CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?
Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

W poprzednich wydaniach „Administratora" szczegółowo omówiono kwestie związane z prowadzeniem Książki obiektu budowlanego. Tym razem zajmiemy się przydatnością KOB m.in. w pracy zarządców nieruchomości i jej niedoskonałościami, jakie wskazali w badaniu ankietowym.

Chcąc zbadać poziom przydatności Książki obiektu budowlanego autorka przeprowadziła badanie ankietowe wśród osób mających styczność z KOB w 2011 r., tj. zarządców i osób prowadzących Książkę.

Analiza wyników tych badań [3] pozwoliła stwierdzić pewne nieścisłości i niedoskonałości w obowiązujących przepisach związanych z KOB (2003).

Stwierdzono m.in., że wraz z załączonymi dokumentami książka określa stan obiektu w całym okresie jej prowadzenia, jednak nie zawsze jest miejsce, w którym można informacje te zapisać.

Ponadto należy dążyć do tego, aby książka odzwierciedlała wszystkie zdarzenia, jakie dokonały się w obiekcie, co oznacza, że dokument winien funkcjonować jak „karta zdrowia”.

Zdaniem ekspertów rozporządzenie KOB [2] to jeden z lepszych przepisów w obrębie przepisów wykonawczych Prawa budowlanego [1], zaraz po rozporządzeniu MSWiA w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych [4].

Z analizy badań wynika natomiast, że obowiązujący wzór KOB i niektóre zasady rozporządzenia (2003) wymagają korekty.

Oto niektóre wady KOB wskazywane przez zarządców [3]:

  • dokument jest niedopracowany,
  • nie zaspokaja potrzeb usprawnienia działań naprawczych i archiwizowania danych,
  • ręczne wypełnianie zajmuje dużo czasu,
  • nie sprecyzowano, gdzie wpisać informacje istotne w eksploatacji, np. efektywność energetyczną uzyskaną w wyniku realizowanych prac termo- i modernizacyjnych.

Wymóg § 6.1 natychmiastowego wpisu zdarzenia do KOB jest prawie bezskuteczny, gdyż w sytuacji katastrofy czy awarii zarządca ma wiele czynności, które musi dopełnić priorytetowo (życie, zdrowie, mienie…).

Wymóg zapisania danych identyfikujących osobę, która dokument wystawiła (§  6.2.1), jest praktycznie niemożliwy do spełnienia bo wzór w tablicach 4 i 5*) takiej rubryki nie zawiera, brakuje też miejsca na planowanie prac. Ponadto rubryka w 4 kolumnie (tablice 4 i 5) nie są dostosowane do potrzeb ilości i zakresu zaleceń i są albo za małe, albo za duże.

W KOB „zgubiono” też podział zakresu działań wynikający z przeglądów na: naprawę bieżącą i naprawę główną, czego wynikiem jest brak precyzyjnego określenia pilności naprawy, która pozostaje opisana tylko w protokole kontroli. Brakuje też komentarza do konserwacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowania.

Tablice KOB nie mają również miejsca na zapis kto realizował zalecone prace lub czy pojawiły się jakieś uwagi przy odbiorze końcowym.

Drodzy Czytelnicy!

Jeśli mają Państwo swoje uwagi dotyczące trudności w prowadzeniu Książki Obiektu Budowlanego, z którymi spotykają się Państwo w swojej codziennej pracy lub inne zdanie niż wnioski zaprezentowane w cyklu artykułów o KOB, zapraszamy do podzielenia się swoją opinią i kontaktu z autorką.

Proszę wysłać e-mail o treści „ankieta KOB” na adres:

Inicjatywą autorki jest ogólnopolskie badanie opinii wśród osób wypełniających KOB, które – jeśli potwierdziłoby wskazane w artykule nieścisłości – ma doprowadzić do oficjalnej petycji z prośbą o zmianę rozporządzenia o KOB w poruszonych kwestiach.

Tablice KOB powinny być jednoznaczne – „jeśli jest wymagane” pozwolenie czy „jeśli sporządzono” protokół, zdaje się mijać z treścią § 6.2.2, tzn. zakończenie prac winno być jednoznaczne ze sporządzeniem protokołu odbioru końcowego, dotyczy to również zmiany sposobu użytkowania – zapis ten wymaga doprecyzowania.

Wymóg wpisania badań technicznych jest równoważny z zaleceniami wynikającymi z protokołów (tablice 4 i 5) jako dokumentacji w tablicy 6, a potem „wybieranie robót o większym zakresie” jako prace wpisywane do tablicy 8 i 9 często wprowadza w błąd zarządców. W tablicy 6 mogłyby być zapisywane naprawy bieżące i rozpisane w tablicy 7 + planowany czas realizacji, a w tablicy 8 naprawy główne i rozpisane w tablicy 9 + planowany czas realizacji.

Czytaj dalej Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19458|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16590|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11864|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl