CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/tanszy-gaz-1085b/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Premie kompensacyjne czekają...

Anna  Gilewska  |  02.10.2012  |  2
Premie kompensacyjne czekają, ale procedura ubiegania się o nie jest wciąż  skomplikowana. W rezultacie większość potrzebujących rezygnuje ze składania wniosków.
Premie kompensacyjne czekają, ale procedura ubiegania się o nie jest wciąż skomplikowana. W rezultacie większość potrzebujących rezygnuje ze składania wniosków.
sxc.hu

We wrześniowym komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego informował, że na koncie Funduszu Termomodernizacji i Remontów, według stanu na dzień 31 sierpnia br.,  ze 180 mln zł przeznaczonych na premie w 2012 r. pozostało  jeszcze sporo pieniędzy. Na premie termomodernizacyjne - 58,3 mln zł, remontowe -12,4 mln zł i kompensacyjne -11,7 mln.

Warto się pośpieszyć i złożyć jeszcze wnioski, bo według Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w przyszłorocznym budżecie państwa może zabraknąć funduszy na termo- i remonty. Natomiast 20 mln zł, podobnie jak w roku bieżącym, będzie przeznaczone dla inwestorów na premie kompensacyjne na remonty starych domów wielo- i jednorodzinnych. 

Zgodnie z danymi BGK, w pierwszym półroczu br. złożono 1512 wniosków i przyznano ponad 58,4 mln zł na premię termomodernizacyjną, o remontową wnioskowało 267 inwestorów i przyznano ponad 10,5 mln zł premii, zaś na premię kompensacyjną chętnych było 63 inwestorów, a  premie opiewały na kwotę 5 mln zł. W każdej kategorii  premii wynik był  podobny do ubiegłorocznego.

Skąd się bierze niewielkie zainteresowanie premiami kompensacyjnymi? Potrzeby się przecież ogromne. Oblicza się, że warunki do otrzymania premii kompensacyjnej spełnia aż 100 tys. właścicieli zrujnowanych budynków.

Zniechęcenie biurokratycznymi procedurami? 

Powoli zaczyna zmieniać się podejście inwestorów do premii kompensacyjnej.  Jeszcze w 2009 r., kiedy weszła w życie ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów (DzU z 2008 r., nr 76, poz. 493), złożono tylko jeden wniosek, i nie znalazł on uznania BGK, nie przyznano ani nie wypłacono żadnej premii. Był to efekt „nieprzyjaznych” jej zapisów o warunkach udzielania premii kompensacyjnej. Nie do pokonania była np. dla właściciela kamienicy konieczność zaciągnięcia kredytu, aby otrzymać premię. Wielu z nich nie ma bowiem zdolności kredytowych.  

W 2010 r. złagodzono przepisy. Prace remontowe  można obecnie wykonać za  pieniądze pochodzące nie tylko z kredytu bankowego dotychczas obowiązkowego. Na remont czy modernizację kamienicy można wykorzystać inne środki, także własne oszczędności. Inwestor składa wniosek o przyznanie premii kompensacyjnej bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie jak do tej pory – za pośrednictwem banku kredytującego.

Zmiana procedury skróciła proces przyznawania premii. Wystarczy do wniosku dołączyć dokumenty o rozmiarze i szacowanych kosztach przedsięwzięcia, a bank sprawdzi, czy zakres remontu jest zgodny z przepisami. Premia jest wypłacana bezpośrednio po zakończeniu remontu. W konsekwencji uległa skróceniu procedura składania wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej. 

Ponadto przysługuje ona obecnie nie tylko inwestorowi będącemu osobą fizyczną, który jest właścicielem budynku mieszkalnego co najmniej z jednym lokalem kwaterunkowym, ale także właścicielowi części budynku, który w dniu 25 kwietnia 2005 r. był właścicielem tego budynku mieszkalnego albo tej części budynku mieszkalnego, albo został spadkobiercą tego budynku lub części budynku od osoby będącej w tym dniu właścicielem. W przypadku współwłasności budynku mieszkalnego albo części takiego budynku, inwestorem są łącznie wszyscy współwłaściciele, którzy byli współwłaścicielami także w dniu 25 kwietnia 2005 r. lub spadkobiercami właścicieli lub współwłaścicieli.

Takie rozwiązanie oznacza, że premia kompensacyjna w przypadku jednego budynku mieszkalnego może przysługiwać więcej niż jednemu inwestorowi.

Zgodnie z ustawą, inwestor, któremu przysługuje premia kompensacyjna, wykonujący remont bez korzystania z premii remontowej, nie musi wykazywać zmniejszenia zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody.
Wskutek wprowadzenia takiego rozwiązania inwestor może od razu wykonać duży remont, korzystając - na dotychczasowych zasadach - zarówno z premii kompensacyjnej, jak i remontowej albo zrealizować mniejsze przedsięwzięcie refinansowane z premii kompensacyjnej. Zachowa przy tym prawo do skorzystania z premii remontowej z tytułu realizacji kolejnych przedsięwzięć remontowych. 

Jest lepiej, ale...

Wprowadzone powyższe regulacje zmieniają nastawienie kamieniczników. W 2010 r. napłynęło 58 wniosków o premie, w następnym 122. W 2011 r. BGK wypłacił 4 mln zł premii, a w ciągu I i II kwartału 2012 r. złożono 63 wnioski, a wypłacono ponad 4,2 mln zł.

Nie jest to jeszcze pospolite ruszenie.  Inwestorzy nadal narzekają na uciążliwe paragrafy ustawy, chociaż zadowoleni są z dokonanych już zmian. Czekają na następne.

Problemem jest np. skompletowanie wymaganych dokumentów, zwłaszcza tych, które potwierdzają informacje dotyczące lokali kwaterunkowych, ich powierzchni użytkowej oraz okresów, w jakich  wynajem podlegał ograniczeniom regulacji czynszów. Często zdarza się, że nie można potwierdzić powierzchni użytkowej lokali. Ówczesne wydziały gospodarki komunalnej często prowadziły kartoteki niesumiennie. Trudno udowodnić, że w 1995 r. w prywatnym budynku mieszkali lokatorzy, którzy mieli tzw. przydziały kwaterunkowe. Dziś konsekwencje ponosi właściciel kamienicy.

Premie kompensacyjne czekają, ale procedura ubiegania się o nie jest wciąż  skomplikowana. W rezultacie większość potrzebujących rezygnuje ze składania wniosków. 

Czytaj dalej:
  jak wykorzystać nowe technologie informatyczne w zarządzaniu nieruchomościami?
  jak wyeliminować problem niszczejących balkonów?
  jak zadbać o bezpieczeństwo użytkowników wind?
  co zrobić, aby dach nie przeciekał?
  jak dodatkowo docieplić i osuszyć mury budynku?

Komentarze

(2)
oikos_1@wp.pl | 23.05.2013, 17:06
Napiszcie na maila - nic straconego! Załatwiamy takie sprawy skutecznie.
Rafał | 09.02.2015, 11:16
www.premiakompensacyjna.pl - zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują pomocy w uzyskaniu Premii.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »

Programy dla zarządcówKoronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm... Czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12031|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11504|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl