Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach własnych programów priorytetowych odnawialnych źródeł energii (OZE) i obiektów wysokosprawnej kogeneracji uruchomił program dopłat na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych, których budynki nie są podłączone do sieci ciepłowniczej. Niestety, ta dogodność nie dotyczy spółdzielczości mieszkaniowej.
Krok po kroku - co zrobić, aby dostać dopłatę do kolektorów słonecznych ZOBACZ>>
Spłata części kapitału kredytu następuje poprzez przekazanie dotacji przez NFOŚiGW na podstawie wystąpienia banku potwierdzającego zrealizowanie przedsięwzięcia. Upoważnione do przeprowadzania takich operacji finansowych są tylko te banki, które w wyniku zorganizowanego niedawno naboru NFOŚiGW zgłosiły się do tego projektu, spełniały określone warunki dla uzyskania zgody jego zarządu na współpracę i podpisały z nim dwustronne umowy.
Stałą współpracę dla tego przedsięwzięcia zadeklarował Związek Banków Polskich. Uroczysta ceremonia podpisania umów połączona z konferencją prasową miała miejsce 17 czerwca br. w Warszawie w siedzibie Funduszu. Koncesje do oferowania preferencyjnych kredytów otrzymały następujące banki i ich zrzeszenia (w nawiasie: osoba podpisująca umowę):
- Krakowski Bank Spółdzielczy (Zbigniew Bodzioch - prezes zarządu),
- Bank Ochrony Środowiska SA (Mariusz Klimczak - prezes zarządu),
- Mazowiecki Bank Regionalny SA (Danuta Kowalczyk - prezes zarządu),
- Gospodarczy Bank Wielkopolski SA (Ryszard Lorek - wiceprezes),
- Bank Polskiej Spółdzielczości SA (Piotr Pokropek - wiceprezes zarządu),
- Warszawski Bank Spółdzielczy (Czesław Swacha - prezes zarządu).
Związek Banków Polskich reprezentował jego prezes Krzysztof Pietraszkiewicz. W imieniu NFOŚiGW umowy podpisywał jego prezes Jan Rączka.
Inicjatywa NFOŚiGW wynikająca z obowiązku wypełniania polskich zobowiązań względem UE w kwestiach promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych umożliwia osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym niepodłączonym do sieci ciepłowniczej (podgrzewanie ciepłej wody użytkowej lub zasilanie centralnego ogrzewania) zwrot 45% brutto wartości kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej w eksploatowanych przez nich budynkach.
Osoby fizyczne muszą wykazać się prawem do dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym podlegającym takiej modernizacji.
Dopłaty będą odnosić się do kredytów związanych zarówno z zakupem i montażem kolektorów słonecznych, aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania (zasobnika wodnego, automatyki, aparatury pomiarowej i instalacji, ciepłomierza itp.) oraz kosztów sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego dla takiej instalacji.
Wysokość dopłaty będzie obliczana proporcjonalnie do kosztów nieprzekraczających 2.500 zł za 1m2 powierzchni zainstalowanych kolektorów.
Kredyty z 45% dotacją NFOŚiGW dostępne będą w ogólnokrajowej sieci ok. 4,5 tysiąca placówek bankowych wspomnianych banków oraz ich zrzeszeń. Decyzje o włączeniu instrumentu dopłat do oferowanych produktów bankowych i o terminach ich uruchomienia pozostawione są do indywidualnych ustaleń zarządów banków; przeważnie deklarowany jest sierpień br., ale niektóre z nich uruchamiają takie kredyty już w lipcu.