CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Sprzątanie z klasą

Sprzątanie z klasą
Sprzątanie z klasą
sxc.hu

Na rynku nieruchomości komercyjnych od kilku lat panuje tendencja do outsourcingu usług czystości. Jakość tych usług, sposób ich świadczenia przez pracownika zewnętrznej firmy wpływa znacznie na wizerunek całego obiektu. W jaki sposób zapewnić wysoki standard wykonania tych usług?

Rynek czystości jest rynkiem dość niewdzięcznym. W kontekście nieruchomości komercyjnych można wyjaśnić to następująco: idealna sytuacja to taka, gdy użytkownik obiektu (klient, gość, najemca, itp.) korzysta z nieruchomości bez żadnych problemów. Oznacza to, że gdy w obiekcie jest czysto, nie należy spodziewać się pochwał, czy nagród – jest to uznawane za stan normalny. Natomiast uchybienia w usługach sprzątania wpływają znacznie na wizerunek całego obiektu, a także nierzadko decydują o rezygnacji z dalszego korzystania z tej nieruchomości. Przykładem może być toaleta w centrum handlowym. Jeżeli jest ona czysta, jest wiele kabin, dozowniki środków czystości, papieru toaletowego i ręczników są zawsze pełne, wtedy klient będzie powracał do tego obiektu.

Niewidzialna ręka”

Pozostając w temacie nieruchomości handlowych – w godzinach otwarcia centrum handlowego czystość zapewniana jest przez tzw. serwis dzienny. Ponieważ pełne sprzątanie obiektu odbywa się poza godzinami jego otwarcia, zadaniem serwisu dziennego jest podtrzymanie czystości w samym obiekcie. Przyjmuje się, że w centrach handlowych główne czyszczenie odbywa się codziennie w porze wczesno porannej, tj. od godz. 5.00 lub 6.00 do momentu otwarcia.

Takie godziny pracy mogą być mało komfortowe np. dla zarządcy obiektu, mogą się również wiązać z nieco wyższymi kosztami, niż w przypadku pracy w dzień, natomiast priorytetem jest bezpieczeństwo oraz wygoda klientów. Niewyobrażalne jest, aby podczas zakupów klient zawadził nogą o wózek serwisowy. Wówczas w grę mogą wchodzić nawet roszczenia odszkodowawcze.

Firma zewnętrzna czy własne służby sprzątające?

Obecnie większość nowoczesnych obiektów handlowych, jak i biurowych korzysta z usług firm zewnętrznych. Na rynku działa wiele doświadczonych już firm sprzątających, które precyzyjnie dobierają metody i środki czyszczenia do specyfiki obiektu. Jeśli powierzchnia wymaga specjalnej dbałości, firma zewnętrzna dobierze preparaty czyszcząco-pielęgnacyjne i zagwarantuje, że wykonane prace nie spowodują pogorszenia jakości czyszczonej powierzchni. Należy wspomnieć, że na rynek czystości weszło niedawno hasło Green Cleaning, co oznacza, że firmy sprzątające starają się stosować środki przyjazne środowisku, a także zapewniać jak najmniejsze zużycie wody i energii.

Kolejną zaletą korzystania z firmy zewnętrznej jest zapewnienie ciągłości prac – nawet w przypadku dużej rotacji osób pracujących przy sprzątaniu (co niestety jest częstym zjawiskiem w tej branży), inni pracownicy firmy sprzątającej są przesuwani lub oddelegowani, aby zapełnić lukę. Ważne jest również to, iż serwis zewnętrzny można dopasować do potrzeb obiektu, np. w okresie zwiększonej częstotliwości prac.

Niemal tak samo ważną kwestią, jak jakość usług sprzątania, jest zachowanie pracownika firmy sprzątającej w obiekcie. Musimy mieć świadomość, że jest to najczęściej osoba, na którą zarządca nieruchomości nie ma bezpośredniego wpływu. Istnieje szereg reguł, które sprawiają, że jego praca stanie się niewidoczna dla przeciętnego użytkownika nieruchomości, ale przynosząca rezultaty.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Podstawowym elementem (wymienionym już wcześniej) jest jego „niewidzialność”. Pracownik firmy sprzątającej powinien jak najmniej rzucać się w oczy użytkownikom obiektu. Jeśli pracuje na dziennej zmianie, prace powinny być wykonywanie sprawnie i szybko. Wszystkie urządzenia do czyszczenia oraz środki czystości powinny być w jak najmniejszym stopniu wystawiane w pomieszczeniach użytkowanych przez inne osoby. W żadnym wypadku pracownik firmy sprzątającej nie może zostawiać ich bez nadzoru.

Liczy się również aparycja pracowników mających kontakt z użytkownikami obiektu. Powinni być uprzejmi i pomocni oraz schludnie ubrani. Niektóre firmy sprzątające gwarantują swoim pracownikom firmowe uniformy.

Okazuje się, że pracownik firmy sprzątającej może być bardzo pomocny w codziennej pracy zarządcy nieruchomości. Jeśli chodzi o nieruchomości biurowe – to sprzątaczka jest ostatnią osobą, która odwiedza wszystkie pomieszczenia zajmowane przez najemców. Może podjąć działania, które są zazwyczaj poza zakresem jej obowiązków, np. zgłosić usterkę (jak np. przepalenie żarówki); wyłączyć niektóre urządzenia, aby oszczędzić energię; a także przekazać codzienne uwagi od najemcy odnośnie najmowanej powierzchni. Dlatego zarządcy nieruchomości cenią sobie dobre relacje z tym pracownikiem firmy zewnętrznej.

Usługi sprzątania często są dla zarządców nieruchomości czy facility managerów usługami drugiej kategorii. To przekonanie znajduje swoje odzwierciedlenie również w budżetach przeznaczonych na opłacenie tych usług. Jednak to właśnie czystość jest jednym z kluczowych elementów decydujących o zadowoleniu z użytkowania obiektu. Czystość rozumiana nie tylko jako dobra jakość usług sprzątania, ale również odpowiednie zachowanie pracowników firm czystości.

Komentarze

(1)
balbo | 13.03.2014, 15:38

Początek w tym biznesie trochę kosztuje, ale realia inwestycyjne są ogromne -  Urządzenia można wynająć, kwestia załatwienia kilku umów. Jeśli się uda, to później powinno pójść z górki.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19678|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16946|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12031|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl