CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (23.11-29.11.2012)

Krystyna Stankiewicz  |  30.11.2012
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (23.11-29.11)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (23.11-29.11)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o przekraczającym normę stężeniu pyłu zawieszonego w śląskich miastach, rekordowym wzroście powierzchni biurowej w Warszawie i perspektywach rozwoju tego segmentu rynku w Szczecinie, wysokich stawkach za wywóz śmieci w Katowicach i wprowadzeniu opłat miejscowych w Toruniu.

NFOŚiGW dofinansuje likwidację składowiska odpadów w Szopienicach

Huta Metali Nieżelaznych „Szopienice” od 2008 r. jest w stanie likwidacji, ale pozostały po niej m.in. groźne dla środowiska nasypy i osadniki wypełnione szlamem, zawierającym metale ciężkie a przede wszystkim duże ilości cynku. Składowiska te to bomba ekologiczna z opóźnionym zapłonem. Stałe bowiem przepłukiwanie tych odpadów wodami opadowymi grozi postępującym skażeniem wód podziemnych.

NFOŚiGW zadecydował o dofinansowania projektu likwidacji osadników szlamów cynkowych oraz rekultywacji terenu po usuniętych odpadach. Koszt całego przedsięwzięcia szacowano na ponad 28 mln zł. Dotacja z Narodowego Funduszu ma pokryć połowę kosztów kwalifikowanych, pozostałą kwotę HMN „Szopienice” w likwidacji (10 mln zł) i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (4 mln zł).

Jak podał NFOŚiGW, w osadnikach pozostało jeszcze ok. 150 tys. ton osadów o różnym składzie chemicznym i różnej zawartości cynku. A odzysk tego pierwiastka jest obecnie opłacalny ekonomicznie wtedy, gdy jego zawartość wynosi 12%. Według szacunków, tyle cynku zawiera 80 tys. ton osadów, które po wydobyciu poddane zostaną obróbce w specjalnych piecach należących do spółki „Bolesław Recycling”. Pozostałe osady zostaną wydobyte i złożone w bezpiecznym, przygotowanym w tym celu osadniku wyłożonym geomembraną.

Po wywiezieniu odpadów cały teren o powierzchni ponad 8 ha zostanie zrekultywowany, a następnie zadrzewiony. Zakończenie prac zaplanowano na koniec września 2015 r.

 

Śląskie: miasta z najwyższym stężeniem pyłu zawieszonego  

Pył zawieszony (PM10) to mieszanina cząstek stałych, o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, i ciekłych, zawieszonych w powietrzu. Cząsteczki te mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc, wywołując groźne choroby, alergie i inne poważne dolegliwości. Dlatego tak ważne jest zapobieganie nadmiernej emisji tych pyłów, którą powoduje przede wszystkim spalanie węgla w starych i źle wyregulowanych piecach domowych. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest spalanie w piecach różnych śmieci, z czym walczą władze miast, ale często jest to przysłowiowa walka z wiatrakami.

Dopuszczalne średnie stężenie pyłu zawieszonego w ciągu 24 godzin wynosi 50 g/m3. W wielu miastach woj. śląskiego 22 listopada 2012 r. norma ta została znacznie przekroczona. Jak podał serwis katowice.naszemiasto.pl, w Żywcu średnie dopuszczalne stężenie PM10 zostało przekroczone aż o 354%. Na drugim, niechlubnym miejscu znalazł się Rybnik, gdzie dopuszczalną wartość PM10 przekroczono o 188%, a na trzecim Sosnowiec (122%). Kolejne miasta z nadmiernym stężeniem PM10 to Wodzisław Śląski (106%), Dąbrowa Górnicza (92%), Gliwice (90%), Katowice (74%), Bielsko Biała (58%), Tychy (56%) i Cieszyn (12%).

 

Toruń wprowadza opłatę miejscową

Taką decyzję podjęli miejscy radni. Od nowego roku od osób odwiedzających Toruń w celach turystycznych, wypoczynkowych i szkoleniowych będzie pobierana opłata miejscowa w wysokości 2 zł za dzień. A inkasować ją będą osoby prowadzące hotele, motele, hostele, pensjonaty, schroniska, domy pielgrzyma, ośrodki kempingowe, pola namiotowe i biwakowe – informuje magistrat.

Z opłaty miejscowej zwolnieni będą m.in. członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, osoby przebywające w szpitalu, niewidomi i ich przewodnicy, a także zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej.

Władze Torunia podkreśliły, że opłaty miejscowe wprowadzono już w innych miastach, m.in. w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Kazimierzu Dolnym, Suwałkach, Pułtusku, Olsztynie i Zakopanem. Stawki opłat w tych miastach wynoszą od 1,6 do 2 zł za dzień pobytu.

 

W stolicy przybędzie drzew

Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta na jesieni tego roku posadzi prawie 800 drzew. Najwięcej w Śródmieściu (130), na Pradze Południe (111) i Mokotowie (86), a w pozostałych dzielnicach po kilkadziesiąt – podał ZOM. Wśród nowych nasadzeń będą m.in. czerwone kasztanowce, platany, klony, a także ozdobne grusze i jabłonie.

Nowo posadzone drzewa będą miały wysokość 2,5 m i obwód pnia do 18 cm. Przez trzy najbliższe lata mają być starannie pielęgnowane – nawożone, opryskiwane i systematycznie podlewane od wiosny do jesieni.

Koszt jesiennego sadzenia drzew wynosi 450 tys. zł.

 

Szczecin: deweloperzy będą budować biura

Obecnie w stolicy woj. zachodniopomorskiego do dyspozycji najemców jest ponad 70 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, ale już od 2014 r. będą potrzebne nowe inwestycje. Położenie bowiem Szczecina, a także atrakcyjne stawki czynszowe i wykształcona kadra mogą przyciągnąć nowe firmy – pisze wyborcza.biz, powołując się na raport Association of Business Service Leaders in Poland (ABSL), czyli Związku Liderów Nowoczesnych Usług Biznesowych.

Według analityków tej organizacji, reprezentującej firmy działające w sektorze nowoczesnych usług biurowych w Polsce, Szczecin na razie jest poza wielką siódemką miast, na których koncentrowała się branża usług biznesowych. Może to się jednak wkrótce zmienić, bo Szczecin staje się atrakcyjny dla inwestorów. Firma Koncepta planuje zbudować Piastów Office Park i rozbudować Baltic Business Park, a hiszpańska firma BCG dostała pozwolenie na budowę kompleksu Odra Park., w którym znajdą się dwa budynki biurowo-hotelowe. Kolejnym biurowcem będzie Hanza Tower, powstający w miejscu dawnej Dany. Łącznie w ciągu najbliższych trzech lat w Szczecinie może przybyć 80 tys. m2 powierzchni biurowej.

ABSL upatruje szansę na awans Szczecina na krajowej liście centrów biznesowych m.in. w korzystnych cenach najmu powierzchni biurowych, które wynoszą 11,5-14 euro za m2 miesięcznie. Są więc zdecydowanie niższe niż np. w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu.

 

Powiat olsztyński sprzedaje półwysep za 9,7 mln zł

Na taką kwotę został wyceniony malowniczy, ok. 16-hektarowy półwysep Lalka nad jeziorem Łańskim wraz z dawnym rządowym ośrodkiem wypoczynkowym „Kormoran”. W czasach PRL-u było to miejsce, do którego przyjeżdżali partyjni prominenci. W skład nieruchomości wchodzą: główny budynek hotelowy z 16 pokojami oraz wyremontowane dwa domy jednorodzinne, stajnia na pięć koni, wozownia i budynek gospodarczy czytamy na stronie olsztyn24.com.

Cena wywoławcza kompleksu wynosi ponad 9 mln zł. Warunkiem przystąpienia do przetargu, który odbędzie się 10 grudnia br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Olsztynie, jest wpłacenie wadium w wysokości 1 mln zł. W przetargu mogą wziąć udział krajowe i zagraniczne osoby fizyczne i prawne.

 

W Katowicach opłaty za wywóz śmieci najwyższe w regionie

Urząd miasta opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej proponowaną wysokość opłat, jakie chce pobierać za odbiór śmieci od każdego mieszkańca Katowic. A nie są one niskie, bo wynoszą ok. 24 zł miesięcznie za śmieci niesegregowane i ok. 24 zł za segregowane.

Zaproponowane stawki do 6 grudnia br. mają być poddane konsultacjom społecznym, a potem muszą je zatwierdzić radni. Ale już teraz m.in. radni Platformy Obywatelskiej zapowiadają, że nie zgodzą się na tak wysokie stawki. Zwracają uwagę, że w pobliskich miastach opłaty będą znacznie niższe – np. w Jaworznie 11 i 14 zł, w Chorzowie 14 i 18 zł, a w Siemianowicach Śląskich 11 i 16 zł – czytamy na stronie katowice.gazeta.pl (czyt. Otwarcie dworca PKP Katowice [ZDJĘCIA]).

A jakie będą ostateczne stawki za śmieci od 1 lipca 2013 r., mieszkańcy Katowic dowiedzą się do końca grudnia br.

 

Rating Krakowa nadal wysoki

Międzynarodowa agencja Standard & Poor's potwierdziła długoterminowy międzynarodowy rating Krakowa na poziomie A, czyli z perspektywą stabilną. Oznacza to utrzymanie pozycji z lat 2008-2011 – poinformował magistrat. I przypomina, że agencja ta od roku 1997 ocenia zdolność Krakowa do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych. Uzyskana zaś ocena jest najwyższą z możliwych do zdobycia przez jednostkę samorządu terytorialnego w kraju.

„Ocena odzwierciedla opinię S&P na temat wysokiego poziomu wykonania budżetu miasta, rozważnego planowania finansowego oraz solidnej bazy gospodarczej opartej na sektorze usług. Stabilna perspektywa wyraża oczekiwania S&P odnośnie zaangażowania Krakowa w podnoszenie dochodów, ograniczenie wydatków oraz zwiększenie udziału średnio i długoterminowych kredytów w latach 2012-2015” – czytamy na stronie krakow.pl.

Według władz Krakowa, wysoki rating zwiększa prestiż miasta na rynkach międzynarodowych, a także warunkuje szeroki dostęp do rynków finansowych.

 

Warszawa umacnia pozycję lidera na krajowym rynku biurowym

Firma DTZ przedstawiła czwartą edycję raportu Skyline Tracker o aktywności deweloperów na stołecznym rynku biurowym – podał serwis e-biurowce.pl. Wynika z niego, że pod koniec trzeciego kwartału 2012 r. zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wynosiły 3,75 mln m2, a w budowie znajduje się obecnie 720-730 tys. m2 – o 30% więcej niż w lecie 2011 r. i aż trzykrotnie więcej niż na wiosnę 2010 r.

W 2012 r. już trafiło na rynek 165 tys. m2 powierzchni biurowej, a kolejne 80 tys. m2 ma zostać ukończone do końca grudnia br. tego roku. Oznacza to, że przyrost metrów kwadratowych biur w całym roku będzie dwukrotnie wyższy niż w 2011 r. Natomiast w 2013 r. planowana jest realizacja ok. 330-340 tys. m2, przy czym ok. 45-50% tej powierzchni jest już wynajęta.

W raporcie podkreślono, że rekordowy wzrost powierzchni biurowej może doprowadzić do przejściowej jej nadpodaży. W efekcie może wzrosnąć ilość pustostanów, co z kolei zaowocuje spadkiem cen najmu, zwłaszcza w budynkach o gorszym standardzie technicznym lub mniej korzystną lokalizacją (czyt. Mimo kryzysu nowe biurowce powstaną w Warszawie).

 

Jest pozwolenie na budowę zbiornika Racibórz Dolny 

Zbiornik Racibórz Dolny to kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Zgodę na jego budowę wydał 26 listopada br. wojewoda śląski, korzystając z tzw. specustawy z sierpnia 2010 r., dotyczącej infrastruktury przeciwpowodziowej. Reguluje ona m.in. sprawy własnościowe i zobowiązuje wszystkich mieszkańców do opuszczenia budynków znajdujących się na terenie planowanego zbiornika w terminie 90 dni. A do przejęcia na rzecz Skarbu Państwa pozostało 30 nieruchomości zabudowanych i ok. 600 działek – pisze „Nowa Trybuna Opolska”.

Główny wykonawca zbiornika ma zostać wybrany w drugim kwartale przyszłego roku, a inwestycja ukończona w 2017 r. Zanim jednak rozpoczną się prace, teren przyszłego zbiornika sprawdzą archeolodzy, a drwale wykarczują rosnące tam drzewa.

Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem, zbierającym wodę pochodzącą z fali powodziowej.  Stworzy go system obwałowań wysokości od 7 do 10 m i łącznej długości ok. 22 km. Zbiornik będzie miał ponad 26 km2 i pojemność 185 mln m3 (docelowo 300 mln). Koszt budowy to ok. 1,7 mld zł. Na kwotę złożą się środki pochodzące z Banku Rozwoju Rady Europy, Banku Światowego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Programu dla Odry.

Suchy zbiornik Racibórz Dolny ma chronić ok. 1,3 mln osób mieszkających na terenie nadodrzańskich gmin w województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim, a jego budowa należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce.

 

Toruń sprzedaje grunty i nieruchomości 

Dotychczas miasto na sprzedaży nieruchomości zarobiło 21 mln zł. Najwięcej pieniędzy do miejskiej kasy, bo 3 mln zł, wpłynęło ze sprzedaży zabytkowego obiektu przy ul. Wola Zamkowa, będącego częścią zespołu fortyfikacji Bastionu i Menniczego. Ponadto, miastu udało się sprzedać kilka innych, mniej wartościowych nieruchomości, m.in. dwie działki, na których można zbudować obiekty usługowe.

Kolejny przetarg zaplanowano na 11 grudnia br. Do kupienia mają być kamienice na Piekarach i przy Mostowej, a także działki w Grębocinie – podał serwis regiodom.pl.

Czytaj dalej: Zmiany na toruńskim rynku mieszkaniowym

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12133|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11542|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl