CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (14.09-20.09.2012)

Krystyna Stankiewicz  |  21.09.2012
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o cenach nowych mieszkań w Warszawie i na rynku wtórnym we Wrocławiu, o budowie osiedla dla katolików w Warszawie, o rynku mieszkaniowym w Gdańsku i rynku biurowym w Trójmieście.
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o cenach nowych mieszkań w Warszawie i na rynku wtórnym we Wrocławiu, o budowie osiedla dla katolików w Warszawie, o rynku mieszkaniowym w Gdańsku i rynku biurowym w Trójmieście.

Szczecin skrócił listę oczekujących na mieszkania komunalne

Jak podało „Radio Szczecin", lista ta nie była weryfikowana od końca XX w. Jeszcze w czerwcu figurowało na niej ponad 16 tysięcy nazwisk. Po wykreśleniu z listy oczekujących np. osób, które kupiły własne mieszkanie lub też wyprowadziły się do innych miejscowości, skróciła się ona 50-krotnie. Teraz jest na niej zaledwie 300 osób, które na zaproszenie miasta ponownie złożyły podania o przydział lokalu komunalnego.

Termin składania podań mija 20 października br. Prawdopodobnie więc pojawi się na niej jeszcze trochę nazwisk. Szczeciński Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych ma jednak do rozdania prawie pół tysiąca mieszkań, które zwolnili poprzedni lokatorzy.

Skrócenie kolejki oczekujących na lokale komunalne to tylko jedno z założeń nowej polityki mieszkaniowej Szczecina. Od czerwca br. miasto sprzedaje lokale komunalne z 95-procentową bonifikatą wyłącznie najemcom z 30-letnim stażem. W styczniu 2013 r. mają też wzrosnąć czynsze. Niektórzy najemcy zapłacą nawet o połowę więcej, ale najbiedniejszym będą przysługiwać ulgi.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie i okolicach

Według zestawienia portalu nieruchomości domiporta.pl z końca sierpnia 2012 r., średnia cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym w stolicy Polski wynosiła 7318 zł. Najwięcej trzeba było zapłacić w Śródmieściu (13 831 zł), na Ursynowie (9402 zł), Ochocie (9319 zł) i Żoliborzu (9154 zł).

Najniższe zaś średnie ceny odnotowano w dzielnicach: Wesoła (5875 zł), Włochy (6088 zł), Białołęka (6174 zł) i Rembertów (6256 zł). Więcej niż 6 tys. zł metr kwadratowy mieszkania kosztował średnio także w Ursusie (6438 zł), Wawrze (6433 zł), na Targówku (6747 zł) i w Wilanowie(6942 zł).

Na zakup zaś nowego mieszkania na Pradze Południe trzeba było przeznaczyć średnio7421 zł/m2, Bemowie 7575 zł/m2, Woli 7663 zł/m2, Bielanach 7947 zł/m2 i Mokotowie 8756 zł/m2.

Natomiast w okolicach Warszawy średnie ceny mieszkań były sporo niższe. Za 4222 zł można było kupić kwadratowy mieszkania w Grójcu, za 4250 zł w Radzyminie, za 4331 zł w Ożarowie Mazowieckim, za 4469 zł w Zielonce, za 4635 zł w Mińsku Mazowieckim, za 4703 zł w Brwinowie, za 5064 zł w Wołominie, za 5077 zł w Markach, za 5099 zł w Ząbkach, za 5211 zł w Pruszkowie, za 5295 zł w Sulejówku, za 5389 zł w Otwocku, za 5507 zł w Górze Kalwarii, za 5691zł w Lesznowoli, za 5688 zł w Piasecznie i za 6402 zł w Piastowie.

Wrocław: wtórny rynek mieszkań

Według danych WGN, w ostatnich 12 miesiącach mieszkania te staniały średnio o 6,8%, osiągając najniższy poziom od pięciu lat. W trzecim kwartale 2011 r. za metr kwadratowy mieszkania trzeba było zapłacić średnio 5900 zł, a we wrześniu tego roku 5500 zł.

W blokach z wielkiej płyty 2- i 3-pokojowe mieszkania do remontu oferowane są już za ok. 4360 zł/m2, po remoncie za 4600-4900 zł/m2, ale w dobrej lokalizacji w centrum miasta, w zmodernizowanym i niewysokim budynku kosztują obecnie 5100-5400 zł/m2. Natomiast mieszkania 2- i 3-pokojowe, wybudowane po 1990 r., w dobrym standardzie osiągają cenę ok. 5400 zł/m2, choć można znaleźć i tańsze oferty. W kamienicach zaś z początku XX w. ceny za metr kwadratowy rozpoczynają się już od 3779 zł, ale przeważają jednak oferty powyżej 4300 zł/m2.

W pierwszym półroczu 2012 r. analitycy odnotowali znaczny spadek popytu i mniejszą liczbę transakcji sprzedaży mieszkań. Doprowadziło to do nadpodaży mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym. Według danych WGN, we wrześniu br. we Wrocławiu na jednego kupującego przypada 38 ofert sprzedaży mieszkań, podczas gdy w maju było ich 36, a w marcu 27.

Na warszawskich Bielanach powstaje osiedle dla katolików

Deweloper nie wyklucza jednak sprzedaży mieszkań niekatolikom, ale pierwszeństwo w ich zakupie będą miały wielodzietne rodziny związane ze wspólnotami neokatechumenalnymi. Ceny zaś mieszkań są niższe niż w innych inwestycjach w tej okolicy. Metr kwadratowy został bowiem wyceniony na ok. 6,5 tys.

Osiedle dla katolików to pierwsza taka inicjatywa w Polsce – czytamy na stronie warszawa.gazeta.pl. Będzie się ono składać z siedmiu 3-kondygnacyjnych budynków bliźniaczych oraz 5-kondygnacyjnego budynku usługowo-mieszkalnego. W każdej z połówek bliźniaka znajdują się 2-3 samodzielne mieszkania o powierzchni od 67 do 140 m2. 

Budowa osiedla dla grupy wyznaniowej ma jednak i zwolenników, i przeciwników – wynika z ogólnopolskiej ankiety, przeprowadzonej w dniach 18-20 września br. przez portal nieruchomości domy.pl. W badaniu wzięło udział 1319 użytkowników tego portalu, poszukujących ofert sprzedaży mieszkań.

Prawie 60% respondentów uważa, że budowa odrębnego osiedla dla grupy wyznaniowej to zły pomysł, mogący prowadzić do niepotrzebnych podziałów społecznych i tworzenia zamkniętych gett. Przeciwnego zdania była prawie 1/4 ankietowanych, ale kupić mieszkanie na takim osiedlu chciałoby tylko 2/3 aprobujących tę inwestycję (ponad 16% wszystkich biorących udział w ankiecie). A prawie 16% klientów zapytanych przez portal domy.pl o opinię na osiedla dla katolików, nie miało zdania na ten temat.

Niebawem ruszy I etap budowy Młodego Miasta w Gdańsku

Młode Miasto to projekt rewitalizacji byłych terenów postoczniowych w Gdańsku, wydzielonych pod koniec lat 90. z majątku Stoczni Gdańskiej. Mają na nich powstać obiekty handlowo-biurowe, m.in. kompleks Stocznia, oraz budynki mieszkalne. Powodem zaś opóźnień w rozpoczęciu inwestycji były niespodziewane utrudnienia w przygotowaniu projektu urbanistyczno-architektonicznego oraz trudna sytuacja na rynku nieruchomości.

Jak poinformował PAP, 15 września br. nabrała mocy prawnej umowa na budowę ulicy Nowej Wałowej, podpisana przez Budimex. Wartość robót, które ma wykonać firma, to 58,5 mln zł netto. Termin zaś ich zakończenia mija 15 marca 2014 r.

Ulica Nowa Wałowa będzie stanowiła główną oś komunikacyjną, łącząca Bramę Oliwską z ul. Siennicką, wraz z mostem nad Motławą. Bez tej inwestycji budowa Młodego Miasta nie może ruszyć.

Długie kolejki oczekujących na mieszkanie socjalne w kujawsko-pomorskim

Ile osób czeka na mieszkania socjalne w trzech największych miastach województwa kujawsko-pomorskiego, sprawdził portal regiodom.pl.

Najtrudniejsza jest sytuacja jest w Toruniu. Tam lista oczekujących na lokum socjalne obejmuje ponad 1100 nazwisk. Wprawdzie w mieście co roku przybywa ok. 100 nowych mieszkań (nie licząc tych odzyskanych, wyremontowanych), ale to i tak jest za mało, aby lista lokatorów z sądowymi nakazami eksmisji się skróciła.

W Bydgoszczy natomiast na przydział mieszkania socjalnego czeka ok. 1000 rodzin. Jest jednak szansa, że kolejka oczekujących nieco się skróci, bo jeszcze w tym roku wytypowane rodziny wprowadzą się do czterech nowych bloków socjalnych, w których powstaną 72 mieszkania. A następnych 29 rodzin trafi do byłego hotelu robotniczego, wyremontowanego i zaadaptowanego na mieszkania socjalne.

We Włocławku na liście oczekujących na mieszkanie socjalne jest 900 nazwisk. Miasto inwestuje jednak w budownictwo socjalne. W tym roku postawiło już dwa bloki z 80 mieszkaniami, a w budowie jest kolejnych 120 mieszkań.

Ceny mieszkań w Gdańsku

W pierwszym półroczu 2012 r. w serwisie ogłoszeniowym Domiporta.pl znajdowało się ponad 13 tys. aktualnych ofert sprzedaży mieszkań z Gdańska. Najwięcej, bo aż 76,56% (ponad 10 tys. ogłoszeń), pochodziło z rynku wtórnego, a nowe mieszkania stanowiły jedynie 23,44% (ponad 3 tys. ogłoszeń) wszystkich ofert.

Na rynku pierwotnym odnotowano w tym okresie duże wahania cen. W styczniu 2012 r. średnia cena nowego mieszkania wynosiła ok. 6037 zł/m2, w lutym już tylko ok. 4985 zł/m2 (spadek o prawie 17,5%). A od marca ceny zaczęły rosnąć, aż w lipcu br. osiągnęły średni poziom ok. 6234 zł/m2.

Natomiast na rynku wtórnym zaobserwowano stopniowy spadek cen. W styczniu br. za metr kwadratowy używanego mieszkania trzeba było zapłacić średnio ok. 6269 zł/m2, a w lipcu ok. 6073 zł/m2 (spadek o ok. 3,12%).

Poznań: eksmitowani lokatorzy nie chcą mieszkać w kontenerach

Miasto postawiło 10 kontenerów socjalnych, do których chce przesiedlać lokatorów zalegających z czynszem, awanturujących się, dewastujących mieszkania czy utrudniających życie sąsiadom. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych chce, aby trafiali tam samotni mężczyźni – czytamy na stronie poznan.gazeta.pl. 

Kontenery stoją jednak puste, bo tylko jedna osoba się zgodziła przenieść do nowego lokum, ale i tak wciąż tego nie zrobiła. „Pozostałe nie odpowiedziały jeszcze na nasze pismo" – mówi Jarosław Pucek, szef ZKZL. I dodaje, że zgodnie z prawem mogą być teraz eksmitowani do ośrodka dla bezdomnych.

Przeciw kontenerom protestują też m.in. organizacje społeczne, ponieważ uważają, że nie jest to dobre rozwiązanie. Choćby z tego powodu, że kontenery można ogrzewać tylko drogim prądem, a większości eksmitowanych nie będzie stać na zapłacenie rachunków i w zimie mogą w nich zamarznąć.

Miasto kupiło 25 kontenerów za ok. 750 tys. zł, a uzbrojenie terenu kosztowało 350 tys. zł. Do pozostałych 15 kontenerów ZKZL nie chce już wprowadzać lokatorów – część z nich pożyczyło powodzianom z gminy Golina, część przekazało Zarządowi Transportu Miejskiego, a resztę chce sprzedać – pisze poznan.gazeta.pl.

Szczecin rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie gospodarki odpadami 

Radni Szczecina przygotowali trzy wersje projektu uchwały dotyczącej obliczania stawki za wywóz śmieci: od metrów kwadratowych mieszkania, od zużycia wody i od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Prezydent miasta zwrócił się do mieszkańców z prośbą o wskazanie najlepszej według nich metody naliczania tych opłat – czytamy na stronie urzędu miasta. W tym celu uruchomiono specjalną stronę internetową – www.konsultuj.szczecin.pl. 

Każdy z mieszkańców może opowiedzieć się za konkretną metodą i oddać na nią swój głos. Na stronie znajdują się również kalkulatory opłat, dzięki którym można policzyć, ile wyniosą opłaty za wywóz śmieci przy danej metodzie.

Konsultacje potrwają do 18 października br.

Dynamiczny rozwój trójmiejskiego rynku biurowego

Trójmiasto to największy w północnej Polsce i czwarty po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu rynek biurowy w kraju. A inwestorów przyciąga do tej aglomeracji strategiczna lokalizacja, mocna gospodarka lokalna i wykwalifikowane kadry – podał property news.pl, powołując się na raport Jones Lang LaSalle „Trójmiejski Rynek Nieruchomości".

Do niedawna trójmiejski rynek biurowy miał charakter lokalny. W ostatnim jednak czasie w Trójmieście lokują swoje siedziby także ogólnopolskie i międzynarodowe firmy. W 2012 r. swoje centra otworzyło tu pięć zagranicznych korporacji: Bayer AG, WNS, Metsä Group, Misys oraz OIE Support.

Obecnie w Trójmieście jest 370 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 50% znajduje się w Gdańsku, 40% w Gdyni, a 10% w Sopocie. W budowie zaś jest ok. 80 tys. m2 powierzchni biurowej, z czego aż 73 tys. m2 w Gdańsku.

W fazie realizacji są obecnie trzy projekty: Olivia Point&Tower (21 tys. m2), Alchemia faza I (16,5 tys. m2) i Centrum Biurowe Neptun (15,3 tys. m2), a w planach budowa Centrum Biurowego Neptun w Gdańsku (Hines), Tryton (Echo Investment, 21 tys. m2), Neptun House (projekt Capital Park) oraz park biurowy - inwestycja Multi Development (28,5 tys. m2), park biurowy Garnizon.biz (150 tys. m2) oraz Panorama Business & Retail Park (30 tys. m2).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12551|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11706|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl