CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Najem na czas określony

Najem na czas określony
Najem na czas określony
sxc.hu

Timesharing jest formą korzystania z budynku lub pomieszczeń mieszkalnych np. w celach turystycznych. Jest to umowa, na podstawie której, odpłatnie nabywa się prawo do korzystania z określonego miejsca służącego jako kwatera przez przewidziany umową czas w ciągu roku.

Timesharing powstał we Francji w połowie lat sześćdziesiątych. Do Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej instytucja ta dotarła w latach siedemdziesiątych. Jest to umowa o długoterminowy produkt wakacyjny lub o uczestnictwo w systemie wymiany, która ma na celu przede wszystkim obniżenie kosztów wakacji bez jednoczesnego wykupienia wycieczki wakacyjnej. Dlatego umowa timeshare przeznaczona jest głównie dla osób średnio zamożnych. Na całym świecie z takiej umowy wakacyjnej korzysta ok. 6,4 mln osób.

Pierwsze regulacje prawne, dotyczące usług timesharingowych w Polsce pojawiły się wraz z ustawą z dnia 13 lipca 2000 r. o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku. W dniu 27 kwietnia 2012 r. weszła w życie nowelizacja tej ustawy, która określa zasady zawierania umów na korzystanie z kwater w określonym okresie każdego roku.

Umowa timesharingu powinna zawierać:

 • imię, nazwisko i adres konsumenta,
 • imię i nazwisko przedsiębiorcy, adres jego zamieszkania lub siedziby,
 • prawo i termin odstąpienia od umowy przez konsumenta,
 • zakaz żądania lub przyjmowania od konsumenta świadczeń,
 • określenie miejsca i daty podpisania ­umowy.

Umowa timesharingu powinna być zawarta na piśmie. Można też żądać, aby umowa była sporządzona w języku ojczystym np. w polskim.

zobacz Rozliczenie mediów z najemcami

Zgodnie z art. 25 ustawy, umowa powinna zawierać klauzulę, umożliwiającą nabywcy rezygnację – odstąpienie od zawartej umowy timesharingu w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia lub doręczenia umowy, jeżeli dzień ten następuje po dniu jej zawarcia. Każde odstąpienie od umowy następuje przez złożenie przedsiębiorcy na piśmie lub na innym trwałym nośniku informacji, oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Praktyki zakazane w zakresie timesharingu

Zgodnie z zapisami ustawy, przedsiębiorca nie może w żadnych okolicznościach żądać od nabywcy:

 • jakichkolwiek świadczeń określonych w umowie timeshare przed terminem do odstąpienia od umowy;
 • jakichkolwiek świadczeń określonych w umowie pośrednictwa w odsprzedaży przed doprowadzeniem do nabycia lub zbycia przez konsumenta praw do umowy timeshare lub z umowy o długoterminowy produkt wakacyjny lub rozwiązaniem umowy.

zobacz Niewzruszone prawo do lokalu socjalnego

Także przy zawarciu tzw. umowy przedwstępnej zakazane jest przyjmowanie jakichkolwiek świadczeń np. zaliczek, gwarancji bankowych, blokady rachunku bankowego czy pisemnego oświadczenia o uznaniu długu.

Sankcje karne dla nieuczciwych przedsiębiorców

Ustawa jasno określa czynności zabronione. Ich stosowanie przez nieuczciwego przedsiębiorcę grozi konsekwencjami prawnymi, tj. karą grzywny lub karą ograniczenia wolności. Sankcje karne grożą w następujących sytuacjach:

 • jeżeli umowa pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem nie będzie zgodna z wymogami dotyczącymi jej treści lub formy,
 • jeżeli przedsiębiorca żąda od konsumenta, z którym zawarł umowę timeshare świadczenia przed upływem określonego w ustawie terminu do odstąpienia umowy, lub przyjmuje takie świadczenie od konsumenta takie przed upływem tego terminu od konsumenta; 
» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

 • jeżeli przedsiębiorca żąda od konsumenta (z którym zawarł umowę pośrednictwa w odsprzedaży timeshare lub długoterminowego produktu wakacyjnego) świadczenia:
  • przed rozwiązaniem umowy,
  • przed doprowadzeniem do nabycia lub zbycia przez konsumenta praw, wynikających z umowy,
  • przed rozwiązaniem umowy lub przed doprowadzeniem do nabycia lub zbycia przez konsumenta praw wynikających z zawartej umowy timeshare;
 • jeżeli przedsiębiorca żąda od konsumenta, z którym zawarł umowę przedwstępną, świadczenia określonego w umowie przedwstępnej przed upływem terminu do odstąpienia od umowy przedwstępnej lub przyjmuje od konsumenta takie świadczenie przed upływem tego terminu.

Timesharing stał się wygodną formą na zaplanowanie sobie wakacji. Może również sprawdzić się podczas mistrzostw EURO 2012. Powinniśmy mieć jednak na uwadze, że każda umowa podpisana a nie przeczytana może mieć negatywne skutki.

Czytaj dalej Czy wracają złote czasy dla inwestujących w nieruchomości?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
 • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17706|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11052|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10632|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl