CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Premie kompensacyjne czekają...

Anna  Gilewska  |  02.10.2012  |  2
Premie kompensacyjne czekają, ale procedura ubiegania się o nie jest wciąż  skomplikowana. W rezultacie większość potrzebujących rezygnuje ze składania wniosków.
Premie kompensacyjne czekają, ale procedura ubiegania się o nie jest wciąż skomplikowana. W rezultacie większość potrzebujących rezygnuje ze składania wniosków.
sxc.hu

We wrześniowym komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego informował, że na koncie Funduszu Termomodernizacji i Remontów, według stanu na dzień 31 sierpnia br.,  ze 180 mln zł przeznaczonych na premie w 2012 r. pozostało  jeszcze sporo pieniędzy. Na premie termomodernizacyjne - 58,3 mln zł, remontowe -12,4 mln zł i kompensacyjne -11,7 mln.

Warto się pośpieszyć i złożyć jeszcze wnioski, bo według Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w przyszłorocznym budżecie państwa może zabraknąć funduszy na termo- i remonty. Natomiast 20 mln zł, podobnie jak w roku bieżącym, będzie przeznaczone dla inwestorów na premie kompensacyjne na remonty starych domów wielo- i jednorodzinnych. 

Zgodnie z danymi BGK, w pierwszym półroczu br. złożono 1512 wniosków i przyznano ponad 58,4 mln zł na premię termomodernizacyjną, o remontową wnioskowało 267 inwestorów i przyznano ponad 10,5 mln zł premii, zaś na premię kompensacyjną chętnych było 63 inwestorów, a  premie opiewały na kwotę 5 mln zł. W każdej kategorii  premii wynik był  podobny do ubiegłorocznego.

Skąd się bierze niewielkie zainteresowanie premiami kompensacyjnymi? Potrzeby się przecież ogromne. Oblicza się, że warunki do otrzymania premii kompensacyjnej spełnia aż 100 tys. właścicieli zrujnowanych budynków.

Zniechęcenie biurokratycznymi procedurami? 

Powoli zaczyna zmieniać się podejście inwestorów do premii kompensacyjnej.  Jeszcze w 2009 r., kiedy weszła w życie ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów (DzU z 2008 r., nr 76, poz. 493), złożono tylko jeden wniosek, i nie znalazł on uznania BGK, nie przyznano ani nie wypłacono żadnej premii. Był to efekt „nieprzyjaznych” jej zapisów o warunkach udzielania premii kompensacyjnej. Nie do pokonania była np. dla właściciela kamienicy konieczność zaciągnięcia kredytu, aby otrzymać premię. Wielu z nich nie ma bowiem zdolności kredytowych.  

W 2010 r. złagodzono przepisy. Prace remontowe  można obecnie wykonać za  pieniądze pochodzące nie tylko z kredytu bankowego dotychczas obowiązkowego. Na remont czy modernizację kamienicy można wykorzystać inne środki, także własne oszczędności. Inwestor składa wniosek o przyznanie premii kompensacyjnej bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie jak do tej pory – za pośrednictwem banku kredytującego.

Zmiana procedury skróciła proces przyznawania premii. Wystarczy do wniosku dołączyć dokumenty o rozmiarze i szacowanych kosztach przedsięwzięcia, a bank sprawdzi, czy zakres remontu jest zgodny z przepisami. Premia jest wypłacana bezpośrednio po zakończeniu remontu. W konsekwencji uległa skróceniu procedura składania wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej. 

Ponadto przysługuje ona obecnie nie tylko inwestorowi będącemu osobą fizyczną, który jest właścicielem budynku mieszkalnego co najmniej z jednym lokalem kwaterunkowym, ale także właścicielowi części budynku, który w dniu 25 kwietnia 2005 r. był właścicielem tego budynku mieszkalnego albo tej części budynku mieszkalnego, albo został spadkobiercą tego budynku lub części budynku od osoby będącej w tym dniu właścicielem. W przypadku współwłasności budynku mieszkalnego albo części takiego budynku, inwestorem są łącznie wszyscy współwłaściciele, którzy byli współwłaścicielami także w dniu 25 kwietnia 2005 r. lub spadkobiercami właścicieli lub współwłaścicieli.

Takie rozwiązanie oznacza, że premia kompensacyjna w przypadku jednego budynku mieszkalnego może przysługiwać więcej niż jednemu inwestorowi.

Zgodnie z ustawą, inwestor, któremu przysługuje premia kompensacyjna, wykonujący remont bez korzystania z premii remontowej, nie musi wykazywać zmniejszenia zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody.
Wskutek wprowadzenia takiego rozwiązania inwestor może od razu wykonać duży remont, korzystając - na dotychczasowych zasadach - zarówno z premii kompensacyjnej, jak i remontowej albo zrealizować mniejsze przedsięwzięcie refinansowane z premii kompensacyjnej. Zachowa przy tym prawo do skorzystania z premii remontowej z tytułu realizacji kolejnych przedsięwzięć remontowych. 

Jest lepiej, ale...

Wprowadzone powyższe regulacje zmieniają nastawienie kamieniczników. W 2010 r. napłynęło 58 wniosków o premie, w następnym 122. W 2011 r. BGK wypłacił 4 mln zł premii, a w ciągu I i II kwartału 2012 r. złożono 63 wnioski, a wypłacono ponad 4,2 mln zł.

Nie jest to jeszcze pospolite ruszenie.  Inwestorzy nadal narzekają na uciążliwe paragrafy ustawy, chociaż zadowoleni są z dokonanych już zmian. Czekają na następne.

Problemem jest np. skompletowanie wymaganych dokumentów, zwłaszcza tych, które potwierdzają informacje dotyczące lokali kwaterunkowych, ich powierzchni użytkowej oraz okresów, w jakich  wynajem podlegał ograniczeniom regulacji czynszów. Często zdarza się, że nie można potwierdzić powierzchni użytkowej lokali. Ówczesne wydziały gospodarki komunalnej często prowadziły kartoteki niesumiennie. Trudno udowodnić, że w 1995 r. w prywatnym budynku mieszkali lokatorzy, którzy mieli tzw. przydziały kwaterunkowe. Dziś konsekwencje ponosi właściciel kamienicy.

Premie kompensacyjne czekają, ale procedura ubiegania się o nie jest wciąż  skomplikowana. W rezultacie większość potrzebujących rezygnuje ze składania wniosków. 

Czytaj dalej:
  jak wykorzystać nowe technologie informatyczne w zarządzaniu nieruchomościami?
  jak wyeliminować problem niszczejących balkonów?
  jak zadbać o bezpieczeństwo użytkowników wind?
  co zrobić, aby dach nie przeciekał?
  jak dodatkowo docieplić i osuszyć mury budynku?

Komentarze

(2)
oikos_1@wp.pl | 23.05.2013, 17:06
Napiszcie na maila - nic straconego! Załatwiamy takie sprawy skutecznie.
Rafał | 09.02.2015, 11:16
www.premiakompensacyjna.pl - zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują pomocy w uzyskaniu Premii.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12604|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11736|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl