Jak poinformowano w Brukseli, od momentu publikacji w Dzienniku Urzędowym UE – co ma nastąpić w ciągu kilku tygodni – państwa członkowskie będą miały trzy lata na dostosowanie prawa krajowego, aby nowe zasady UE stały się skuteczne.
bezpłatny newsletter szkolenia remont place zabaw ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych administrator ochrona przeciwpożarowa zarządzanie wodomierze ogrodzenia balkony akty prawne |
Około 12,3 mln Europejczyków zamieszkuje w innym kraju UE, a każdego roku przeprowadza się ok. 450 tys. transgranicznych spraw spadkowych, których wartość szacuje się na ponad 120 mld euro. Obecnie obowiązujące różne przepisy w zakresie właściwości sądów i prawa właściwego w 27 państwach członkowskich UE nie zapewniają spokoju rodzinom w żałobie - oświadczyła komisarz UE ds. sprawiedliwości i wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding. Według komisarz zatwierdzone przez Radę nowe unijne przepisy stworzą sytuację pewności prawnej tysiącom rodzin, których dotyczą międzynarodowe sprawy spadkowe.
Zdaniem Komisji Europejskiej decyzja Rady UE może szybko doprowadzić do znacznego uproszczenia międzynarodowych spraw spadkowych przez zastosowanie jednolitego kryterium, pozwalającego określić zarówno właściwość sądu, jak i prawo właściwe mające zastosowanie w transgranicznym postępowaniu spadkowym: kryterium tym będzie miejsce, które było zwykle miejscem pobytu spadkodawcy. Obywatele zamieszkali za granicą będą mogli jednak wybrać prawo właściwe kraju, którego są obywatelami, w odniesieniu do całości postępowania spadkowego.
Przyjęte rozwiązanie stworzy również możliwość zaplanowania spraw spadkowych z wyprzedzeniem, z pełnym zaufaniem do obowiązujących przepisów – głosi komunikat prasowy KE.
» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym? » Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej? » Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych? » Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz? |
---|
Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE! Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce. |
W komunikacie podkreślono, że zatwierdzenie wniosku Komisji toruje też drogę do wprowadzenia europejskiego certyfikatu spadkowego, który umożliwi obywatelom wykazanie statusu spadkobiercy lub zarządcy spadku bez dodatkowych formalności na terenie całej Unii. Będzie to znaczny postęp w porównaniu z sytuacją obecną, w której obywatele niekiedy napotykają niezwykłe trudności w wyegzekwowaniu swoich praw. Skutkiem będą krótsze i mniej kosztowne postępowania.
Wniosek w sprawie rozporządzenia mającego uprościć przepisy dotyczące międzynarodowych spraw spadkowych Komisja przedstawiła w październiku 2009 r. W marcu 2012 r. na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego oraz w jego Komisji Prawnej przeprowadzono głosowanie nad sprawozdaniem w sprawie projektu tego aktu prawnego.
Czytaj dalej: Prawo spadkowe po nowemu