CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (28.09-04.10)

Krystyna Stankiewicz  |  05.10.2012
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o rozwoju rynku powierzchni biurowej w Szczecinie, planach budowy Centrum Kreatywności w Warszawie, bezpieczeństwie energetycznym gdańskich biurowców i o uruchomieniu stacji monitoringu zanieczyszczeń powietrza
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o rozwoju rynku powierzchni biurowej w Szczecinie, planach budowy Centrum Kreatywności w Warszawie, bezpieczeństwie energetycznym gdańskich biurowców i o uruchomieniu stacji monitoringu zanieczyszczeń powietrza

Cotygodniowy, subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o rozwoju rynku powierzchni biurowej w Szczecinie, planach budowy Centrum Kreatywności w Warszawie, bezpieczeństwie energetycznym gdańskich biurowców i o uruchomieniu stacji monitoringu zanieczyszczeń powietrza w Żarach.

W Szczecinie przybędzie biurowców

Na najemców czeka obecnie w Szczecinie 43 tys. m2 powierzchni biurowej w inwestycjach niedawno oddanych do użytku. Kolejne 32 tys. m2 ma przybyć do połowy 2014 r. A na wiosnę 2015 r. planowane jest zakończenie budowy Hanza Tower Construction (21 tys. m2). Łącznie więc do 2015 r. w Szczecinie może przybyć ok. 100 tys. m2 powierzchni biurowej – podała szczecin.gazeta.pl.

Stawki najmu w nowych obiektach wynoszą od 11 do 15 euro/m2. Według raportu raport agencji doradczej z rynku nieruchomości Jones Lang LaSalle, zrealizowanego na potrzeby gminy Szczecin, w budynkach już istniejących powierzchnia niewynajęta stanowi zaledwie 5%, w nowo budowanych aż 75% – informuje gazeta.

 

Na warszawskiej Pradze powstanie Centrum Kreatywności

Zrujnowana kamienica przy Targowej 56 zamieni się w nowoczesne Centrum Kreatywności, którego zadaniem będzie integracja inicjatyw, projektów i działań wspierających rozwój przedsiębiorczości i potencjału badawczego stolicy – informuje na swojej stronie urząd miasta.

Budynek, w którym ma powstać Centrum, to jeden z najbardziej zdewastowanych zabytków Starej Pragi. Koszt inwestycji wyniesie prawie 30 mln zł, ale ok. 25 mln zł będzie pochodziło z dofinansowania z UE.

 

Enterprise Park Kraków ma pozwolenie na użytkowanie

Enterprise Park to jedyny kompleks biurowy, zlokalizowany nieopodal centrum miasta. Składa się on z trzech czterokondygnacyjnych budynków klasy A, z których dwa uzyskały już pozwolenie na użytkowanie. Budowa ostatniego ma się rozpocząć w przyszłym roku – poinformował portal propertynews.pl.

Łączna powierzchnia użytkowa kompleksu wynosi ponad 28 tys. m2.

Projekt Enterprise Park został zrealizowany z zachowaniem najwyższych standardów zrównoważonego budownictwa. Po wstępnym audycie bowiem kompleks wpisano do rejestru BREEAM z przewidywaną oceną „bardzo dobry”.

 

W Lubuskim zbudują największą farmę solarną w Polsce

Ofertę jej budowy złożyła rektorowi Uniwersytetu Zielonogórskiego jedna z polskich firm z branży odnawialnych źródeł energii (uczelnia nie podaje jej nazwy). 

Farma solarna ma stanąć w Nowym Kisielinie, na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, gdzie powstaje strefa aktywności gospodarczej i zespół ośrodków badawczych UZ. Panele słoneczne mają zająć powierzchnię 18 ha, najwięcej ze wszystkich istniejących w Polsce elektrowni fotowoltaicznych. Również moc planowanej elektrowni będzie największa w naszym kraju, bo wyniesie ok. 6 MW. Na razie palmę pierwszeństwa dzierży farma solarna w małopolskich Wierzchosławicach, gdzie panele słoneczne rozmieszczone są na powierzchni 2 ha i dają 1 MW mocy.

To jednak nie koniec planów. Inwestor i UZ chcą bowiem zbudować centrum badań nad ogniwami fotowoltaicznymi. Gdyby ten ośrodek ruszył, byłby jednym z pierwszych tego typu w Polsce –podała wyborcza.biz.

 

Warszawa: baza MPO zniknie z Pola Mokotowskiego

Na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania na Polu Mokotowskim nie będą już składowane odpady komunalne. Do połowy października znikną stamtąd również inne sprzęty i kontenery wykorzystywane przez spółkę – informuje stołeczny ratusz.

Pole Mokotowskie to największy stołeczny park – jego powierzchnia wynosi ponad 68,5 ha. Zgodnie z uchwalonym w 2009 r. planem zagospodarowania przestrzennego, ma pozostać terenem rekreacyjnym.

- To miejsce relaksu dla wielu warszawiaków, jedno z najcichszych w stolicy. Dzięki decyzji o wyprowadzce MPO przywracamy mieszkańcom dużą część tego pięknego parku. Chcemy, by mogli z niej korzystać jak najszybciej – tak skomentowała tę decyzję Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

 

Samorządy w Warmińsko-mazurskim usuwają azbest 

W 2011 r. ten niebezpieczny dla zdrowia materiał usunęło z budynków 16 gmin, a w tym roku planują to zrobić 33 samorządy. Wśród nich najwięcej wyrobów zawierających azbest usunie Gołdap, bo ponad 460 ton.

Łącznie w 2012 r. Warmia i Mazury pozbędą się prawie 2,3 tys. ton azbestu. Koszt tych działań oszacowano na ok. 1,6 mln zł.

Demontażem i utylizacją wyrobów zawierających azbest zajmują się wyspecjalizowane firmy. Jak odnotował WFOŚiGW w Olsztynie, duże zainteresowanie samorządów usuwaniem azbestu sprawiło, że na rynku pojawiły się kolejne firmy zajmujące się tym niełatwym zadaniem.

WFOŚiGW w Olsztynie zachęca samorządy, które jeszcze nie złożyły wniosków na opracowanie programu inwentaryzacji i usuwanie wyrobów zawierających azbest, do przygotowania takiego programu na 2013 r. Przewidywane środki do pozyskania na ten cel z WFOŚiGW w Olsztynie i NFOŚiGW mają bowiem wynieść ok. 3 mln zł. Kwota ta pozwoli na usunięcie ok. 5 tys. ton wyrobów azbestowych

 

Bezpieczeństwo energetyczne trójmiejskich biurowców

Przerwy w dostawie prądu zagrażają ciągłości pracy przeważającej większość firm i narażają je na ogromne straty finansowe. Dlatego m.in. dwustronne zasilanie nabiera kluczowego znaczenia przy wyborze lokalizacji biura firmy.

Jak dotąd – mimo stosowania coraz nowocześniejszych technologii w budownictwie komercyjnym – stosunkowo niewiele biurowców wyposażonych jest system zapewniający najemcom bezpieczeństwo energetyczne. W Trójmieście tylko dwa kompleksy biurowe zainwestowały w dwustronne zasilanie i generatory odpowiedniej mocy. Jeden z nich to Arkońska Business Park, a drugi – Łużycka Office Park.

W budowie jest natomiast kompleks Alchemia, w którym każdy z powstających budynków będzie miał własne transformatory i dwie niezależne linie. System tworzony w Alchemii w razie awarii zapewni zasilanie z drugiej linii, czy własnej produkcji energii, a także umożliwi częściowe uzupełnianie mocy przez agregat. Dzięki temu najemcy nie odczują skutków awarii sieci elektrycznej – informuje serwis e-biurowce.pl.

 

Jak Kraków chce rozwiązać problem hałasu w centrum miasta?

Mieszkańcy centrum skarżą się na hałasy dobiegające z lokali rozrywkowych, a lista ulic, na których jest głośno nocami (zwłaszcza w weekendy), coraz bardziej się wydłuża – pisze dziennikpolski24.pl. Magistrat chce temu zaradzić, wdrażając program pod nazwą „Dobry lokal”.

Urzędnicy miejscy do końca roku mają ustalić wspólnie z policją i strażą miejską wymogi dla klubów, pubów itp., które zechcą przystąpić do programu. Może to być np. odbycie odpowiedniego szkolenia przez ochronę i obsługę lokalu czy wydzielenie sali dla palących, aby osoby oddające się temu nałogowi nie musiały wychodzić „na papierosa”.

Lokal, który spełni wymogi programu, zostanie oznakowany plakietką „Dobry lokal”. Dla krakowian i turystów będzie to sygnał, że w lokalu jest bezpiecznie i że nie przyjeżdża tam co chwilę patrol wzywany przez okolicznych mieszkańców. A miasto z kolei będzie rekomendować takie miejsca w swoich materiałach promocyjnych.

 

Rekordowy budżet gminy Polkowice 

Radni Polkowic uchwalili tegoroczny budżet z niewielkim deficytem, ale już teraz dochody przewyższają wydatki. Wynoszą bowiem 278 mln zł, a wydatki 253 mln zł. Stało się tak, bo więcej niż planowano pieniędzy wpłynęło do kasy gminy z podatków dochodowych od osób prawnych, w tym przede wszystkim od KGHM, którego kondycja finansowa tym roku jest dobra – czytamy na stronie miedziowe.pl.

Przy tak dużych dochodach gmina będzie musiała jednak zapłacić spory podatek na rzecz biedniejszych regionów, czyli „janosikowe”.

 

W Żarach uruchomiono stację monitoringu zanieczyszczeń powietrza

Stacja wyposażona jest w analizatory gazowe, które w sposób ciągły badają stężenie tlenku węgla, ozonu, dwutlenku siarki i tlenków azotu w powietrzu. Wyposażono ją również w niskoprzepływowy pobornik służący do poboru pyłu zawieszonego PM10 (średnica ziaren <10 μm), dzięki czemu można badać przez 24 godziny na dobę stężenie tego pyłu w powietrzu oraz zawartość w nim m.in. metali ciężkich (arsenu, niklu, kadmu, ołowiu). A od stycznia 2013 r. stacja będzie też prowadziła cykliczne pomiary stężenia formaldehydu w powietrzu.

Stacja w Żarach została przyłączona do istniejącej w woj. lubuskim sieci monitoringu powietrza., co pozwoli na prowadzenie w regionie dokładniejszych jego badań. Wyniki zaś tych badań są ważnym źródłem informacji przy planowaniu inwestycji, zarządzaniu środowiskiem, opracowywaniu planów rozwoju itp.

Bieżące dane o jakości powietrza w woj. lubuskim dostępne są na stronie internetowej WIOŚ w Zielonej Górze: www.zgora.pios.gov.pl.

Czytaj dalej:
  jak wykorzystać nowe technologie informatyczne w zarządzaniu nieruchomościami?
  jak wyeliminować problem niszczejących balkonów?
  jak zadbać o bezpieczeństwo użytkowników wind?
  co zrobić, aby dach nie przeciekał?
  jak dodatkowo docieplić i osuszyć mury budynku?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12574|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11724|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl