CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

V Kongres Spółdzielczości Polskiej zakończył obrady

Spółdzielnie budują lepszy świat
Stanisława  Dmitroca-Wilkos  |  04.12.2012  |  1
"Tęcza Polska"

Pod takim hasłem, obradował w dniach 27 - 28 listopada 2012 r. w Warszawie V Kongres Spółdzielczości, w którym na 600 delegatów reprezentujących 15 branż spółdzielczych, 190 stanowili delegaci spółdzielni mieszkaniowych.

Wśród zaproszonych gości byli: wicemarszałkowie sejmu Eugeniusz Grzeszczak i Marek Kuchciński; posłowie: Jan Bury (PSL), Leszek Miller (SLD), Stanisław Kalemba, Witold Klepacz, a także prezes PSL - Janusz Piechociński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - Piotr Styczeń. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego reprezentował Olgierd Dziekoński.

Jak mówiono na V Kongresie Spółdzielczości, problemem zasadniczym dotyczącym spółdzielczości w ogóle, w tym i spółdzielni mieszkaniowych  jest  ustanawianie złego prawa. Mówiąc o złym prawie, uczestnicy wskazywali na zbyt liczne i częste nowelizacje  oraz na  wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

Apelowano o zbudowanie w Sejmie koalicji dla spółdzielczości i powołanie klubu ekspertów do pracy nad projektami ustaw spółdzielczych.

W trakcie obrad uczestnicy Kongresu mogli zapoznać się ze stanowiskiem Klubu Poselskiego SLD z dnia 20 listopada 2012 r. skierowanym do marszałka Sejmu Ewy Kopacz.  Stanowisko zawierało wniosek o skreślenie z porządku obrad 27. posiedzenia Sejmu punktów dotyczących pierwszego czytania trzech poselskich projektów ustaw o spółdzielniach mieszkaniowych (druk 816; druk nr 819; druk nr 864) oraz skreślenie z porządku obrad 27. posiedzenia Sejmu punktu dotyczącego pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o spółdzielniach (druk nr 515).

 
Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz, Ewa Bończak-Kucharczyk, oprawa: twarda, format: 15.0x21.0cm, stron: 1124, rok wyd: 2013, ISBN: 978-83-264-4112-7
SPRAWDŹ OPIS »
 PRZEJDŹ 
DO KSIĘGARNI »

Na uwagę  w uzasadnieniu tego wniosku zasługuje wskazanie, że przed rozpoczęciem przez Sejm prac legislacyjnych nad przedłożonymi projektami ustaw należy przeprowadzić jak najszersze konsultacje, tak ze statutowymi organami spółdzielni  mieszkaniowych, jak i ich członkami.

Delegaci w swoich wystąpieniach wskazywali na zagrożenia dla spółdzielni mieszkaniowych tkwiące w systemie prawnym, a także w częstych zmianach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zwracali również uwagę na brak rozwiązań, które spółdzielczości ułatwiłyby funkcjonowanie, w tym: zniesienie podwójnego opodatkowania, umożliwienie  rozliczania osiąganych dochodów na zasadach ogólnych, umożliwienie spółdzielniom mieszkaniowym korzystania z uproszczonych form ewidencji księgowej przewidzianych w polskim prawie finansowym oraz stworzenie ram prawnych regulujących dokonywanie transakcji pomiędzy członkiem a jego spółdzielnią z uwzględnieniem trendów światowych w tym zakresie.

- Nie należy ograniczać prawem działalności spółdzielni, gdy inne sektory  gospodarki takich ograniczeń nie mają – mówiono podczas Kongresu. I wskazywano na Kodeks Spółek Handlowych, na regulacje dotyczące zarządzania mieniem Skarbu Państwa i zarządzania mieniem samorządowym.

V Kongres Spółdzielczości  podejmując swoje uchwały, m.in. w sprawie stanu spółdzielczości w Polsce oraz kierunków jej rozwoju w latach 2013-2016, a także uchwałę w sprawie obrony Spółdzielczości Polskiej zaapelował, by nie tracić z pola widzenia samej idei spółdzielczości.

V Kongres Spółdzielczości poparł także akcję ”Szlachetna paczka”, której celem jest pomoc rodzinom żyjącym w biedzie. Niedługo Święta Bożego Narodzenia 2012 roku. Zaapelowano, by każda spółdzielnia wybrała jedną rodzinę, której pospieszy z pomocą.

V Kongres Spółdzielczości  przebiegał pod hasłem, przyjętym dla  Międzynarodowego Roku Spółdzielczości, czyli „Spółdzielnie budują lepszy świat”.

 

Komentarze

(1)
eugeniusz | 06.12.2012, 12:08
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w Sejmie prace legislacyjne toczą się z udziałem osób którym trudno odmówić wiedzy o funkcjonowaniu spółdzielni mieszkaniowych, jak np. prof. Pietrzykowski.
Faktem jest że nie sposób znaleźć spółdzielnię mieszkaniową która by przeprowadziła jakiekolwiek konsultacje przedłożonych projektów ze swoimi członkami.
Podobnie faktem jest że trudno znaleźć spółdzielnię mieszkaniową, która w roku 2011 skonsultowała by ze swoimi członkami opłaty na rzecz "obrony spółdzielczości" wnioskowane przez Krajową Radę Spółdzielczą.
Wypada poprosić aby "delegaci" podali jakiekolwiek przykłady konsultacji swoich wystąpień z członkami spółdzielni mieszkaniowych. Ja takich nie znam. Natomiast jest mi wiadomy o przykładach aroganckich odniesień "prezesów, delegatów i innych" do Tych Członków, którzy usiłowali pytać o Ich rolę i przedstawione stanowiska na Kongresie.
Trudno uwierzyć w starania o "zniesienie podwójnego opodatkowania" skoro z drugiej strony KRS wnosi o likwidację zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.
Nie ulega wątpliwości, że zasadnym jest odmawianie spółdzielniom mieszkaniowym korzystania z uproszczonych form ewidencji księgowej przewidzianych w polskim prawie finansowym, skoro praktycznie nie ma jednego wzorcowego przykładu na prawidłowe stosowanie przepisów art. 4 ustawy.
Także nie ma potrzeby aby tworzyć jakiekolwiek dodatkowe "ramy prawne regulujące dokonywanie transakcji pomiędzy członkiem a jego spółdzielnią mieszkaniową" w sytuacji gdy nie ma podstaw aby mówić o tzw. majątku spółdzielni mieszkaniowej. Nie trzeba specjalnie tłumaczyć, że tzw. "majątek spółdzielni" to efekt istnienia funduszy wskazanych w Prawie Spółdzielczym. Te z kolei są efektem wyłącznie dobrowolnych (?) wpłat właścicieli. Po wykonaniu efektu tej wpłaty, np. mieszkania lub domu, efekt działalności spółdzielni (mieszkanie, dom) przechodzi na własność członka. Tak np. jak to było zapisane w ustawie z poprzedniej. Tworzenie hybryd w rodzaju "spółdzielczego własnościowego" trzeba możliwie szybko zlikwidować, aby zaistniał jednorodny system prawny w Kraju.
Nie wydaje się być do końca prawdą ograniczanie prawem działalności spółdzielni w sytuacji gdy każdy sektor gospodarki jakieś ograniczenia posiada. Warto przy tym zaznaczyć, że istnieją w Europie rozwiązania dotyczące spółdzielni mieszkaniowych które opierają się częściowo o przepisy regulujące funkcjonowanie Spółek Handlowych.
Trzeba umieć też dyskutować z zamierzeniami KRS w zakresie dotyczącym zarządzania mieniem Skarbu Państwa i zarządzania mieniem samorządowym. Jest faktem bezspornym, że spółdzielnie mieszkaniowe nie uporały się w pełni z regulacjami stanów prawnych nieruchomości. Jest faktem, że przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na obszarze spółdzielni są na szarym końcu corocznej listy tych przekształceń. Nie może być inaczej jeśli wsłuchać się w głosy dochodzące od członków o sposobie przedstawiania tych spraw przez członków organów spółdzielni. A warto przypomnieć że 31 grudnia 2012 już blisko.
Reasumując wstępnie powyższe oraz pobieżnie upubliczniony szczątkowo materiał kongresowy można powiedzieć, że dylematy (niektórzy używają pojęcia: patologie) spółdzielczości mieszkaniowej nie zostały przez Kongres rozwiązane.
Stanowisko o "obronie" w świetle negatywnych przykładów działania wielu spółdzielni mieszkaniowych nie może zasługiwać na uznanie.
Nikt rozsądny nie neguje potrzeby funkcjonowania formy organizacyjnej spółdzielczości. Również mieszkaniowej. Trzeba jednak rozróżnić korporacyjną samodzielność spółdzielni od jawnej niezgodności działania z obowiązującymi przepisami.
Na koniec.
Nie jest tajemnicą potrzeba uporządkowania rynku nieruchomości w Polsce, w tym zakończenia ery spekulacyjnych jego elementów. Dopóki ten cel nie zostanie osiągnięty w jakimś wysokim stopniu to nie powinno być zgody ani ustawodawcy, ani władzy wykonawczej, na jakiekolwiek odstępstwa od równego traktowania kogokolwiek w tym zakresie. Również dotyczy to jednostkowych posiadaczy domów i mieszkań. Tych bowiem zasadnie nie da się podzielić na Tych funkcjonujących "normalnie" i Tych którzy "muszą" być wtłoczeni w ramy spółdzielcze.
Zwłaszcza teraz gdy podobno wielu "nie staje grosza" nie powinno się zmuszać kogokolwiek aby oprócz zapewnienia właściwego funkcjonowania swojego domu i mieszkania, musiał jeszcze ponosić koszty funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowej.

Poparcie akcji ”Szlachetna paczka” jest godne. Poparcie jej przez V Kongres budzi u mnie ambiwalentne odczucia. Podobno najwięcej daje Ten co daje i o tym nie manifestuje
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19437|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16574|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11853|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl