CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Głos w dyskusji o deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości

Jerzy Bolkowski  |  Administrator 10/2012  |  07.11.2012  |  1
Głos w dyskusji o deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości
Głos w dyskusji o deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości

Wiemy już, że 25 września br. Rada Ministrów przyjęła projekt I ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. W tzw. pierwszej transzy znaleźli się m.in. zarządcy nieruchomości, ale czy deregulacja tego zawodu jest rzeczywiście zasadna?

Uczestnicy rynku nieruchomości bardzo często nie rozróżniają pozornie bliskich sobie pojęć administratora i zarządcy nieruchomości. Różnice te są jednak zasadnicze i dobrze określają zadania i obowiązki w obu tych zawodach.

Administrowanie nieruchomością ogranicza się do załatwiania spraw bieżących, takich jak utrzymywanie porządku, rejestrowanie awarii i doprowadzenie do ich likwidacji czyli prostych czynności wchodzących w zakres zarządzania nieruchomością. Właściciel nieruchomości może administrować obiektem we własnym zakresie lub powierzyć to osobie fizycznej lub prawnej w umowie zleceniu bez konieczności zawierania umowy notarialnej. Także licencjonowany zarządca może w ramach swojej firmy wydzielić dział administracji ale może także korzystać z usług innej firmy lub osoby fizycznej na zasadzie outsourcingu.

Zakres obowiązków administratora nie jest skomplikowany i może on pełnić poprawnie swoje funkcje jeśli posiada stosowne umiejętności menedżerskie, dlatego w tym przypadku deregulacja jest praktycznie bezprzedmiotowa, ponieważ nie istnieją żadne przepisy ograniczające swobodny dostęp do zawodu administratora nieruchomości.

Zupełnie inaczej przedstawia się problem w przypadku zawodu zarządcy nieruchomości, który zgodnie z art. 182 Ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN) podlega ochronie prawnej, a prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po spełnieniu ściśle określonych warunków, które spełnić musi osoba fizyczna, aby uzyskać licencję zawodową. Oprócz pełnych zdolności do czynności prawnych i niekaralności potencjalny zarządca musi posiadać wykształcenie wyższe (i ewentualnie ukończone studia podyplomowe) w dziedzinie związanej z gospodarką nieruchomościami. Musi także posiadać praktykę zawodową w zakresie określonym stosownymi przepisami.

Zarządzanie nieruchomościami można zdefiniować jako proces organizacji, planowania, realizacji tych planów i wreszcie kontroli gospodarowania nieruchomością. Jest to, a przynajmniej powinien być, proces dynamiczny, ukierunkowany na utrzymanie, a w miarę możliwości wzrost wartości powierzonego w zarząd obiektu. Tym m.in. różni się zarządzanie od statycznego charakteru administrowania pozbawionego elementu innowacyjności i kreatywnego myślenia.

Źródłową definicję zarządzania znajdujemy w sformułowaniu art. 185 UGN z 1997 r., w którym ustawodawca wymienia m.in. zapewnienie:

  • właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości,
  • bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości,
  • właściwej gospodarki energetycznej.

Jak widać są to zadania o charakterze typowo strategicznym, z którymi współdziałać muszą działania operacyjne: porządkowe, techniczne, finansowe i ochrony środowiska naturalnego.

Kontrole i analizę działań zarządcy wspomaga dobrze zorganizowana rachunkowość, która dostarcza informacji odnośnie m.in.: stopnia zaawansowania i wykonania zadań objętych planem finansowym, kosztów oraz zysków względnie strat związanych z działalnością, rozliczeń z dłużnikami, wierzycielami i lokatorami, wyników finansowych sprawowanego zarządzania.

Do ważnych, „codziennych” obowiązków zarządcy nieruchomości należą m.in.:

  • bieżąca analiza rynku nieruchomości w celu określenia stawek czynszu dostosowanych do aktualnej sytuacji rynkowej,
  • zapewnienie płynnego najmu lokali i negocjowanie umów z najemcami,
  • zawieranie umów z dostawcami mediów a także umów o świadczenie innych usług, np. remontowych, konserwacyjnych, porządkowych, ubezpieczeniowych, ochrony obiektu itp.,
  • analiza potrzeb finansowych nieruchomości (inwestycyjnych, remontowych, eksploatacyjnych) w celu zapewnienia ich niezakłóconego finansowania.

Przytoczone wyżej (zapewnie nie wszystkie) zadania i obowiązki zarządcy nieruchomości tworzą bardzo wysokie wymagania wobec tego zawodu. Zarządca (być może nieformalnie) – to zawód publicznego zaufania i odpowiedzialności. Musi posiadać rzetelną wiedzę w wielu dziedzinach: znajomość prawa (nie tylko z zakresu gospodarki nieruchomościami), szeroko pojętej problematyki ekonomiczno-finansowej, organizacji, nowoczesnych technik menedżerskich itp. Dlatego ustawodawca uznał, że zawód ten sprawować może tylko osoba z wyższym wykształceniem i stosowną praktyką. Trudno się z tym nie zgodzić jeśli wyobrazimy sobie finansowe i organizacyjne skutki błędnie zawartych umów, szkody wynikłe z nieprofesjonalnie przeprowadzonych inwestycji i remontów, straty spowodowane niewłaściwą polityką najmu lokali itp.

Wykonywanie tego zawodu przez osoby nieprzygotowane może zagrażać nie tylko zleceniodawcom ale także zarządcom i kontrahentom. Deregulacja może skutkować obniżeniem jakości usług świadczonych przez nielicencjonowanych zarządców, utratą społecznego zaufania do tej grupy zawodowej, a być może także powstaniem nieuczciwej konkurencji cenowej na rynku. Dumping cenowy za usługi, jako skutek walki konkurencyjnej o zlecenia, może doprowadzić do podobnej, szkodliwej sytuacji jaka ma miejsce w procedurach przetargowych: wygrywa zarządca, który zaoferuje klientowi niższą stawkę za swoje usługi, a szkody poniesie otoczenie.

Dlatego wypowiadam się przeciw deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości, a co uwolnienie tego zawodu wywoła w branży – czas pokaże.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17334|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10822|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10398|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl