CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rośnie zainteresowanie "błękitnym paliwem"

Irena Scholl  |  24.07.2012
Niepokój osób prywatnych, a także zarządzających nieruchomościami, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych budzą częste ostatnio informacje prasowe i radiowo-telewizyjne o naszej sytuacji w energetyce.
Niepokój osób prywatnych, a także zarządzających nieruchomościami, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych budzą częste ostatnio informacje prasowe i radiowo-telewizyjne o naszej sytuacji w energetyce.
sxc.hu

Niestety najprawdopodobniej do 2016 roku nie zdążymy ani z budową elektrowni jądrowej, ani z nowoczesną energetyką węglową, ani z wydobyciem gazu łupkowego. Tymczasem kwoty kar, nakładanych z początkiem 2016 r. na trucicieli będą tak zawrotne, że połkną w całości budżet państwa, więc trzeba będzie wyłączać prąd i ogrzewanie. Niektórzy mówią: jakoś to będzie, inni wpadają w popłoch, a jeszcze inni myślą o gazie ziemnym.

  Numer telefonu 801 809 900, pod którym można się dowiedzieć gdzie złożyć wniosek o przyłączenie budynku do sieci gazowej, zawrzeć umowę o dostawy gazu, jakie podstawowe dokumenty i informacje będą potrzebne itp., cieszy się coraz większym powodzeniem. Także wejść na stronę internetową www.pgnig.pl jest coraz więcej. Skąd to rosnące zainteresowanie „błękitnym paliwem”? Jeszcze do niedawna była moda na likwidację gazowych piecyków i kuchenek, a inwestorzy wznoszący nowe budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej słono płacili za kosztowne przyłącza do odległej niekiedy sieci ciepłowniczej, choć podłączenie do sieci gazu ziemnego kosztuje kilkakrotnie mniej. Zatem skąd to rosnące zainteresowanie gazem?

  Niepokój osób prywatnych, a także zarządzających nieruchomościami, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych budzą częste ostatnio informacje prasowe i radiowo-telewizyjne o naszej sytuacji w energetyce. Dawniej na ten temat grzmieli niemal wyłącznie „zieloni”, zaniepokojeni szkodliwymi skutkami emisji CO2 dla naszego zdrowia i środowiska. Dziś dołączyli ekonomiści, energetycy, politycy liczący z przerażeniem finansowe skutki zanieczyszczeń powstających przy produkcji energii przez przestarzałe elektrownie węglowe. Do 2016 r., kiedy nie będzie już litości dla wytwórców szkodliwych emisji, nie zdążymy ani z budową tracącej na popularności elektrowni jądrowej, ani z nowoczesną energetyką węglową, ani z gazem łupkowym tak opłacalnym i tanim w USA, a u nas wciąż nie rozpoznanym do końca. Badania złóż i przekonywanie lokalnych społeczności do zalet gazu łupkowego - zwłaszcza, że nie jest też do nich przekonana część fachowców ze środowisk naukowych - potrwać może nawet 8 lat… Tymczasem kwoty kar, nakładanych od 1 stycznia 2016 r. na trucicieli będą tak zawrotne, że połkną w całości budżet państwa, więc trzeba będzie wyłączać prąd i ogrzewanie. Niektórzy mówią: jakoś to będzie, inni wpadają w popłoch, a jeszcze inni myślą o gazie ziemnym.

Gaz ziemny jest 2,5-krotnie tańszy od energii elektrycznej, dwukrotnie od oleju opałowego i ok. 30% od gazu płynnego. A że jest paliwem czystym ekologicznie, na jego instalację można otrzymać kredyt lub dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wprawdzie od 13 marca br. wprowadzono nową taryfę ze zmiennymi cenami za paliwo gazowe, ale nie zmieniły się stawki opłat abonamentowych, opłat sieciowych, jak również zasady rozliczeń z odbiorcami. Winny podwyżce jest wzrost kursu dolara – tłumaczą w PGNiG. Dotychczasowa taryfa nie ulegała zmianom od 15 lipca 2011 r. i kalkulowana była przy kursie na poziomie 2,70 zł. Nowa taryfa do końca roku 2012 jest najniższą z możliwych – zapewniają. Porównując wzrost cen gazu ziemnego ze zmianami cen innych nośników energii warto zauważyć, że dla odbiorców indywidualnych jest on niższy od wzrostu cen oleju opałowego, który sięgnął poziomu nawet 30% w okresie ostatnich miesięcy. Ceny gazu ziemnego są niższe w Polsce w porównaniu do cen zanotowanych w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Czechach, Słowacji od kilku do kilkunastu procent.

Czytaj także: Co zrobić, aby nam zimno i ciemno nie było? >>>

 Można płacić mniej

  Mieszkańcy domów wielorodzinnych, będący najczęściej ich współwłaścicielami, mogą bardziej zadbać o swoją kieszeń, niż czynią to obecnie. Prof. Krzysztof Żmijewski często powtarza: szóstym paliwem, z którego nie korzystamy jak należy, jest paliwo zaoszczędzone. W opracowaniach PGNiG znalazłam informacje, jak obniżyć rachunki za gaz, i nie tylko za gaz.

Kocioł kondensacyjny

  Przede wszystkim należy zainstalować nowoczesny, wydajny kocioł gazowy. Jest to kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania, która dzięki swojej konstrukcji jest w stanie odebrać ciepło kondensacji od pary wodnej zawartej w spalinach. Ciepło to w kotłach tradycyjnych ucieka przez komin. Natomiast w kotłach kondensacyjnych skrapla się, a odzyskana w tym procesie energia dodatkowo podgrzewa wodę w kotle. Dzięki odzyskaniu dodatkowego ciepła ze spalin kotły te są o około 11–15% oszczędniejsze od tradycyjnych i osiągają ogromną sprawność. Dobierając moc kotła gazowego należ kierować się zapotrzebowaniem na ciepło. Kocioł o zbyt dużej mocy nie jest wykorzystywany optymalnie, bo zużywa więcej paliwa. Natomiast kocioł zbyt mały to większe zużycie paliwa oraz znacznie przyspieszony czas zużycia urządzenia. No i nie uzyskamy skutku, na który liczymy. Pomieszczenie będzie niedogrzane. Dlatego przy wyborze kotła trzeba kierować się funkcją, którą ma on spełniać. Czy tylko ogrzać pomieszczenia, czy także podgrzać wodę użytkową? Także ilu użytkowników i punktów czerpania wody jest lub będzie zainstalowanych. Przy zakupie kotła należ również zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju paliwa gazowego będzie kocioł przystosowany. Nie należy się łudzić, że gdy w końcu będziemy mieli gaz z łupków, kocioł na gaz ziemny będzie „pasował”. Szczegółowe informacje na temat doboru kotła, jego wielkości, uzyskamy w Biurze Obsługi Klienta PGNiG, którego adres można znaleźć na podanej we wstępie stronie internetowej oraz infolinii.

Siedząc w wannie zużywa się 3 razy więcej wody, niż korzystając z prysznica. Kąpiel to 150 litrów ciepłej wody, a prysznic – 50 l.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

 Osuszanie PrawoAktualności | Orzecznictwo

 

Opłacalne drobiazgi

  Nowoczesny kocioł kondensacyjny nie jest tani, choć po kilku latach jego koszt okaże się opłacalny. W pozostałe oszczędności nie trzeba będzie aż tak inwestować.

  Kolejnym krokiem jest odsłonięcie grzejników. Ważne, aby ciepło rozchodziło się po mieszkaniu bez przeszkód. Jeśli grzejnik zamontowany jest pod oknem nie należy zasłaniać go zasłoną czy szafką. Może to spowodować utratę nawet 20% ciepła.

  Mieszkanie należy wietrzyć często, ale krótko, przy minimalnej temperaturze grzejnika. Po zamknięciu okien można już podkręcić temperaturę. Pamiętajmy, że zwiększenie temperatury o 1 stopień powoduje wzrost kosztów ogrzewania o 5 stopni. Zimą nie trzeba robić z mieszkania plaży i chodzić w cienkiej koszuli z krótkim rękawem – w ciągu dnia wystarczy temperatura ok. 20–22 stopnie, nocą zaś 16–17. Wtedy też lepiej się śpi. Pamiętajmy natomiast, że wyjeżdżając zimą, nie powinno się zakręcać grzejników. Nagrzanie wyziębionego mieszkania dużo kosztuje.

  Zamontowanie za grzejnikami ekranów odbijających ciepło pozwala zaoszczędzić ok. 4 % kosztów ogrzewania. Oczywiście nie jest to wiele w porównaniu z oszczędnością 25–30 % energii, którą uzyskamy dzięki zainstalowaniu nowoczesnego kotła gazowego i automatycznej regulacji ogrzewania.

Zapisz się już dziś na Seminarium "Jak obniżyć koszty eksploatacji budynku?" >>>

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17339|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10824|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10401|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl