CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Miękkie kompetencje społeczne w praktyce zarządcy nieruchomości

Miękkie kompetencje społeczne w praktyce zarządcy nieruchomości
Miękkie kompetencje społeczne w praktyce zarządcy nieruchomości
sxc.hu

Realizacja projektów w obszarze nieruchomości i ich powodzenie jest uwarunkowane umiejętnością współpracy z ludźmi oraz skutecznym kierowaniem nimi. Sukces zawodowy zarządcy nieruchomości zależy w 70% od wiedzy fachowej i w 30% od zdolności społecznych.

Praktyka zawodu zarządcy nieruchomości opiera się na trzech podstawowych obszarach kompetencyjnych:

  • obszar kompetencji zawodowych – nabytych w trakcie studiów i szkoleń, obejmujący szeroką tematykę związaną z prawem, ekonomią i techniką;
  • obszar kompetencji metodycznych – uzyskiwanych najczęściej w ramach praktyki zawodu zarządcy (w tym korzystanie z narzędzi informatycznych i technik wspomagania decyzji),
  • obszar kompetencji społecznych – związany z wykorzystywaniem umiejętności zawodowych i metodycznych w otoczeniu społecznym.

Każdy z tych obszarów jest równie ważny. Brak umiejętności zawodowych, zdolności wdrażania metod i instrumentów zarządzania lub brak umiejętności społecznych może być poważnym problemem w prowadzeniu działalności w zakresie zarządzania nieruchomościami. Ale również trzeci z wymienionych obszarów jest coraz bardziej doceniany w praktyce.

Wydawać by się mogło, że zarządca w swojej pracy ma do czynienia głównie z obiektem technicznym, ale w rzeczywistości większość problemów z jakimi się spotyka jest wywołana przez interakcje z innymi osobami. Mając do czynienia z szeregiem różnych klientów – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych zarządca jest zmuszony do komunikowania się, respektowania obowiązujących zasad międzyludzkich oraz prowadzenia negocjacji. Bez takich umiejętności nie można mówić o skutecznym wypełnianiu funkcji zarządczych. Kontakt z klientem zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym nie odbywa się wyłącznie na płaszczyźnie merytorycznej, ale także na płaszczyźnie interpersonalnej, obejmującej kwestie komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywności, umiejętności negocjacyjnych itp. Może zdarzyć się, że osoba wyposażona w merytoryczną wiedzę, bez umiejętności psychospołecznych nie jest w stanie w sposób pełny wykorzystać własnego potencjału.

Aktywne słuchanie i umiejętna komunikacja

Ciekawym przykładem ilustrującym różne podejścia do tego samego problemu przez dwie strony konfliktu posługuje się Roger Fisher-William Ury w książce „Dochodząc do TAK”. Chodzi w nim o próbę rozumienia racji obydwu stron konfliktu i elastycznego dostosowania się do zaistniałej sytuacji związanej z przedłużeniem umowy najmu lokalu mieszkalnego. Przykład percepcji najemcy i właścicielki lokalu przedstawiono w tabeli obok.

Zdolność aktywnego słuchania, rzetelnej weryfikacji otrzymanych komunikatów, otwartego i elastycznego reagowania na nie – będzie przynosić realne korzyści np. w postaci zawartej umowy najmu. Wymagać to jednak będzie umiejętnej komunikacji i przekazania istotnych informacji obu stronom uczestniczącym w tym procesie.

Tab. Przykład percepcji najemcy i właścicielki lokalu

Percepcja najemcy

Percepcja właścicielki

Czynsz jest już zbyt wysoki

Czynsz nie był podwyższany od dawna

Wszystko drożeje, nie mogę pozwolić sobie, aby płacić więcej za mieszkanie

Wszystko drożeje, potrzebuję większych wpływów z czynszu

Mieszkanie trzeba odmalować

Strasznie zniszczył to mieszkanie

Znam ludzi, którzy płacą mniej za podobne mieszkanie

Znam ludzi, którzy płacą więcej za podobne mieszkanie

Młodzi ludzie, tacy jak ja, nie mogą sobie pozwolić, aby płacić wysoki czynsz

Młodzi ludzie, tacy jak on, są strasznie hałaśliwi i niszczą mieszkania

Czynsz powinien być niski, bo sąsiedztwo jest coraz gorsze

Właściciele mieszkań powinni podnieść czynsze, aby poprawić sąsiedztwo

Jestem porządnym lokatorem, nie mam psów ani kotów

Jego hi-fi doprowadza mnie do szału

Zawsze płacę czynsz jak mnie poprosi

Nigdy nie płaci, jeśli go o to nie poproszę

Ona jest oschła i sztywna. Nigdy nawet nie zapyta co słychać

Jestem osobą delikatną, która nigdy nie wtrąca się w sprawy lokatorów

 

Także realizacja projektów w obszarze nieruchomości i ich powodzenie jest uwarunkowane umiejętnością współpracy z ludźmi oraz skutecznym kierowaniem nimi. Z tego względu, w ramach przygotowania pracy zespołowej dokonuje się w grupach projektowych oceny kompetencji merytorycznych (niezbędnych dla właściwego poprowadzenia projektu) oraz – jak to mają w praktyce wyspecjalizowane firmy zarządzające – przeprowadza się szkolenia i warsztaty z szeregu kompetencji „miękkich”.

Kompetencje interpersonalne

W praktyce zawodu zarządcy nieruchomości kompetencje społeczne są szczególnie ważne w 3 obszarach:

  • Komunikacji – werbalnej, ukrytej i niewerbalnej. Komunikacja ma pomóc zarządcy zarówno w uzyskiwaniu informacji od klientów, jak i przekazywaniu im komunikatów w sposób czytelny i zrozumiały. Dodatkowo zarządca musi zdawać sobie sprawę z własnych ograniczeń w komunikacji (np. w kwestii asertywności) i mimo wszystko starać się stanowczo, śmiało i uczciwie realizować cele i zamierzenia bez łamania praw i naruszania granic innych ludzi. Dodatkowym wyzwaniem jest konieczność dopasowania się do różnych typów klientów (np. agresywny, roszczeniowy, uwodzący, chory psychicznie, manipulujący, pieniacz, lękowy itp.).
  • Negocjacji – umiejętności negocjacyjne będą szczególnie istotne przy załatwianiu szeregu spraw konfliktowych (np. w trakcie zebrań wspólnoty mieszkaniowej) – zarządca nieruchomości występuje tutaj często jako strona obiektywizująca spór i musi umiejętnie prowadzić proces negocjacyjny bez popełniania podstawowych błędów negocjatora (odpowiednie dopasowanie stylu negocjacji: twardy/miękki, pro partnerski/pro transakcyjny, ceremonialny/nieceremonialny, powściągliwy/ekspresyjny). Dodatkowo umiejętności te będą przydatne w negocjowaniu kontraktów z dostawcami robót i usług.
  • Komunikacji w kryzysie – ze względu na występowanie szeregu ryzyk związanych z nieruchomością, zarządca powinien być przygotowany zarówno na wdrażanie odpowiednich procedur zarządzania antykryzysowego, a także umiejętne komunikowanie się zarówno z klientami, jak i mediami w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową. Przykładem braku umiejętności komunikacyjnych mogą być próby ukrycia problemu lub jego bagatelizowanie.

Sukces = wiedza + umiejętności społeczne

Praca zarządcy nieruchomości łączy w sobie elementy „twarde” (merytoryczne) z elementami „miękkimi” (interpersonalnymi). Idealnymi cechami „miękkimi”, które mogą uczynić pracę zarządcy/administratora lżejszą, efektywniejszą i bardziej satysfakcjonującą są: dostępność, elastyczność, życzliwość, zrozumienie i empatia, asertywność, stanowczość, uczciwość, przejrzystość komunikacyjna, lojalność i dyskrecja.

W ostatnim okresie obserwujemy wzrost zainteresowania doskonaleniem kompetencji miękkich wśród zarządców nieruchomości. Świadczy o tym coraz większa ilość osób chcących uczestniczyć w kursach z zakresu komunikacji czy negocjacji. Warto podkreślić, że większość kompetencji z tego zakresu zdobywa się na specjalnie prowadzonych warsztatach z użyciem rozmaitych gier i symulacji. Oprócz waloru poznawczego tego typu szkolenia integrują uczestników i dostarczają okazji do dobrej zabawy.

Szanowni Państwo! Umiejętności takich można i trzeba się nauczyć. Nie jest bowiem prawdą, że są to umiejętności wyłącznie nabyte i nie ma możliwości ich wyuczenia. Wirginia Satir napisała, że zawsze możemy opanować taki sposób komunikacji, który nie przypomina „zachowania urzędnika w czasie spisu ludności, pracownika zakładu pogrzebowego ani prokuratora okręgowego przesłuchującego oskarżonego”.

Konkludując można stwierdzić, że: sukces zawodowy zarządcy nieruchomości zależy w 70% od wiedzy fachowej i w 30% od zdolności społecznych. Niepowodzenie zaś w 70% od braku zdolności społecznych i w 30% od braku kwalifikacji merytorycznych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy odpowiednio dbasz o bezpieczeństwo mieszkańców?

Stacja do dezynkecjiPrzepisy prawne regulują odpowiedzialność prawną Administratorów, Zarządców i Użytkowników systemów detekcji gazów oraz wskazują częstotliwość wykonywania przeglądów...Sprawdź dostępne rozwiązania:
794 505 555 »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19385|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16515|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11824|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl