CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czterej regionalni liderzy doganiają UE

Marek Mejssner  |  03.10.2012

W czterech województwach: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim PKB per capita przekroczy w 2020 roku próg 75 proc. średniego PKB.

W klasyfikacji unijnej istnieją trzy progi regionalne, wyznaczające różne kategorie regionów. Pierwsza to regiony najbiedniejsze, gdzie dochód na głowę plasuje się poniżej 75 proc. średniego PKB unijnego per capita. Druga to taka, gdzie w regionie dochód na mieszkańca przekracza 75 proc. unijnego dochodu na głowę, ale nie osiąga 90 proc. i najbogatsze, gdzie dochód na głowę przekracza 90 proc. unijnego dochodu per capita. Od zaliczenia do jednej tych kategorii zależy ilość środków przyznawanych danemu regionowi w ramach unijnej Polityki Spójności na następny okres budżetowy.

Według raportu z badań analitycznych „Ekspertyza dotycząca projekcji PKB per capita.” przygotowanego na zlecenie MRR przez Pracownię Naukowo-Edukacyjna Primus , PKB per capita osiągane w województwach mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim, w niedalekiej przyszłości, bo w 2020 roku, przekroczy 75 proc. unijnego dochodu na głowę. Mazowieckie przekroczyło już ten próg, zaś kolejne województwa osiągną go w latach 2014-2020.

Analitycy przyjęli, że owo doganianie Unii będzie możliwe do 2020 roku, jeśli średni wzrost PKB liczony dla całej UE będzie wynosił 2,5-3 proc. rocznie.

Analiza wykonana na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ma służyć zobrazowaniu zmian we wspólnej Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) w trakcie realizacji Polityki Spójności po 2020 roku. Badania te miały odpowiedzieć na ważne pytanie, czy wyłączenie stolic regionów z obliczeń dotyczących tempa ich rozwoju, oznacza znaczne jego zmniejszenie, czy może stolice województw jako oddzielne jednostki NUTS-2 pozwolą na pozyskanie większej ilości środków unijnych dla samych regionów.

Jak można się było spodziewać badania wykazały, ze utworzenie oddzielnych jednostek NUTS-2, złożonych ze stolic województw, jakie w perspektywie 2020 roku miałby osiągnąć poziom PKB per capita rzędu 75 proc. PKB unijnego na mieszkańca, wcale nie spowoduje iż przekroczenie tego progu stanie się niemożliwe.

W przypadku woj. wielkopolskiego po wyłączeniu Poznania, prawdopodobnie samo województwo nie przekroczy poziomu 75 proc. unijnego dochodu per capita, ale jeśli z woj. dolnośląskiego zostanie wyłączony Wrocław, zaś ze śląskiego – Aglomeracja Śląska, województwa te i tak prawdopodobnie przekroczą próg 75 proc. Za to woj. łódzkie po wyłączeniu Łodzi i pomorskie po wyłączeniu Trójmiasta nie mają szans na przekroczenie poziomu przychodów per capita wynoszącego 75 proc. unijnego PKB na głowę.

W przypadku woj. mazowieckiego waga Warszawy powoduje iż analiza jest niepewna. W przypadku wyższego tempa wzrostu gospodarczego w Polsce niż średnie tempo wzrostu w UE, ale także i osiągnięcia przez UE średniego tempa wzrostu PKB, wyłączenie Warszawy powoduje iż mimo tego próg zostaje przekroczony. Jeśli jednak spadnie tempo wzrostu PKB w UE lub w Polsce wówczas bez Warszawy woj. mazowieckie nie zdoła tego progu przekroczyć.

Jednoznacznie więc z analizy wynika iż im silniejsza gospodarczo stolica województwa tym mniejsza szansa iż bez niej region osiągnie znaczący poziom zamożności według kryteriów unijnych. W dłuższej perspektywie stolica regionu ściąga do siebie nowe inwestycje i tworzy nowe miejsca pracy oraz podnosi stopę życiową na obszarach do niej przylegających. Jednak proces ten trwa długo i dopiero w jego znacznym stopniu zaawansowania wyłączenie najsilniejszego ośrodka miejskiego nie będzie gwarantowało znaczącego obniżenia się PKB całego województwa tak, że nie przekracza ono 75 proc. wskaźnika dochodów per capita dla UE27.

Jak wykazało badanie, decyzje o zmianach we wspólnej Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) należy podejmować ostrożnie, zaś nie istnieje jednoznaczna rekomendacja do powstania nowych jednostek NUTS-2 obejmujących stolice województw. Jeśli bowiem do takiego wyłączenia dojdzie, to podlegać mu będą stolice wszystkich województw, nawet tych, w przypadku których operacja taka nie przyniesie żadnego zysku na Funduszu Spójności. Na dokonanie takiej operacji nalegają samorządy i partie polityczne np. PSL. Wiosną br. takie działania poparł m.in. marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. Stwierdził on iż wielkie miasta w regionach ściągają do siebie największą część unijnych środków z Funduszu Spójności powodując, przy własnym szybkim rozwoju, biednienie całego województwa.

Źródło: MRR

Czytaj dalej:
  jak wykorzystać nowe technologie informatyczne w zarządzaniu nieruchomościami?
  jak wyeliminować problem niszczejących balkonów?
  jak zadbać o bezpieczeństwo użytkowników wind?
  co zrobić, aby dach nie przeciekał?
  jak dodatkowo docieplić i osuszyć mury budynku?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Zarządco potrzebny Ci specjalistyczny przegląd pompowni deszczowej lub sanitarnej?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiCzy wiesz, że posiadając urządzenie służące ochronie środowiska jesteś zobowiązany do dokonywania regularnych przeglądów? Terminy zbliżają się nieubłaganie, a w książce serwisowej dalej nie ma wpisu?... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10536|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10104|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl