Wspólnota mieszkaniowa wykorzystuje własną kotłownię na węgiel do wytwarzania energii cieplnej na potrzeby ogrzewania zarówno lokali współwłaścicieli, jak i części wspólnych nieruchomości. Ponadto wspólnota podgrzewa wodę ciepłą na potrzeby współwłaścicieli. Przy czym, kotłownia pracuje w 100% na rzecz lokali mieszkalnych, a wspólnota nie prowadzi działalności gospodarczej.
Mając na uwadze zmianę przepisów dotyczących opodatkowania węgla podatkiem akcyzowym, która weszła w życie 2 lutego 2012 r. wspólnota ma problem z zakupem węgla do celów opałowych. Ów problem polega na tym, iż dostawcy żądają od wspólnoty mieszkaniowej potwierdzenia z Urzędu Celnego, że ta jest zwolniona z podatku akcyzowego, a z kolei Urząd Celny nie wyda takiego potwierdzenia o zwolnieniu.
Dodatkowo pojawiła się kwestia czy wspólnoty mieszkaniowe należy zaliczyć do gospodarstw domowych i naliczać podatek akcyzowy za zakupiony węgiel. Dlatego też wspólnota powzięła wątpliwość czy może być zaliczana do gospodarstw domowych jak również czy może być zwolniona z podatku akcyzowego na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 3 Ustawy o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. (tj. DzU z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 2 stycznia 2012 r.
Ponadto, czy wspólnoty mieszkaniowe objęte zwolnieniem od akcyzy są zobowiązane do rejestracji w Urzędzie Celnym?
W ocenie wspólnoty mieszkaniowej, w związku z użyciem wyrobów węglowych w kotłowni wspólnoty mieszkaniowej, należy traktować je jak na potrzeby gospodarstwa domowego. Jest to bowiem ogół właścicieli lokali, którzy wchodzą w skład nieruchomości wspólnej, zarządzają wspólnym majątkiem oraz wspólnym budżetem w celu zaspokojenia potrzeb na rzecz nieruchomości wspólnej. Tym samym na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 3 Ustawy o podatku o podatku akcyzowym – podlega zwolnieniu od akcyzy przewidzianym dla gospodarstw domowych.
Z powyższym stanowiskiem zgodził się także organ podatkowy. Jak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 1a Ustawy o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym od 2 stycznia 2012 r., za wyroby akcyzowe uważa się wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy, przy czym wyroby energetyczne, określone w poz. 19–21 tego załącznika są wyrobami węglowymi.
Zgodnie z powołanym przepisem art. 31a ust. 2 pkt 3 ustawy, zwalnia się od akcyzy wyroby węglowe zużywane przez gospodarstwa domowe. Jeśli zatem opisana wspólnota mieszkaniowa składa się wyłącznie z gospodarstw domowych, to jest ona uprawniona do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 pkt 3 cytowanej ustawy. Odnosząc się zaś do trzeciego zadanego przez wspólnotę mieszkaniową pytania, organ podatkowy wskazał, że nie ma ona obowiązku dokonania rejestracji w Urzędzie Celnym.