CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Kolektory na dachu

Kolektory na dachu
Kolektory na dachu
sxc.hu

Solary pozwalają użytkownikom na zaoszczędzenie 50–60% kosztów ogrzewania wody w skali roku. Przy dobrze zaprojektowanych i zrealizowanych instalacjach solarnych takie inwestycje mogą zwrócić się już po 5–6 latach. Zatem może warto rozważyć takie inwestycje w zarządzanych budynkach?

Inwestycje solarne godne są uwagi nie tylko ze względu na oszczędności jakie mogą przynieść, ale również ze względu na wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program dofinansowania NFOŚiGW realizowany w latach 2010–2015 umożliwia pozyskanie dopłaty do 45% kapitału kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Działa on na mocy Ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. (DzU z 2008 r., nr 25, poz. 150, z późn. zm.).

Jego celem jest ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii cieplnej ze źródeł odnawialnych. Beneficjentami programu są właściciele domów jednorodzinnych oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Jak pokazują dane NFOŚiGW, w 2010 i 2011 roku fundusze przeznaczone na dotacje zostały wykorzystane w 100%, w 2012 roku ich wykorzystanie kształtuje się na poziomie 79,1%. Dotychczas z programu skorzystało 28,8 tys. beneficjentów), a przyznane dopłaty wynosiły łącznie 190  203  tys.  zł. Okazuje się, że najczęściej montowano po 3 kolektory na budynek, przy średniej zamawianej powierzchni kolektorów wynoszącej 6,58 m2. Jednak spośród wszystkich dokumentów złożonych o dofinansowanie, wnioski wspólnot mieszkaniowych stanowiły mniejszość – w sumie złożono 30  836 wniosków na kwotę dotacji 204  258  tys.  zł, w tym tylko 27 wniosków wspólnot mieszkaniowych na kwotę dotacji zaledwie 1  396 tys. zł.

 

Aby uzyskać dotację z ­NFOŚiGW należy uruchomić kredytowanie w jednym z 6 współpracujących banków.

Korzyści z energii słonecznej

Kolektory słoneczne - zestawienie produktów

kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne służą do konwersji energii słonecznej na ciepło. Promieniowanie Słońca, które dociera do kolektora, jest dzięki niemu zmieniana docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną. Kolektory dzielimy na płaskie (a w obrębie tej grupy: na cieczowe, gazowe i dwufazowe - w zależności od nośnika ciepła), płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające i specjalne.

Zobacz przegląd różnych modeli »

W praktyce zgromadzona energia jest wykorzystywana głównie do podgrzewania wody użytkowej – wydajność urządzeń jest obliczona na poziomie 60%, co oznacza, że instalacje są tak zaprojektowane, aby w 60% pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepłą wodę użytkową. Dużo rzadziej wykorzystuje się ją do ogrzewania pomieszczeń.

Instalacja kolektorów słonecznych ma wiele zalet, m.in.:

  • obniżają one poziom kosztów eksploatacyjnych,
  • budują wizerunek nieruchomości nastawionej na proekologiczne rozwiązania,
  • pozwalają na częściowe uniezależnienie od zewnętrznych dostawców.

Niestety, koszt instalacji tzw. zestawu (w skład którego wchodzi: kolektor, zbiornik, zespół pompowy, sterownik, naczynie przepływowe, odpowietrznik, manometr oraz zawór bezpieczeństwa), a także jego konserwacji, jest niestety dość wysoki.

W przyszłości zakłada się, że energia słoneczna będzie wykorzystywana do wszystkich wymienionych niżej zastosowań (Opracowanie pt. „Określenie potencjału energetycznego regionów Polski w zakresie odnawialnych źródeł energii – wnioski dla Regionalnych Programów Operacyjnych na okres programowania 2014–2020” autorstwa zespołu Instytutu Energetyki Odnawialnej):

  • c.w.u. i c.o. w mieszkalnictwie,
  • c.w.u. i c.o. w usługach i sektorze publicznym,
  • ciepło technologiczne w przemyśle i rolnictwie,
  • słoneczne chłodzenie w mieszkalnictwie i w sektorze usług.

Jak podają autorzy opracowania, systemy słonecznego chłodzenia pojawią się na rynku około 2020 roku. Najpierw znajdą swoje zastosowanie w biurach, a następnie w mieszkalnictwie. Maksymalne możliwe wykorzystanie instalacji słonecznych do chłodzenia pomieszczeń oszacowano na 70%, natomiast do celów klimatyzacji pomieszczeń – na poziomie zaledwie 2%.

W przyszłości – fotowoltaika

Kolejnym rozwiązaniem, dotychczas rzadko stosowanym, a bardzo perspektywicznym dla zarządców nieruchomości ze względu na zapisy Ustawy o OZE, jest fotowoltaika (tj. pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego).

Rozwiązanie to komentuje Jarosław Bieniecki, Interim Manager, b. Dyrektor Strategii w ENERGA-OBRÓT S.A.:

„Jak dotąd energia słoneczna jest w Polsce wykorzystywana głównie w indywidualnych instalacjach na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz – w mniejszym zakresie – do wsparcia systemów centralnego ogrzewania. Fotowoltaika, w skrócie PV jest nieomal nieobecna w Polsce. Aktualnie opiniowany projekt Ustawy o odnawialnych źródłach energii przewiduje zmianę systemu wsparcia dla OZE, która powinna zaowocować dynamicznym wzrostem w obszarze fotowoltaiki, zwłaszcza w zestawieniu ze stałymi trendami wzrostu cen energii i spadku cen rozwiązań PV”.

Kolektory słoneczne

Od 2013 r. dopłaty do kredytów na energooszczędne domy

Obowiązkowe certyfikaty dla instalatorów kolektorów słonecznych

GUNB rozwiewa wątpliwości w kwestii pozwoleń na budowę lub dokonywania zgłoszeń na montaż ogniw fotowoltaicznych

NFOŚiGW zwiększa o 50 proc. dopłaty do kolektorów słonecznych

Od 2015 r. solary obowiązkowe w nowo budowanych i remontowanych budynkach?

Gaz i kolektory zaczynają dominować w modernizowanych domach

Komentarze

(1)
kontra | 31.03.2014, 10:03
Coś mi tu nie gra bo nigdzie nie podano po jakim czasie koszt takiego kolektora się zwróci a po drugie ile energii trzeba włożyć na wyprodukowanie takiego kolektora . Chciałbym znać bilans energetyczny i kosztowy bo to że producenci tych kolektorów chcą je upłynniać za wszelką cenę to wiadomo ale jak to wygląda w ogólnym bilansie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17297|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10790|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10364|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl