CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?
Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

W poprzednich wydaniach „Administratora" szczegółowo omówiono kwestie związane z prowadzeniem Książki obiektu budowlanego. Tym razem zajmiemy się przydatnością KOB m.in. w pracy zarządców nieruchomości i jej niedoskonałościami, jakie wskazali w badaniu ankietowym.

Chcąc zbadać poziom przydatności Książki obiektu budowlanego autorka przeprowadziła badanie ankietowe wśród osób mających styczność z KOB w 2011 r., tj. zarządców i osób prowadzących Książkę.

Analiza wyników tych badań [3] pozwoliła stwierdzić pewne nieścisłości i niedoskonałości w obowiązujących przepisach związanych z KOB (2003).

Stwierdzono m.in., że wraz z załączonymi dokumentami książka określa stan obiektu w całym okresie jej prowadzenia, jednak nie zawsze jest miejsce, w którym można informacje te zapisać.

Ponadto należy dążyć do tego, aby książka odzwierciedlała wszystkie zdarzenia, jakie dokonały się w obiekcie, co oznacza, że dokument winien funkcjonować jak „karta zdrowia”.

Zdaniem ekspertów rozporządzenie KOB [2] to jeden z lepszych przepisów w obrębie przepisów wykonawczych Prawa budowlanego [1], zaraz po rozporządzeniu MSWiA w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych [4].

Z analizy badań wynika natomiast, że obowiązujący wzór KOB i niektóre zasady rozporządzenia (2003) wymagają korekty.

Oto niektóre wady KOB wskazywane przez zarządców [3]:

  • dokument jest niedopracowany,
  • nie zaspokaja potrzeb usprawnienia działań naprawczych i archiwizowania danych,
  • ręczne wypełnianie zajmuje dużo czasu,
  • nie sprecyzowano, gdzie wpisać informacje istotne w eksploatacji, np. efektywność energetyczną uzyskaną w wyniku realizowanych prac termo- i modernizacyjnych.

Wymóg § 6.1 natychmiastowego wpisu zdarzenia do KOB jest prawie bezskuteczny, gdyż w sytuacji katastrofy czy awarii zarządca ma wiele czynności, które musi dopełnić priorytetowo (życie, zdrowie, mienie…).

Wymóg zapisania danych identyfikujących osobę, która dokument wystawiła (§  6.2.1), jest praktycznie niemożliwy do spełnienia bo wzór w tablicach 4 i 5*) takiej rubryki nie zawiera, brakuje też miejsca na planowanie prac. Ponadto rubryka w 4 kolumnie (tablice 4 i 5) nie są dostosowane do potrzeb ilości i zakresu zaleceń i są albo za małe, albo za duże.

W KOB „zgubiono” też podział zakresu działań wynikający z przeglądów na: naprawę bieżącą i naprawę główną, czego wynikiem jest brak precyzyjnego określenia pilności naprawy, która pozostaje opisana tylko w protokole kontroli. Brakuje też komentarza do konserwacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowania.

Tablice KOB nie mają również miejsca na zapis kto realizował zalecone prace lub czy pojawiły się jakieś uwagi przy odbiorze końcowym.

Drodzy Czytelnicy!

Jeśli mają Państwo swoje uwagi dotyczące trudności w prowadzeniu Książki Obiektu Budowlanego, z którymi spotykają się Państwo w swojej codziennej pracy lub inne zdanie niż wnioski zaprezentowane w cyklu artykułów o KOB, zapraszamy do podzielenia się swoją opinią i kontaktu z autorką.

Proszę wysłać e-mail o treści „ankieta KOB” na adres:

Inicjatywą autorki jest ogólnopolskie badanie opinii wśród osób wypełniających KOB, które – jeśli potwierdziłoby wskazane w artykule nieścisłości – ma doprowadzić do oficjalnej petycji z prośbą o zmianę rozporządzenia o KOB w poruszonych kwestiach.

Tablice KOB powinny być jednoznaczne – „jeśli jest wymagane” pozwolenie czy „jeśli sporządzono” protokół, zdaje się mijać z treścią § 6.2.2, tzn. zakończenie prac winno być jednoznaczne ze sporządzeniem protokołu odbioru końcowego, dotyczy to również zmiany sposobu użytkowania – zapis ten wymaga doprecyzowania.

Wymóg wpisania badań technicznych jest równoważny z zaleceniami wynikającymi z protokołów (tablice 4 i 5) jako dokumentacji w tablicy 6, a potem „wybieranie robót o większym zakresie” jako prace wpisywane do tablicy 8 i 9 często wprowadza w błąd zarządców. W tablicy 6 mogłyby być zapisywane naprawy bieżące i rozpisane w tablicy 7 + planowany czas realizacji, a w tablicy 8 naprawy główne i rozpisane w tablicy 9 + planowany czas realizacji.

Czytaj dalej Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17314|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10803|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10378|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl