CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Nowoczesne mieszkania to kłopot dla św. Mikołaja?

Paula  Duliniec  |  06.12.2012
św. Mikołaj musi nieźle się nagłówkować, jak dostać się niepostrzeżenie do mieszkań położonych w nowoczesnych budynkach, wyposażonych w domofony, portiernie czy monitoring wideo.
św. Mikołaj musi nieźle się nagłówkować, jak dostać się niepostrzeżenie do mieszkań położonych w nowoczesnych budynkach, wyposażonych w domofony, portiernie czy monitoring wideo.
Atlas Estates

Jak wiadomo, Święty Mikołaj ma w okresie świątecznym ręce pełne roboty. Setki tysięcy kilometrów do pokonania, tony prezentów do dostarczenia i miliony dzieci, które z niecierpliwością czekają na wymarzony upominek. Z biegiem lat jego zadanie nie staje się niestety łatwiejsze, a utrudnia mu je coraz więcej udogodnień i nowinek technicznych, które stosują specjaliści budujący nasze domy. Nam dzięki tym ulepszeniom mieszka się coraz wygodniej, taniej i bezpieczniej, ale św. Mikołaj musi z ich powodu główkować, jak dostać się niepostrzeżenie do mieszkań położonych w nowoczesnych budynkach, wyposażonych w domofony, portiernie czy monitoring wideo.

Gdzie podziały się stare, dobre kominy z cegły, którymi człowiek – o przepraszam, Mikołaj! – mógł łatwo dostać się do kominka w salonie, swawolnie podnosząc przy opadaniu chmurę sadzy z paleniska? Dziś, zanim Mikołaj wyląduje saniami na dachu, musi najpierw uważać, żeby nie zatrzymać się przez przypadek na jednym ze znajdujących się tam drzewek lub innej roślinności, którą architekci uporczywie sadzą, twierdząc, że „zielone dachy” to lepsze powietrze i milszy dla oka krajobraz. Gdy Mikołaj bezpiecznie wyląduje już na dachu, próżno przyjdzie mu szukać komina, do którego mógłby się zmieścić, nawet jeśli w ramach przedsylwestrowej diety zrzuciłby brzuszek! Dzisiejsze przewody wentylacyjne są tak wąskie (średnica 16-26 cm), że jedynym prezentem, jaki można by przez nie „podrzucić”, jest niezbyt okazała rózga. Poza tym, dziś stosuje się już wentylację mechaniczną, dzięki której mieszkańcy mają świeże powietrze i mogą zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale przewody wentylacyjne prowadzą nie bezpośrednio do pomieszczeń, ale do specjalnych urządzeń z wiatrakami. Dodatkowo, dziś, zamiast tradycyjnych palenisk, chętniej korzysta się z kominków elektrycznych, które potrafią imitować ogień do złudzenia przypominający prawdziwe płomienie i które dają ciepło. Co prawda, nie trzeba ich czyścić z popiołu, ani dorzucać do ognia, ale nie są one podłączone do przewodów kominowych, więc nie dają Mikołajowi szansy, żeby wejść z prezentami do domu.

Jak zatem dostać się do środka? Może przez okno? Tu też nie będzie łatwo. Dziś „zespolone” okna są nie tylko wielowarstwowe i pokryte od wewnętrznej strony powłoką niskoemisyjną, żeby zmniejszyć straty ciepła, ale mają też szyby oddzielone wypełnieniami ze specjalnie rozrzedzonym gazem (np. kryptonem lub argonem), które chronią przed hałasem z zewnątrz. Nikt nie usłyszy więc pukania w szybę, a poza tym dzieci mogły by się zorientować i „nici z niespodzianki”!

Pozostaje więc główne wejście do budynku. Żeby z niego skorzystać, trzeba zostawić gdzieś sanie, najlepiej na dachu albo na jednym z przestronnych tarasów. Podziemny garaż odpada, ponieważ ogrzewanie działa tam „pełną parą” – jest ciepło i sucho, więc renifery mogłyby się przegrzać i rozchorować. Przy wejściu do budynku pierwszą przeszkodą jest wideofon. Na szczęście jego „obłaskawienie” jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać – wystarczy znać tajny kod, na co św. Mikołaj ma swoje sposoby. Następna „pułapka” jest trudniejsza do pokonania. To portier, który przygląda się podejrzliwie każdemu wchodzącemu, a w szczególności mężczyźnie w czerwonym stroju, z długą, białą brodą. Żeby minąć portiera bez potrzeby odpowiadania na pytania, Mikołaj musi zastosować jedną ze swoich sztuczek i uśpić jego czujność zaklęciem „Magia Świąt” lub ukradkiem przeczołgać się pod jego kontuarem, tak by nie zostać zauważonym.

Gdy Mikołaj ma już za sobą hall wejściowy, może zapuścić się w obszary klatek schodowych i korytarzy. Niełatwo jest jednak uniknąć chłodnego oka kamer monitorujących wszelkie przejścia. Te ostatnie, żeby skomplikować sprawę, są dobrze oświetlone, w tym z pomocą lamp z czujnikiem ruchu, które zapalają się, gdy ktoś przechodzi, co może zaalarmować sąsiadów.

Czymże są Święta bez Mikołaja!? Dlatego, gdy uda mu się już, po wielu przygodach, dostać pod nasze drzwi, ułatwmy mu zadanie i pamiętajmy, żeby w tym radosnym czasie wpuścić go do naszych domów!

Źródło: Atlas Estates

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18001|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11278|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10850|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl