CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Głos w dyskusji o deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości

Jerzy Bolkowski  |  Administrator 10/2012  |  07.11.2012  |  1
Głos w dyskusji o deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości
Głos w dyskusji o deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości

Wiemy już, że 25 września br. Rada Ministrów przyjęła projekt I ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. W tzw. pierwszej transzy znaleźli się m.in. zarządcy nieruchomości, ale czy deregulacja tego zawodu jest rzeczywiście zasadna?

Uczestnicy rynku nieruchomości bardzo często nie rozróżniają pozornie bliskich sobie pojęć administratora i zarządcy nieruchomości. Różnice te są jednak zasadnicze i dobrze określają zadania i obowiązki w obu tych zawodach.

Administrowanie nieruchomością ogranicza się do załatwiania spraw bieżących, takich jak utrzymywanie porządku, rejestrowanie awarii i doprowadzenie do ich likwidacji czyli prostych czynności wchodzących w zakres zarządzania nieruchomością. Właściciel nieruchomości może administrować obiektem we własnym zakresie lub powierzyć to osobie fizycznej lub prawnej w umowie zleceniu bez konieczności zawierania umowy notarialnej. Także licencjonowany zarządca może w ramach swojej firmy wydzielić dział administracji ale może także korzystać z usług innej firmy lub osoby fizycznej na zasadzie outsourcingu.

Zakres obowiązków administratora nie jest skomplikowany i może on pełnić poprawnie swoje funkcje jeśli posiada stosowne umiejętności menedżerskie, dlatego w tym przypadku deregulacja jest praktycznie bezprzedmiotowa, ponieważ nie istnieją żadne przepisy ograniczające swobodny dostęp do zawodu administratora nieruchomości.

Zupełnie inaczej przedstawia się problem w przypadku zawodu zarządcy nieruchomości, który zgodnie z art. 182 Ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN) podlega ochronie prawnej, a prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po spełnieniu ściśle określonych warunków, które spełnić musi osoba fizyczna, aby uzyskać licencję zawodową. Oprócz pełnych zdolności do czynności prawnych i niekaralności potencjalny zarządca musi posiadać wykształcenie wyższe (i ewentualnie ukończone studia podyplomowe) w dziedzinie związanej z gospodarką nieruchomościami. Musi także posiadać praktykę zawodową w zakresie określonym stosownymi przepisami.

Zarządzanie nieruchomościami można zdefiniować jako proces organizacji, planowania, realizacji tych planów i wreszcie kontroli gospodarowania nieruchomością. Jest to, a przynajmniej powinien być, proces dynamiczny, ukierunkowany na utrzymanie, a w miarę możliwości wzrost wartości powierzonego w zarząd obiektu. Tym m.in. różni się zarządzanie od statycznego charakteru administrowania pozbawionego elementu innowacyjności i kreatywnego myślenia.

Źródłową definicję zarządzania znajdujemy w sformułowaniu art. 185 UGN z 1997 r., w którym ustawodawca wymienia m.in. zapewnienie:

  • właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości,
  • bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości,
  • właściwej gospodarki energetycznej.

Jak widać są to zadania o charakterze typowo strategicznym, z którymi współdziałać muszą działania operacyjne: porządkowe, techniczne, finansowe i ochrony środowiska naturalnego.

Kontrole i analizę działań zarządcy wspomaga dobrze zorganizowana rachunkowość, która dostarcza informacji odnośnie m.in.: stopnia zaawansowania i wykonania zadań objętych planem finansowym, kosztów oraz zysków względnie strat związanych z działalnością, rozliczeń z dłużnikami, wierzycielami i lokatorami, wyników finansowych sprawowanego zarządzania.

Do ważnych, „codziennych” obowiązków zarządcy nieruchomości należą m.in.:

  • bieżąca analiza rynku nieruchomości w celu określenia stawek czynszu dostosowanych do aktualnej sytuacji rynkowej,
  • zapewnienie płynnego najmu lokali i negocjowanie umów z najemcami,
  • zawieranie umów z dostawcami mediów a także umów o świadczenie innych usług, np. remontowych, konserwacyjnych, porządkowych, ubezpieczeniowych, ochrony obiektu itp.,
  • analiza potrzeb finansowych nieruchomości (inwestycyjnych, remontowych, eksploatacyjnych) w celu zapewnienia ich niezakłóconego finansowania.

Przytoczone wyżej (zapewnie nie wszystkie) zadania i obowiązki zarządcy nieruchomości tworzą bardzo wysokie wymagania wobec tego zawodu. Zarządca (być może nieformalnie) – to zawód publicznego zaufania i odpowiedzialności. Musi posiadać rzetelną wiedzę w wielu dziedzinach: znajomość prawa (nie tylko z zakresu gospodarki nieruchomościami), szeroko pojętej problematyki ekonomiczno-finansowej, organizacji, nowoczesnych technik menedżerskich itp. Dlatego ustawodawca uznał, że zawód ten sprawować może tylko osoba z wyższym wykształceniem i stosowną praktyką. Trudno się z tym nie zgodzić jeśli wyobrazimy sobie finansowe i organizacyjne skutki błędnie zawartych umów, szkody wynikłe z nieprofesjonalnie przeprowadzonych inwestycji i remontów, straty spowodowane niewłaściwą polityką najmu lokali itp.

Wykonywanie tego zawodu przez osoby nieprzygotowane może zagrażać nie tylko zleceniodawcom ale także zarządcom i kontrahentom. Deregulacja może skutkować obniżeniem jakości usług świadczonych przez nielicencjonowanych zarządców, utratą społecznego zaufania do tej grupy zawodowej, a być może także powstaniem nieuczciwej konkurencji cenowej na rynku. Dumping cenowy za usługi, jako skutek walki konkurencyjnej o zlecenia, może doprowadzić do podobnej, szkodliwej sytuacji jaka ma miejsce w procedurach przetargowych: wygrywa zarządca, który zaoferuje klientowi niższą stawkę za swoje usługi, a szkody poniesie otoczenie.

Dlatego wypowiadam się przeciw deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości, a co uwolnienie tego zawodu wywoła w branży – czas pokaże.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18966|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12155|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11547|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl