CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.08-23.08.2012 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  24.08.2012
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o cenach mieszkań w Trójmieście, wtórnym rynku mieszkaniowym w Krakowie, planie zagospodarowania warszawskiej Woli, inwestycyjnych planach wrocławskiego TBS oraz o łódzkiej akcji „Apel Umarłych Kamienic”.
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o cenach mieszkań w Trójmieście, wtórnym rynku mieszkaniowym w Krakowie, planie zagospodarowania warszawskiej Woli, inwestycyjnych planach wrocławskiego TBS oraz o łódzkiej akcji „Apel Umarłych Kamienic”.

Mieszkania w Sopocie najdroższe w Trójmieście

Z analizy rynku, przeprowadzonej przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson, wynika, że pod koniec drugiego kwartału 2012 r. za metr kwadratowy nowego mieszkania w Sopocie trzeba było zapłacić średnio 12 009 zł, przy czym ceny były bardzo zróżnicowane. Najdroższe (np. przy ul. Bohaterów Monte Cassino) oferowano za 25 750 zł/m2, a najtańsze za 7003 zł/m2. Ponad połowę jednak mieszkań w Sopocie można było kupić za 11-13 tys. zł/m2.

W tym samym czasie w Gdańsku metr kwadratowy nowego mieszkania kosztował średnio 6014 zł, a w Gdyni – 6487 zł. Przy czym najwyższa cena jednostkowa w Gdańsku wynosiła ok. 18 tys. zł/m2, a w Gdyni – 22 tys. zł/m2.

Analitycy tak wysokie ceny mieszkań w Sopocie tłumaczą atrakcyjną jego lokalizacją, statusem kurortu oraz ograniczoną podażą wolnych terenów pod budownictwo mieszkaniowe.

 

Z warszawskiego Grochowa zniknie budynek Universamu

Zarząd Warszawskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” po raz kolejny wraca do planu zburzenia tego centrum handlowego, wzniesionego w 1977 r. Budynek Universamu „Grochów” ma zostać rozebrany, a na jego miejscu ma powstać apartamentowiec z częścią handlową na dwóch piętrach – czytamy na stronie warszawa.naszemiasto.pl.

Grochowski Universam był pierwszym w stolicy dzielnicowym centrum handlowo-usługowym, w którym pod jednym dachem znalazły się sklepy i punkty usługowe. Należał do najnowocześniejszych tego typu placówek w PRL-u, a jego eksploatację przewidziano na 20 lat.

 

W Bugu popłynie czystsza woda

Zakończono modernizację pierwszego z sześciu osadników wtórnych w białoruskiej oczyszczalni ścieków w Brześciu. Dzięki temu woda w Bugu poniżej tej oczyszczalni będzie znacznie czystsza niż obecnie – podał w komunikacie NFOŚiGW.

Białoruska oczyszczalnia ścieków w Brześciu, zlokalizowana tuż przy polskiej granicy, działa od lat 60. XX w. Obecnie znajduje się w katastrofalnym stanie, czego skutki odczuwa głównie Polska, gdyż Bug, do którego trafiają zarówno ścieki komunalne, jak i przemysłowe, płynie dalej już niemal wyłącznie przez terytorium naszego kraju. W Serocku łączy się z Narwią i zasila wody Zalewu Zegrzyńskiego, nad którym znajduje się jedno z ujęć wody dla aglomeracji warszawskiej.

W listopadzie 2011 r. władze Brześcia podpisały międzynarodową umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na modernizację oczyszczalni. Koszt zakupu osadników wtórnych wyniesie ponad 3,8 mln zł i pokryje go NFOŚiGW.

Wprawdzie zakończenie prac w białoruskiej oczyszczalni przewidziano dopiero na koniec 2014 r., ale wraz z wymianą kolejnych osadników jakość wody w Bugu będzie się stopniowo poprawiać.

 

W Siechnicach deweloper chce zmienić nazwę ulicy gen. Fieldorfa

Jak donosi „Gazeta Polska Codziennie”, taki wniosek w Radzie Miejskiej złożył deweloper budujący apartamentowiec w Siechnicach k. Wrocławia. Oburzeni są nie tylko mieszkańcy Siechnic, ale także innych regionów Polski.

Nazwę ulicy, przy której ma stanąć Kamienica Ratuszowa, nadała Rada Miejska w Siechnicach uchwałą przyjętą nieco ponad rok temu. Ma ona upamiętniać postać legendarnego generała Emila Fieldorfa „Nila” – organizatora i dowódcy Kedywu Armii Krajowej i zastępcy Komendanta Głównego AK.

Przedstawiciele firmy deweloperskiej twierdzą, że zmiany nazwy oczekują „przyszli właściciele mieszkań”, bo obecna „…jest zbyt długa, trudna do zapamiętania i napisania”.

 

Gdański OTBS złożył wniosek o upadłość

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił wniosek o upadłość układową gdańskiego oddziału Ogólnopolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – podał tbs24.pl.

Spółka ma mieszkania m.in. na osiedlu Olimp w Kowalach i na osiedlu Świętokrzyskim w Gdańsku, w których mieszka łącznie ok. półtora tysiąca osób. Pod koniec lipca mieszkańcy 15 bloków stracili dostęp do gazu i ciepłej wody. Powodem były nieuregulowane rachunki za gaz, za który OTBS pobiera opłaty od lokatorów i rozlicza się z PGNIG. Zadłużenie spółki w gazowni wynosi ok. 70 tys. zł. Ma też zaległości w opłatach za wodę. Według zarządu OTBS, długi powstały przede wszystkim z powodu zaległości najemców we wnoszeniu opłat.

Prezes Ogólnopolskiego TBS w Gdańsku, Tomasz Wawrzko, twierdzi, że upadłość spółki „To najbardziej racjonalne rozwiązanie”. 

 

Kraków: rynek nieruchomości wtórnych

W drugim kwartale 2012 r. liczba transakcji na tym rynku oraz preferencje zakupowe klientów były na podobnym poziomie jak w pierwszych miesiącach roku – podała Agencja Nieruchomości Tecnocasa. Największą popularnością cieszyły się mieszkania o metrażu od 35 m2 do 50 m2, 2- i 3-pokojowe, w cenie od 250 tys. zł do 300 tys. zł. Kupujący chętniej wybierali mieszkania na drugim i trzecim piętrze niskich bloków (do czterech pięter).

Natomiast ceny mieszkań na krakowskim rynku wtórnym znacznie spadły. W pierwszym kwartale br. za metr kwadratowy mieszkania trzeba było zapłacić średnio 6491 zł, a już w drugim 5975 zł.

Agencja Tecnocasa szacuje, że raczej nie należy spodziewać się wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym; choćby dlatego, iż konkurencją dla nich jest coraz atrakcyjniejsza oferta deweloperska.

 

Warszawska Wola zmieni swoje oblicze

Nowy plan zagospodarowania rejonu ul. Żelaznej dopuszcza budowę na tym obszarze miasta kilkunastu wieżowców, mieszczących zarówno biura, jak i mieszkania – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Plan obejmuje tereny bliskiej Woli, między al. Jana Pawła II, Pańską, Towarową, Wronią i al. Solidarności. Zgodnie z nim, najwyższy, 180-metrowy, będzie mógł powstać przy rondzie Daszyńskiego, na miejscu budynków, które w 2011 r. kupiła od „Ruchu” belgijska firma deweloperska Immobel. Kolejny wieżowiec może zostać wzniesiony przy ul. Grzybowskiej, obok hotelu Hilton.

Nieopodal, na terenach po zburzonych Browarach Warszawskich, plan dopuszcza budowę trzech wież wysokości od 120 do 140 metrów. Natomiast obok dawnego browaru, u zbiegu Grzybowskiej i Żelaznej, jest miejsce na 130-metrowy wieżowiec.

To tylko niektóre plany urbanistów, porządkujące zaniedbany rejon bliskiej Woli, który po zakończeniu budowy drugiej linii metra przybliży się do centrum Warszawy. Dzięki temu stanie się atrakcyjnym terenem dla firm deweloperskich na inwestycje biurowe i mieszkalne.

 

Nowe inwestycje TBS we Wrocławiu

Jak informuje serwis wroclaw.gazeta.pl, wrocławskie Towarzystwo Budownictwo Społecznego zamierza zbudować ok. 1500 mieszkań w 45 budynkach.

Największą nową inwestycją będzie osiedle na Stabłowicach, złożone z aż 37 niewysokich budynków, w których znajdzie się ponad tysiąc mieszkań. Budynki będą oddawane do użytku stopniowo przez rok, od maja 2013 r.

Wrocławska spółka TBS przygotowuje się również do budowy kolejnych budynków mieszkalnych. Powstaną one m.in. w Śródmieściu przy ul. Trzebnickiej (48 mieszkań), na osiedlu Brochów przy Afgańskiej (193 mieszkania) i Pakistańskiej (157 mieszkań) oraz na Księżu Małym przy Głubczyckiej (131 mieszkań).

 

Łódzka akcja „Apel Umarłych Kamienic”

Prowadzi ją Towarzystwo Wiedzy Psychologicznej Start, a jej celem jest zwrócenie uwagi na fatalny stan łódzkich kamienic. Organizatorzy chcą, aby pod każdą zniszczoną kamienicą w październiku łodzianie zapalili znicze.

Ponadto, w każdą sobotę października, w godz. 19-22, odbywać się będą Apele Umarłych Kamienic, w czasie których zostaną odczytane adresy wszystkich „umarłych” kamienic w Łodzi, a chór zaśpiewa pieśń żałobną.

Organizatorzy akcji zamierzają też ogłosić 31 października „Dniem Umarłej Kamienicy” i planują przemarsz konduktu żałobnego ul. Piotrkowską.

Program i mapę kamienic można znaleźć na stronie www.umarle-kamienice.pl

 

Opera Office w Gdańsku ma pozwolenie na użytkowanie

Biurowiec ten powstał przy alei Zwycięstwa, w okolicach Opery Bałtyckiej, Politechniki Gdańskiej oraz stacji SKM Politechnika. Składa się on z dwóch skrzydeł: trzy- i czteropiętrowego.

Obiekt został wyposażony w nowoczesne rozwiązania, m.in. w klimatyzację z nawilżaniem, BMS, podnoszone podłogi czy podwieszane sufity. Pierwsi najemcy wprowadzą się do niego już we wrześniu br. Będą mieli do dyspozycji łącznie 7600 m2 powierzchni biurowej – poinformował Jones Lang LaSalle.

Dla najemców i gości przeznaczony jest podziemny parking na 120 samochodów oraz naziemne miejsca postojowe. Są też pomieszczenia z prysznicami dla osób dojeżdżających do pracy na rowerach.

Obok budynku Opera Office znajduje się obiekt rekreacyjno-sportowy, wyposażony w siłownie, basem, korty tenisowe oraz boisko. 

 

Wyższe czynsze w bydgoskich mieszkaniach komunalnych

Administracja Domów Miejskich podnosi je od września br. o 40%. Zamiast dotychczasowej stawki 5,3 zł/m2 mieszkańcy będą płacić 7,5 zł/m2. 

Nie zmienią się natomiast opłaty w lokalach socjalnych. W nich nadal będzie obowiązywała stawka 1,23 zł/m2. Miasto bowiem zdecydowało się chronić najuboższych lokatorów. Ponadto, standard lokali socjalnych jest bardzo niski – informuje serwis regiodom.pl.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10542|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10111|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl