CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dom bez barier - dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych

inż. Aleksandra Goliasz  |  Administrator 6/2012  |  14.02.2013  |  7
Dom bez barier - dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
Dom bez barier - dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
GOLD-BUD

Ustawowy obowiązek zapewnienia dostępu do przestrzeni miejskiej, w tym także miejsca zamieszkania, ciąży na właścicielach wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Jak zatem dostosować budynek do potrzeb niepełnosprawnych?

Przepisy regulujące dostępność budynku czy mieszkania dla osób niepełnosprawnych weszły w życie dopiero w 2002 r. Było to obecnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690). 

Zgodnie z cytowanym rozporządzeniem, budynki mieszkalne wielorodzinne powinny być wyposażone w pochylnie, na które niestety zazwyczaj nie ma miejsca w już istniejących obiektach lub odpowiednie urządzenia umożliwiające pokonanie bariery architektonicznej (Czytaj więcej na ten temat). 

§ 55. 1. W budynku mieszkalnym wielorodzinnym niewyposażonym w dźwigi należy zapewnić możliwość wykonania pochylni lub zainstalowania odpowiednich urządzeń technicznych, umożliwiających dostęp osobom niepełnosprawnym do mieszkań położonych na parterze.

 

Stworzenie dogodnych warunków dla osób z niepełnosprawnością dotyczy nie tylko budynków wzniesionych przed rokiem 2002, ale także tych nowobudowanych. Na szczęście na początku XXI wieku nie musimy tłumaczyć ani uzasadniać konieczności projektowania nowych i dostosowywania starych obiektów dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy te ułatwienia będą stanowić o naszej wolności w swobodzie korzystania i poruszania się – pamiętajmy o tym.

 W ciągu ostatnich 20 lat powstało szereg ciekawych rozwiązań, które pozwalają na indywidualne dopasowanie do potrzeb i oczekiwań osób z niepełnosprawnością. Pamiętajmy jednak, że wybór konkretnych rozwiązań zależy m.in. od wieku budynku, jego architektury, przestrzeni jaką możemy wykorzystać do adaptacji dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wielu innych czynników. Dlatego aby dobrać architektonicznie najlepsze i najefektywniej działające urządzenia w przypadku istniejących już budynków najlepiej poradzić się w tej kwestii specjalistów.

 

 

Pochylnia

Najprostszym rozwiązaniem w przypadku wejścia do budynku nieprzystosowanego do korzystania przez osoby niepełnosprawne jest zastosowanie pochylni. Szerokość płaszczyzny ruchu pochylni dla osób niepełnosprawnych powinna wynosić min. 120 cm i mieć po bokach krawężniki o wysokości co najmniej 7 cm. Nawierzchnia pochylni powinna być wykonana z materiałów nie powodujących poślizgu, takich jak gres antypoślizgowy, szorstkie szybkoschnące masy itp.

Długość pochylni dla ruchu pieszego i osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich nie może być większa niż 9 m. Jeśli konieczna jest dłuższa pochylnia, wówczas powinna być podzielona na krótsze odcinki poprzez zastosowanie spoczników poziomych o długości min. 1,4m.

Niezbędnym elementem w przypadku poprawnie zaprojektowanej pochylni są poręcze, które powinny znajdować się na wysokości 75 cm i 90 cm – w dwóch równoległych pasmach. Wygodna poręcz to ta, której przekrój ma kształt koła lub owalu o średnicy ok. 3–5 cm. Poręcze zamontowane na końcu i na początku pochylni powinny być przedłużone o 30 cm (Rys. 1 Parametry pochylni).

Zgodnie z przepisami, pochylnia przy schodach wysokości np. 100 cm powinna mieć spadek 6%, a pod zadaszeniem 8%. Oznacza to, że jej długość wraz ze spocznikami może wynosić nawet ponad 20 m (ok. 15 m pod zadaszeniem). Wymagane parametry dla pochylni spełniających potrzeby osób niepełnosprawnych przedstawiono w tabeli 1 (Maksymalny procent nachylenia pochylni).

Niestety rzadko kiedy posiadamy wokół wejścia do budynku wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, aby zbudować taką pochylnię, wtedy trzeba szukać innych możliwości ułatwiające wejście do budynku osobie niepełnosprawnej. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem są różnego typu urządzenia dźwigowe, które zajmują relatywnie dużo mniej miejsca niż pochylnia.

Czytaj dalej Urządzenia dźwigowe dla osób niepełnosprawnych

Komentarze

(6)
Kama111 | 23.06.2014, 15:09
Niby budynki powinny być wyposażone w pochylnie albo chociażby w podnośniki ale nie wszedzie są. Niedawno dopiero po długich bataliach i po dofinansowaniu nasza szkoła dorobiła się własnej platformy mniej wiecej wygląda ona tak http://proreha.pl/vimec-v64-938.html takie udogodnienia powinny być nawet w mniejszych miejscowościach
StefanT | 30.06.2014, 11:12

uważam,że administracje wspólnot mieszkaniowych powinny więcej uwagi poświęcać bieżącym przeglądom i konserwacji urządzeń,od których zależny nie tylko komfort mieszkania, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo lokatorów. w moim bloku serwisem wind zajmowała się firma i teraz jestem spokojny,że żadnych nieprzewidzianych problemów z windami być nie powinno.

magda | 31.07.2014, 10:27
Winda to niestety bardzo drogie rozwiązanie. Niedawno dostosowywaliśmy dom do potrzeb chorego taty i montaż windy to jakieś 30 tys zł... Ostatecznie zdecydowaliśmy się na schodołaz: http://www.schodolaz.pl/schodolaz-gasienicowyksp-sherpa-n908.html. Ma on nawet przewagę nad windą, bo można go przetransportować w inne miejsce, gdzi eprzebywa chory.
m.szostak | 17.02.2015, 09:13
To prawda, że winda to drogie rozwiązanie, ale można dostać dofinansowanie z PFRONu. My ostatecznie zdecydowaliśmy się na sprzęt od Happy Lifts i wszystko było bardzo profesjonalnie zamontowane i działa bez zarzutu, a PFRON nam oddał prawie 80% kosztu, więc warto się zdecydować.
Windy | 01.02.2016, 13:40

Tak, zdecydowanie. Współczesna myśl architektoniczna powinna w szczególności uwzględniać potrzeby osób cierpiących z powodu ograniczeń ruchowych. Platformy dla osób niepełnosprawnych, czy specjalne windy, to powinny być standardowe elementy każdego projektu zwłaszcza jeśli chodzi o placówki publiczne. Za każdym razem, gdy oglądam tego typu projekty wykonywane przez studentów architektury lub młodych projektantów, często nie posiadają jeszcze wrażliwości na kwestię społeczne tego typu i wcale nie umieszczają takich urządzeń w swoich projektach

Alinaa | 27.12.2016, 13:13

Takie dostosowanie budynku nie jest łatwe. Ostatnio montowaliśmy specjalne windy w domu mojej mamy. Na szczęście zatrudniliśmy fachowców. Jednak i tak nie było to łatwe zadanie. Szczególnie, że dom jest z lat 60 i wtedy nikt nawet nie myślał, że będą kiedyś montowane w nim windy.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16494|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10165|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl