CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Jak obecnie kształtuje się rynek najmu mieszkań?

Krystyna Stankiewicz  |  17.10.2012

Serwis Dom.Gratka.pl zbadał oczekiwania osób wynajmujących mieszkania oraz preferencje potencjalnych ich najemców.

Badanie przeprowadzono w serwisie Dom.Gratka.pl na początku września 2012 r. Wzięło w nim udział ponad 5,4 tys. respondentów, wśród których były zarówno osoby oferujące swoje mieszkania do wynajmu, jak i potencjalni najemcy.

Prawie 85% badanych osób oferujących mieszkanie chciałoby wynająć je na dłuższy okres, który dla 60% z nich wynosi 12 miesięcy, a dla ponad 14% - 24 miesiące. Tylko 3,4% odpowiedzi dotyczyło wynajmu krótkoterminowego – głównie dla firm lub turystów. Są to zwykle mieszkania w ścisłych centrach miast lub bardzo dobrze skomunikowane z innymi jego rejonami. Najczęściej wynajem krótkoterminowy wiąże się z oczekiwaniem wyższych stawek czynszu.

Właściciele mieszkań najchętniej chcieliby je wynająć parom bez dzieci (48% badanych). Na drugim miejscu znalazły się małżeństwa z dziećmi (43,5%), a na trzecim małżeństwa bez dzieci (41%). Studentom zaś byłoby skłonnych wynająć 30,5% respondentów, a studentkom 26,9%.

Jeśli chodzi o wysokość kaucji, to 64,8% wynajmujących wskazało na jednokrotność miesięcznego czynszu, a tylko 2,6% z niej rezygnuje.

Na pytanie: „Ile odbywasz średnio rozmów z chętnymi najemcami, zanim sfinalizujesz wynajem”, ponad 32% badanych odpowiedziało, że 2-3 rozmowy, prawie 17% – 10 rozmów, a 5% – 5 rozmów. Przy czym wybór najemcy najczęściej podyktowany jest pozytywnym pierwszym wrażeniem podczas rozmowy, na drugim miejscu jest wpłacona z góry kaucja, a na trzecim długość wynajmu.

Dodatkowe czynniki, które są brane pod uwagę w procesie decyzyjnym, to m.in. zatrudnienie na czas nieokreślony i polecenie właścicieli poprzednio wynajmowanych mieszkań.

Natomiast w grupie najemców odpowiadających na ankietę było prawie 35% bezdzietnych osób pozostających w związkach nieformalnych, 31% singli, ponad 17% małżeństw z dziećmi, ponad 9% osób pozostających w związkach nieformalnych i posiadających dzieci oraz 6,8 % małżeństw bez dzieci.

We wszystkich tych kategoriach liczną grupę stanowili studenci, którzy w sierpniu i wrześniu intensywnie poszukiwali mieszkania na wynajem do lipca następnego roku. Przy czym 63% studentów szuka mieszkania, ponieważ ich uczelnia znajduje się poza miejscem stałego pobytu, a 29% chce zamieszkać w czasie studiów ze swoim partnerem.

Prawie 88% osób poszukujących mieszkań zainteresowanych jest wynajmem długoterminowym, a tylko 12% krótkoterminowym. Natomiast ok. 99% ankietowanych poszukuje ofert w Internecie.

Przy wyborze oferty dla 75% najemców najważniejsza jest cena. Na dalszych miejscach znalazły się lokalizacja, metraż, liczba pokoi oraz stan mieszkania i całego budynku.

Jednocześnie 64% badanych szuka mieszkania w bliskiej odległości od miejsca pracy lub nauki. Dla prawie 60% ważna jest infrastruktura komunikacyjna, dla niespełna 47% bliskość centrów handlowych, a dla ok. 25% bliskość terenów zieleni. Natomiast dla ok. 19% liczy się bliskość szkół i przedszkoli i dla ok. 19% bliskość obiektów rekreacyjnych,

Według danych serwisu Dom.Grartka.pl, na wynajem poszukiwane sa głównie mieszkania dwupokojowe, których metraż nie przekracza 50 m2, i dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami. Takich mieszkań  szukają studenci oraz rodziny z dziećmi. Większe mieszkania, a tym samym droższe, oraz zlokalizowane w centrach miast i w wysokim standardzie często wynajmują firmy dla swoich pracowników.

Źródło: Dom.Gratka.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12612|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11740|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl