CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Sezon na odśnieżanie otwarty. Eksperci radzą czym i jak usuwać śnieg?

A R  |  07.12.2012  |  2
Usuwanie dużej ilości śniegu będzie łatwiejsze przy użyciu odśnieżarki Honda HS550.
Usuwanie dużej ilości śniegu będzie łatwiejsze przy użyciu odśnieżarki Honda HS550.
Aries Power Equipment

Początek zimy i pierwsze opady śniegu, mimo że spodziewane, jednak zazwyczaj w jakimś stopniu zaskakują - i to nie tylko drogowców. Zarządcy nieruchomości również powinni być przygotowani na usuwanie pierwszego śniegu w tym sezonie. Eksperci Aries Power Equipment doradzają, jak skutecznie i czym odśnieżać teren wokół budynku.

Prawidłowe odśnieżanie gwarancją bezpieczeństwa

Opady śniegu cieszą amatorów białego szaleństwa, a innym kojarzą się z dodatkowymi czynnościami zimowych dni i przypominają o obowiązkach, które zostały określone w ustawie o prawie budowlanym oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z przepisami prawa właściciele  i współwłaściciele domów, użytkownicy wieczyści, dzierżawcy oraz zarządcy nieruchomości są zobowiązani do zadbania o podlegający im teren i odśnieżanie chodników oraz ulic bezpośrednio przylegających do posesji. „Ze względów bezpieczeństwa, konieczne jest także usuwanie śniegu sprzed bramy wjazdowej i podjazdów oraz z dachów, nawet budynków gospodarczych czy ogrodowych altan. – wyjaśnia prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyk z Wrocławia Maciej Zięba. Zimą należy również pamiętać o strącaniu sopli i nawisów lodowych. Wszystkie obowiązki i zasady odśnieżania są regulowane prawem. Musimy mieć świadomość, że zaniedbanie odśnieżania ciągów komunikacyjnych po pierwsze zagraża zdrowiu i życiu innych osób, a po drugie - podlega karom.” 

Zasady efektywnego odśnieżania – wskazówki eksperta 

Odśnieżanie jest konieczne i nieuchronne jak nastanie zimy. Przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych maszyn może być pracą szybką i łatwą. "Najłatwiej jest usunąć pierwszy śnieg - zwłaszcza suchy puch, który szybko zmieciemy miotłą czy dmuchawą do liści. Do śniegu mokrego i grubszej warstwy lepiej jest posłużyć się łopatą, szuflą ale wtedy dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj nawierzchni i tak posługiwać się odpowiednim narzędziem, by jej nie uszkodzić. Śnieg na większej powierzchni można usunąć kosiarką traktorową z lemieszem, np. jedną z maszyn Honda z serii HF.” – radzi Mariusz Czarnocki, Manager Produktu w firmie Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. Pamiętajmy, by nie odkładać odśnieżania na później, zwłaszcza w przypadku bardziej intensywnych opadów. Wówczas też  warto zrezygnować z ręcznego, męczącego odśnieżania, a raczej posłużyć się odpowiednio dobraną odśnieżarką, która zapewnia szybkie i łatwe oczyszczenie terenu.” 

Warto również zwrócić uwagę na kilka elementów, które ułatwią nam pracę:

 • Nie odkładaj odśnieżania na później – dzięki regularnemu odśnieżaniu nie dopuszczamy do powstania skorupy lodu, którą trudno jest potem usunąć mechanicznie.
 • Dobierz odpowiedni sprzęt:
  - cienką warstwę suchego śniegu łatwo można zgarnąć miotłą, łopatą czy nawet dmuchawą do liści, a nieco grubszą warstwę – kosiarką traktorową z lemieszem do odśnieżania,
  - do grubej warstwy, do śniegu twardego, zbitego przez wiatr, do zasp i do zlodowaciałego śniegu najlepiej zastosować odśnieżarkę
  - do odśnieżania nawierzchni pokrytej roślinnością zastosuj odśnieżarkę z wirnikiem o regulowanej wysokości pracy
  - do kostki brukowej i asfaltu można zastosować też maszyny wyposażone w gumowe łopaty wirnika lub regulację wysokości zbieraka
  - do cięższych warunków wybierz odśnieżarkę na gąsienicach
 • przed użyciem odśnieżarki zaplanuj kierunek i odległość wyrzutu śniegu w sposób optymalny do wielkości terenu, by nie torować sobie przestrzeni i nie przerzucać powstałych zasp kilkakrotnie w kolejne miejsca
 • upewnij się, że podczas odśnieżania nie stwarzasz zagrożenia dla przechodniów ani pojazdów
 • usuwając śnieg za pomocą odśnieżarki zaplanuj także miejsce gromadzenia śniegu - usuwany śnieg musi być gromadzony w takich miejscach, by nie utrudniać ruchu pieszym ani pojazdom, nie tamować odpływu wody do studzienek kanalizacyjnych ani nie ograniczać widoczności kierowcom
 • należy unikać gromadzenia śniegu na obszarach porośniętych trawą i innymi roślinami, ponieważ zalegający na nich śnieg hamuje dopływ powietrza i może wywołać powstanie chorób grzybowych
 • w przypadku obfitych opadów i zgromadzenia dużych zasp śniegu najlepiej jest wywieźć go w inne miejsce

Podczas usuwania śniegu za pomocą me chanicznych odśnieżarek warto także pamiętać o kilku praktycznych zasadach, które zagwarantują nam bezpieczeństwo i efektywność działania:

 • Przed uruchomieniem maszyny sprawdź czy pod osłoną ślimaka i w wyrzutniku nie ma zalegającego śniegu lub lodu.
 • Nie stosuj odśnieżarki do usuwania śniegu z żużlowej lub kamienistej drogi. Zbierający śnieg ślimak może pochwycić kamienie i wyrzucić je wraz z usuwanym śniegiem, zagrażając obecnym w pobliżu osobom.
 • Za każdym razem gdy odchodzisz od maszyny, zatrzymuj silnik.
 • Podczas kierowania odśnieżarką trzymaj rączkę urządzenia mocno i pewnie, idź, nigdy nie biegnij. Załóż odpowiednie zimowe buty zapobiegające ślizganiu się.

Jaką odśnieżarkę wybrać?

 „Planując nabycie odśnieżarki warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań takich jak – ile czasu możemy tej czynności poświęcić, czy to ma być maszyna do częstego i dokładnego odśnieżania, czy raczej do nieregularnego usuwania śniegu.” – mówi Mariusz Czarnocki. „Jaką powierzchnię będziemy odśnieżać – małą czy dużą, bo w tym przypadku należy wziąć pod uwagę moc silnika. Gdzie chcemy gromadzić odgarnięty śnieg – w tym przypadku dobrze jest sprawdzić wydajność maszyny i na jaką odległość może odrzucać śnieg. Jakie jest ukształtowanie terenu - na terenie nierównym lepiej sprawdzają się maszyny na gąsienicach. Czy warunki, w których mieszkamy każą nam przygotować się do ciężkiej zimy – jeśli tak, to warto zastanowić się nad bardziej zaawansowaną technologicznie maszyną, na przykład z napędem hybrydowym. W końcu dobrze jest też wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni -  jeśli pokryta jest roślinnością lub kostką brukową bezpieczniejsza jest odśnieżarka wyposażona  w regulację wysokości zbieraka.”

Honda oferuje szeroką gamę odśnieżarek spalinowych od najmniejszych modeli bez napędu, maszyny z napędem mechanicznym lub hydrostatycznym, a także hybrydowym, który umożliwia odpowiednie dostosowanie prędkości odśnieżarki do grubości warstwy śniegu. Są to maszyny, które świetnie poradzą sobie zarówno z częstym odśnieżaniem niewielkich powierzchni, takich jak uliczki osiedlowe czy wszelkie ciągi piesze, z których należy regularnie usuwać nagromadzony śnieg, jak i z większych powierzchni, rzadziej odśnieżanych, z większą pokrywą śnieżną do usunięcia.

Podstawowe zasady konserwacji odśnieżarek – porady eksperta

Przed nadejściem zimowych opadów powinniśmy odpowiednio przygotować maszynę do pracy, a podczas eksploatacji przestrzegać kilku zasad. To pozwoli nam zachować urządzenie w doskonałym stanie technicznym przez wiele lat.

„Jeśli nie dokonaliśmy konserwacji odśnieżarki po ostatnim sezonie, warto przed nadejściem kolejnej zimy odwiedzić punkt serwisowy i skontrolować stan urządzenia. Pamiętajmy, że warunkiem zachowania gwarancji jest odpowiednia dbałość o stan techniczny maszyny ” – podkreśla Mariusz Czarnocki - ekspert z Aries Power Equipment. Niezależnie jednak od tego czy sami dbamy o utrzymanie odśnieżarki czy powierzamy to w pełni serwisowi, powinniśmy pamiętać o następujących czynnościach: 

 • Przynajmniej raz w roku powinniśmy wymienić olej – możemy to zrobić przed sezonem lub po jego zakończeniu. Jeśli pracujemy często i wiele godzin, stosujmy się do grafika wymian oleju w instrukcji obsługi.
 • Ważną czynnością jest sprawdzanie stanu elementów utrzymujących pracę odśnieżarki na odpowiedniej wysokości – w przypadku małych modeli są to gumowe wirniki, a w dużych maszynach płozy regulacyjne. Elementy te podczas pracy ścierają się i powinniśmy je okresowo wymieniać.
 • Przed każdym użyciem pamiętajmy również, aby sprawdzić czy śruby i połączenia są dokręcone oraz czy dobrze działają elementy sterujące tj, kierunek wyrzutu śniegu czy obroty silnika.
 • Kolejnym elementem jest bieżące kontrolowanie ewentualnych uszkodzeń lakieru, by nie dopuścić do powstania korozji.
 • Przed każdym uruchomieniem odśnieżarki konieczne jest sprawdzenie poziomu paliwa i zabezpieczenie jego odpowiedniej ilości do pracy. Wskazane jest stosowanie świeżo kupionego paliwa – pamiętajmy, że paliwo nie może pozostać w zbiorniku dłużej niż miesiąc, ponieważ jakość benzyny obniża się wraz z upływem czasu, pod wpływem temperatury oraz zjawiska parowania.
 • Czynnością, o której musimy pamiętać przy użytkowaniu modeli z rozrusznikiem elektrycznym jest sprawdzanie stanu akumulatora i okresowe jego doładowywanie.
 • W modelach hydrostatycznych trzeba natomiast dodatkowo sprawdzać poziom oleju w przekładni.
 • W odśnieżarkach z napędem gąsienicowym istotne jest jeszcze regulowanie co roku przed sezonem gąsienic.
 • Ostatnią praktyczną radą dla wszystkich użytkowników odśnieżarek jest posiadanie drugiego kompletu śrub zabezpieczających wirnik przed przeciążeniem. Powinniśmy je mieć na takiej samej zasadzie jak koło zapasowe w samochodzie, do szybkiej wymiany jeśli zajdzie taka potrzeba.

 _________________________________

 Aries Power Equipment

Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości maszyn i urządzeń dla instytucji publicznych i służb państwowych. Oferta firmy jest dostępna w szerokiej sieci ponad 200 punktów dilerskich i serwisowych na terenie Polski. www.mojahonda.pl

 

Komentarze

(2)
Adrian | 14.12.2012, 10:02
Odśnieżarka to super sprzęt i bardzo przydatny, zwłaszcza zimą. Jak śniegu napada sporo to raczej trudno łopatą to wszystko ogarnąć. Gdyby nie moja odśnieżarka Stiga to bym się musiał nieźle namachać.
Odśnieżarka | 22.07.2016, 09:29

Pewnie, że odśnieżarka to super sprawa. W dwa lata temu musiałem nieźle namachać się łopatą, w zeszłym roku kupiłem odśnieżarkę i muszę powiedzieć, że była to bardzo dobra decyzja.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
 • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10673|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10246|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl