CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Sprzątanie z klasą

Sprzątanie z klasą
Sprzątanie z klasą
sxc.hu

Na rynku nieruchomości komercyjnych od kilku lat panuje tendencja do outsourcingu usług czystości. Jakość tych usług, sposób ich świadczenia przez pracownika zewnętrznej firmy wpływa znacznie na wizerunek całego obiektu. W jaki sposób zapewnić wysoki standard wykonania tych usług?

Rynek czystości jest rynkiem dość niewdzięcznym. W kontekście nieruchomości komercyjnych można wyjaśnić to następująco: idealna sytuacja to taka, gdy użytkownik obiektu (klient, gość, najemca, itp.) korzysta z nieruchomości bez żadnych problemów. Oznacza to, że gdy w obiekcie jest czysto, nie należy spodziewać się pochwał, czy nagród – jest to uznawane za stan normalny. Natomiast uchybienia w usługach sprzątania wpływają znacznie na wizerunek całego obiektu, a także nierzadko decydują o rezygnacji z dalszego korzystania z tej nieruchomości. Przykładem może być toaleta w centrum handlowym. Jeżeli jest ona czysta, jest wiele kabin, dozowniki środków czystości, papieru toaletowego i ręczników są zawsze pełne, wtedy klient będzie powracał do tego obiektu.

Niewidzialna ręka”

Pozostając w temacie nieruchomości handlowych – w godzinach otwarcia centrum handlowego czystość zapewniana jest przez tzw. serwis dzienny. Ponieważ pełne sprzątanie obiektu odbywa się poza godzinami jego otwarcia, zadaniem serwisu dziennego jest podtrzymanie czystości w samym obiekcie. Przyjmuje się, że w centrach handlowych główne czyszczenie odbywa się codziennie w porze wczesno porannej, tj. od godz. 5.00 lub 6.00 do momentu otwarcia.

Takie godziny pracy mogą być mało komfortowe np. dla zarządcy obiektu, mogą się również wiązać z nieco wyższymi kosztami, niż w przypadku pracy w dzień, natomiast priorytetem jest bezpieczeństwo oraz wygoda klientów. Niewyobrażalne jest, aby podczas zakupów klient zawadził nogą o wózek serwisowy. Wówczas w grę mogą wchodzić nawet roszczenia odszkodowawcze.

Firma zewnętrzna czy własne służby sprzątające?

Obecnie większość nowoczesnych obiektów handlowych, jak i biurowych korzysta z usług firm zewnętrznych. Na rynku działa wiele doświadczonych już firm sprzątających, które precyzyjnie dobierają metody i środki czyszczenia do specyfiki obiektu. Jeśli powierzchnia wymaga specjalnej dbałości, firma zewnętrzna dobierze preparaty czyszcząco-pielęgnacyjne i zagwarantuje, że wykonane prace nie spowodują pogorszenia jakości czyszczonej powierzchni. Należy wspomnieć, że na rynek czystości weszło niedawno hasło Green Cleaning, co oznacza, że firmy sprzątające starają się stosować środki przyjazne środowisku, a także zapewniać jak najmniejsze zużycie wody i energii.

Kolejną zaletą korzystania z firmy zewnętrznej jest zapewnienie ciągłości prac – nawet w przypadku dużej rotacji osób pracujących przy sprzątaniu (co niestety jest częstym zjawiskiem w tej branży), inni pracownicy firmy sprzątającej są przesuwani lub oddelegowani, aby zapełnić lukę. Ważne jest również to, iż serwis zewnętrzny można dopasować do potrzeb obiektu, np. w okresie zwiększonej częstotliwości prac.

Niemal tak samo ważną kwestią, jak jakość usług sprzątania, jest zachowanie pracownika firmy sprzątającej w obiekcie. Musimy mieć świadomość, że jest to najczęściej osoba, na którą zarządca nieruchomości nie ma bezpośredniego wpływu. Istnieje szereg reguł, które sprawiają, że jego praca stanie się niewidoczna dla przeciętnego użytkownika nieruchomości, ale przynosząca rezultaty.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Podstawowym elementem (wymienionym już wcześniej) jest jego „niewidzialność”. Pracownik firmy sprzątającej powinien jak najmniej rzucać się w oczy użytkownikom obiektu. Jeśli pracuje na dziennej zmianie, prace powinny być wykonywanie sprawnie i szybko. Wszystkie urządzenia do czyszczenia oraz środki czystości powinny być w jak najmniejszym stopniu wystawiane w pomieszczeniach użytkowanych przez inne osoby. W żadnym wypadku pracownik firmy sprzątającej nie może zostawiać ich bez nadzoru.

Liczy się również aparycja pracowników mających kontakt z użytkownikami obiektu. Powinni być uprzejmi i pomocni oraz schludnie ubrani. Niektóre firmy sprzątające gwarantują swoim pracownikom firmowe uniformy.

Okazuje się, że pracownik firmy sprzątającej może być bardzo pomocny w codziennej pracy zarządcy nieruchomości. Jeśli chodzi o nieruchomości biurowe – to sprzątaczka jest ostatnią osobą, która odwiedza wszystkie pomieszczenia zajmowane przez najemców. Może podjąć działania, które są zazwyczaj poza zakresem jej obowiązków, np. zgłosić usterkę (jak np. przepalenie żarówki); wyłączyć niektóre urządzenia, aby oszczędzić energię; a także przekazać codzienne uwagi od najemcy odnośnie najmowanej powierzchni. Dlatego zarządcy nieruchomości cenią sobie dobre relacje z tym pracownikiem firmy zewnętrznej.

Usługi sprzątania często są dla zarządców nieruchomości czy facility managerów usługami drugiej kategorii. To przekonanie znajduje swoje odzwierciedlenie również w budżetach przeznaczonych na opłacenie tych usług. Jednak to właśnie czystość jest jednym z kluczowych elementów decydujących o zadowoleniu z użytkowania obiektu. Czystość rozumiana nie tylko jako dobra jakość usług sprzątania, ale również odpowiednie zachowanie pracowników firm czystości.

Komentarze

(1)
balbo | 13.03.2014, 15:38

Początek w tym biznesie trochę kosztuje, ale realia inwestycyjne są ogromne -  Urządzenia można wynająć, kwestia załatwienia kilku umów. Jeśli się uda, to później powinno pójść z górki.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17709|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11056|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10635|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl