CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Rośnie zainteresowanie "błękitnym paliwem"

Irena Scholl  |  24.07.2012
Niepokój osób prywatnych, a także zarządzających nieruchomościami, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych budzą częste ostatnio informacje prasowe i radiowo-telewizyjne o naszej sytuacji w energetyce.
Niepokój osób prywatnych, a także zarządzających nieruchomościami, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych budzą częste ostatnio informacje prasowe i radiowo-telewizyjne o naszej sytuacji w energetyce.
sxc.hu

Niestety najprawdopodobniej do 2016 roku nie zdążymy ani z budową elektrowni jądrowej, ani z nowoczesną energetyką węglową, ani z wydobyciem gazu łupkowego. Tymczasem kwoty kar, nakładanych z początkiem 2016 r. na trucicieli będą tak zawrotne, że połkną w całości budżet państwa, więc trzeba będzie wyłączać prąd i ogrzewanie. Niektórzy mówią: jakoś to będzie, inni wpadają w popłoch, a jeszcze inni myślą o gazie ziemnym.

  Numer telefonu 801 809 900, pod którym można się dowiedzieć gdzie złożyć wniosek o przyłączenie budynku do sieci gazowej, zawrzeć umowę o dostawy gazu, jakie podstawowe dokumenty i informacje będą potrzebne itp., cieszy się coraz większym powodzeniem. Także wejść na stronę internetową www.pgnig.pl jest coraz więcej. Skąd to rosnące zainteresowanie „błękitnym paliwem”? Jeszcze do niedawna była moda na likwidację gazowych piecyków i kuchenek, a inwestorzy wznoszący nowe budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej słono płacili za kosztowne przyłącza do odległej niekiedy sieci ciepłowniczej, choć podłączenie do sieci gazu ziemnego kosztuje kilkakrotnie mniej. Zatem skąd to rosnące zainteresowanie gazem?

  Niepokój osób prywatnych, a także zarządzających nieruchomościami, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych budzą częste ostatnio informacje prasowe i radiowo-telewizyjne o naszej sytuacji w energetyce. Dawniej na ten temat grzmieli niemal wyłącznie „zieloni”, zaniepokojeni szkodliwymi skutkami emisji CO2 dla naszego zdrowia i środowiska. Dziś dołączyli ekonomiści, energetycy, politycy liczący z przerażeniem finansowe skutki zanieczyszczeń powstających przy produkcji energii przez przestarzałe elektrownie węglowe. Do 2016 r., kiedy nie będzie już litości dla wytwórców szkodliwych emisji, nie zdążymy ani z budową tracącej na popularności elektrowni jądrowej, ani z nowoczesną energetyką węglową, ani z gazem łupkowym tak opłacalnym i tanim w USA, a u nas wciąż nie rozpoznanym do końca. Badania złóż i przekonywanie lokalnych społeczności do zalet gazu łupkowego - zwłaszcza, że nie jest też do nich przekonana część fachowców ze środowisk naukowych - potrwać może nawet 8 lat… Tymczasem kwoty kar, nakładanych od 1 stycznia 2016 r. na trucicieli będą tak zawrotne, że połkną w całości budżet państwa, więc trzeba będzie wyłączać prąd i ogrzewanie. Niektórzy mówią: jakoś to będzie, inni wpadają w popłoch, a jeszcze inni myślą o gazie ziemnym.

Gaz ziemny jest 2,5-krotnie tańszy od energii elektrycznej, dwukrotnie od oleju opałowego i ok. 30% od gazu płynnego. A że jest paliwem czystym ekologicznie, na jego instalację można otrzymać kredyt lub dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wprawdzie od 13 marca br. wprowadzono nową taryfę ze zmiennymi cenami za paliwo gazowe, ale nie zmieniły się stawki opłat abonamentowych, opłat sieciowych, jak również zasady rozliczeń z odbiorcami. Winny podwyżce jest wzrost kursu dolara – tłumaczą w PGNiG. Dotychczasowa taryfa nie ulegała zmianom od 15 lipca 2011 r. i kalkulowana była przy kursie na poziomie 2,70 zł. Nowa taryfa do końca roku 2012 jest najniższą z możliwych – zapewniają. Porównując wzrost cen gazu ziemnego ze zmianami cen innych nośników energii warto zauważyć, że dla odbiorców indywidualnych jest on niższy od wzrostu cen oleju opałowego, który sięgnął poziomu nawet 30% w okresie ostatnich miesięcy. Ceny gazu ziemnego są niższe w Polsce w porównaniu do cen zanotowanych w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Czechach, Słowacji od kilku do kilkunastu procent.

Czytaj także: Co zrobić, aby nam zimno i ciemno nie było? >>>

 Można płacić mniej

  Mieszkańcy domów wielorodzinnych, będący najczęściej ich współwłaścicielami, mogą bardziej zadbać o swoją kieszeń, niż czynią to obecnie. Prof. Krzysztof Żmijewski często powtarza: szóstym paliwem, z którego nie korzystamy jak należy, jest paliwo zaoszczędzone. W opracowaniach PGNiG znalazłam informacje, jak obniżyć rachunki za gaz, i nie tylko za gaz.

Kocioł kondensacyjny

  Przede wszystkim należy zainstalować nowoczesny, wydajny kocioł gazowy. Jest to kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania, która dzięki swojej konstrukcji jest w stanie odebrać ciepło kondensacji od pary wodnej zawartej w spalinach. Ciepło to w kotłach tradycyjnych ucieka przez komin. Natomiast w kotłach kondensacyjnych skrapla się, a odzyskana w tym procesie energia dodatkowo podgrzewa wodę w kotle. Dzięki odzyskaniu dodatkowego ciepła ze spalin kotły te są o około 11–15% oszczędniejsze od tradycyjnych i osiągają ogromną sprawność. Dobierając moc kotła gazowego należ kierować się zapotrzebowaniem na ciepło. Kocioł o zbyt dużej mocy nie jest wykorzystywany optymalnie, bo zużywa więcej paliwa. Natomiast kocioł zbyt mały to większe zużycie paliwa oraz znacznie przyspieszony czas zużycia urządzenia. No i nie uzyskamy skutku, na który liczymy. Pomieszczenie będzie niedogrzane. Dlatego przy wyborze kotła trzeba kierować się funkcją, którą ma on spełniać. Czy tylko ogrzać pomieszczenia, czy także podgrzać wodę użytkową? Także ilu użytkowników i punktów czerpania wody jest lub będzie zainstalowanych. Przy zakupie kotła należ również zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju paliwa gazowego będzie kocioł przystosowany. Nie należy się łudzić, że gdy w końcu będziemy mieli gaz z łupków, kocioł na gaz ziemny będzie „pasował”. Szczegółowe informacje na temat doboru kotła, jego wielkości, uzyskamy w Biurze Obsługi Klienta PGNiG, którego adres można znaleźć na podanej we wstępie stronie internetowej oraz infolinii.

Siedząc w wannie zużywa się 3 razy więcej wody, niż korzystając z prysznica. Kąpiel to 150 litrów ciepłej wody, a prysznic – 50 l.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

 Osuszanie PrawoAktualności | Orzecznictwo

 

Opłacalne drobiazgi

  Nowoczesny kocioł kondensacyjny nie jest tani, choć po kilku latach jego koszt okaże się opłacalny. W pozostałe oszczędności nie trzeba będzie aż tak inwestować.

  Kolejnym krokiem jest odsłonięcie grzejników. Ważne, aby ciepło rozchodziło się po mieszkaniu bez przeszkód. Jeśli grzejnik zamontowany jest pod oknem nie należy zasłaniać go zasłoną czy szafką. Może to spowodować utratę nawet 20% ciepła.

  Mieszkanie należy wietrzyć często, ale krótko, przy minimalnej temperaturze grzejnika. Po zamknięciu okien można już podkręcić temperaturę. Pamiętajmy, że zwiększenie temperatury o 1 stopień powoduje wzrost kosztów ogrzewania o 5 stopni. Zimą nie trzeba robić z mieszkania plaży i chodzić w cienkiej koszuli z krótkim rękawem – w ciągu dnia wystarczy temperatura ok. 20–22 stopnie, nocą zaś 16–17. Wtedy też lepiej się śpi. Pamiętajmy natomiast, że wyjeżdżając zimą, nie powinno się zakręcać grzejników. Nagrzanie wyziębionego mieszkania dużo kosztuje.

  Zamontowanie za grzejnikami ekranów odbijających ciepło pozwala zaoszczędzić ok. 4 % kosztów ogrzewania. Oczywiście nie jest to wiele w porównaniu z oszczędnością 25–30 % energii, którą uzyskamy dzięki zainstalowaniu nowoczesnego kotła gazowego i automatycznej regulacji ogrzewania.

Zapisz się już dziś na Seminarium "Jak obniżyć koszty eksploatacji budynku?" >>>

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18991|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12223|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11564|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl