CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Kontrowersje wokół licencji

27 maja 2010 r. odbył się panel dyskusyjny „Konsekwencje zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami proponowanych w projekcie ustawy dereglamentacyjnej" z udziałem przedstawicieli resortu infrastruktury i gospodarki oraz praktyków zajmujących się rynkiem nieruchomości. Dyskusja dotyczyła licencji zawodowych pośredników w obrocie nieruchomościami, a ściślej czy są one potrzebne, czy też nie. Przedstawiciele resortów infrastruktury i gospodarki wyrażali pogląd, że nie są one niezbędne, a pośrednicy w obrocie nieruchomościami byli odmiennego zdania.

Podstawowym argumentem resortu gospodarki, podanym też w uzasadnieniu do projektu ustawy, za rezygnacją z licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami są wysokie koszty jej zdobycia, które ograniczają dostęp do zawodu - resort szacuje je nawet na 20 tys. zł.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości wyjaśniła jednak, że nie jest to „opłata za licencję", bo resort infrastruktury za postępowanie kwalifikacyjne pobiera 400 zł. PFRN zdziwiły też informacje resortu gospodarki, iż praktyka zawodowa kosztuje ok. 12 000 zł.

Semestr zaś nauki na studiach podyplomowych dla pośredników nieruchomościami kosztuje różnie, w zależności od uczelni, ale niekiedy nawet kilka tysięcy zł.

Według szacunków prof. Krystyny Dziworskiej, kierującej Katedrą Inwestycji na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie na studiach magisterskich na kierunkach przygotowujących do pracy na rynku nieruchomości, tylko w uczelniach państwowych, kształci się ok. 3 tys. studentów. Przy czym np. na gdańskiej uczelni na miejsce na studiach podyplomowych czeka się w kolejce. Uczelnia bowiem nie zwiększa liczby studiujących, aby nie obniżać poziomu nauczania, a chętnych do pracy na rynku nieruchomości nie brakuje. „Jeżeli uważamy, że praca pośrednika to kojarzenie kupującego ze sprzedającym, to jest to argument wyjątkowo mało racjonalny - twierdzi prof. Dziworska - bowiem rynek nieruchomości jest częścią rynku kapitałowego, a nikt nie zgłasza propozycji, aby znieść licencje doradców finansowych, tak by każdy miał prawo zarządzać powierzanym mu przez klientów kapitałem.

Z kolei Janusz Lisiecki z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości zwrócił uwagę, że pośrednik w obrocie nieruchomościami to w Polsce nowy zawód, bo powstał dopiero 20 lat temu. „To my, pośrednicy stworzyliśmy sobie miejsca pracy, oferując nasze usługi i wykazując potrzebę ich istnienia - mówił. Podkreślił też, że polscy pośrednicy starali się wdrażać zasady obowiązujące w najbardziej liberalnej gospodarce USA, gdzie obsługę transakcji na rynku nieruchomości powierza się osobom po serii trudnych egzaminów, wymagania kwalifikacyjne są bardzo wysokie, a pośrednicy obowiązkowo ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej.

Pośrednicy w Polsce wybrali model amerykański, a nie np. europejski, gdzie w niektórych krajach Europy Zachodniej licencje nie są wymagane. Ich zdaniem, Europa Zachodnia ma kilkusetletnie tradycje gospodarki rynkowej i mogły się tam wykształcić przez wiele lat tradycje standardów etycznych i dobrych praktyk w relacjach gospodarczych. Polska wróciła do gospodarki szanującej prawa rynkowe i swobody w podejmowaniu decyzji gospodarczych po kilkudziesięcioletniej przerwie, w czasie której praktycznie obrotu nieruchomościami nie było. Pośrednictwo rodziło się na rynku pozbawionym tradycji i regulacji, a także bez uporządkowanych dokumentacji nieruchomości. To oczywiście rodzi wysokie ryzyko transakcji. W tej sytuacji niezbędne było dla bezpieczeństwa obrotu postawienie pośrednikom wysokich wymagań kwalifikacyjnych i etycznych.

Pośrednicy twierdzą, że często za wzrost cen w minionej epoce dyrektywnej gospodarki odpowiedzialnością obarczano handel, dziś pośredników w obrocie nieruchomościami obarcza się odpowiedzialnością za wysoki poziom cen nieruchomości w stosunku do dochodów. Poziom cen jest tymczasem rezultatem relacji podaży i popytu, na co pośrednicy żadnego wpływu nie mają. Nie tworzą podaży ani nie kreują popytu. Ich rolą jest zebranie informacji o towarze i przygotowanie transakcji. Za te usługi wynagradzani są według cen umownych.

Ministerstwo Gospodarki uważa, że za likwidacją zawodu przemawia też fakt, że tylko 30% transakcji odbywa się przy udziale licencjonowanych pośredników. Ale te 30% „przyrosło" w ciągu kilkunastu lat od zera - kontrargumentuje PFRN. Zwraca też uwagę, że korzystanie z usługi jest dobrowolne, a transakcje są ujawnione i opodatkowane - pośrednik płaci VAT i podatek dochodowy.

Kolejny argument Ministerstwa Gospodarki przeciw licencjom dla pośredników jest taki, że za prawidłowość transakcji odpowiada notariusz.

Tymczasem - zdaniem pośredników - notariusz odpowiada za formę prawną aktu przeniesienia własności, ale nie za jego treść, która zawiera ustalenia stron. Zanim klient trafi do notariusza, trwa długi, niekiedy wielotygodniowy proces przygotowania transakcji, w którym doradcą klienta jest pośrednik. Doradztwo to obejmuje nie tylko sferę prawną, ale i ekonomiczno-finansową, a także negocjacje cenowe, ustalanie terminów, sposobów płatności oraz terminu ostatecznego aktu przeniesienia własności. W przypadku obsługi sprzedających to pośrednik, a nie notariusz, zajmuje się marketingiem i promocją nieruchomości. Notariusz finalizuje transakcję, żeby zaś do niej doszło, solidną pracę musi wykonać pośrednik, np. towarzysząc klientom przy oglądaniu nieruchomości, pomagając w gromadzeniu dokumentów i informacji niezbędnych do podjęcia decyzji oraz przygotowując umowę przedwstępną. Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby klient, który chce sprzedać mieszkanie, przyjmował tam przez wiele tygodni zwiedzających lokal bez rozeznania, czego oni naprawdę szukają i czy rzeczywiście mają zamiar kupić nieruchomość.

Mimo istotnych różnić, pośrednicy uznali jednak za pozytywny fakt, że resort gospodarki rozpoczął jawną dyskusję wokół kontrowersyjnych zapisów projektu ustawy. Taka dyskusja jest niezbędna, aby wybrać rozwiązania, które nie zamkną klientom drogi do profesjonalnych usług i nie narażą ich na utratę majątku.

Opracowano na podstawie informacji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości


Czytaj też:

Nie chwalić się licencją!

Janusz Gdański | Administrator nr 7-8/2010
Nie jest łatwo uzyskać licencję zawodową zarządcy nieruchomości. Jednak okazuje się, że są sytuacje, w których warto ukryć posiadanie licencji. Autor przywołuje sytuacje, dla których warto ukryć posiadanie licencji zawodowej zarządcy nieruchomości z uwagi na... więcej »

Kary dyscyplinarne dla zarządców nieruchomości

Janusz Gdański | Administrator nr 1-2/2010
Lista kar dyscyplinarnych wobec zarządcy nieruchomości zawiera formy upomnienia, nagany, zawieszenia licencji zawodowej, bądź jej czasowego pozbawienia z możliwością ponownego ubiegania się o jej nadanie. Autor publikacji zajmuje się wybranymi sytuacjami... więcej »

Zarządy oczami zarządców

Irena Scholl | Administrator nr 7-8/2010
Już 16 lat funkcjonuje ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994 r. i tyleż samo lat liczą sobie wspólnoty mieszkaniowe. Autorka portretuje współczesne stereotypy profesjonalnych, licencjonowanych zarządców nieruchomości przy rozwiązywaniu... więcej »

Zamiast licencji certyfikaty

Irena Scholl | Administrator nr 6/2010
Rozmowa z Olgierdem Dziekońskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Rozmówca między innymi wyjaśnia stanowisko Ministerstwa Gospodarki dotyczące likwidacji licencji zawodowych w przygotowywanym przez resort projekcie ustawy o ograniczeniu barier... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10655|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10227|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl