CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dobra kondycja polskiego rynku nieruchomości biurowych

Krystyna Stankiewicz  |  24.09.2012
Obecnie w 9 największych miastach Polski do dyspozycji najemców jest łącznie 6 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Kolejny milion metrów kwadratowych powierzchni trafi na rynek w latach 2013-2014.
Obecnie w 9 największych miastach Polski do dyspozycji najemców jest łącznie 6 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Kolejny milion metrów kwadratowych powierzchni trafi na rynek w latach 2013-2014.
sxc.hu

Obecnie w dziewięciu największych miastach Polski do dyspozycji najemców jest łącznie 6 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 160 tys. m2 oddano do użytku w pierwszej połowie 2012 r. Kolejny milion metrów kwadratowych powierzchni trafi na rynek w latach 2013 i 2014.

Na rynku nieruchomości biurowych przoduje Warszawa, która stała się prężnym centrum biznesowym. Obecnie stolica dysponuje łącznie ok. 3,7 mln m2 powierzchni biurowej w budynkach, z których większość usytuowana jest w centrum miasta, na Mokotowie, wzdłuż Alei Jerozolimskich i na Okęciu.

W pierwszej połowie 2012 r. w stolicy oddano do użytku 11 nowych biurowców o łącznej powierzchni 93 tys. m2. Największe z nich to Poleczki Business Park i Mokotów Nova.

Kraków natomiast stał się jedną z najbardziej docenianych lokalizacji dla inwestorów z branży BPO dzięki takim atutom, jak wykształcona kadra, niższe koszty utrzymania niż w Warszawie i przyjazny klimat dla biznesu. Obecnie miasto oferuje 565 tys. m2 powierzchni biurowej, a w budowie jest prawie 63 tys. m2, z czego 28 tys. m2 zostanie oddanych do użytku jeszcze w 2012 r. Największe projekty w realizacji to Quattro Business Park, Bonarka 4 Business i Enterprise Park.

Z kolei Wrocław ma opinię miasta sprzyjającego przedsiębiorcom. Dzięki temu wybiera go w pierwszej kolejności wiele polskich i zagranicznych inwestorów. Obecnie w stolicy Dolnego Śląska najemcy mają do dyspozycji 425 tys. m2 powierzchni biurowej, a według prognoz w 2012 r. do użytku zostanie oddanych łącznie 100 tys. m2 powierzchni, z czego 22,3 tys. m2 już trafiło na rynek w pierwszej połowie roku. Odsetek wolnych powierzchni wynosi 5% i należy do najniższych w kraju. Wśród dotychczasowych inwestycji najbardziej znany jest biurowiec Green Towers I, a w budowie są inne duże projekty, m.in. Green Towers II, Green Day i Aquarius Business House.

Natomiast trójmiejski rynek biurowy zdominowali lokalni inwestorzy. Aglomeracja ta może się poszczycić powierzchnią biurową wynoszącą 348 tys. m2, z czego 65% znajduje się w Gdańsku. Obecnie w Trójmieście buduje się ok. 87 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, a największe projekty to Olivia Business Centre i Alchemia.

Do Poznania zaś inwestorów przyciąga wieloletnia tradycja handlowa, niezła infrastruktura transportowa i dobra opinia o uczelniach wyższych. W stolicy Wielkopolski powierzchnia biurowa wynosi łącznie 250 tys. m2, a prawie 60 tys. m2 jest obecnie w budowie. Największe projekty to Pixel i Malta House.

czytaj też: Warsaw Trade Tower zmieni właściciela

W Katowicach do tej pory swoje siedziby miały głównie polskie firmy. To się jednak zmienia, bo miasto opracowało długofalową strategię rozwoju i planuje wiele inwestycji publicznych, które mają poprawić wizerunek Katowic. Wprawdzie powierzchnia biurowa wynosi tu łącznie 270 tys. m2, ale znaczna jej część mieści się w budynkach sprzed 1990 r., oferujących biura niższej klasy. Obecnie trwa budowa sześciu projektów biurowych, o łącznej powierzchni 38,8 tys. m2, w tym Katowickiego Centrum Biznesu i GPP Business Parku.

czytaj też: Nowe centra biurowe powstaną w Gdańsku i w Warszawie

Z kolei łódzki rynek biurowy należy do najdynamiczniej rozwijających się w kraju. W budowie jest bowiem aż 71,5 tys. m2 powierzchni biurowej, w tym dwa duże projekty Aurus i Green Horizon I. Ale już teraz istniejące biura, o łącznej powierzchni ok. 261 tys. m2, z trudem znajdują najemców. „Przy odsetku wolnych powierzchni na poziomie 19% oraz dużej ilości metrów w budowie, wydaje się, że w najbliższym czasie na łódzkim rynku nowe projekty nie mają uzasadnienia, nawet pomimo stosunkowo wysokiego popytu wśród międzynarodowych korporacji” – czytamy w informacji CBRE.

We wschodniej Polsce na nowe centrum biznesowe wyrasta Lublin. Jego atuty to wykształcona kadra, relatywnie wysokie bezrobocie i modernizowana obecnie infrastruktura. Do dyspozycji najemców jest łącznie ok. 111 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, a w budowie jest 25,9 tys. m2. Odsetek zaś wolnych powierzchni wynosi zaledwie 4%.

Źródło: renews.pl

Czytaj dalej: O polskim rynku nieruchomości komercyjnych debatowano na Property Forum 2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10518|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10085|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl