CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Nie ma dymu bez ognia: wywiad z bryg. mgr inż. Pawłem Rochalą

rozmawiała Małgorzata Waszkiewicz
Nie ma dymu bez ognia: wywiad z bryg. mgr inż. Pawłem Rochalą
Nie ma dymu bez ognia: wywiad z bryg. mgr inż. Pawłem Rochalą

Z rozmowy dowiadujemy się o najczęstszych powodach interwencji Państwowej Straży Pożarnej w budynkach biurowych, najsprawniejszych systemach zgłoszeń według opinii strażaków oraz o wzorze współpracy między zarządcami nieruchomości a strażą pożarną w wykonywaniu zadań zapewnienia ochrony przeciwpożarowej

MW Co jest obecnie najczęstszym powodem interwencji Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w budynkach biurowych?

PR Budynki biurowe są obiektami użyteczności publicznej, kwalifikowanymi do kategorii ZL III zagrożenia ludzi. Taka kwalifikacja ma swoje konsekwencje w postaci wymagań przepisów techniczno-budowlanych, dotyczących sposobu wybudowania budynku, długości dróg ewakuacyjnych czy elementów wystroju wnętrz.

Ponadto podlegają one powszechnie obowiązującym przepisom z zakresu ochrony przeciwpożarowej, dotyczących wyposażenia w urządzenia przeciwpożarowe i w gaśnice, dróg pożarowych i zaopatrzenia w wodę.

Oczywiście większość wymagań zależy od wielkości budynku, a szczególnie od jego wysokości. Jeśli chodzi o budynki biurowe, to spośród obiektów użyteczności publicznej jest ich najwięcej. Pozostałe to między innymi: kina, teatry i dyskoteki – kategoria ZL I; szpitale, domy pomocy społecznej, przedszkola – kategoria ZL II; hotele, motele – kategoria ZL V.

Wszystkie obiekty użyteczności publicznej znajdują się pod stałym nadzorem Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki temu nie ma zbyt wielu powodów do interwencji ratowniczych PSP w tego typu obiektach – łącznie w skali całego kraju, w ciągu roku odnotowano w budynkach biurowych 307 pożarów.

Natomiast Państwowa Straż Pożarna reaguje w sensie administracyjnym. Skontrolowano niespełna 3000 obiektów, spośród których w prawie 1500 stwierdzono nieprawidłowości. Łącznie wykryto ich 5135 przy czym najwięcej z nich dotyczyło sprawności instalacji użytkowych, dróg ewakuacyjnych wewnątrz obiektów i przygotowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.

W związku z tym wydano 963 decyzje administracyjne nakazujące usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, a także wydano 302 sprzeciwy w sprawie oddania do użytkowania nowo wybudowanych obiektów.

mgr inż. Paweł Rochala 
Naczelnik Wydziału Nadzoru Prewencyjnego w Biurze Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Jakie systemy zgłoszeń działają najsprawniej z punktu widzenia Państwowej Straży Pożarnej?

Najpewniejszym sposobem przekazania informacji o pożarze jest system automatyczny, zwany monitoringiem pożarowym. Żeby jednak mieć tę pewność, cały budynek musi być wyposażony w system sygnalizacji pożaru oraz w urządzenie nadawcze sygnałów alarmowych, które przekazuje alarm do najbliższej jednostki straży pożarnej.

Z reguły jest to stanowisko kierowania wskazane przez właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego PSP) lub punkt alarmowy w jednostce ratowniczo-gaśniczej PSP.

Przewaga systemu automatycznego wynika głównie z jego stałej obecności w miejscu potencjalnego pożaru. Człowiek może nie zauważyć pożaru lub zlekceważyć jego objawy, zaś system reaguje natychmiast. Oczywiście, tam, gdzie nie ma automatycznego przekazywania informacji o pożarze, trzeba polegać na ludziach. A ich działanie wynika z odpowiedniej wiedzy i poczucia odpowiedzialności.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Czy zawsze PSP ma kontakt z zarządcą nieruchomości? Jakie są spostrzeżenia dotyczące tej współpracy? Czy występowały jakieś problemy?

Państwowa Straż Pożarna działa w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy, które nakazują przed podjęciem kontroli budynku, zwanej czynnościami kontrolno-rozpoznawczymi, skontaktowanie się z właścicielem obiektu bądź z inną osobą, która włada budynkiem.

W samych czynnościach kontrolno-rozpoznawczych bierze udział właściciel budynku, zarządca nieruchomości bądź inna upoważniona osoba. Z tego wynika, że kontakt z zarządcą nieruchomości jest wręcz niezbędny, by działania Państwowej Straży Pożarnej były zgodne z prawem.

Akurat w tej grupie obiektów większych problemów nie odnotowujemy, a jeśli występują, są standardowe. Na 963 decyzje administracyjne wydane przez PSP, wpłynęło 56 odwołań, z czego w 36 przypadkach odwołującym się organy II instancji przyznały rację. Wszczęto 12 postępowań egzekucyjnych, z uwagi na opory w wykonaniu ostatecznych decyzji organów PSP. Ponadto nałożono 44 grzywny w postaci mandatu karnego.

Można powiedzieć, że problemy wynikają zwykle tam, gdzie dochodzi do wieloletnich zaniedbań w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynku, co potem przekłada się, po interwencji Państwowej Straży Pożarnej, na konieczność poniesienia na tę rzecz w krótkim czasie skumulowanych wydatków.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19405|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16536|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11833|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl