27
Winda to niestety bardzo drogie rozwiązanie. Niedawno dostosowywaliśmy dom do potrzeb chorego taty i montaż windy to jakieś 30 tys zł... Ostatecznie zdecydowaliśmy się na schodołaz: http://www.schodolaz.pl/schodolaz-gasienicowyksp-sherpa-n908.html. Ma on nawet przewagę nad windą, bo można go przetransportować w inne miejsce, gdzi eprzebywa chory.
m.szostak | 17.02.2015, 09:13
To prawda, że winda to drogie rozwiązanie, ale można dostać dofinansowanie z PFRONu. My ostatecznie zdecydowaliśmy się na sprzęt od Happy Lifts i wszystko było bardzo profesjonalnie zamontowane i działa bez zarzutu, a PFRON nam oddał prawie 80% kosztu, więc warto się zdecydować.
Windy | 01.02.2016, 13:40

Tak, zdecydowanie. Współczesna myśl architektoniczna powinna w szczególności uwzględniać potrzeby osób cierpiących z powodu ograniczeń ruchowych. Platformy dla osób niepełnosprawnych, czy specjalne windy, to powinny być standardowe elementy każdego projektu zwłaszcza jeśli chodzi o placówki publiczne. Za każdym razem, gdy oglądam tego typu projekty wykonywane przez studentów architektury lub młodych projektantów, często nie posiadają jeszcze wrażliwości na kwestię społeczne tego typu i wcale nie umieszczają takich urządzeń w swoich projektach

Alinaa | 27.12.2016, 13:13

Takie dostosowanie budynku nie jest łatwe. Ostatnio montowaliśmy specjalne windy w domu mojej mamy. Na szczęście zatrudniliśmy fachowców. Jednak i tak nie było to łatwe zadanie. Szczególnie, że dom jest z lat 60 i wtedy nikt nawet nie myślał, że będą kiedyś montowane w nim windy.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16931|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10540|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10109|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl