CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Duży wybór mieszkań, ale mało ofert z dopłatą

A R  |  21.08.2012
Ze względu na utrudniony dostęp do kredytów klienci RED mogą skorzystać z preferencyjnego system płatności - tylko 15% ceny wpłacają po podpisaniu umowy, a pozostałą część dopiero przy odbiorze kluczy – wyjaśnia T.Witkowska z RED Real Estate Development
Ze względu na utrudniony dostęp do kredytów klienci RED mogą skorzystać z preferencyjnego system płatności - tylko 15% ceny wpłacają po podpisaniu umowy, a pozostałą część dopiero przy odbiorze kluczy – wyjaśnia T.Witkowska z RED Real Estate Development
RED Real Estate Development

Przy dużym wyborze nowych mieszkań, na rynku trudno jest znaleźć takie, które kwalifikują się do dopłat.

 Podsumowująca pierwsze półrocze tego roku analiza firmy Reas, wskazuje że w ostatnim czasie we wszystkich dużych miastach znacznie wzrosła liczba mieszkań oferowanych przez deweloperów.

W sześciu aglomercjach było blisko 56,7 tys. nowych mieszkań

W sześciu aglomeracjach w połowie roku w sprzedaży było blisko 56,7 tysiąca jednostek mieszkalnych. W Warszawie deweloperzy oferowali ponad 21 tys. nowych mieszkań, w Krakowie 10,8 tys., we Wrocławiu 9,5 tys., w Trójmieście 7,9 tys. W Poznaniu w ofercie rynku pierwotnego było 4,6 tys. i ponad 2,8 tys. w Łodzi. W tych dwóch ostatnich miastach wzrost oferty był relatywnie najmniejszy.

Na wielkość nowej oferty z pewnością wpływ miało wejście w życie w dniu 29 kwietnia ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego. Wiele firm deweloperskich zdecydowało się na przyspieszenie wprowadzenia do sprzedaży nowych inwestycji. Było to spowodowane chęcią zachowania możliwości finansowania inwestycji na zasadach sprzed wejścia ustawy deweloperskiej.

Według Reas, całą poznańską ofertę można wyprzedać w czasie 7,8 kwartału. To krócej niż np. w Krakowie, Wrocławiu, czy Łodzi. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (III kw. 2011 - II kw. 2012) tempo sprzedaży mieszkań pozostawało na podobnym poziomie, jak rok wcześniej. W największych aglomeracjach deweloperzy znaleźli nabywców na ok. 29,4 tysiąca lokali. Jeśli równie dobra sprzedaż utrzyma się nadal, oferta deweloperska zacznie topnieć. Notowany ostatnio spadek liczby nowych projektów i uzyskanych przez deweloperów pozwoleń na budowę wskazuje bowiem na wyhamowanie produkcji mieszkań.

Przewaga dwupokojowych na poznańskim rynku

Jeśli przyjrzymy się bliżej strukturze poznańskiej oferty okaże się, że zdecydowaną przewagę mają lokale dwupokojowe (60 proc.). Najmniej na rynku pierwotnym w połowie roku było kawalerek (tylko 5 proc.). Ponadto z danych serwisu KRN.pl wynika, że deweloperzy mieli w ofercie 27 proc. mieszkań dwupokojowych, a czteropokojowych i większych 8 proc.

Analitycy redNet Consulting Group obliczają, że w lipcu średnia stawka ofertowa za nowe M obniżyła się w Poznaniu do 6,2 tys. zł za mkw. Informacje napływające z sektora bankowego nie są jednak niestety optymistyczne dla planujących zakup. Potencjalnym nabywcom mieszkań coraz trudniej uzyskać kredyt hipoteczny. Ocena zdolności kredytowej kupujących nieruchomości jest dziś o wiele bardziej ostrożna niż rok temu.

Trudno o dopłaty

Ponadto na rynku kredytowym znacznie ograniczony został udział programu Rodzina na swoim. Nie jest łatwo uzyskać dopłaty do kredytu mieszkaniowego, bo na rynku brakuje mieszkań, które kwalifikują się do zaciągnięcia go. W Poznaniu program odgrywa umiarkowaną rolę. Cenowe oraz powierzchniowe kryteria programu spełnia tam około 10 proc. oferty mieszkań deweloperskich, oblicza Emmerson.

Bardzo nieznaczną rolę Rodzina na swoim odgrywa np. w Krakowie, gdzie jest tylko 1 proc. nowych mieszkań, których cena mieści się w obowiązującym limicie. W Warszawie kryteria programu dopłat do kredytów spełnia 7 proc. mieszkań deweloperskich, a we Wrocławiu - 12 proc.

Do miast, w których program jeszcze funkcjonuje zaliczyć można m.in. Gdańsk i Łódź. Tam, dzięki wysokim limitom cen kwalifikuje się po około 30 proc. całej oferty deweloperów. Niestety o dopłaty można ubiegać się tylko do końca bieżącego roku. Od początku przyszłego roku kupujący mieszkania nie będą mogli już korzystać z rządowego wsparcia przy spłacie kredytu przez 8 pierwszych lat, bo program przestanie istnieć.

 

Źródło: RED Real Estate Development

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10551|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10121|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl