CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rośnie zainteresowanie "błękitnym paliwem"

Irena Scholl  |  24.07.2012
Niepokój osób prywatnych, a także zarządzających nieruchomościami, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych budzą częste ostatnio informacje prasowe i radiowo-telewizyjne o naszej sytuacji w energetyce.
Niepokój osób prywatnych, a także zarządzających nieruchomościami, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych budzą częste ostatnio informacje prasowe i radiowo-telewizyjne o naszej sytuacji w energetyce.
sxc.hu

Niestety najprawdopodobniej do 2016 roku nie zdążymy ani z budową elektrowni jądrowej, ani z nowoczesną energetyką węglową, ani z wydobyciem gazu łupkowego. Tymczasem kwoty kar, nakładanych z początkiem 2016 r. na trucicieli będą tak zawrotne, że połkną w całości budżet państwa, więc trzeba będzie wyłączać prąd i ogrzewanie. Niektórzy mówią: jakoś to będzie, inni wpadają w popłoch, a jeszcze inni myślą o gazie ziemnym.

  Numer telefonu 801 809 900, pod którym można się dowiedzieć gdzie złożyć wniosek o przyłączenie budynku do sieci gazowej, zawrzeć umowę o dostawy gazu, jakie podstawowe dokumenty i informacje będą potrzebne itp., cieszy się coraz większym powodzeniem. Także wejść na stronę internetową www.pgnig.pl jest coraz więcej. Skąd to rosnące zainteresowanie „błękitnym paliwem”? Jeszcze do niedawna była moda na likwidację gazowych piecyków i kuchenek, a inwestorzy wznoszący nowe budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej słono płacili za kosztowne przyłącza do odległej niekiedy sieci ciepłowniczej, choć podłączenie do sieci gazu ziemnego kosztuje kilkakrotnie mniej. Zatem skąd to rosnące zainteresowanie gazem?

  Niepokój osób prywatnych, a także zarządzających nieruchomościami, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych budzą częste ostatnio informacje prasowe i radiowo-telewizyjne o naszej sytuacji w energetyce. Dawniej na ten temat grzmieli niemal wyłącznie „zieloni”, zaniepokojeni szkodliwymi skutkami emisji CO2 dla naszego zdrowia i środowiska. Dziś dołączyli ekonomiści, energetycy, politycy liczący z przerażeniem finansowe skutki zanieczyszczeń powstających przy produkcji energii przez przestarzałe elektrownie węglowe. Do 2016 r., kiedy nie będzie już litości dla wytwórców szkodliwych emisji, nie zdążymy ani z budową tracącej na popularności elektrowni jądrowej, ani z nowoczesną energetyką węglową, ani z gazem łupkowym tak opłacalnym i tanim w USA, a u nas wciąż nie rozpoznanym do końca. Badania złóż i przekonywanie lokalnych społeczności do zalet gazu łupkowego - zwłaszcza, że nie jest też do nich przekonana część fachowców ze środowisk naukowych - potrwać może nawet 8 lat… Tymczasem kwoty kar, nakładanych od 1 stycznia 2016 r. na trucicieli będą tak zawrotne, że połkną w całości budżet państwa, więc trzeba będzie wyłączać prąd i ogrzewanie. Niektórzy mówią: jakoś to będzie, inni wpadają w popłoch, a jeszcze inni myślą o gazie ziemnym.

Gaz ziemny jest 2,5-krotnie tańszy od energii elektrycznej, dwukrotnie od oleju opałowego i ok. 30% od gazu płynnego. A że jest paliwem czystym ekologicznie, na jego instalację można otrzymać kredyt lub dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wprawdzie od 13 marca br. wprowadzono nową taryfę ze zmiennymi cenami za paliwo gazowe, ale nie zmieniły się stawki opłat abonamentowych, opłat sieciowych, jak również zasady rozliczeń z odbiorcami. Winny podwyżce jest wzrost kursu dolara – tłumaczą w PGNiG. Dotychczasowa taryfa nie ulegała zmianom od 15 lipca 2011 r. i kalkulowana była przy kursie na poziomie 2,70 zł. Nowa taryfa do końca roku 2012 jest najniższą z możliwych – zapewniają. Porównując wzrost cen gazu ziemnego ze zmianami cen innych nośników energii warto zauważyć, że dla odbiorców indywidualnych jest on niższy od wzrostu cen oleju opałowego, który sięgnął poziomu nawet 30% w okresie ostatnich miesięcy. Ceny gazu ziemnego są niższe w Polsce w porównaniu do cen zanotowanych w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Czechach, Słowacji od kilku do kilkunastu procent.

Czytaj także: Co zrobić, aby nam zimno i ciemno nie było? >>>

 Można płacić mniej

  Mieszkańcy domów wielorodzinnych, będący najczęściej ich współwłaścicielami, mogą bardziej zadbać o swoją kieszeń, niż czynią to obecnie. Prof. Krzysztof Żmijewski często powtarza: szóstym paliwem, z którego nie korzystamy jak należy, jest paliwo zaoszczędzone. W opracowaniach PGNiG znalazłam informacje, jak obniżyć rachunki za gaz, i nie tylko za gaz.

Kocioł kondensacyjny

  Przede wszystkim należy zainstalować nowoczesny, wydajny kocioł gazowy. Jest to kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania, która dzięki swojej konstrukcji jest w stanie odebrać ciepło kondensacji od pary wodnej zawartej w spalinach. Ciepło to w kotłach tradycyjnych ucieka przez komin. Natomiast w kotłach kondensacyjnych skrapla się, a odzyskana w tym procesie energia dodatkowo podgrzewa wodę w kotle. Dzięki odzyskaniu dodatkowego ciepła ze spalin kotły te są o około 11–15% oszczędniejsze od tradycyjnych i osiągają ogromną sprawność. Dobierając moc kotła gazowego należ kierować się zapotrzebowaniem na ciepło. Kocioł o zbyt dużej mocy nie jest wykorzystywany optymalnie, bo zużywa więcej paliwa. Natomiast kocioł zbyt mały to większe zużycie paliwa oraz znacznie przyspieszony czas zużycia urządzenia. No i nie uzyskamy skutku, na który liczymy. Pomieszczenie będzie niedogrzane. Dlatego przy wyborze kotła trzeba kierować się funkcją, którą ma on spełniać. Czy tylko ogrzać pomieszczenia, czy także podgrzać wodę użytkową? Także ilu użytkowników i punktów czerpania wody jest lub będzie zainstalowanych. Przy zakupie kotła należ również zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju paliwa gazowego będzie kocioł przystosowany. Nie należy się łudzić, że gdy w końcu będziemy mieli gaz z łupków, kocioł na gaz ziemny będzie „pasował”. Szczegółowe informacje na temat doboru kotła, jego wielkości, uzyskamy w Biurze Obsługi Klienta PGNiG, którego adres można znaleźć na podanej we wstępie stronie internetowej oraz infolinii.

Siedząc w wannie zużywa się 3 razy więcej wody, niż korzystając z prysznica. Kąpiel to 150 litrów ciepłej wody, a prysznic – 50 l.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

 Osuszanie PrawoAktualności | Orzecznictwo

 

Opłacalne drobiazgi

  Nowoczesny kocioł kondensacyjny nie jest tani, choć po kilku latach jego koszt okaże się opłacalny. W pozostałe oszczędności nie trzeba będzie aż tak inwestować.

  Kolejnym krokiem jest odsłonięcie grzejników. Ważne, aby ciepło rozchodziło się po mieszkaniu bez przeszkód. Jeśli grzejnik zamontowany jest pod oknem nie należy zasłaniać go zasłoną czy szafką. Może to spowodować utratę nawet 20% ciepła.

  Mieszkanie należy wietrzyć często, ale krótko, przy minimalnej temperaturze grzejnika. Po zamknięciu okien można już podkręcić temperaturę. Pamiętajmy, że zwiększenie temperatury o 1 stopień powoduje wzrost kosztów ogrzewania o 5 stopni. Zimą nie trzeba robić z mieszkania plaży i chodzić w cienkiej koszuli z krótkim rękawem – w ciągu dnia wystarczy temperatura ok. 20–22 stopnie, nocą zaś 16–17. Wtedy też lepiej się śpi. Pamiętajmy natomiast, że wyjeżdżając zimą, nie powinno się zakręcać grzejników. Nagrzanie wyziębionego mieszkania dużo kosztuje.

  Zamontowanie za grzejnikami ekranów odbijających ciepło pozwala zaoszczędzić ok. 4 % kosztów ogrzewania. Oczywiście nie jest to wiele w porównaniu z oszczędnością 25–30 % energii, którą uzyskamy dzięki zainstalowaniu nowoczesnego kotła gazowego i automatycznej regulacji ogrzewania.

Zapisz się już dziś na Seminarium "Jak obniżyć koszty eksploatacji budynku?" >>>

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Co zrobić gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Zobacz jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16599|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10268|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl