CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?
Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

W poprzednich wydaniach „Administratora" szczegółowo omówiono kwestie związane z prowadzeniem Książki obiektu budowlanego. Tym razem zajmiemy się przydatnością KOB m.in. w pracy zarządców nieruchomości i jej niedoskonałościami, jakie wskazali w badaniu ankietowym.

Chcąc zbadać poziom przydatności Książki obiektu budowlanego autorka przeprowadziła badanie ankietowe wśród osób mających styczność z KOB w 2011 r., tj. zarządców i osób prowadzących Książkę.

Analiza wyników tych badań [3] pozwoliła stwierdzić pewne nieścisłości i niedoskonałości w obowiązujących przepisach związanych z KOB (2003).

Stwierdzono m.in., że wraz z załączonymi dokumentami książka określa stan obiektu w całym okresie jej prowadzenia, jednak nie zawsze jest miejsce, w którym można informacje te zapisać.

Ponadto należy dążyć do tego, aby książka odzwierciedlała wszystkie zdarzenia, jakie dokonały się w obiekcie, co oznacza, że dokument winien funkcjonować jak „karta zdrowia”.

Zdaniem ekspertów rozporządzenie KOB [2] to jeden z lepszych przepisów w obrębie przepisów wykonawczych Prawa budowlanego [1], zaraz po rozporządzeniu MSWiA w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych [4].

Z analizy badań wynika natomiast, że obowiązujący wzór KOB i niektóre zasady rozporządzenia (2003) wymagają korekty.

Oto niektóre wady KOB wskazywane przez zarządców [3]:

  • dokument jest niedopracowany,
  • nie zaspokaja potrzeb usprawnienia działań naprawczych i archiwizowania danych,
  • ręczne wypełnianie zajmuje dużo czasu,
  • nie sprecyzowano, gdzie wpisać informacje istotne w eksploatacji, np. efektywność energetyczną uzyskaną w wyniku realizowanych prac termo- i modernizacyjnych.

Wymóg § 6.1 natychmiastowego wpisu zdarzenia do KOB jest prawie bezskuteczny, gdyż w sytuacji katastrofy czy awarii zarządca ma wiele czynności, które musi dopełnić priorytetowo (życie, zdrowie, mienie…).

Wymóg zapisania danych identyfikujących osobę, która dokument wystawiła (§  6.2.1), jest praktycznie niemożliwy do spełnienia bo wzór w tablicach 4 i 5*) takiej rubryki nie zawiera, brakuje też miejsca na planowanie prac. Ponadto rubryka w 4 kolumnie (tablice 4 i 5) nie są dostosowane do potrzeb ilości i zakresu zaleceń i są albo za małe, albo za duże.

W KOB „zgubiono” też podział zakresu działań wynikający z przeglądów na: naprawę bieżącą i naprawę główną, czego wynikiem jest brak precyzyjnego określenia pilności naprawy, która pozostaje opisana tylko w protokole kontroli. Brakuje też komentarza do konserwacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowania.

Tablice KOB nie mają również miejsca na zapis kto realizował zalecone prace lub czy pojawiły się jakieś uwagi przy odbiorze końcowym.

Drodzy Czytelnicy!

Jeśli mają Państwo swoje uwagi dotyczące trudności w prowadzeniu Książki Obiektu Budowlanego, z którymi spotykają się Państwo w swojej codziennej pracy lub inne zdanie niż wnioski zaprezentowane w cyklu artykułów o KOB, zapraszamy do podzielenia się swoją opinią i kontaktu z autorką.

Proszę wysłać e-mail o treści „ankieta KOB” na adres:

Inicjatywą autorki jest ogólnopolskie badanie opinii wśród osób wypełniających KOB, które – jeśli potwierdziłoby wskazane w artykule nieścisłości – ma doprowadzić do oficjalnej petycji z prośbą o zmianę rozporządzenia o KOB w poruszonych kwestiach.

Tablice KOB powinny być jednoznaczne – „jeśli jest wymagane” pozwolenie czy „jeśli sporządzono” protokół, zdaje się mijać z treścią § 6.2.2, tzn. zakończenie prac winno być jednoznaczne ze sporządzeniem protokołu odbioru końcowego, dotyczy to również zmiany sposobu użytkowania – zapis ten wymaga doprecyzowania.

Wymóg wpisania badań technicznych jest równoważny z zaleceniami wynikającymi z protokołów (tablice 4 i 5) jako dokumentacji w tablicy 6, a potem „wybieranie robót o większym zakresie” jako prace wpisywane do tablicy 8 i 9 często wprowadza w błąd zarządców. W tablicy 6 mogłyby być zapisywane naprawy bieżące i rozpisane w tablicy 7 + planowany czas realizacji, a w tablicy 8 naprawy główne i rozpisane w tablicy 9 + planowany czas realizacji.

Czytaj dalej Książka obiektu budowlanego – co można zmienić, aby była jeszcze bardziej przydatna?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Zarządco potrzebny Ci specjalistyczny przegląd pompowni deszczowej lub sanitarnej?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiCzy wiesz, że posiadając urządzenie służące ochronie środowiska jesteś zobowiązany do dokonywania regularnych przeglądów? Terminy zbliżają się nieubłaganie, a w książce serwisowej dalej nie ma wpisu?... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16925|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10537|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10105|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl