CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Premie kompensacyjne czekają...

Anna  Gilewska  |  02.10.2012  |  2
Premie kompensacyjne czekają, ale procedura ubiegania się o nie jest wciąż  skomplikowana. W rezultacie większość potrzebujących rezygnuje ze składania wniosków.
Premie kompensacyjne czekają, ale procedura ubiegania się o nie jest wciąż skomplikowana. W rezultacie większość potrzebujących rezygnuje ze składania wniosków.
sxc.hu

We wrześniowym komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego informował, że na koncie Funduszu Termomodernizacji i Remontów, według stanu na dzień 31 sierpnia br.,  ze 180 mln zł przeznaczonych na premie w 2012 r. pozostało  jeszcze sporo pieniędzy. Na premie termomodernizacyjne - 58,3 mln zł, remontowe -12,4 mln zł i kompensacyjne -11,7 mln.

Warto się pośpieszyć i złożyć jeszcze wnioski, bo według Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w przyszłorocznym budżecie państwa może zabraknąć funduszy na termo- i remonty. Natomiast 20 mln zł, podobnie jak w roku bieżącym, będzie przeznaczone dla inwestorów na premie kompensacyjne na remonty starych domów wielo- i jednorodzinnych. 

Zgodnie z danymi BGK, w pierwszym półroczu br. złożono 1512 wniosków i przyznano ponad 58,4 mln zł na premię termomodernizacyjną, o remontową wnioskowało 267 inwestorów i przyznano ponad 10,5 mln zł premii, zaś na premię kompensacyjną chętnych było 63 inwestorów, a  premie opiewały na kwotę 5 mln zł. W każdej kategorii  premii wynik był  podobny do ubiegłorocznego.

Skąd się bierze niewielkie zainteresowanie premiami kompensacyjnymi? Potrzeby się przecież ogromne. Oblicza się, że warunki do otrzymania premii kompensacyjnej spełnia aż 100 tys. właścicieli zrujnowanych budynków.

Zniechęcenie biurokratycznymi procedurami? 

Powoli zaczyna zmieniać się podejście inwestorów do premii kompensacyjnej.  Jeszcze w 2009 r., kiedy weszła w życie ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów (DzU z 2008 r., nr 76, poz. 493), złożono tylko jeden wniosek, i nie znalazł on uznania BGK, nie przyznano ani nie wypłacono żadnej premii. Był to efekt „nieprzyjaznych” jej zapisów o warunkach udzielania premii kompensacyjnej. Nie do pokonania była np. dla właściciela kamienicy konieczność zaciągnięcia kredytu, aby otrzymać premię. Wielu z nich nie ma bowiem zdolności kredytowych.  

W 2010 r. złagodzono przepisy. Prace remontowe  można obecnie wykonać za  pieniądze pochodzące nie tylko z kredytu bankowego dotychczas obowiązkowego. Na remont czy modernizację kamienicy można wykorzystać inne środki, także własne oszczędności. Inwestor składa wniosek o przyznanie premii kompensacyjnej bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie jak do tej pory – za pośrednictwem banku kredytującego.

Zmiana procedury skróciła proces przyznawania premii. Wystarczy do wniosku dołączyć dokumenty o rozmiarze i szacowanych kosztach przedsięwzięcia, a bank sprawdzi, czy zakres remontu jest zgodny z przepisami. Premia jest wypłacana bezpośrednio po zakończeniu remontu. W konsekwencji uległa skróceniu procedura składania wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej. 

Ponadto przysługuje ona obecnie nie tylko inwestorowi będącemu osobą fizyczną, który jest właścicielem budynku mieszkalnego co najmniej z jednym lokalem kwaterunkowym, ale także właścicielowi części budynku, który w dniu 25 kwietnia 2005 r. był właścicielem tego budynku mieszkalnego albo tej części budynku mieszkalnego, albo został spadkobiercą tego budynku lub części budynku od osoby będącej w tym dniu właścicielem. W przypadku współwłasności budynku mieszkalnego albo części takiego budynku, inwestorem są łącznie wszyscy współwłaściciele, którzy byli współwłaścicielami także w dniu 25 kwietnia 2005 r. lub spadkobiercami właścicieli lub współwłaścicieli.

Takie rozwiązanie oznacza, że premia kompensacyjna w przypadku jednego budynku mieszkalnego może przysługiwać więcej niż jednemu inwestorowi.

Zgodnie z ustawą, inwestor, któremu przysługuje premia kompensacyjna, wykonujący remont bez korzystania z premii remontowej, nie musi wykazywać zmniejszenia zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody.
Wskutek wprowadzenia takiego rozwiązania inwestor może od razu wykonać duży remont, korzystając - na dotychczasowych zasadach - zarówno z premii kompensacyjnej, jak i remontowej albo zrealizować mniejsze przedsięwzięcie refinansowane z premii kompensacyjnej. Zachowa przy tym prawo do skorzystania z premii remontowej z tytułu realizacji kolejnych przedsięwzięć remontowych. 

Jest lepiej, ale...

Wprowadzone powyższe regulacje zmieniają nastawienie kamieniczników. W 2010 r. napłynęło 58 wniosków o premie, w następnym 122. W 2011 r. BGK wypłacił 4 mln zł premii, a w ciągu I i II kwartału 2012 r. złożono 63 wnioski, a wypłacono ponad 4,2 mln zł.

Nie jest to jeszcze pospolite ruszenie.  Inwestorzy nadal narzekają na uciążliwe paragrafy ustawy, chociaż zadowoleni są z dokonanych już zmian. Czekają na następne.

Problemem jest np. skompletowanie wymaganych dokumentów, zwłaszcza tych, które potwierdzają informacje dotyczące lokali kwaterunkowych, ich powierzchni użytkowej oraz okresów, w jakich  wynajem podlegał ograniczeniom regulacji czynszów. Często zdarza się, że nie można potwierdzić powierzchni użytkowej lokali. Ówczesne wydziały gospodarki komunalnej często prowadziły kartoteki niesumiennie. Trudno udowodnić, że w 1995 r. w prywatnym budynku mieszkali lokatorzy, którzy mieli tzw. przydziały kwaterunkowe. Dziś konsekwencje ponosi właściciel kamienicy.

Premie kompensacyjne czekają, ale procedura ubiegania się o nie jest wciąż  skomplikowana. W rezultacie większość potrzebujących rezygnuje ze składania wniosków. 

Czytaj dalej:
  jak wykorzystać nowe technologie informatyczne w zarządzaniu nieruchomościami?
  jak wyeliminować problem niszczejących balkonów?
  jak zadbać o bezpieczeństwo użytkowników wind?
  co zrobić, aby dach nie przeciekał?
  jak dodatkowo docieplić i osuszyć mury budynku?

Komentarze

(2)
oikos_1@wp.pl | 23.05.2013, 17:06
Napiszcie na maila - nic straconego! Załatwiamy takie sprawy skutecznie.
Rafał | 09.02.2015, 11:16
www.premiakompensacyjna.pl - zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują pomocy w uzyskaniu Premii.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

niższa cena gazu urządzenia grzewcze
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11047|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10626|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl