CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Stan przygotowań w gminach do wdrożenia ustawy śmieciowej

Krystyna Stankiewicz  |  06.11.2012
Nowy system zarządzania odpadami komunalnym zacznie obowiązywać już za osiem miesięcy. A jak przygotowują się samorządy terytorialne do jego wdrożenia, zbadało Ministerstwo Środowiska.
Nowy system zarządzania odpadami komunalnym zacznie obowiązywać już za osiem miesięcy. A jak przygotowują się samorządy terytorialne do jego wdrożenia, zbadało Ministerstwo Środowiska.
sxc.hu

Nowy system zarządzania odpadami komunalnym zacznie obowiązywać już za osiem miesięcy. A jak przygotowują się samorządy terytorialne do jego wdrożenia, zbadało Ministerstwo Środowiska.

Ministerstwo Środowiska rozesłało do wszystkich gmin w Polsce (2479) ankiety z pytaniami o stan zaawansowania prac nad wdrażaniem nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Wypełnione ankiety zwróciło między 29 maja a 10 lipca br. 1818 gmin, z czego 1705 zrobiło to prawidłowo. Zaprezentowane wyniki badania odnoszą się więc do niespełna 69% polskich gmin.

Na pytanie, jak gmina planuje realizować zadania związane z gospodarką odpadami komunalnymi, ponad 70% ankietowanych stwierdziło, że samodzielnie, a prawie 23% zamierza powierzyć te obowiązki związkowi międzygminnemu. Przy czym prace wstępne nad powołaniem zespołu lub jednostki organizacyjnej, która będzie wdrażać nowy system, podjęło 715 ankietowanych gmin (ok. 42%), w stopniu zaawansowanym – 276 (16%), 527 (ok. 31%) nie zrobiło jeszcze nic w tym kierunku, a 147 (ok. 9%) uznało, że podjęcie działań nie jest konieczne.

Analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi nie przeprowadziło 474 gmin (ok. 28%), prace wstępne podjęło 930 (ponad 54%), zaawansowane 240 (ok.14%), a 25 uznało, że jest to konieczne.

Jeśli zaś chodzi o prace nad specyfikacją istotnych warunków zamówienia w przetargu na odbieranie odpadów komunalnych, to we wstępnej fazie prowadzi je 355 (21%) ankietowanych gmin, w zaawansowanej 29 (niespełna 2%), a 1251 gmin (ok. 73%)  nie rozpoczęło ich wcale.

Przytłaczająca większość gmin, które wypełniły ankietę, nie rozpoczęła prac nad ogłoszeniem przetargu na odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości. Taką odpowiedź dały 1494 gminy (ok. 88%). Prace zaś wstępne rozpoczęły 139 gminy, a zaawansowane tylko 6.

Natomiast działań nad regulaminem utrzymania czystości i porządku nie podjęło 808 gmin (ponad 47%), 722 gminy (ok.42%) rozpoczęły prace nad nim, a 124 (ponad 7%) ma już je zawansowane.

Pracami zaś nad uchwałą w sprawie stawek opłat nie zajęło się 917 samorządów (prawie 54%), prace wstępne zadeklarowało 629 (ok. 36,8%), a zaawansowane 96 (ponad 5%).

Gminy zapytano także planowane metody naliczania opłaty za odbiór odpadów. Prawie 83% gmin, które odpowiedziały na ankietę, zdecydowało się na ich naliczanie w zależności od liczby mieszkańców, ok. 6% od powierzchni nieruchomości, ponad 4% od ilości zużytej wody i prawie 2% od gospodarstwa domowego.

Pamiętajmy! W gminie może obowiązywać tylko jedna metoda wyliczania opłat, spośród czterech do wyboru. Niestety żaden ze sposobów wymienionych w ustawie nie jest idealny ani sprawiedliwy. Zebraliśmy wady i zalety każdej z metod wyliczania opłat za śmieci w gminach - zobacz jakie >>>

Pełny tekst opracowania „Stan wdrażania przez samorządy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” do pobrania w załączniku.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12573|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11722|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl