CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?
Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

W poprzednich wydaniach „Administratora" szczegółowo omówiono kwestie związane z prowadzeniem Książki obiektu budowlanego. Tym razem zajmiemy się przydatnością KOB m.in. w pracy zarządców nieruchomości i jej niedoskonałościami, jakie wskazali w badaniu ankietowym.

Chcąc zbadać poziom przydatności Książki obiektu budowlanego autorka przeprowadziła badanie ankietowe wśród osób mających styczność z KOB w 2011 r., tj. zarządców i osób prowadzących Książkę.

Analiza wyników tych badań [3] pozwoliła stwierdzić pewne nieścisłości i niedoskonałości w obowiązujących przepisach związanych z KOB (2003).

Stwierdzono m.in., że wraz z załączonymi dokumentami książka określa stan obiektu w całym okresie jej prowadzenia, jednak nie zawsze jest miejsce, w którym można informacje te zapisać.

Ponadto należy dążyć do tego, aby książka odzwierciedlała wszystkie zdarzenia, jakie dokonały się w obiekcie, co oznacza, że dokument winien funkcjonować jak „karta zdrowia”.

Zdaniem ekspertów rozporządzenie KOB [2] to jeden z lepszych przepisów w obrębie przepisów wykonawczych Prawa budowlanego [1], zaraz po rozporządzeniu MSWiA w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych [4].

Z analizy badań wynika natomiast, że obowiązujący wzór KOB i niektóre zasady rozporządzenia (2003) wymagają korekty.

Oto niektóre wady KOB wskazywane przez zarządców [3]:

  • dokument jest niedopracowany,
  • nie zaspokaja potrzeb usprawnienia działań naprawczych i archiwizowania danych,
  • ręczne wypełnianie zajmuje dużo czasu,
  • nie sprecyzowano, gdzie wpisać informacje istotne w eksploatacji, np. efektywność energetyczną uzyskaną w wyniku realizowanych prac termo- i modernizacyjnych.

Wymóg § 6.1 natychmiastowego wpisu zdarzenia do KOB jest prawie bezskuteczny, gdyż w sytuacji katastrofy czy awarii zarządca ma wiele czynności, które musi dopełnić priorytetowo (życie, zdrowie, mienie…).

Wymóg zapisania danych identyfikujących osobę, która dokument wystawiła (§  6.2.1), jest praktycznie niemożliwy do spełnienia bo wzór w tablicach 4 i 5*) takiej rubryki nie zawiera, brakuje też miejsca na planowanie prac. Ponadto rubryka w 4 kolumnie (tablice 4 i 5) nie są dostosowane do potrzeb ilości i zakresu zaleceń i są albo za małe, albo za duże.

W KOB „zgubiono” też podział zakresu działań wynikający z przeglądów na: naprawę bieżącą i naprawę główną, czego wynikiem jest brak precyzyjnego określenia pilności naprawy, która pozostaje opisana tylko w protokole kontroli. Brakuje też komentarza do konserwacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowania.

Tablice KOB nie mają również miejsca na zapis kto realizował zalecone prace lub czy pojawiły się jakieś uwagi przy odbiorze końcowym.

Drodzy Czytelnicy!

Jeśli mają Państwo swoje uwagi dotyczące trudności w prowadzeniu Książki Obiektu Budowlanego, z którymi spotykają się Państwo w swojej codziennej pracy lub inne zdanie niż wnioski zaprezentowane w cyklu artykułów o KOB, zapraszamy do podzielenia się swoją opinią i kontaktu z autorką.

Proszę wysłać e-mail o treści „ankieta KOB” na adres:

Inicjatywą autorki jest ogólnopolskie badanie opinii wśród osób wypełniających KOB, które – jeśli potwierdziłoby wskazane w artykule nieścisłości – ma doprowadzić do oficjalnej petycji z prośbą o zmianę rozporządzenia o KOB w poruszonych kwestiach.

Tablice KOB powinny być jednoznaczne – „jeśli jest wymagane” pozwolenie czy „jeśli sporządzono” protokół, zdaje się mijać z treścią § 6.2.2, tzn. zakończenie prac winno być jednoznaczne ze sporządzeniem protokołu odbioru końcowego, dotyczy to również zmiany sposobu użytkowania – zapis ten wymaga doprecyzowania.

Wymóg wpisania badań technicznych jest równoważny z zaleceniami wynikającymi z protokołów (tablice 4 i 5) jako dokumentacji w tablicy 6, a potem „wybieranie robót o większym zakresie” jako prace wpisywane do tablicy 8 i 9 często wprowadza w błąd zarządców. W tablicy 6 mogłyby być zapisywane naprawy bieżące i rozpisane w tablicy 7 + planowany czas realizacji, a w tablicy 8 naprawy główne i rozpisane w tablicy 9 + planowany czas realizacji.

Czytaj dalej Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17966|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11248|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10823|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl