CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ogródków działkowych

Ewelina Stańczyk-Malicka  |  12.07.2012
Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 lipca 2012 r. orzekł, że 24 przepisy Ustawy o ROD są niekonstytucyjne. Niniejsze przepisy tracą moc po upływie 18 miesięcy. Wyrok TK dotyczył 966 tys. działek o całkowitej powierzchni 43 tys. hektarów.
Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 lipca 2012 r. orzekł, że 24 przepisy Ustawy o ROD są niekonstytucyjne. Niniejsze przepisy tracą moc po upływie 18 miesięcy. Wyrok TK dotyczył 966 tys. działek o całkowitej powierzchni 43 tys. hektarów.
E.S-M

Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 lipca 2012 r. orzekł, że 24 przepisy Ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych są niekonstytucyjne. Niniejsze przepisy tracą moc po upływie 18 miesięcy. Sędziowie TK stwierdzili, że Sejm może uchwalić nową ustawę o działkach, bowiem bez nowej ustawy działkowcy mogą stracić swoje działki na rzecz pierwotnych właścicieli. Wyrok TK dotyczył 966 tys. działek o całkowitej powierzchni 43 tys. hektarów.

Lech Gardocki pierwszy Prezes Sądu Najwyższego już 2 lata temu zakwestionował konstytucyjność Ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych.

Do tej pory Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 2005 r. dawała działkowcom prawo użytkowania terenu bez żadnych opłat oraz konieczności płacenia podatków za swoje altany czy grunty. PZD nie płaciło samorządom za działki, tylko pobierało opłaty od działkowców. Wszyscy działkowcy byli zobligowani wspierać PZD – płacili składki członkowskie.

Niekonstytucyjne przepisy

Niekonstytucyjny okazał się art. 6 ustawy, znaczący dla funkcjonowania ogrodów działkowych ponieważ mówi, że „rodzinnym ogrodem działkowym w rozumieniu ustawy jest wydzielony obszar gruntu będący we władaniu Polskiego Związku Działkowców, podzielony na tereny ogólne i działki oraz wyposażony w infrastrukturę niezbędną do jego prawidłowego funkcjonowania”.

Niekonstytucyjny okazał się także art. 9, który mówi że rodzinne ogrody działowe są zakładane na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, samorządu terytorialnego oraz Polskiego Związku Działkowców. TK zakwestionował również art. 10 ustawy, który nakazuje Skarbowi Państwa oraz samorządom przekazywanie w nieodpłatne użytkowanie Polskiemu Związkowi Działkowców gruntów stanowiących ich własność jeżeli są one przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod rodzinne ogrody działkowe. Przepis ten traci moc już z dniem ogłoszenia wyroku.

Kolejny niezgodny z Konstytucją przepis to art. 13 ust. 1 , który pozostawia do wyłącznej decyzji PZD podział gruntu na tereny ogólne i działki oraz zagospodarowanie rodzinnego ogrodu działkowego. Z przepisu tego wynika, że rodzinny ogród działkowy powinien obejmować co najmniej 50 działek, a działka ma powierzchnię w granicach od 300n do 500m kw.

Ty podważył konstytucyjność art. 14, zgodnie z którym PZD może przyznawać swoim członkom bezterminowe prawo używania działki i pobierania z niej pożytków, może również oddać działkę w bezpłatne użytkowanie instytucjom prowadzącym działalność społeczną, oświatową, kulturalną, wychowawczą, rehabilitacyjną, dobroczynną lub opieki społecznej.

TK uznał także że art. 15 jest niekonstytucyjny. Przepis ten mówi, że nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych użytkownika działki, stanowią jego własność. Podobnie art. 16, który zwalnia PZD od opłat i podatków z tytułu prowadzenia działalności statutowej

Niekonstytucyjne są także kolejne artykuły 17 i 18 ustawy, według których na likwidację rodzinnego ogrodu działkowego musi zawsze wyrazić zgodę PZD a likwidacja nie może się odbywać na innych warunkach, niż te wyznaczone przez ustawę.

Niezgodne z konstytucją okazały się również przepisy: art. 25 ust. 1 i 4 ustawy, które  mówią że „PZD” jest ogólnopolską, samodzielną i samorządową organizacją społeczną powołaną do reprezentowania i obrony praw i interesów swych członków wynikających z użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych.

TK zakwestionował także art. 26, który zmusza samorządy i urzędy administracji rządowej do wspierania PZD w realizacji jego zdań. Ponadto niekonstytucyjne okazały się art. 28, art. 29, art. 30, art. 31 art. 35, art. 36, art. 37.

Podsumowując Trybunał Konstytucyjny pozbawił działkowców wszelkich przywilejów, takich jak zwolnienia podatkowe, prawa do gruntu. Wskazano, że prawo gminy lub Skarbu Państwa jest wartością nadrzędną w stosunku do praw obywateli.

 

Argumenty TK

TK dokonał porównania regulacji prawnych dotyczących rodzinnych ogrodów działkowych w innych państwach m.in. na Słowacji, w Czechach oraz Niemczech i Austrii. Prezes TK podkreślił że „w każdym z tych systemów prawnych instytucja ogrodów działkowych jest prawnie regulowana w sposób zapewniający zrównoważoną ochronę interesów właściciela gruntów i działkowców. Podstawą posiadania działki jest umowa dzierżawy oraz poddzierżawa”.

Prezes TK Andrzej Rzepliński podkreślił także, że Trybunał Konstytucyjny miał na względzie interes osób korzystających z działek; w znacznej mierze z odpoczynku na terenie ogródków działkowych korzystają ludzie starsi, emeryci i renciści. I to ich interesy Trybunał miał na względzie, kontrolując konstytucyjność ustawy. Nasuwają się zatem pytania: W jaki sposób rencista mający ok. 400 zł- 600 zł. ma opłacić dodatkowe koszty związane z dzierżawą lub innymi opłatami? Czy ludzie starsi będą mieli gdzie wyjść i odpocząć skoro teraz niepewny jest los ich działek? Co z małymi dziećmi, które w dużych miastach pochłoniętych zanieczyszczonym powietrzem miały na ogródkach działkowych swoje miejsce do zabawy?

Krytyka wyroku

Słowami hańba! hańba! Działkowcy podsumowali wyrok TK gdy sędziowie Trybunału opuszczali salę. Na tym jednak nie koniec.

Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku na swojej stronie internetowej umieściło podsumowanie orzeczenia TK. Co istotne napisano że „prawo do obrony przed bezstronnym sądem jest fundamentem państwa prawa. Ustawie o ROD tego odmówiono. W postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym żaden z uczestników nie bronił praw działkowców. Związkowi, który jako jedyny był gotów to robić, udział w rozprawie ograniczono do odpowiedzi na pytania, bez możliwości zaprezentowania całości argumentacji”. W dalszej części pisze: „Sytuacja w jakiej dzisiaj znalazły się ogrody działkowe, każe też postawić pytanie, dlaczego do niej doszło? Niestety, naszym zdaniem przebieg rozprawy przed Trybunałem nie dał na nie odpowiedzi. Dlatego też wielu z działkowców, komentując sprawę stwierdza: „gdy nie wiadomo, o co chodzi… o grunty ogrodów”. Ich obiekcje potęguje nadzwyczajna aktywność w mediach środowisk deweloperskich oraz niektórych kancelarii prawnych, specjalizujących się w obsłudze transakcji na rynku nieruchomości. Ich nagłe zainteresowanie sprawą Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych nie jest zatem przypadkowe. Nie trzeba być wyjątkowo spostrzegawczym aby zrozumieć, kto najbardziej liczył na uchylenie ustawy chroniącej działkowców… - komentują.

 

Co dalej?

Dla działkowców wyrok TK oznacza poważną groźbę utraty swoich działek, zmuszenia ich do wykupienia od samorządów lub też uiszczania opłat za dzierżawę do budżetu samorządu. PZD oczywiście nie zgadza się z wyrokiem TK. PZD będzie czekał teraz na pisemne uzasadnienie wyroku jednocześnie dalej broniąc praw działkowców - zapowiedział mec. Tomasz Terlecki. Partie polityczne SLD, Platforma Obywatelska i PiS zapowiedziały już prace nad nowelizacją ustawy.

Od zakupu mieszkania minęło pięć lat, a nieustannie pojawiają się kolejne usterki w lokalu. Po ostatnim przeglądzie okazało się, że budynek zawiera wady konstrukcyjne, o których nie wiedziałeś wcześniej.... więcej »
Jak

Jak "pozbyć się" byłego właściciela z mieszkania?

Jeśli mowa o eksmisji, zwykle na myśl nasuwa się sytuacja związana z zadłużonym najemcą. To uzasadnione, gdyż bywają one najczęstsze. Warto jednak pamiętać, że...

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12086|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11529|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl