administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozliczanie kosztów w spółdzielni mieszkaniowej

Rozliczanie kosztów w spółdzielni mieszkaniowej

Rozliczanie kosztów w spółdzielni mieszkaniowej

Obowiązki zarządów spółdzielni mieszkaniowych w zakresie prowadzenia odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego.

Zobacz także

Bogdan Chudoba - Adwokaci Spółka Partnerska - Doradca Podatkowy Kraków Opodatkowanie fundacji rodzinnej

Opodatkowanie fundacji rodzinnej Opodatkowanie fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna to nowa instytucja w polskim prawie. Głównym jej celem jest zapewnienie trwałości i sukcesji biznesu, w przypadku śmierci przedsiębiorcy – fundatora. Mimo powszechnej opinii, że fundacja...

Fundacja rodzinna to nowa instytucja w polskim prawie. Głównym jej celem jest zapewnienie trwałości i sukcesji biznesu, w przypadku śmierci przedsiębiorcy – fundatora. Mimo powszechnej opinii, że fundacja rodzinna jest zwolniona z podatków, nie jest to do końca prawda. W poniższym artykule wskażemy jakie podatki będzie musiała zapłacić.

Redakcja news 1,5 proc. podatku – co zrobić, by środki trafiły do danej organizacji?

1,5 proc. podatku – co zrobić, by środki trafiły do danej organizacji? 1,5 proc. podatku – co zrobić, by środki trafiły do danej organizacji?

Podatnicy rozliczający PIT mogą przekazać 1,5 proc. swojego podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Podatnicy rozliczający PIT mogą przekazać 1,5 proc. swojego podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Redakcja news Podatek od najmu w 2024 roku

Podatek od najmu w 2024 roku Podatek od najmu w 2024 roku

Czy w 2024 podatek od najmu będzie naliczany podobnie jak w minionym roku czy może mamy do czynienia z kolejnymi zmianami?

Czy w 2024 podatek od najmu będzie naliczany podobnie jak w minionym roku czy może mamy do czynienia z kolejnymi zmianami?

Spis treści:

  • Uregulowania w statucie SM
  • Odzwierciedlenie w systemie ewidencji księgowej
  • Obowiązek rozliczenia przychodów i kosztów
  • Obowiązujące przepisy
  • Dodatkowe źródła przychodów a podatek
  • Dysponowanie nadwyżką bilansową
  • Wielorakość praw do lokali
  • Koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości
  • Rozliczenie nieruchomości jedno- i wielobudynkowych

Obowiązek prowadzenia przez zarząd spółdzielni mieszkaniowej odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji i utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego wynika z Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 r. (DzU z 2001 r. nr 4, poz. 27 z późn. zm.) zmienionej Ustawą z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa w tym zakresie obowiązuje od 31 lipca 2007 r. (DzU 2007 r. nr 21, poz.123 i nr 25, poz. 162). W wyżej wymienionym zakresie zarząd spółdzielni mieszkaniowej w ramach swoich obowiązków wykonuje postanowienia Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (USM) zawarte w art.41. pkt 1) i pkt 2). Zarząd prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości:

  • ewidencję i rozliczanie przychodów i kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości oraz ewidencję kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni;
  • ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego zgodnie z art. 6 ust. 3.

Uregulowania w statucie SM

Przywoływana ustawa stanowi, że uiszczanie opłat na koszty eksploatacji i utrzymanie nieruchomości oraz na koszty eksploatacji i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni wnosi się zgodnie z postanowieniami statutu. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie jest jedynym aktem prawnym regulującym kwestie ewidencji przychodów i kosztów na nieruchomości, ustawa nie stanowi o szczegółach dotyczących opłat ani o szczegółach rozliczania przychodów i kosztów wnoszonych na ww. cele.

Należy podkreślić, że statut spółdzielni uchwalany jest przez członków spółdzielni. Statut jest uchwałą Walnego Zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej. Zatem szczegółowe regulacje w zakresie wnoszenia opłat na eksploatację i utrzymanie nieruchomości oraz na eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz rozliczanie kosztów eksploatacji a także wpływów i wydatków funduszu remontowego zależą także od wewnętrznych uregulowań zawartych w statucie spółdzielni mieszkaniowej. Niejednokrotnie statut spółdzielni mieszkaniowej ceduje kompetencje w zakresie ustalenia zasad wnoszenia opłat i rozliczeń przychodów i kosztów na regulaminy uchwalane na ogół przez radę nadzorczą spółdzielni. Zatem w zakresie prowadzenia odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości oraz ewidencji kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz ewidencji wpływów i wydatków funduszu remontowego zarząd spółdzielni wykonuje zarówno postanowienia Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jak i postanowienia statutu i regulaminów obowiązujących w spółdzielni.

Odzwierciedlenie w systemie ewidencji księgowej

Uregulowania prawne dotyczące prowadzenia odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów eksploatacji oraz kosztów utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego powinny mieć odzwierciedlenie w systemie ewidencji księgowej spółdzielni mieszkaniowej. W pierwszej kolejności zagadnienia te powinny znaleźć odzwierciedlenie w uchwale zarządu w sprawie polityki rachunkowości. Obowiązek przyjęcia przez zarząd spółdzielni uchwały o zasadach (polityce) rachunkowości wynika z Ustawy o rachunkowości z 29 września 1994 r. (DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.). Efekty prowadzonej przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów eksploatacji, kosztów utrzymania mienia wspólnego spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego powinny mieć także swoje odzwierciedlenie w rocznym sprawozdaniu spółdzielni. Powinny być częścią rocznego sprawozdania z zarządu spółdzielnią.

Obowiązek rozliczenia przychodów i kosztów

Osoby władające prawem do lokalu w nieruchomościach stanowiących mienie spółdzielni mieszkaniowej mają ustawowy i statutowy obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale. Mają także ustawowy i statutowy obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni. Obowiązek uiszczania opłat na pokrywanie kosztów eksploatacji nieruchomości i mienia wspólnego realizowany jest poprzez wnoszenie z góry comiesięcznych opłat, które są podstawowym źródłem finansowania tych kosztów. A w wielu nieruchomościach są one jedynym źródłem pokrycia kosztów utrzymania danej nieruchomości.

Obowiązujące przepisy

Obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wynika wprost z zapisów art. 4 ust. 1, 11, 2, 4, 62 oraz art. 6 ust. 3 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 r. (tekst jednolity 2003 r. DzU nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). Wyżej wyszczególnione zapisy USM obowiązują od 31 lipca 2007 r. na mocy Ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z 15 czerwca 2007 r. (DzU z 2007 r. nr 21, poz. 123 i nr 25 poz. 162 ). Ustawa z 15 czerwca 2007 r. wprowadziła istotną zmianę w art. 4 ust. 1 i ust. 2 w porównaniu do wcześniej obowiązujących przepisów. Art. 4 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy nie zawiera zapisu o obowiązku członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokalu, a także członków spółdzielni będących właścicielami lokali, w uczestniczeniu w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów.

Dodatkowe źródła przychodów a podatek

Dodatkowymi źródłami przychodów na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości i mienia wspólnego, a także zwiększającymi wpływy funduszu remontowego są:

  • pożytki, czyli przychody z nieruchomości wspólnej;
  • przychody z własnej działalności gospodarczej spółdzielni.

Przychody z pożytków i przychody z działalności gospodarczej spółdzielni od 1 stycznia 2007 r. podlegają opodatkowaniu zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992 r. (DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). W świetle obowiązujących przepisów podatkowych przychody z pożytków i z działalności gospodarczej spółdzielni, jeśli nawet są przeznaczone na działalność statutową spółdzielni – w tym na pokrycie kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi – nie są zwolnione od podatku dochodowego, tak jak było to przed 1 stycznia 2007 r. W związku z powyższym zarząd spółdzielni obowiązany jest prowadzić rejestry księgowe ewidencjonujące przychody z tej działalności oraz rejestry kosztów tej działalności.

Jednym z istotnych problemów dla spółdzielców jest zrozumienie kosztu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej oraz kosztów uzyskania pożytków. W praktyce, bowiem często zdarza się tak, że jeśli umowa np. na tablicę reklamową umieszczoną na ścianie budynku czy antenę zbiorczą umieszczoną na dachu zawarta jest na określoną kwotę, to dochodem dla nieruchomości jest kwota wynikająca z umowy pomniejszona o koszty uzyskania przychodu i podatek dochodowy. Kwota należności wynikająca z umowy jest przychodem dla nieruchomości, a po ustaleniu kosztów i opłaceniu podatków nieruchomość ma do dyspozycji dochód, który może być przeznaczony na pokrycie kosztów eksploatacji nieruchomości lub zasilić fundusz remontowy nieruchomości. W nieruchomościach wielobudynkowych rozstrzygnięcia wymaga przypisanie tego przychodu do budynku, z którego ten konkretny pożytek pochodzi lub do wszystkich budynków w nieruchomości wieolobudynkowej. Te sprawy należy rozstrzygać w wewnętrznych regulacjach spółdzielni, najczęściej są to regulaminy uchwalane przez radę nadzorczą. W praktyce dużych spółdzielni poza organami ustawowymi, tj. walnym zgromadzeniem, radą nadzorczą i zarządem, występują rady osiedli, rady budynków, komitety nieruchomości. W odniesieniu do spraw dotyczących konkretnej nieruchomości, dobrą praktyką w szeregu spółdzielni staje się to, że właśnie rady nieruchomości podejmują stanowisko w sprawie i przekazują je do rady nadzorczej lub zarządu, w zależności od kompetencji do podjęcia decyzji. Jest to duży krok w demokratyzacji życia wewnątrzspółdzielczego.

Dysponowanie nadwyżką bilansową

Przeznaczenie przychodów z własnej działalności gospodarczej spółdzielni uzależnione jest od uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni o podziale nadwyżki bilansowej. W praktyce szereg spółdzielni mieszkaniowych, prowadząc własną działalność gospodarczą, planuje przychody z comiesięcznych opłat członków spółdzielni, użytkowników lokali, niższe w stosunku do kosztów eksploatacji. Niedobór ten pokrywany jest z dochodu z działalności gospodarczej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale nadwyżki bilansowej. Przy dysponowaniu nadwyżką bilansową na pokrycie niedoboru w kosztach eksploatacji czy pokryciu wydatków funduszu remontowego należy mieć na uwadze zachowanie równego dostępu wszystkich członków spółdzielni do wypracowanej nadwyżki bilansowej. Moim zdaniem dyspozycja uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni w zakresie rozdysponowania nadwyżki bilansowej dla pokrycia ww. kosztów powinna mieć odzwierciedlenie w ewidencji i rozliczeniu przychodów na nieruchomości.

Wielorakość praw do lokali

Istotną sprawą przy ewidencji przychodów i rozliczaniu kosztów jest uwzględnienie wielorakości praw do lokali występujących w spółdzielniach mieszkaniowych i członkostwo w spółdzielni bądź jego brak. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych wyróżnia cztery grupy uprawnień do lokali w zasobach spółdzielni:

1. członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali (art. 4 ust. 1 USM); spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;

2. członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali (art. 4 ust. 2);

3. osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu (art. 4 ust. 11);

4. właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni (art. 4 ust. 4).

Wielorakość praw do lokali w zasobach spółdzielni mieszkaniowych wymaga rozróżnienia ich w ewidencji księgowej i rozliczania przychodów i kosztów dla każdej nieruchomości. I tak:

Ad. 1. Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali (art. 4 ust. 1) są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z:

  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale;
  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Ad. 2. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali (art. 4 ust. 2) są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z:

  • eksploatacją i utrzymaniem ich lokali;
  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych;
  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Ad. 3. Osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali są obowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z (art. 4 ust. 11):

  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale;
  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni.

Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi działalność społeczną, oświatową i kulturalną osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią (art. 4 ust. 5 USM).

Ad. 4. Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni (art. 4 ust. 4) są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z:

  • eksploatacją i utrzymaniem ich lokali;
  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych;
  • są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni.

Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi działalność społeczną, oświatową i kulturalną właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią (art. 4 ust. 5 USM).

Koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości

Mimo obowiązującego od 31 lipca 2007 r. zapisu ustawy o prowadzeniu przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji i kosztów utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości, wiele spółdzielni nie wprowadziło tego obowiązku w ustawowym terminie. Są spółdzielnie, które realizując postanowienia ustawy o prowadzeniu przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji i kosztów utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości wykonały ten obowiązek w taki sposób, że koszty spółdzielni powstałe i zaewidencjonowane w księgach rachunkowych spółdzielni – np. za 2008 r. – przypisano do poszczególnych nieruchomości według powierzchni użytkowej nieruchomości. Taki sposób rozliczenia kosztów na nieruchomości nie jest właściwym wypełnieniem ustawowego obowiązku prowadzenia przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji.

Przez prowadzenie przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów eksploatacji oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości należy rozumieć przychody i koszty bezpośrednio związane z konkretną nieruchomością. Natomiast przypisanie kosztów utrzymania mienia wspólnego spółdzielni do konkretnej nieruchomości winno uwzględniać dyspozycje Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych art. 4 ust. 1, 11, 2, że członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokalu, a także członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wnoszą opłaty zgodnie z postanowieniami statutu. Natomiast właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu (art. 4 ust. 4 USM).

Rozliczenie nieruchomości jedno- i wielobudynkowych

W prowadzeniu przez zarząd spółdzielni ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów eksploatacji oraz kosztów utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego odrębnie dla każdej nieruchomości nie powinno stanowić problemu, jeśli wyodrębnione w spółdzielni nieruchomości są nieruchomościami jednobudynkowymi. Ale spółdzielnie mieszkaniowe wyodrębniły nie tylko nieruchomości jednobudynkowe ale często także nieruchomości wielobudynkowe. Jak wówczas prowadzić ewidencję przychodów i kosztów na nieruchomości? Jeśli spółdzielnia i jej organy – zarząd i rada nadzorcza – są otwarte na sprawy członków, to poprzez regulacje w statucie lub regulaminach wewnętrznych, uchwalonych na ogół z dyspozycji statutu przez radę nadzorczą, uregulują tę kwestię np. rozliczając przychody i koszty na budynki w nieruchomości.

Moim zdaniem, jeśli prawo wewnętrzne spółdzielni mieszkaniowych: statut i regulaminy będą uwzględniać subtelności w rozwiązaniach, uwzględniać równość członków spółdzielni nie tylko w obowiązkach, ale także w prawach, ze zrozumieniem będą traktowane i rozwiązywane sprawy wnoszone przez użytkowników lokali, tym mniej spraw będzie trafiać do sądów.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • eugeniusz eugeniusz, 03.04.2014r., 12:36:52 Spółdzielnie mieszkaniowe absolutnie dowolnie realizują postanowienia ustawy o prowadzeniu przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji i kosztów utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości. Twierdzę, że większość realizuje postanowienia ustawy niewłaściciwe. Koszty powstałe i zaewidencjonowane w księgach rachunkowych spółdzielni, nie mogą być wprost przypisano do poszczególnych nieruchomości według powierzchni użytkowej nieruchomości. Cieszy, że "administrator" dostrzega, że taki sposób rozliczenia kosztów na nieruchomości nie jest właściwym wypełnieniem ustawowego obowiązku prowadzenia przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji. Rzeczywistość jest jednak inna i raczej brutalna. Co gorsza, przepisy ustawy (aczkolwiek w wielu miejscach niejasne) są dość dziwnie interpretowane przez składowe systemu wymiaru sprawiedliwości. Oto Sąd Okręgowy w Koszalinie 17-10-2013 przyznaje, że co prawda "zgodnie z art. 248 par.1 k.p.c. każdy jest obowiązany przedstawić na posiedzeniu sądu w oznaczonym terminie dokument stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia, ale już parę zdań dalej przyznaje, że: kwestia braku przedłożenia przez stronę dokumentu, nie stanowi podstawy do uznania za naruszenie przez Sąd wspomnianego art. 248 par. 1 k.p.c.. Nie ulega wątpliwości, że aby dokonać oceny rozróżnienia pomiędzy faktycznym ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczo-finansowych w obrębie tzw. odrębnych nieruchomości, a kosztami SM przypisanymi do każdej z nieruchomości według kryterium powierzchni, trzeba by wprowadzić do akt każdej sprawy spornej w tym zakresie całe tomy dokumentów spółdzielni. Tego raczej trudno sobie wyobrazić. Mamy zatem "pustosłowie" realizacji ww. normy postępowania cywilnego. Mamy niepoważną sytuację prawną w Kraju, gdyż ustanowione zostały normy istnienia współwłasności, a następnie przepisem art. 27 ust. 2 u.s.m. pozbawiono tysiące (miliony?) obywateli prawa tego skutecznie pozbawiono. Nie jest natomiast "niepoważnym" knowania wielu Posłów (również Senatorów) aby ten stan rzeczy utrzymywać na czas nieokreślony. To raczej zwykła kpina z obywateli, o ile nie kwestie wymagające interwencji "wymiaru sprawiedliwości" w zakresie nieprawidłowych form lobbingu. Oczywiście nie da się tutaj poruszyć wszystkich kwestii. Warto jednak wspomnieć o jednej istotnej, wynikającej z art. 45a Prawa Energetycznego. Monopol Spółdzielni Mieszkaniowych przyznany ww. art. 27 ust. 2 skutkuje, że fikcją jest dbanie o efektywność energetyczną budynków i mieszkań. Pomijając fakt znanego istnienie-nieistnienia przepisu, nie sposób zgodzić z sytuacją braku odrębnych umów na usługi dla prawnie ustanowionych odrębnych nieruchomości. Proszę aby Ktoś podał parę logicznych argumentów na zasadność braku umów na: dostawę ciepła, wody, odprowadzenia kanalizacji, czy odśmieciowania dla odrębnych nieruchomości. Moim zdaniem takich być nie może z wyjątkiem uznania istnienia spółdzielni mieszkaniowych, jako podmiotów mogących swobodnie implementować przepisy ustaw w działaniach. Uprzejmym było by jednak przyznać, że w Polsce nie istnie "rynek nieruchomości", gdyż obecnie mówienie w efektywności energetycznej w sytuacji spółdzielczego "zamordyzmu" jest śmieszne. Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Jak wiemy uznaniowym jest aktualny system doboru biegłych sądowych. Gdyby Ktoś zechciał dochodzić w Sądzie swoich praw, np. na podstawie pozycji współwłaściciela nieruchomości określonego w Kodeksie cywilnym, to z pewnością w pewnym momencie zaistniej potrzeba powołania biegłego. Kogo wybrać? Czy właściwymi są biegli księgowi (rachunkowość)? Może biegli ds. zarządzania nieruchomościami? Dylemat następny, to czy w sytuacji gdy Autorytety mają rozbieżne poglądy w sprawie, to czy mamy biegłych na odpowiednio wysokim poziomie, gwarantującym bezstronność? Czy "delegujące" do Sądów właściwe Izby odpowiadają za Biegłych pracę? Na dziś dzień dysponuję wyłącznie całkowicie rozbieżnymi "opiniami biegłych" w kwestii stosowania przepisów przywołanych w artykule. Paradoksalnym jest że owi "biegli" mają dylemat z jednoznacznym rozumieniem tzw. odpisu, który jak wiemy jest właściwy jedynie majątkowi własnemu podmiotu dokonującego odpisu. Przekładanie tegoż "odpisu" wprost na osobę trzecią (jej odrębny majątek) musi, użyję określenia najdelikatniejszego, budzić co najmniej zdumienie. Na pewno nie jest to kultura prawna w szerokim tego słowa rozumieniu. Na to nakłada się rozbieżne orzecznictwo w tzw. przedmiocie dysponowania nieruchomością na cele remontowo-budowlane, utrwalające ww. degradację obywatela, jako podmiotu praw. Proszę "administratora" o kontynuowanie tematyki, o ile zależy Państwu na możliwie najwyższym poziomie usług w zarządzaniu nieruchomościami.
  • gość gość, 18.07.2015r., 10:04:22 Spółdzielnie to tak komuna trochę zalatują.
  • Zubrek_Adam Zubrek_Adam, 21.06.2022r., 09:50:36 Wszędzie to podatki
  • Wresn_23 Wresn_23, 20.11.2022r., 11:58:45 Mnóstwo opłat wszędzie

Powiązane

Redakcja news FPP ocenia propozycje rządu dot. zmian Polskiego Ładu

FPP ocenia propozycje rządu dot. zmian Polskiego Ładu FPP ocenia propozycje rządu dot. zmian Polskiego Ładu

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) pozytywnie ocenia przedstawione przez rząd propozycje korekty przepisów podatkowych Polskiego Ładu.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) pozytywnie ocenia przedstawione przez rząd propozycje korekty przepisów podatkowych Polskiego Ładu.

Redakcja news Termin rozliczenia CIT przedłużony do 30 czerwca

Termin rozliczenia CIT przedłużony do 30 czerwca Termin rozliczenia CIT przedłużony do 30 czerwca

18 marca br. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów przedłużające termin na złożenie deklaracji CIT za 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.

18 marca br. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów przedłużające termin na złożenie deklaracji CIT za 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.

Aneta Mościcka Nieruchomości związane z działalnością gospodarczą

Nieruchomości związane z działalnością gospodarczą Nieruchomości związane z działalnością gospodarczą

Nieruchomość jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej przede wszystkim w przypadku, gdy dochodzi do rzeczywistego wykonywania w budynku, na gruncie lub ich części zorganizowanej działalności...

Nieruchomość jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej przede wszystkim w przypadku, gdy dochodzi do rzeczywistego wykonywania w budynku, na gruncie lub ich części zorganizowanej działalności zarobkowej przez przedsiębiorcę, a także w przypadku podejmowania przez takiego przedsiębiorcę na nieruchomości czynności przygotowawczych niezbędnych do podjęcia działalności gospodarczej. Natomiast przez „wykorzystywaną do prowadzenia działalności gospodarczej” należy rozumieć nieruchomość, w której...

Redakcja news Nieodpłatne użyczenie mieszkania może powodować konieczność zapłaty podatku

Nieodpłatne użyczenie mieszkania może powodować konieczność zapłaty podatku Nieodpłatne użyczenie mieszkania może powodować konieczność zapłaty podatku

Do Polski nadal przybywają uchodźcy z Ukrainy. Wielu Polaków udostępnia nieodpłatnie swoje nieruchomości.

Do Polski nadal przybywają uchodźcy z Ukrainy. Wielu Polaków udostępnia nieodpłatnie swoje nieruchomości.

Redakcja Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Redakcja news Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia?

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia? Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia?

Sprzedając nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, właściciel jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, tzw. podatku od wzbogacenia.

Sprzedając nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, właściciel jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, tzw. podatku od wzbogacenia.

Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe przysparzają wielu problemów i budzą wątpliwości. Krajowa Informacja Skarbowa na swojej stronie internetowej udziela odpowiedzi na pytania zadawane przez podatników.

Rozliczenia podatkowe przysparzają wielu problemów i budzą wątpliwości. Krajowa Informacja Skarbowa na swojej stronie internetowej udziela odpowiedzi na pytania zadawane przez podatników.

Anna Ruszczak news Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców

Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany podatkowe. Projekt nowelizacji zakłada między innymi możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany podatkowe. Projekt nowelizacji zakłada między innymi możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców.

Redakcja news Ostatnie dni na złożenie zeznania PIT

Ostatnie dni na złożenie zeznania PIT Ostatnie dni na złożenie zeznania PIT

Czasu coraz mniej – do końca kwietnia należy złożyć zeznanie podatkowe za rok 2021 do urzędu skarbowego. Są trzy możliwości rozliczenia z fiskusem – osobiście, pocztą lub poprzez wniosek online.

Czasu coraz mniej – do końca kwietnia należy złożyć zeznanie podatkowe za rok 2021 do urzędu skarbowego. Są trzy możliwości rozliczenia z fiskusem – osobiście, pocztą lub poprzez wniosek online.

Redakcja news Szkolenie: Rozliczanie kosztów mediów – metoda, interpretacje, regulaminy

Szkolenie: Rozliczanie kosztów mediów – metoda, interpretacje, regulaminy Szkolenie: Rozliczanie kosztów mediów – metoda, interpretacje, regulaminy

Zapraszamy na szkolenie!

Zapraszamy na szkolenie!

Przemysław Gogojewicz Ulga z tytułu wydatków na ochronę i konserwację zabytków

Ulga z tytułu wydatków na ochronę i konserwację zabytków Ulga z tytułu wydatków na ochronę i konserwację zabytków

Zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polegają na wprowadzeniu ulgi podatkowej, zwanej „ulgą na zabytki”, której celem jest stworzenie w podatku dochodowym od osób fizycznych zachęty do...

Zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polegają na wprowadzeniu ulgi podatkowej, zwanej „ulgą na zabytki”, której celem jest stworzenie w podatku dochodowym od osób fizycznych zachęty do inwestowania w ochronę zabytków. Ulga na zabytki dotyczyć może członków wspólnot mieszkaniowych np. zamieszkujących kamienice, jak również indywidualnych właścicieli nieruchomości.

Michał Kozak, IRKOM Rozliczanie kosztów ciepła

Rozliczanie kosztów ciepła Rozliczanie kosztów ciepła

Jak należy rozumieć i gdzie szukać aktualnych przepisów prawa, wyjaśniających sformułowanie: „jeżeli węzeł ciepłowniczy spełnia wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać...

Jak należy rozumieć i gdzie szukać aktualnych przepisów prawa, wyjaśniających sformułowanie: „jeżeli węzeł ciepłowniczy spełnia wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), można montować ciepłomierze lokalowe lub podzielniki kosztów ogrzewania i odpowiednio według tych urządzeń rozliczać koszty ogrzewania”? – pyta Czytelnik.

Jacek Frydryszak Rozliczenie ciepła po nowemu

Rozliczenie ciepła po nowemu Rozliczenie ciepła po nowemu

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku zmuszają właścicieli i zarządców nieruchomości wielolokalowych do opracowania do dnia...

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku zmuszają właścicieli i zarządców nieruchomości wielolokalowych do opracowania do dnia 23 grudnia 2022 roku nowych regulaminów rozliczania ciepła. Analiza wskazanych przepisów, niestety po raz kolejny, dowodzi, że ich autorzy mają ograniczoną wiedzę zarówno w zakresie zagadnień technicznych, jak i w zakresie praktyki prowadzenia tego typu rozliczeń. Rozliczanie ciepła w budynkach wielolokalowych...

Redakcja news Więcej czasu na rozliczenie CIT

Więcej czasu na rozliczenie CIT Więcej czasu na rozliczenie CIT

Do końca czerwca br. został przedłużony czas na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 r. – przypomina w komunikacie Ministerstwo Finansów. Wydłużony termin odnosi się do podatników podatku dochodowego...

Do końca czerwca br. został przedłużony czas na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 r. – przypomina w komunikacie Ministerstwo Finansów. Wydłużony termin odnosi się do podatników podatku dochodowego od osób prawnych, w tym podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek.

Redakcja news Sejm przyjął ustawę #Niskie podatki

Sejm przyjął ustawę #Niskie podatki Sejm przyjął ustawę #Niskie podatki

12 maja br. Sejm przyjął ustawę #NiskiePodatki, teraz prace trwają w Senacie. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca br.

12 maja br. Sejm przyjął ustawę #NiskiePodatki, teraz prace trwają w Senacie. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca br.

Anna Ruszczak news Obowiązek e-faktur zbliża się wielkimi krokami

Obowiązek e-faktur zbliża się wielkimi krokami Obowiązek e-faktur zbliża się wielkimi krokami

Krajowy Systemie e-Faktur (KSeF) ma wejść w życie w drugim kwartale 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.

Krajowy Systemie e-Faktur (KSeF) ma wejść w życie w drugim kwartale 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.

Aneta Mościcka Podatnik podatku od nieruchomości a posiadanie służebności

Podatnik podatku od nieruchomości a posiadanie służebności Podatnik podatku od nieruchomości a posiadanie służebności

Podatnikiem podatku od nieruchomości jest podmiot, który zawarł umowę ze Skarbem Państwa, bądź też posiada nieruchomość na podstawie innego tytułu prawnego jako posiadacz zależny. Jeżeli natomiast zawarta...

Podatnikiem podatku od nieruchomości jest podmiot, który zawarł umowę ze Skarbem Państwa, bądź też posiada nieruchomość na podstawie innego tytułu prawnego jako posiadacz zależny. Jeżeli natomiast zawarta umowa wskazuje na to, że nie przeniesiono na taki podmiot posiadania, lecz ma on jedynie prawo korzystania z nieruchomości Skarbu Państwa, to nie będzie mógł być uznany za podatnika tego podatku.

Anna Ruszczak news Ustawa suszowa bez podatku od betonozy

Ustawa suszowa bez podatku od betonozy Ustawa suszowa bez podatku od betonozy

W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.

W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.

Redakcja AiMN Podatek dochodowy a lokale użytkowe

Podatek dochodowy a lokale użytkowe Podatek dochodowy a lokale użytkowe

Zarządzam duża wspólnotą mieszkaniową, w tym kilkoma lokalami użytkowymi. Czy należy opłacać podatek dochodowy od przychodów z tych ostatnich? – pyta Czytelnik.

Zarządzam duża wspólnotą mieszkaniową, w tym kilkoma lokalami użytkowymi. Czy należy opłacać podatek dochodowy od przychodów z tych ostatnich? – pyta Czytelnik.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Anna Ruszczak news Nowelizacja podatku od deszczu - kto go zapłaci?

Nowelizacja podatku od deszczu - kto go zapłaci? Nowelizacja podatku od deszczu - kto go zapłaci?

Opłata deszczowa, tzw. podatek od deszczu, obowiązuje właścicieli nieruchomości o wysokim wskaźniku zabudowy terenu. Po nowelizacji prawa będzie dotyczyć nieruchomości od 600 mkw. i wskaźnika zabudowy...

Opłata deszczowa, tzw. podatek od deszczu, obowiązuje właścicieli nieruchomości o wysokim wskaźniku zabudowy terenu. Po nowelizacji prawa będzie dotyczyć nieruchomości od 600 mkw. i wskaźnika zabudowy minimum 50 proc.

Aneta Mościcka Skutki podatkowe podpisania umowy najmu z osobą trzecią

Skutki podatkowe podpisania umowy najmu z osobą trzecią Skutki podatkowe podpisania umowy najmu z osobą trzecią

Przychodem podlegającym opodatkowaniu z tytułu najmu są nie tylko otrzymane, ale również pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne. Oznacza to, że przychód osiągnie zarówno podatnik,...

Przychodem podlegającym opodatkowaniu z tytułu najmu są nie tylko otrzymane, ale również pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne. Oznacza to, że przychód osiągnie zarówno podatnik, który pobrał pieniądze osobiście lub poprzez osobę trzecią działającą w jego imieniu, jak i ten, któremu pieniądze pozostawione były do dyspozycji. Dopuszczalne jest zawarcie przez współwłaściciela korzystającego z nieruchomości umowy najmu z osobą trzecią, jednak skutki takiej umowy ograniczają...

Aneta Mościcka Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Zasady naliczania opłaty adiacenckiej Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres...

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa – podziału nieruchomości; wzrost wartości nieruchomości na skutek dokonanego podziału; wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale...

Aneta Mościcka Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?

Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości jest uzależnione od zakończenia prac związanych ze wznoszeniem budynku lub od rozpoczęcia jego użytkowania przed ostatecznym zakończeniem robót....

Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości jest uzależnione od zakończenia prac związanych ze wznoszeniem budynku lub od rozpoczęcia jego użytkowania przed ostatecznym zakończeniem robót. Powstanie obowiązku podatkowego nie jest uwarunkowane uzyskaniem prawa do użytkowania budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.