CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Kolektory na dachu

Kolektory na dachu
Kolektory na dachu
sxc.hu

Solary pozwalają użytkownikom na zaoszczędzenie 50–60% kosztów ogrzewania wody w skali roku. Przy dobrze zaprojektowanych i zrealizowanych instalacjach solarnych takie inwestycje mogą zwrócić się już po 5–6 latach. Zatem może warto rozważyć takie inwestycje w zarządzanych budynkach?

Inwestycje solarne godne są uwagi nie tylko ze względu na oszczędności jakie mogą przynieść, ale również ze względu na wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program dofinansowania NFOŚiGW realizowany w latach 2010–2015 umożliwia pozyskanie dopłaty do 45% kapitału kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Działa on na mocy Ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. (DzU z 2008 r., nr 25, poz. 150, z późn. zm.).

Jego celem jest ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii cieplnej ze źródeł odnawialnych. Beneficjentami programu są właściciele domów jednorodzinnych oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Jak pokazują dane NFOŚiGW, w 2010 i 2011 roku fundusze przeznaczone na dotacje zostały wykorzystane w 100%, w 2012 roku ich wykorzystanie kształtuje się na poziomie 79,1%. Dotychczas z programu skorzystało 28,8 tys. beneficjentów), a przyznane dopłaty wynosiły łącznie 190  203  tys.  zł. Okazuje się, że najczęściej montowano po 3 kolektory na budynek, przy średniej zamawianej powierzchni kolektorów wynoszącej 6,58 m2. Jednak spośród wszystkich dokumentów złożonych o dofinansowanie, wnioski wspólnot mieszkaniowych stanowiły mniejszość – w sumie złożono 30  836 wniosków na kwotę dotacji 204  258  tys.  zł, w tym tylko 27 wniosków wspólnot mieszkaniowych na kwotę dotacji zaledwie 1  396 tys. zł.

 

Aby uzyskać dotację z ­NFOŚiGW należy uruchomić kredytowanie w jednym z 6 współpracujących banków.

Korzyści z energii słonecznej

Kolektory słoneczne - zestawienie produktów

kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne służą do konwersji energii słonecznej na ciepło. Promieniowanie Słońca, które dociera do kolektora, jest dzięki niemu zmieniana docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną. Kolektory dzielimy na płaskie (a w obrębie tej grupy: na cieczowe, gazowe i dwufazowe - w zależności od nośnika ciepła), płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające i specjalne.

Zobacz przegląd różnych modeli »

W praktyce zgromadzona energia jest wykorzystywana głównie do podgrzewania wody użytkowej – wydajność urządzeń jest obliczona na poziomie 60%, co oznacza, że instalacje są tak zaprojektowane, aby w 60% pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepłą wodę użytkową. Dużo rzadziej wykorzystuje się ją do ogrzewania pomieszczeń.

Instalacja kolektorów słonecznych ma wiele zalet, m.in.:

  • obniżają one poziom kosztów eksploatacyjnych,
  • budują wizerunek nieruchomości nastawionej na proekologiczne rozwiązania,
  • pozwalają na częściowe uniezależnienie od zewnętrznych dostawców.

Niestety, koszt instalacji tzw. zestawu (w skład którego wchodzi: kolektor, zbiornik, zespół pompowy, sterownik, naczynie przepływowe, odpowietrznik, manometr oraz zawór bezpieczeństwa), a także jego konserwacji, jest niestety dość wysoki.

W przyszłości zakłada się, że energia słoneczna będzie wykorzystywana do wszystkich wymienionych niżej zastosowań (Opracowanie pt. „Określenie potencjału energetycznego regionów Polski w zakresie odnawialnych źródeł energii – wnioski dla Regionalnych Programów Operacyjnych na okres programowania 2014–2020” autorstwa zespołu Instytutu Energetyki Odnawialnej):

  • c.w.u. i c.o. w mieszkalnictwie,
  • c.w.u. i c.o. w usługach i sektorze publicznym,
  • ciepło technologiczne w przemyśle i rolnictwie,
  • słoneczne chłodzenie w mieszkalnictwie i w sektorze usług.

Jak podają autorzy opracowania, systemy słonecznego chłodzenia pojawią się na rynku około 2020 roku. Najpierw znajdą swoje zastosowanie w biurach, a następnie w mieszkalnictwie. Maksymalne możliwe wykorzystanie instalacji słonecznych do chłodzenia pomieszczeń oszacowano na 70%, natomiast do celów klimatyzacji pomieszczeń – na poziomie zaledwie 2%.

W przyszłości – fotowoltaika

Kolejnym rozwiązaniem, dotychczas rzadko stosowanym, a bardzo perspektywicznym dla zarządców nieruchomości ze względu na zapisy Ustawy o OZE, jest fotowoltaika (tj. pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego).

Rozwiązanie to komentuje Jarosław Bieniecki, Interim Manager, b. Dyrektor Strategii w ENERGA-OBRÓT S.A.:

„Jak dotąd energia słoneczna jest w Polsce wykorzystywana głównie w indywidualnych instalacjach na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz – w mniejszym zakresie – do wsparcia systemów centralnego ogrzewania. Fotowoltaika, w skrócie PV jest nieomal nieobecna w Polsce. Aktualnie opiniowany projekt Ustawy o odnawialnych źródłach energii przewiduje zmianę systemu wsparcia dla OZE, która powinna zaowocować dynamicznym wzrostem w obszarze fotowoltaiki, zwłaszcza w zestawieniu ze stałymi trendami wzrostu cen energii i spadku cen rozwiązań PV”.

Kolektory słoneczne

Od 2013 r. dopłaty do kredytów na energooszczędne domy

Obowiązkowe certyfikaty dla instalatorów kolektorów słonecznych

GUNB rozwiewa wątpliwości w kwestii pozwoleń na budowę lub dokonywania zgłoszeń na montaż ogniw fotowoltaicznych

NFOŚiGW zwiększa o 50 proc. dopłaty do kolektorów słonecznych

Od 2015 r. solary obowiązkowe w nowo budowanych i remontowanych budynkach?

Gaz i kolektory zaczynają dominować w modernizowanych domach

Komentarze

(1)
kontra | 31.03.2014, 10:03
Coś mi tu nie gra bo nigdzie nie podano po jakim czasie koszt takiego kolektora się zwróci a po drugie ile energii trzeba włożyć na wyprodukowanie takiego kolektora . Chciałbym znać bilans energetyczny i kosztowy bo to że producenci tych kolektorów chcą je upłynniać za wszelką cenę to wiadomo ale jak to wygląda w ogólnym bilansie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19405|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16536|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11834|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl