CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wieści z kraju - przegląd subiektywny (10.08-16.08.2012)

A R  |  17.08.2012
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o podwyżkach podatków i opłat lokalnych w przyszłym roku, zaadaptowaniu bursy na budynek mieszkalny i zrzutce mieszkańców na prąd w jednym z białostockich bloków.
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o podwyżkach podatków i opłat lokalnych w przyszłym roku, zaadaptowaniu bursy na budynek mieszkalny i zrzutce mieszkańców na prąd w jednym z białostockich bloków.

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o podwyżkach podatków i opłat lokalnych w przyszłym roku, zaadaptowaniu bursy na budynek mieszkalny i zrzutce mieszkańców na prąd w jednym z białostockich bloków.

W 2013 r. będzie drożej

Minister finansów obwieścił maksymalne stawki kwotowe podatków i opłat lokalnych na 2013 rok.

Do końca wakacji urzędy miejskie w całej Polsce pracują nad ustaleniem nowych taryf, które przedstawią radnym. Pewne jest jednak, że taniej nie będzie, bowiem samorządy mają kłopoty finansowe i szukają pieniędzy. Ich źródła upatrują w podwyżkach opłat lokalnych. Mieszkańcy muszą się zatem liczyć m.in. ze wzrostem opłat dotyczących podatków od nieruchomości, czynszów, komunikacji miejskiej czy posiadania psa.

Według informacji zgromadzonych przez DGP, Kraków planuje np. zwiększenie dochodów z tytułu podatku od nieruchomości o ponad 8 proc. w stosunku do roku bieżącego, a wpływy z podatku od środków transportowych mają wzrosnąć o blisko 6 proc. Gdańsk chce podnieść podatek od nieruchomości, podatek od środków transportu, opłaty targowe i miejscowe - stawki wzrosną o 4 proc. Identyczne plany mają Katowice. Oprócz tego podwyższone zostaną tam czynsze w niektórych rodzajach lokali mieszkalnych.

Natomiast warszawscy urzędnicy twierdzą, że jeszcze nie ma decyzji dotyczących stawek podatkowych na 2013 r., ale pewne jest już, że mieszkańców stolicy czeka kolejna podwyżka cen komunikacji miejskiej.

Wszystkie wartości kwotowe na przyszły rok podane są w obwieszczeniu ministra finansów w sprawie górnych stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2013 r. Zostało ono opublikowane w Monitorze Polskim w poz. 587. (*jako załącznik na dole strony)Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gdańskie nieruchomości pod młotek

Gdańsk wystawił na sprzedaż kilkanaście nieruchomości. Pieniądze z wyprzedaży gruntów mają zasilić miejski budżet.

Wyprzedaż gruntów zapewni spore wpływy do miejskiej kasy, zwłaszcza że szacowana wartość kilkunastu nieruchomości w sumie wynosi blisko 60 mln zł. Jak zauważa portal gazeta.pl, poza jednorazowym zastrzykiem gotówki, w dłuższej perspektywie miasto odczuje korzyść ze sprzedaży nieruchomości w postaci wpływów z tytułu podatków od nieruchomości płaconych przez nowych właścicieli oraz zrealizowane przez nich nowe inwestycje.

Sprzedaż działek jest istotna dla miasta również ze względu na ich lokalizację – nie ma wątpliwości, że przetarg wpłynie nie tylko na rozwój, ale i wygląd Gdańska. Wyniki miejskiego przetargu poznamy 20 września.

Ze sprzedaży nieruchomości samorządy czerpią część swoich dochodów. W tym roku w budżecie Gdańska zapisano 39,4 mln zł z tytułu sprzedaży mienia komunalnego, lecz dotychczas gmina zebrała jedynie 6,1 mln zł.

Źródło: Wyborcza.pl

Niebotyczny czynsz w rozpadającej się kamienicy

Mowa o łódzkiej kamienicy przy ulicy Wysokiej, która jeszcze w 2008 roku była przeznaczona do wyburzenia.
W miejscu, gdzie stoi, miasto miało wybudować drogę. - Ale plany magistratu spaliły na panewce. Administracja Wodny Rynek, dotychczasowy zarządca kamienicy, rozpisała przetarg na wynajęcie lokali w budynku.

Standard mieszkań pozostawiał wiele do życzenia i wymagał remontu. Nie było podłączonej nawet wody. Lokatorzy do dziś wspominają, że gdy się wprowadzali, grzyb w mieszkaniu sięgał do dwóch trzecich wysokości ściany. Mieszkańcy przeprowadzili zatem na własny koszt  gruntowne remonty, aby doprowadzić lokale do przecietnego stanu używalności.

Zdaniem mieszkańców kamienicy do tej pory był spokój, dotychczasowa administracja podniosła czynsz tylko raz przez cztery lata - o złotówkę.

Sytuacja lokatorów kamienicy przy ul. Wysokiej zmieniła się z początkiem lipca br. Nieruchomość przeszła w ręce prywatnego właściciela, który odnalazł się po latach. Prawowita właścicielka wystąpiła do sądu o odzyskanie budynku i sprawę wygrała. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że budynek jest w opłakanym stanie - cytując za łódzkim portalem gazeta.pl, "kamienica rzeczywiście wygląda tak, jakby potrzebowała gruntownego remontu. Brama wejściowa jest rozwalona. Ściany w obu oficynach odrapane, pomazane. Szyby na korytarzu powybijane, okna zabite deskami." Właścicielka, jako nowa administratorka nieruchomości, podniosła opłaty czynszowe niemal dwukrotnie - z 6 do 11,5 złotego za metr, o czym poinformowała lokatorów listownie. Niestety nowa właścicielka nie chce rozmawiać z mieszkańcami, którzy poza podniesionym czynszem muszą ponosić podwyższone koszty za wywóz nieczystości i dodatkowe 7 złotych miesięcznie za to, że zainstalowano liczniki w ich lokalach.

Źródło: gazeta.pl

 

Enklawa ma śmierdzącego i problematycznego sąsiada

Mieszkańcy poznańskiego osiedla Enklawa skarżą się na odór dobiegający z pobliskich firm odpadowych i budowlanki za płotem. Mają problem z biegającymi gryzoniami i hałasem, a także pyłem budowlanym.

Problem może jednak narastać, bowiem firma chce rozbudować istniejącą sortownię odpadów. Poznańscy radni chcą zaostrzyć przepisy, by chronić mieszkańców przed śmierdzącym sąsiadem. Mimo wakacyjnej przerwy radni zorganizowali komisję ochrony środowiska w tej sprawie.

Inwestycji sprzeciwia się rada osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo. Do magistratu osiedlowi radni wysłali pismo, w którym ostro krytykują pomysł budowy sortowni.

Jak przypomina poznański portal gazeta.pl, w połowie przyszłego roku właściciele domków jednorodzinnych i zarządcy nieruchomości nie będą już podpisywać umów z firmami wywozowymi. W zamian zapłacą podatek śmieciowy. Poznań będzie podzielony na sektory. Każdy z nich będzie obsługiwać wyłoniona w przetargu firma. I to właśnie z tych przetargów radni chcieliby eliminować firmy, których działalność jest uciążliwa dla mieszkańców. To zdaniem radnych podstawi pod ścianą przedsiębiorców, którzy lekceważą protesty.

To nie koniec. Radni o pomoc w sprawie mieszkańców Enklawy zwrócą się też do nadzoru budowlanego. - Zajmiemy się też inną ważną kwestią. Obecnie trwają prace nad planem miejscowym dla tego terenu. Jest szansa, że tą drogą uda się ograniczyć działalność odpadową - mówi Łukasz Mikuła, radny PO.

Sprawa jest w toku – teraz zajmie się nią Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a potem swoje postępowanie będzie prowadzić Wydział Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.


Źródło: gazeta.pl

 

Elbląg: przetarg na przebudowę bursy w budynek mieszkalny

Do 3 września miasto będzie czekało na oferty od firm zainteresowanych przebudową obiektu dawnej bursy przy ul. Obrońców Pokoju na wielorodzinny budynek mieszkalny. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 10 miesięcy na przebudowę obiektu. W tegorocznym budżecie miasto zarezerwowało na ten cel 6,1 mln zł.

Budynek wielorodzinny zamiast bursy to pomysł samorządowców obecnej kadencji. Ich poprzednicy widzieli w tym miejscu dodatkowe klasy i internat. Pomysł zaadaptowania zwolnionych sal na internat ostatecznie nie będzie jednak realizowany, urzędnicy pomyśleli więc o mieszkaniach.

Początkowo mówiło się, że może tam powstać od 40 do 50 mieszkań. Po opracowaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej, wiadomo już, że mieszkań będzie aż 71. — W tym dwa mieszkania przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych – podkreśla Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego elbląskiego ratusza.

Pozyskanie większej liczby lokali będzie możliwe dzięki zaplanowanej nadbudowie o dwie kondygnacje niższej części budynku. Lokatorzy z wyższych pięter będą mieli balkony. Wykonawca zbuduje też m.in. podjazd dla osób niepełnosprawnych, zadba o miejsca postojowe dla mieszkańców oraz zorganizuje plac zabaw dla dzieci (łącznie z wyposażeniem).

W budynku zamieszkają elblążanie z domów wyburzanych z powodu inwestycji drogowych oraz rodziny, które chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe (pod warunkiem pozostawienia miastu swojego dotychczasowego mieszkania o niższym standardzie).

Źródło: elblag.wm.pl

 

W Białymstoku mieszkańcy mają zrzucić się na prąd 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

 Osuszanie PrawoAktualności | Orzecznictwo

Właściciele nowych mieszkań przy ul. Ślusarskiej w Białymstoku narzekają na zbyt wysokie dopłaty za centralne ogrzewanie. Twierdzą, że inwestor na ich koszt zimą ogrzewał puste lokale, a teraz każe im się "zrzucić" na pokrycie rachunku w elektrociepłowni.

Część z 200 mieszkań w tym bloku została oddana do użytku jeszcze w połowie 2011 roku, czyli przed sezonem grzewczym, część w trakcie zimy, a kilka lokali do dziś stoi pustych. Wszyscy najemcy niezależnie od tego, czy już mieszkali, czy dopiero urządzali własne "M", ryczałtem w czynszu płacili za centralne ogrzewanie (3 zł za m kw. mieszkania).

Inwestor, który de facto zarządza do dziś wspólnotą, wysłał listownie do mieszkańców bloku informację, że budynek zużył ogromną ilość ciepła i teraz 141 właścicieli lokali musi „zrzucić się” na uregulowanie zaległości w elektrociepłowni.

Mieszkańcy są w szoku i twierdzą że nie zużyli ciepła, na jakie wystawiono im rachunek. Podkreślają jednocześnie, że inwestor całą zimę ogrzewał i wietrzył dotąd niesprzedane mieszkania na ich koszt.
Jeden z pracowników firmy tłumaczy, że dopłaty zostały naliczone w zależności od metrażu mieszkania i miesiąca, w którym lokal został odebrany i zapewnia jednocześnie, że inwestor w równym stopniu poniesie koszt ogrzania pustych lokali.

Członkowie wspólnoty nie ufają już swojemu zarządowi i w czwartek, 9 sierpnia ,na specjalnym zebraniu wspólnoty podjęli decyzję o jego odwołaniu. Wcześniej zdecydowali o zamontowaniu w mieszkaniach podzielników ciepła.

Źródło: gazeta.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11445|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11015|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl