CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co nowego w Orzecznictwie?
Wybór wykonawcy na remont dachu | Budowa mieszkań komunalnych

Paweł Puch  |  06.08.2012
Co nowego w Orzecznictwie? Wybór wykonawcy na remont dachu | Budowa mieszkań komunalnych
Co nowego w Orzecznictwie? Wybór wykonawcy na remont dachu | Budowa mieszkań komunalnych

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 80), m.in. o wyborze wykonawcy na remont dachu i budowie mieszkań komunalnych.

Wybór wykonawcy na remont dachu

Wybór wykonawcy remontu dachu jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd zatem wymaga podjęcia uchwały wspólnoty mieszkaniowej, a wspólnota mieszkaniowa nie musi przy wyborze kierować się ani najniższą ceną ani wynikiem przetargu przeprowadzonego przez zarządcę – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

W przedmiotowej sprawie zarządca działający w imieniu wspólnoty przeprowadził postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego w celu wyłonienia wykonawcy remontu dachu. Jedynym kryterium wyboru wybranym przez zarządcę była cena.

Jednak wspólnota uchwałą wybrała innego wykonawcę, który złożył dopiero trzecią ofertę pod względem ceny.

Gmina jako jeden z właścicieli wniosła o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej. W uzasadnieniu podała, że podjęta uchwała narusza zarówno zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, bezpośredni interes współwłaściciela, jak też obowiązujące przepisy prawa.

Sąd Okręgowy uznał, że powództwo nie zasługuje na uwzględnienie. Za niesłuszny sąd uznał zarzut skarżącego, że wybór wykonawcy w oparciu o kryterium najniższej ceny był dokonany zgodnie z kryterium ustalonym przez wspólnotę. Takie kryterium jako jedyne zostało wskazane przez zarządcę, bez zgody wspólnoty i bez jakiejkolwiek konsultacji z zarządem. Skarżący powołując się na tą okoliczność nie przedstawił żadnych dowodów świadczących o tym, że to wspólnota wskazała takie kryterium mające stanowić o wyborze wykonawcy.

Zarzut naruszenia interesu skarżącego jako współwłaściciela polega na obciążeniu go większymi kosztami za remont części wspólnej.

Skarżący stawiając taki zarzut podnosi, że wydatkując publiczne pieniądze, zobowiązany jest do wyboru najkorzystniejszych ofert, niczym jednak, poza kryterium ceny, nie uzasadnia, że oferta najtańsza jest ofertą najkorzystniejszą.

Remont pokrycia dachowego to poważna inwestycja i rację ma wspólnota mieszkaniowa, że kryterium najniższej ceny nie powinno być jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty. Ważna jest również pozycja wykonawcy na rynku, jego fachowość, opinie o firmie, co daje gwarancję prawidłowego wykonania powierzonych prac.

Niesłuszny jest także zarzut naruszenia przepisów prawa przy podejmowaniu zaskarżonej uchwały. W ocenie tego Sądu, mając na uwadze charakter remontu, czynność tę traktować należy jako przekraczającą zakres zwykłego zarządu, zatem wymagającą podjęcia uchwały.

Od wyroku gmina wniosła apelację jednak sąd apelacyjny uznał, że apelacja nie zasługuje na uwzględnienie. Sąd zwrócił uwagę, że zarządca, choć kieruje działalnością wspólnoty, to jednak potrzebuje osobnego umocowania od właścicieli lokali do ich reprezentowania w zakresie czynności przekraczających zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a taką czynnością był remont dachu.

Zwykle bowiem administrowanie przybiega postać załatwiania bieżących spraw, takich jak:

  • zbieranie opłat,
  • dozorowanie nieruchomości,
  • prowadzenie księgowości,
  • uiszczanie bieżących należności,
  • sporządzanie sprawozdań itd.

Remont pokrycia dachowego to poważna inwestycja, w związku z czym rację ma pozwana, że taką usługę należy powierzyć wykonawcy cieszącemu się opinią fachowca, dającego gwarancję prawidłowego wykonania powierzonych prac. W kontekście powyższego obciążenie gminy dodatkową kwotą nie świadczy o naruszeniu jej interesu.

Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu sygn. akt I A Ca 326/12

Czytaj dalej: Budowa mieszkań komunalnych

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17580|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10960|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10537|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl