CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zadbać o ciepłą wodę? Poznaj sposób na instalację c.w.u. i c.o. » ‎
http://ad.administrator24.info/kotly/▲
Wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni (jedną z ich głównych zalet jest możliwość łączenia w układy kaskadowe)...
Kategorie: ciepła woda, instalacja c.o., instalacja c.w.u., wod-kan,

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (23.11-29.11.2012)

Krystyna Stankiewicz  |  30.11.2012
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (23.11-29.11)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (23.11-29.11)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o przekraczającym normę stężeniu pyłu zawieszonego w śląskich miastach, rekordowym wzroście powierzchni biurowej w Warszawie i perspektywach rozwoju tego segmentu rynku w Szczecinie, wysokich stawkach za wywóz śmieci w Katowicach i wprowadzeniu opłat miejscowych w Toruniu.

NFOŚiGW dofinansuje likwidację składowiska odpadów w Szopienicach

Huta Metali Nieżelaznych „Szopienice” od 2008 r. jest w stanie likwidacji, ale pozostały po niej m.in. groźne dla środowiska nasypy i osadniki wypełnione szlamem, zawierającym metale ciężkie a przede wszystkim duże ilości cynku. Składowiska te to bomba ekologiczna z opóźnionym zapłonem. Stałe bowiem przepłukiwanie tych odpadów wodami opadowymi grozi postępującym skażeniem wód podziemnych.

NFOŚiGW zadecydował o dofinansowania projektu likwidacji osadników szlamów cynkowych oraz rekultywacji terenu po usuniętych odpadach. Koszt całego przedsięwzięcia szacowano na ponad 28 mln zł. Dotacja z Narodowego Funduszu ma pokryć połowę kosztów kwalifikowanych, pozostałą kwotę HMN „Szopienice” w likwidacji (10 mln zł) i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (4 mln zł).

Jak podał NFOŚiGW, w osadnikach pozostało jeszcze ok. 150 tys. ton osadów o różnym składzie chemicznym i różnej zawartości cynku. A odzysk tego pierwiastka jest obecnie opłacalny ekonomicznie wtedy, gdy jego zawartość wynosi 12%. Według szacunków, tyle cynku zawiera 80 tys. ton osadów, które po wydobyciu poddane zostaną obróbce w specjalnych piecach należących do spółki „Bolesław Recycling”. Pozostałe osady zostaną wydobyte i złożone w bezpiecznym, przygotowanym w tym celu osadniku wyłożonym geomembraną.

Po wywiezieniu odpadów cały teren o powierzchni ponad 8 ha zostanie zrekultywowany, a następnie zadrzewiony. Zakończenie prac zaplanowano na koniec września 2015 r.

 

Śląskie: miasta z najwyższym stężeniem pyłu zawieszonego  

Pył zawieszony (PM10) to mieszanina cząstek stałych, o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, i ciekłych, zawieszonych w powietrzu. Cząsteczki te mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc, wywołując groźne choroby, alergie i inne poważne dolegliwości. Dlatego tak ważne jest zapobieganie nadmiernej emisji tych pyłów, którą powoduje przede wszystkim spalanie węgla w starych i źle wyregulowanych piecach domowych. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest spalanie w piecach różnych śmieci, z czym walczą władze miast, ale często jest to przysłowiowa walka z wiatrakami.

Dopuszczalne średnie stężenie pyłu zawieszonego w ciągu 24 godzin wynosi 50 g/m3. W wielu miastach woj. śląskiego 22 listopada 2012 r. norma ta została znacznie przekroczona. Jak podał serwis katowice.naszemiasto.pl, w Żywcu średnie dopuszczalne stężenie PM10 zostało przekroczone aż o 354%. Na drugim, niechlubnym miejscu znalazł się Rybnik, gdzie dopuszczalną wartość PM10 przekroczono o 188%, a na trzecim Sosnowiec (122%). Kolejne miasta z nadmiernym stężeniem PM10 to Wodzisław Śląski (106%), Dąbrowa Górnicza (92%), Gliwice (90%), Katowice (74%), Bielsko Biała (58%), Tychy (56%) i Cieszyn (12%).

 

Toruń wprowadza opłatę miejscową

Taką decyzję podjęli miejscy radni. Od nowego roku od osób odwiedzających Toruń w celach turystycznych, wypoczynkowych i szkoleniowych będzie pobierana opłata miejscowa w wysokości 2 zł za dzień. A inkasować ją będą osoby prowadzące hotele, motele, hostele, pensjonaty, schroniska, domy pielgrzyma, ośrodki kempingowe, pola namiotowe i biwakowe – informuje magistrat.

Z opłaty miejscowej zwolnieni będą m.in. członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, osoby przebywające w szpitalu, niewidomi i ich przewodnicy, a także zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej.

Władze Torunia podkreśliły, że opłaty miejscowe wprowadzono już w innych miastach, m.in. w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Kazimierzu Dolnym, Suwałkach, Pułtusku, Olsztynie i Zakopanem. Stawki opłat w tych miastach wynoszą od 1,6 do 2 zł za dzień pobytu.

 

W stolicy przybędzie drzew

Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta na jesieni tego roku posadzi prawie 800 drzew. Najwięcej w Śródmieściu (130), na Pradze Południe (111) i Mokotowie (86), a w pozostałych dzielnicach po kilkadziesiąt – podał ZOM. Wśród nowych nasadzeń będą m.in. czerwone kasztanowce, platany, klony, a także ozdobne grusze i jabłonie.

Nowo posadzone drzewa będą miały wysokość 2,5 m i obwód pnia do 18 cm. Przez trzy najbliższe lata mają być starannie pielęgnowane – nawożone, opryskiwane i systematycznie podlewane od wiosny do jesieni.

Koszt jesiennego sadzenia drzew wynosi 450 tys. zł.

 

Szczecin: deweloperzy będą budować biura

Obecnie w stolicy woj. zachodniopomorskiego do dyspozycji najemców jest ponad 70 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, ale już od 2014 r. będą potrzebne nowe inwestycje. Położenie bowiem Szczecina, a także atrakcyjne stawki czynszowe i wykształcona kadra mogą przyciągnąć nowe firmy – pisze wyborcza.biz, powołując się na raport Association of Business Service Leaders in Poland (ABSL), czyli Związku Liderów Nowoczesnych Usług Biznesowych.

Według analityków tej organizacji, reprezentującej firmy działające w sektorze nowoczesnych usług biurowych w Polsce, Szczecin na razie jest poza wielką siódemką miast, na których koncentrowała się branża usług biznesowych. Może to się jednak wkrótce zmienić, bo Szczecin staje się atrakcyjny dla inwestorów. Firma Koncepta planuje zbudować Piastów Office Park i rozbudować Baltic Business Park, a hiszpańska firma BCG dostała pozwolenie na budowę kompleksu Odra Park., w którym znajdą się dwa budynki biurowo-hotelowe. Kolejnym biurowcem będzie Hanza Tower, powstający w miejscu dawnej Dany. Łącznie w ciągu najbliższych trzech lat w Szczecinie może przybyć 80 tys. m2 powierzchni biurowej.

ABSL upatruje szansę na awans Szczecina na krajowej liście centrów biznesowych m.in. w korzystnych cenach najmu powierzchni biurowych, które wynoszą 11,5-14 euro za m2 miesięcznie. Są więc zdecydowanie niższe niż np. w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu.

 

Powiat olsztyński sprzedaje półwysep za 9,7 mln zł

Na taką kwotę został wyceniony malowniczy, ok. 16-hektarowy półwysep Lalka nad jeziorem Łańskim wraz z dawnym rządowym ośrodkiem wypoczynkowym „Kormoran”. W czasach PRL-u było to miejsce, do którego przyjeżdżali partyjni prominenci. W skład nieruchomości wchodzą: główny budynek hotelowy z 16 pokojami oraz wyremontowane dwa domy jednorodzinne, stajnia na pięć koni, wozownia i budynek gospodarczy czytamy na stronie olsztyn24.com.

Cena wywoławcza kompleksu wynosi ponad 9 mln zł. Warunkiem przystąpienia do przetargu, który odbędzie się 10 grudnia br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Olsztynie, jest wpłacenie wadium w wysokości 1 mln zł. W przetargu mogą wziąć udział krajowe i zagraniczne osoby fizyczne i prawne.

 

W Katowicach opłaty za wywóz śmieci najwyższe w regionie

Urząd miasta opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej proponowaną wysokość opłat, jakie chce pobierać za odbiór śmieci od każdego mieszkańca Katowic. A nie są one niskie, bo wynoszą ok. 24 zł miesięcznie za śmieci niesegregowane i ok. 24 zł za segregowane.

Zaproponowane stawki do 6 grudnia br. mają być poddane konsultacjom społecznym, a potem muszą je zatwierdzić radni. Ale już teraz m.in. radni Platformy Obywatelskiej zapowiadają, że nie zgodzą się na tak wysokie stawki. Zwracają uwagę, że w pobliskich miastach opłaty będą znacznie niższe – np. w Jaworznie 11 i 14 zł, w Chorzowie 14 i 18 zł, a w Siemianowicach Śląskich 11 i 16 zł – czytamy na stronie katowice.gazeta.pl (czyt. Otwarcie dworca PKP Katowice [ZDJĘCIA]).

A jakie będą ostateczne stawki za śmieci od 1 lipca 2013 r., mieszkańcy Katowic dowiedzą się do końca grudnia br.

 

Rating Krakowa nadal wysoki

Międzynarodowa agencja Standard & Poor's potwierdziła długoterminowy międzynarodowy rating Krakowa na poziomie A, czyli z perspektywą stabilną. Oznacza to utrzymanie pozycji z lat 2008-2011 – poinformował magistrat. I przypomina, że agencja ta od roku 1997 ocenia zdolność Krakowa do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych. Uzyskana zaś ocena jest najwyższą z możliwych do zdobycia przez jednostkę samorządu terytorialnego w kraju.

„Ocena odzwierciedla opinię S&P na temat wysokiego poziomu wykonania budżetu miasta, rozważnego planowania finansowego oraz solidnej bazy gospodarczej opartej na sektorze usług. Stabilna perspektywa wyraża oczekiwania S&P odnośnie zaangażowania Krakowa w podnoszenie dochodów, ograniczenie wydatków oraz zwiększenie udziału średnio i długoterminowych kredytów w latach 2012-2015” – czytamy na stronie krakow.pl.

Według władz Krakowa, wysoki rating zwiększa prestiż miasta na rynkach międzynarodowych, a także warunkuje szeroki dostęp do rynków finansowych.

 

Warszawa umacnia pozycję lidera na krajowym rynku biurowym

Firma DTZ przedstawiła czwartą edycję raportu Skyline Tracker o aktywności deweloperów na stołecznym rynku biurowym – podał serwis e-biurowce.pl. Wynika z niego, że pod koniec trzeciego kwartału 2012 r. zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wynosiły 3,75 mln m2, a w budowie znajduje się obecnie 720-730 tys. m2 – o 30% więcej niż w lecie 2011 r. i aż trzykrotnie więcej niż na wiosnę 2010 r.

W 2012 r. już trafiło na rynek 165 tys. m2 powierzchni biurowej, a kolejne 80 tys. m2 ma zostać ukończone do końca grudnia br. tego roku. Oznacza to, że przyrost metrów kwadratowych biur w całym roku będzie dwukrotnie wyższy niż w 2011 r. Natomiast w 2013 r. planowana jest realizacja ok. 330-340 tys. m2, przy czym ok. 45-50% tej powierzchni jest już wynajęta.

W raporcie podkreślono, że rekordowy wzrost powierzchni biurowej może doprowadzić do przejściowej jej nadpodaży. W efekcie może wzrosnąć ilość pustostanów, co z kolei zaowocuje spadkiem cen najmu, zwłaszcza w budynkach o gorszym standardzie technicznym lub mniej korzystną lokalizacją (czyt. Mimo kryzysu nowe biurowce powstaną w Warszawie).

 

Jest pozwolenie na budowę zbiornika Racibórz Dolny 

Zbiornik Racibórz Dolny to kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Zgodę na jego budowę wydał 26 listopada br. wojewoda śląski, korzystając z tzw. specustawy z sierpnia 2010 r., dotyczącej infrastruktury przeciwpowodziowej. Reguluje ona m.in. sprawy własnościowe i zobowiązuje wszystkich mieszkańców do opuszczenia budynków znajdujących się na terenie planowanego zbiornika w terminie 90 dni. A do przejęcia na rzecz Skarbu Państwa pozostało 30 nieruchomości zabudowanych i ok. 600 działek – pisze „Nowa Trybuna Opolska”.

Główny wykonawca zbiornika ma zostać wybrany w drugim kwartale przyszłego roku, a inwestycja ukończona w 2017 r. Zanim jednak rozpoczną się prace, teren przyszłego zbiornika sprawdzą archeolodzy, a drwale wykarczują rosnące tam drzewa.

Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem, zbierającym wodę pochodzącą z fali powodziowej.  Stworzy go system obwałowań wysokości od 7 do 10 m i łącznej długości ok. 22 km. Zbiornik będzie miał ponad 26 km2 i pojemność 185 mln m3 (docelowo 300 mln). Koszt budowy to ok. 1,7 mld zł. Na kwotę złożą się środki pochodzące z Banku Rozwoju Rady Europy, Banku Światowego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Programu dla Odry.

Suchy zbiornik Racibórz Dolny ma chronić ok. 1,3 mln osób mieszkających na terenie nadodrzańskich gmin w województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim, a jego budowa należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce.

 

Toruń sprzedaje grunty i nieruchomości 

Dotychczas miasto na sprzedaży nieruchomości zarobiło 21 mln zł. Najwięcej pieniędzy do miejskiej kasy, bo 3 mln zł, wpłynęło ze sprzedaży zabytkowego obiektu przy ul. Wola Zamkowa, będącego częścią zespołu fortyfikacji Bastionu i Menniczego. Ponadto, miastu udało się sprzedać kilka innych, mniej wartościowych nieruchomości, m.in. dwie działki, na których można zbudować obiekty usługowe.

Kolejny przetarg zaplanowano na 11 grudnia br. Do kupienia mają być kamienice na Piekarach i przy Mostowej, a także działki w Grębocinie – podał serwis regiodom.pl.

Czytaj dalej: Zmiany na toruńskim rynku mieszkaniowym

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sterowanie i monitorowanie pompy. Zobacz jak działa inteligenta pompa obiegowa i cyrkulacyjna »

pompa obiegowa i cyrkulacyjna

Przeznaczona jest do systemów grzewczych i chłodniczych oraz do domowych instalacji ciepłej wody użytkowej. Została ona zaprojektowana do pracy z cieczami ... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple? »

Oszczedności na ogrzewaniu

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków. Sprawdź  »


Skąd pozyskać źródło energii do ogrzewania budynku czy osiedla?

Ogrzewanie gazem osiedliSieć gazowa LNG to dobre rozwiązanie zarówno dla budynków nowych, jak i modernizowanych, mieszkalnych oraz przemysłowych. A zatem wśród potencjalnych zainteresowanych na pewno znajdą się przedsiębiorcy, deweloperzy, inwestorzy, a także zarządcy poszukujący wygodnego... Czytam więcej »


Jakie korzyści niesie ze sobą Pożyczka Rewitalizacyjna? »

Potrzebujesz windy? Sprawdź Fundusz Dostępności »»

stary budynek bariery architektoniczne
Wnioskujący mogą uzyskać środki na rewitalizację obiektów już istniejących, ale będących w stanie nienadającym się do użytku. Łączna kwota środków RPO WSL... Chcę wiedzieć »

BGK wspólnie z pośrednikami finansowymi udzielają preferencyjnych pożyczek na likwidację barier architektonicznych, co ma skutkować zapewnieniem dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami m.in. osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi oraz osób starszych....Czytam więcej »


Domofon, unifon, czytnik - co wybrać?

Domofony cyfralPrawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na teren osiedla lub... Czytam więcej »


Kotły do mieszkań i budynków wielolokalowych - co wybrać?

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Ogrzewanie grzejnikiem czyste klatki schodowe
Koszty ogrzewania budynków są już dość wysokie, a należy się spodziewać, że będą jeszcze wyższe. Jednym ze sposobów na ich obniżenie może okazać się budowa... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Windy - rozwiązania dla osiedli»

Windy w budynkuWykluczenie architektoniczne, czyli m.in. brak dźwigów osobowych w budynkach czterokondygnacyjnych, najczęściej spółdzielczych, wybudowanych pod rządami starego prawa, jest zjawiskiem... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy i wywoływać negatywnych emocji. Idźmy dalej... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


Jak oszczędzić przestrzeń na osiedlu, którą możemy wykorzystać np. na miejsca parkingowe?

Kocioł gazowy kondensacyjny i jego sprawność  »

Osiedle Polska kotły kondensacyjne

Brak miejsc parkingowych lub miejsc na rowery to czesty widok na polskich osiedlach. ZObacz, gdzie możesz zaoszczędzić miejsce i wykorzystać je... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Jak zapewnić prawidłową księgowość we wspólnocie?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Jak skutecznie naprawić i przeprowadzić renowację dachu?
Zaparowane okna w domu - jak się tego pozbyć?
Naprawa i renowacja dachu zaparowane okna
Deszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... czytam więcej » Zaparowane lustro w łazience lub szyby okienne w kuchni to najprawdopodobniej oznaka... Czytam więcej »

Bezpłatne szkolenie "Naprawa balkonów w Spółdzielniach Mieszkaniowych"
Nowe narzedzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
naprawa balkonu parking zajęty?
Czy mamy do czynienia z wykonaniem nowego balkonu lub gdy stoimy przed wyzwaniem aby naprawić juz istniejący, można liczyć na Systemowe rozwiązania PCI dla balkonów... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
12/2020

Aktualny numer:

Administrator 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zima a nieruchomości
  • - Bez windy ani rusz
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 20127|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12653|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl