CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Sezon na odśnieżanie otwarty. Eksperci radzą czym i jak usuwać śnieg?

A R  |  07.12.2012  |  2
Usuwanie dużej ilości śniegu będzie łatwiejsze przy użyciu odśnieżarki Honda HS550.
Usuwanie dużej ilości śniegu będzie łatwiejsze przy użyciu odśnieżarki Honda HS550.
Aries Power Equipment

Początek zimy i pierwsze opady śniegu, mimo że spodziewane, jednak zazwyczaj w jakimś stopniu zaskakują - i to nie tylko drogowców. Zarządcy nieruchomości również powinni być przygotowani na usuwanie pierwszego śniegu w tym sezonie. Eksperci Aries Power Equipment doradzają, jak skutecznie i czym odśnieżać teren wokół budynku.

Prawidłowe odśnieżanie gwarancją bezpieczeństwa

Opady śniegu cieszą amatorów białego szaleństwa, a innym kojarzą się z dodatkowymi czynnościami zimowych dni i przypominają o obowiązkach, które zostały określone w ustawie o prawie budowlanym oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z przepisami prawa właściciele  i współwłaściciele domów, użytkownicy wieczyści, dzierżawcy oraz zarządcy nieruchomości są zobowiązani do zadbania o podlegający im teren i odśnieżanie chodników oraz ulic bezpośrednio przylegających do posesji. „Ze względów bezpieczeństwa, konieczne jest także usuwanie śniegu sprzed bramy wjazdowej i podjazdów oraz z dachów, nawet budynków gospodarczych czy ogrodowych altan. – wyjaśnia prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyk z Wrocławia Maciej Zięba. Zimą należy również pamiętać o strącaniu sopli i nawisów lodowych. Wszystkie obowiązki i zasady odśnieżania są regulowane prawem. Musimy mieć świadomość, że zaniedbanie odśnieżania ciągów komunikacyjnych po pierwsze zagraża zdrowiu i życiu innych osób, a po drugie - podlega karom.” 

Zasady efektywnego odśnieżania – wskazówki eksperta 

Odśnieżanie jest konieczne i nieuchronne jak nastanie zimy. Przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych maszyn może być pracą szybką i łatwą. "Najłatwiej jest usunąć pierwszy śnieg - zwłaszcza suchy puch, który szybko zmieciemy miotłą czy dmuchawą do liści. Do śniegu mokrego i grubszej warstwy lepiej jest posłużyć się łopatą, szuflą ale wtedy dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj nawierzchni i tak posługiwać się odpowiednim narzędziem, by jej nie uszkodzić. Śnieg na większej powierzchni można usunąć kosiarką traktorową z lemieszem, np. jedną z maszyn Honda z serii HF.” – radzi Mariusz Czarnocki, Manager Produktu w firmie Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. Pamiętajmy, by nie odkładać odśnieżania na później, zwłaszcza w przypadku bardziej intensywnych opadów. Wówczas też  warto zrezygnować z ręcznego, męczącego odśnieżania, a raczej posłużyć się odpowiednio dobraną odśnieżarką, która zapewnia szybkie i łatwe oczyszczenie terenu.” 

Warto również zwrócić uwagę na kilka elementów, które ułatwią nam pracę:

 • Nie odkładaj odśnieżania na później – dzięki regularnemu odśnieżaniu nie dopuszczamy do powstania skorupy lodu, którą trudno jest potem usunąć mechanicznie.
 • Dobierz odpowiedni sprzęt:
  - cienką warstwę suchego śniegu łatwo można zgarnąć miotłą, łopatą czy nawet dmuchawą do liści, a nieco grubszą warstwę – kosiarką traktorową z lemieszem do odśnieżania,
  - do grubej warstwy, do śniegu twardego, zbitego przez wiatr, do zasp i do zlodowaciałego śniegu najlepiej zastosować odśnieżarkę
  - do odśnieżania nawierzchni pokrytej roślinnością zastosuj odśnieżarkę z wirnikiem o regulowanej wysokości pracy
  - do kostki brukowej i asfaltu można zastosować też maszyny wyposażone w gumowe łopaty wirnika lub regulację wysokości zbieraka
  - do cięższych warunków wybierz odśnieżarkę na gąsienicach
 • przed użyciem odśnieżarki zaplanuj kierunek i odległość wyrzutu śniegu w sposób optymalny do wielkości terenu, by nie torować sobie przestrzeni i nie przerzucać powstałych zasp kilkakrotnie w kolejne miejsca
 • upewnij się, że podczas odśnieżania nie stwarzasz zagrożenia dla przechodniów ani pojazdów
 • usuwając śnieg za pomocą odśnieżarki zaplanuj także miejsce gromadzenia śniegu - usuwany śnieg musi być gromadzony w takich miejscach, by nie utrudniać ruchu pieszym ani pojazdom, nie tamować odpływu wody do studzienek kanalizacyjnych ani nie ograniczać widoczności kierowcom
 • należy unikać gromadzenia śniegu na obszarach porośniętych trawą i innymi roślinami, ponieważ zalegający na nich śnieg hamuje dopływ powietrza i może wywołać powstanie chorób grzybowych
 • w przypadku obfitych opadów i zgromadzenia dużych zasp śniegu najlepiej jest wywieźć go w inne miejsce

Podczas usuwania śniegu za pomocą me chanicznych odśnieżarek warto także pamiętać o kilku praktycznych zasadach, które zagwarantują nam bezpieczeństwo i efektywność działania:

 • Przed uruchomieniem maszyny sprawdź czy pod osłoną ślimaka i w wyrzutniku nie ma zalegającego śniegu lub lodu.
 • Nie stosuj odśnieżarki do usuwania śniegu z żużlowej lub kamienistej drogi. Zbierający śnieg ślimak może pochwycić kamienie i wyrzucić je wraz z usuwanym śniegiem, zagrażając obecnym w pobliżu osobom.
 • Za każdym razem gdy odchodzisz od maszyny, zatrzymuj silnik.
 • Podczas kierowania odśnieżarką trzymaj rączkę urządzenia mocno i pewnie, idź, nigdy nie biegnij. Załóż odpowiednie zimowe buty zapobiegające ślizganiu się.

Jaką odśnieżarkę wybrać?

 „Planując nabycie odśnieżarki warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań takich jak – ile czasu możemy tej czynności poświęcić, czy to ma być maszyna do częstego i dokładnego odśnieżania, czy raczej do nieregularnego usuwania śniegu.” – mówi Mariusz Czarnocki. „Jaką powierzchnię będziemy odśnieżać – małą czy dużą, bo w tym przypadku należy wziąć pod uwagę moc silnika. Gdzie chcemy gromadzić odgarnięty śnieg – w tym przypadku dobrze jest sprawdzić wydajność maszyny i na jaką odległość może odrzucać śnieg. Jakie jest ukształtowanie terenu - na terenie nierównym lepiej sprawdzają się maszyny na gąsienicach. Czy warunki, w których mieszkamy każą nam przygotować się do ciężkiej zimy – jeśli tak, to warto zastanowić się nad bardziej zaawansowaną technologicznie maszyną, na przykład z napędem hybrydowym. W końcu dobrze jest też wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni -  jeśli pokryta jest roślinnością lub kostką brukową bezpieczniejsza jest odśnieżarka wyposażona  w regulację wysokości zbieraka.”

Honda oferuje szeroką gamę odśnieżarek spalinowych od najmniejszych modeli bez napędu, maszyny z napędem mechanicznym lub hydrostatycznym, a także hybrydowym, który umożliwia odpowiednie dostosowanie prędkości odśnieżarki do grubości warstwy śniegu. Są to maszyny, które świetnie poradzą sobie zarówno z częstym odśnieżaniem niewielkich powierzchni, takich jak uliczki osiedlowe czy wszelkie ciągi piesze, z których należy regularnie usuwać nagromadzony śnieg, jak i z większych powierzchni, rzadziej odśnieżanych, z większą pokrywą śnieżną do usunięcia.

Podstawowe zasady konserwacji odśnieżarek – porady eksperta

Przed nadejściem zimowych opadów powinniśmy odpowiednio przygotować maszynę do pracy, a podczas eksploatacji przestrzegać kilku zasad. To pozwoli nam zachować urządzenie w doskonałym stanie technicznym przez wiele lat.

„Jeśli nie dokonaliśmy konserwacji odśnieżarki po ostatnim sezonie, warto przed nadejściem kolejnej zimy odwiedzić punkt serwisowy i skontrolować stan urządzenia. Pamiętajmy, że warunkiem zachowania gwarancji jest odpowiednia dbałość o stan techniczny maszyny ” – podkreśla Mariusz Czarnocki - ekspert z Aries Power Equipment. Niezależnie jednak od tego czy sami dbamy o utrzymanie odśnieżarki czy powierzamy to w pełni serwisowi, powinniśmy pamiętać o następujących czynnościach: 

 • Przynajmniej raz w roku powinniśmy wymienić olej – możemy to zrobić przed sezonem lub po jego zakończeniu. Jeśli pracujemy często i wiele godzin, stosujmy się do grafika wymian oleju w instrukcji obsługi.
 • Ważną czynnością jest sprawdzanie stanu elementów utrzymujących pracę odśnieżarki na odpowiedniej wysokości – w przypadku małych modeli są to gumowe wirniki, a w dużych maszynach płozy regulacyjne. Elementy te podczas pracy ścierają się i powinniśmy je okresowo wymieniać.
 • Przed każdym użyciem pamiętajmy również, aby sprawdzić czy śruby i połączenia są dokręcone oraz czy dobrze działają elementy sterujące tj, kierunek wyrzutu śniegu czy obroty silnika.
 • Kolejnym elementem jest bieżące kontrolowanie ewentualnych uszkodzeń lakieru, by nie dopuścić do powstania korozji.
 • Przed każdym uruchomieniem odśnieżarki konieczne jest sprawdzenie poziomu paliwa i zabezpieczenie jego odpowiedniej ilości do pracy. Wskazane jest stosowanie świeżo kupionego paliwa – pamiętajmy, że paliwo nie może pozostać w zbiorniku dłużej niż miesiąc, ponieważ jakość benzyny obniża się wraz z upływem czasu, pod wpływem temperatury oraz zjawiska parowania.
 • Czynnością, o której musimy pamiętać przy użytkowaniu modeli z rozrusznikiem elektrycznym jest sprawdzanie stanu akumulatora i okresowe jego doładowywanie.
 • W modelach hydrostatycznych trzeba natomiast dodatkowo sprawdzać poziom oleju w przekładni.
 • W odśnieżarkach z napędem gąsienicowym istotne jest jeszcze regulowanie co roku przed sezonem gąsienic.
 • Ostatnią praktyczną radą dla wszystkich użytkowników odśnieżarek jest posiadanie drugiego kompletu śrub zabezpieczających wirnik przed przeciążeniem. Powinniśmy je mieć na takiej samej zasadzie jak koło zapasowe w samochodzie, do szybkiej wymiany jeśli zajdzie taka potrzeba.

 _________________________________

 Aries Power Equipment

Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości maszyn i urządzeń dla instytucji publicznych i służb państwowych. Oferta firmy jest dostępna w szerokiej sieci ponad 200 punktów dilerskich i serwisowych na terenie Polski. www.mojahonda.pl

 

Komentarze

(2)
Adrian | 14.12.2012, 10:02
Odśnieżarka to super sprzęt i bardzo przydatny, zwłaszcza zimą. Jak śniegu napada sporo to raczej trudno łopatą to wszystko ogarnąć. Gdyby nie moja odśnieżarka Stiga to bym się musiał nieźle namachać.
Odśnieżarka | 22.07.2016, 09:29

Pewnie, że odśnieżarka to super sprawa. W dwa lata temu musiałem nieźle namachać się łopatą, w zeszłym roku kupiłem odśnieżarkę i muszę powiedzieć, że była to bardzo dobra decyzja.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
 • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11467|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11036|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl