CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czterej regionalni liderzy doganiają UE

Marek Mejssner  |  03.10.2012

W czterech województwach: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim PKB per capita przekroczy w 2020 roku próg 75 proc. średniego PKB.

W klasyfikacji unijnej istnieją trzy progi regionalne, wyznaczające różne kategorie regionów. Pierwsza to regiony najbiedniejsze, gdzie dochód na głowę plasuje się poniżej 75 proc. średniego PKB unijnego per capita. Druga to taka, gdzie w regionie dochód na mieszkańca przekracza 75 proc. unijnego dochodu na głowę, ale nie osiąga 90 proc. i najbogatsze, gdzie dochód na głowę przekracza 90 proc. unijnego dochodu per capita. Od zaliczenia do jednej tych kategorii zależy ilość środków przyznawanych danemu regionowi w ramach unijnej Polityki Spójności na następny okres budżetowy.

Według raportu z badań analitycznych „Ekspertyza dotycząca projekcji PKB per capita.” przygotowanego na zlecenie MRR przez Pracownię Naukowo-Edukacyjna Primus , PKB per capita osiągane w województwach mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim, w niedalekiej przyszłości, bo w 2020 roku, przekroczy 75 proc. unijnego dochodu na głowę. Mazowieckie przekroczyło już ten próg, zaś kolejne województwa osiągną go w latach 2014-2020.

Analitycy przyjęli, że owo doganianie Unii będzie możliwe do 2020 roku, jeśli średni wzrost PKB liczony dla całej UE będzie wynosił 2,5-3 proc. rocznie.

Analiza wykonana na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ma służyć zobrazowaniu zmian we wspólnej Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) w trakcie realizacji Polityki Spójności po 2020 roku. Badania te miały odpowiedzieć na ważne pytanie, czy wyłączenie stolic regionów z obliczeń dotyczących tempa ich rozwoju, oznacza znaczne jego zmniejszenie, czy może stolice województw jako oddzielne jednostki NUTS-2 pozwolą na pozyskanie większej ilości środków unijnych dla samych regionów.

Jak można się było spodziewać badania wykazały, ze utworzenie oddzielnych jednostek NUTS-2, złożonych ze stolic województw, jakie w perspektywie 2020 roku miałby osiągnąć poziom PKB per capita rzędu 75 proc. PKB unijnego na mieszkańca, wcale nie spowoduje iż przekroczenie tego progu stanie się niemożliwe.

W przypadku woj. wielkopolskiego po wyłączeniu Poznania, prawdopodobnie samo województwo nie przekroczy poziomu 75 proc. unijnego dochodu per capita, ale jeśli z woj. dolnośląskiego zostanie wyłączony Wrocław, zaś ze śląskiego – Aglomeracja Śląska, województwa te i tak prawdopodobnie przekroczą próg 75 proc. Za to woj. łódzkie po wyłączeniu Łodzi i pomorskie po wyłączeniu Trójmiasta nie mają szans na przekroczenie poziomu przychodów per capita wynoszącego 75 proc. unijnego PKB na głowę.

W przypadku woj. mazowieckiego waga Warszawy powoduje iż analiza jest niepewna. W przypadku wyższego tempa wzrostu gospodarczego w Polsce niż średnie tempo wzrostu w UE, ale także i osiągnięcia przez UE średniego tempa wzrostu PKB, wyłączenie Warszawy powoduje iż mimo tego próg zostaje przekroczony. Jeśli jednak spadnie tempo wzrostu PKB w UE lub w Polsce wówczas bez Warszawy woj. mazowieckie nie zdoła tego progu przekroczyć.

Jednoznacznie więc z analizy wynika iż im silniejsza gospodarczo stolica województwa tym mniejsza szansa iż bez niej region osiągnie znaczący poziom zamożności według kryteriów unijnych. W dłuższej perspektywie stolica regionu ściąga do siebie nowe inwestycje i tworzy nowe miejsca pracy oraz podnosi stopę życiową na obszarach do niej przylegających. Jednak proces ten trwa długo i dopiero w jego znacznym stopniu zaawansowania wyłączenie najsilniejszego ośrodka miejskiego nie będzie gwarantowało znaczącego obniżenia się PKB całego województwa tak, że nie przekracza ono 75 proc. wskaźnika dochodów per capita dla UE27.

Jak wykazało badanie, decyzje o zmianach we wspólnej Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) należy podejmować ostrożnie, zaś nie istnieje jednoznaczna rekomendacja do powstania nowych jednostek NUTS-2 obejmujących stolice województw. Jeśli bowiem do takiego wyłączenia dojdzie, to podlegać mu będą stolice wszystkich województw, nawet tych, w przypadku których operacja taka nie przyniesie żadnego zysku na Funduszu Spójności. Na dokonanie takiej operacji nalegają samorządy i partie polityczne np. PSL. Wiosną br. takie działania poparł m.in. marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. Stwierdził on iż wielkie miasta w regionach ściągają do siebie największą część unijnych środków z Funduszu Spójności powodując, przy własnym szybkim rozwoju, biednienie całego województwa.

Źródło: MRR

Czytaj dalej:
  jak wykorzystać nowe technologie informatyczne w zarządzaniu nieruchomościami?
  jak wyeliminować problem niszczejących balkonów?
  jak zadbać o bezpieczeństwo użytkowników wind?
  co zrobić, aby dach nie przeciekał?
  jak dodatkowo docieplić i osuszyć mury budynku?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11104|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10680|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl