CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Co dalej z TBS-ami?

Zdzisław  Słabkowicz  |  Administrator 6/2012  |  27.06.2012  |  1
Co dalej z TBS-ami?
Co dalej z TBS-ami?

Sprzedaż mieszkań z zasobów towarzystw budownictwa społecznego, w opinii burmistrzów i prezydentów miast, może pogorszyć kondycję finansową szczególnie małych TBS-ów i uniemożliwić im budowę nowych lokali na wynajem.

Spis treści:

  • Skutki demontażu
  • Skąd pieniądze na czynszówki?
  • Co dalej z TBS-ami?

Historia TBS jest krótka. Rok 1995 – uchwalenie Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i uruchomienie Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, wspierającego budownictwo TBS.

W latach 1995–2009 wybudowano przez TBS y i spółdzielnie mieszkaniowe ok. 80 tysięcy mieszkań na wynajem. Kredyt na początku wynosił do 50% a potem do 70% kosztów inwestycji, pozostałe kwoty zapewniał TBS – ze środków własnych, lub partycypacji właścicieli lub przez partycypację partycypantów wskazujących przyszłych lokatorów, a po zmianie ww. ustawy w 2004 roku – partycypacje bezpośrednie przyszłych lokatorów.

W roku 2009 zlikwidowano Krajowy Fundusz Mieszkaniowy (KFM) – praktycznie jedynego emitenta kredytów na budowę przez TBS i spółdzielnie mieszkaniowe mieszkań na wynajem. KFM wyemitował ok. 6 mld zł kredytów na budowę domów przez TBS. Są to pieniądze, które wracają do BGK i mogą być ponownie spożytkowane.

W roku 2011 Sejm przyjął ustawę o sprzedaży mieszkań z zasobów TBS, rozmontowującą system społecznego budownictwa czynszowego.

Skutki demontażu

Właściciele TBS uważają, że zlikwidowanie systemu społecznego budownictwa czynszowego poprzez likwidację Krajowego Funduszu Mieszkaniowego było błędem. Lansowanie tezy, że środki pozyskane ze sprzedaży mieszkań z zasobów TBS wrócą do systemu, jest co najmniej dziwne – skoro nie ma już systemu, a środki jakie wpływają ze spłat kredytów zaciągniętych przez TBS nie są środkami KFM tylko funduszami własnymi BGK. Nie ma przy tym pomysłu, jak uaktywnić wpływy ze spłat kredytów TBS. Dlaczego te pieniądze nie są nadal wyodrębnionym funduszem i dlaczego z tego funduszu nie można stworzyć dwóch „kupek”? Jednej na obsługę oprocentowania (między wysokością oprocentowania kredytów z rynku międzybankowego a utrzymywanym oprocentowaniem) udzielanych nadal przez BGK kredytów dla TBS i drugiej na kredytowanie inwestycji TBS.

Takie rozwiązanie, które pozwoliłoby na dokapitalizowanie KFM (ok. 1 miliard złotych) i tym samym uniezależnienie się od budżetu państwa, sugerował Bank Światowy w swoim raporcie.

Czynszowe budownictwo na wynajem jest teraz w odwrocie, tymczasem w tym roku strach przed kryzysem i problemy z uzyskaniem kredytów hipotecznych sprawiają, że rośnie nacisk na budowę mieszkań na wynajem, którym zainteresowanych jest 80 proc. osób oczekujących na mieszkanie.

Nie tylko społeczne naciski, ale i potrzeby gminne w tym zakresie wskazują jednoznacznie na konieczność budowy domów czynszowych na wynajem. Podczas wizyty w jednym z miast dyskutowaliśmy, czy i jakie pożytki może przynieść sprzedaż mieszkań z zasobu TBS, funkcjonującego w tym mieście. Pożytków trudno się doszukać, a miasto ma ogromny problem z wyburzeniami starych budynków w związku z inwestycjami infrastrukturalnymi. Nie ma gdzie wykwaterować mieszkańców wyburzanych kamienic, a jeśli wskutek sprzedaży mieszkań TBS utraci płynność finansową, nie będzie żadnych możliwości zaciągnięcia gdziekolwiek i na jakichkolwiek warunkach kredytu i budowania na potrzeby miasta nowych mieszkań, do których przekwaterować można byłoby chociażby lokatorów z tych wyburzanych kamienic.

Miasta liczą ewentualne straty i wskazują na trudności, a tymczasem Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej szacuje przychody ze sprzedaży mieszkań z zasobów TBS, które miałyby zasilić system. Tylko jaki system? Środki finansowe dawnego KFM to fundusze własne BGK, ale BGK nie może emitować kredytów dla TBS na podobnych warunkach jak w przeszłości, albowiem nie ma zasilania z budżetu państwa na obsługę ich oprocentowania.

Skąd pieniądze na czynszówki?

Pomimo problemów, budowa mieszkań na wynajem nie jest nierealna, a pieniądze i tak udałoby się zdobyć. Potencjalnymi inwestorami mogłyby być np. rozliczne fundusze, ale dla nich TBS y i budowa mieszkań na wynajem przy takiej konstrukcji Ustawy o ochronie praw lokatorów to żaden biznes. Zatem konieczna jest modyfikacja tej ustawy, aby:

a) lokator, który nie płaci – bo nie chce – musiał opuścić wynajmowane mieszkanie,

b) lokator, który wpadł w tarapaty finansowe mógł korzystać z systemu dodatków mieszkaniowych.

Polska dostała przywilej wykorzystania do 3% z Funduszy Strukturalnych na mieszkalnictwo. Ulokowane to zostało niefortunnie w regionalnych programach operacyjnych zawiadywanych przez urzędy marszałkowskie. Na zapytanie skierowane do urzędników Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, jak i czy te 3% zostały wykorzystane – nie dostałem odpowiedzi. Przypomnę, że te 3% to ok. 1 mld euro do wykorzystania do 2013 roku.

Brak konkretnej odpowiedzi czy Polska wykorzysta wszystkie środki przyznane przez Unię Europejską na przedsięwzięcia infra­strukturalne. Gdyby była wiedza na temat niewykorzystanych kwot, to Polska mogłaby poprosić o ich przekwalifikowanie na mieszkalnictwo.

Można też pozyskać środki finansowe na remonty istniejących zasobów mieszkaniowych, ale potrzebny jest spójny program, obejmujący cały kraj. Izba Gospodarcza złożyła w agendach Unii i prezentowała na konferencjach w Brukseli projekt wsparcia środkami unijnymi inwestycji remontowych (rewitalizacyjnych) realizowanych w krajach UE.

Co dalej z TBS-ami?

Pytań bez odpowiedzi jest wiele. Problemem do rozwiązania jest wszak sama instytucja Towarzystw Budownictwa Społecznego.

Wiele z funkcjonujących dziś TBS ow, jeżeli nie będzie aktywne na rynku budowlanym w każdej możliwej formie, nie poradzi sobie finansowo i będzie prosić swojego właściciela o wsparcie. W konsekwencji wielu właścicieli TBS może się zdecydować na sprzedaż zasobów mieszkaniowych tego TBS i jego likwidację z powodu braku źródeł finansowego wsparcia.

Aczkolwiek, gdy samorządy podejmą taką decyzję, dylematów nie zabraknie. Załóżmy bowiem, że wysprzedawane są mieszkania z zasobów TBS. Jakie zasady należałoby przyjąć przy ich zbyciu? Jaką cenę wyjściową? Co z oprocentowaniem preferencyjnym kredytów, jakich udzielał BGK TBS-om – kto pokryje różnicę? Co z 10% umorzeniami – kto je zwróci i komu? Co z gruntami, jakie dały aportem gminy swoim TBS-om na budownictwo czynszowe? Czy nie potrzebne będą korygujące uchwały rad miast i wyceny tych gruntów (ceny rynkowe)? O ile zatem wzrośnie cena dla kupującego za zajmowane mieszkanie? Co z zabezpieczeniami (hipotekami) BGK?

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Jednym z wyzwań, przed którymi stoją TBS-y jest łączenie się w większe organizmy o zasięgu międzygminnym. Takie przykłady już mamy, zatem jest doświadczenie czy takie „operacje" są zasadne i przyniosą właścicielom TBS-ów pożytki.

Być może rozwiązaniem dla funkcjonujących TBS-ów będzie rozszerzenie funkcji, jaką do tej pory pełniły i powierzenie im funkcji operatora w imieniu i na rzecz właściciela w ogólnie pojętym obszarze budownictwa. Taki TBS Operator mógłby występować wobec gmin jako firma powierniczo-operatorska ds. rewitalizacji.

TBS Operator do rewitalizacji działałby jako niezależna firma przy procesie rewitalizacji, jako kierownik projektu i doradca, ale nie przejmowałby zadań związanych z zarządzaniem i rozliczaniem funduszy przeznaczonych na ten projekt.

Jako TBS Powiernik ds. rewitalizacji natomiast, TBS mógłby pełnić funkcję aprobowanego przedstawiciela procesu rewitalizacji, który przejmuje – w imieniu i w interesie miasta – zadania przeprowadzenia rewitalizacji, jako powiernik zarządzający funduszem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Kompleksowe usługi na zarządzanieAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym (...) czytam więcej »


Przepisy techniczno-budowlane odnoszące się do wyrobów do wentylacji i klimatyzacji objętych obowiązkiem znakowania znakiem budowlanym »

Przepisy techniczno budowlaneObowiązkowym oznakowaniem objęte zostaną wyroby do wentylacji i klimatyzacji – to zapowiedź zmian, które przyniesie 2019 rok. (...) czytam więcej »


Urządzenia, które mogą uratować życie i mienie mieszkańców!
Najniższe ceny w internecie dla Zarządców, Wspólnot mieszkaniowych i Spółdzielni »

Ile zapłacisz za ocieplenie stropodachu w budynku wielolokalowym?
Odpowiada ekspert.

Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Czy donice betonowe na placach i deptakach osiedlowych to dobry pomysł »

Donice betonoweAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Szybki poradnik dla zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ► WINDY»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
Winda bepieczeńśtwo Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Czy można mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu windy ? Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i reagować z wyprzedzeniem na... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

12/2018

Aktualny numer:

Administrator 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozstanie z wieczystym użytkowaniem
  • - Termomodernizacja a smog
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15868|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9520|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl