CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dobra kondycja polskiego rynku nieruchomości biurowych

Krystyna Stankiewicz  |  24.09.2012
Obecnie w 9 największych miastach Polski do dyspozycji najemców jest łącznie 6 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Kolejny milion metrów kwadratowych powierzchni trafi na rynek w latach 2013-2014.
Obecnie w 9 największych miastach Polski do dyspozycji najemców jest łącznie 6 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Kolejny milion metrów kwadratowych powierzchni trafi na rynek w latach 2013-2014.
sxc.hu

Obecnie w dziewięciu największych miastach Polski do dyspozycji najemców jest łącznie 6 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 160 tys. m2 oddano do użytku w pierwszej połowie 2012 r. Kolejny milion metrów kwadratowych powierzchni trafi na rynek w latach 2013 i 2014.

Na rynku nieruchomości biurowych przoduje Warszawa, która stała się prężnym centrum biznesowym. Obecnie stolica dysponuje łącznie ok. 3,7 mln m2 powierzchni biurowej w budynkach, z których większość usytuowana jest w centrum miasta, na Mokotowie, wzdłuż Alei Jerozolimskich i na Okęciu.

W pierwszej połowie 2012 r. w stolicy oddano do użytku 11 nowych biurowców o łącznej powierzchni 93 tys. m2. Największe z nich to Poleczki Business Park i Mokotów Nova.

Kraków natomiast stał się jedną z najbardziej docenianych lokalizacji dla inwestorów z branży BPO dzięki takim atutom, jak wykształcona kadra, niższe koszty utrzymania niż w Warszawie i przyjazny klimat dla biznesu. Obecnie miasto oferuje 565 tys. m2 powierzchni biurowej, a w budowie jest prawie 63 tys. m2, z czego 28 tys. m2 zostanie oddanych do użytku jeszcze w 2012 r. Największe projekty w realizacji to Quattro Business Park, Bonarka 4 Business i Enterprise Park.

Z kolei Wrocław ma opinię miasta sprzyjającego przedsiębiorcom. Dzięki temu wybiera go w pierwszej kolejności wiele polskich i zagranicznych inwestorów. Obecnie w stolicy Dolnego Śląska najemcy mają do dyspozycji 425 tys. m2 powierzchni biurowej, a według prognoz w 2012 r. do użytku zostanie oddanych łącznie 100 tys. m2 powierzchni, z czego 22,3 tys. m2 już trafiło na rynek w pierwszej połowie roku. Odsetek wolnych powierzchni wynosi 5% i należy do najniższych w kraju. Wśród dotychczasowych inwestycji najbardziej znany jest biurowiec Green Towers I, a w budowie są inne duże projekty, m.in. Green Towers II, Green Day i Aquarius Business House.

Natomiast trójmiejski rynek biurowy zdominowali lokalni inwestorzy. Aglomeracja ta może się poszczycić powierzchnią biurową wynoszącą 348 tys. m2, z czego 65% znajduje się w Gdańsku. Obecnie w Trójmieście buduje się ok. 87 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, a największe projekty to Olivia Business Centre i Alchemia.

Do Poznania zaś inwestorów przyciąga wieloletnia tradycja handlowa, niezła infrastruktura transportowa i dobra opinia o uczelniach wyższych. W stolicy Wielkopolski powierzchnia biurowa wynosi łącznie 250 tys. m2, a prawie 60 tys. m2 jest obecnie w budowie. Największe projekty to Pixel i Malta House.

czytaj też: Warsaw Trade Tower zmieni właściciela

W Katowicach do tej pory swoje siedziby miały głównie polskie firmy. To się jednak zmienia, bo miasto opracowało długofalową strategię rozwoju i planuje wiele inwestycji publicznych, które mają poprawić wizerunek Katowic. Wprawdzie powierzchnia biurowa wynosi tu łącznie 270 tys. m2, ale znaczna jej część mieści się w budynkach sprzed 1990 r., oferujących biura niższej klasy. Obecnie trwa budowa sześciu projektów biurowych, o łącznej powierzchni 38,8 tys. m2, w tym Katowickiego Centrum Biznesu i GPP Business Parku.

czytaj też: Nowe centra biurowe powstaną w Gdańsku i w Warszawie

Z kolei łódzki rynek biurowy należy do najdynamiczniej rozwijających się w kraju. W budowie jest bowiem aż 71,5 tys. m2 powierzchni biurowej, w tym dwa duże projekty Aurus i Green Horizon I. Ale już teraz istniejące biura, o łącznej powierzchni ok. 261 tys. m2, z trudem znajdują najemców. „Przy odsetku wolnych powierzchni na poziomie 19% oraz dużej ilości metrów w budowie, wydaje się, że w najbliższym czasie na łódzkim rynku nowe projekty nie mają uzasadnienia, nawet pomimo stosunkowo wysokiego popytu wśród międzynarodowych korporacji” – czytamy w informacji CBRE.

We wschodniej Polsce na nowe centrum biznesowe wyrasta Lublin. Jego atuty to wykształcona kadra, relatywnie wysokie bezrobocie i modernizowana obecnie infrastruktura. Do dyspozycji najemców jest łącznie ok. 111 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, a w budowie jest 25,9 tys. m2. Odsetek zaś wolnych powierzchni wynosi zaledwie 4%.

Źródło: renews.pl

Czytaj dalej: O polskim rynku nieruchomości komercyjnych debatowano na Property Forum 2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11095|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10673|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl