CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rola zasilania awaryjnego

KS Rola zasilania awaryjnego
KS Rola zasilania awaryjnego
sxc.hu

Jednym z głównych zagadnień w obszarze Facility Management jest wykorzystanie technologii bezpieczeństwa energetycznego w budynkach.

Wykorzystanie technologii bezpieczeństwa energetycznego w budynkach ma wspomagać podstawowe systemy funkcjonalne, takie jak:

  • system wykrywania i sygnalizacji zagrożeń,
  • systemy interwencji,
  • kompleksowe systemy zarządzania budynkiem,
  • systemy ewakuacji.

Jednym z elementów umożliwiających kontrolę oraz ograniczenie skutków działania ryzyka stanowią systemy zasilania awaryjnego. Przerwa w dostawach energii elektrycznej w wielu budynkach powoduje istotne zagrożenie ciągłości ich działania. Brak zasilania może przerwać sprawne funkcjonowanie obiektu lub urządzeń, a koszty związane z jego „przywróceniem” (łącznie z pracą urządzeń i instalacji) mogą być ogromne. W związku z powyższym współczesne budynki są wyposażane w systemy zasilania awaryjnego dającymi możliwość zasilania urządzeń opartego o agregaty prądotwórcze bądź akumulatorowe zasilacze bezprzerwowe (UPS).

Zasilanie awaryjne zwykle stosuje się do zabezpieczenia ryzyk, związanych z zagrożeniem zdrowia i życia ludzi, możliwą utratą mienia oraz ryzyk środowiskowych.

Jak zagwarantować zasilanie w energię elektryczną budynku w każdym momencie? Jak uniknąc awarii?

Dowiesz się podczas konferencji "Zespołu prądotwórcze i zasilacze UPS w systemach zasilania budynków w energię elektryczną".

Kolejna edycja już w 2016 roku.

SPRAWDŹ >>

Zagrożenie zdrowia i życia ludzi

To najistotniejsza z grup czynników ryzyka – ze względu na możliwe konsekwencje jakie może spowodować. Zagrożenie życia i zdrowia osób przebywających w budynku może następować w wyniku różnorodnych okoliczności (np. pożar) i musi być brane pod uwagę przy wyposażaniu budynku także w systemy zasilania awaryjnego, które muszą zabezpieczać sprawne funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa, takich jak m.in. kompleksowo rozumiany system ostrzegania przed zagrożeniami i system ewakuacji. Niesprawne w wyniku utraty zasilania podstawowego systemy oświetlenia awaryjnego czy ewakuacyjnego mogą być powodem tragedii. Podobnie, w przypadku wykonywania specjalistycznych zadań w obiekcie (np. prowadzenie oddziału chirurgicznego w szpitalu) konieczne dla bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi staje się zabezpieczenie nieprzerwanej pracy urządzeń wykorzystywanych w specjalistycznych procedurach medycznych.

Systemy zasilania tych urządzeń integrowane są zazwyczaj w ramach jednego systemu hybrydowego, stanowiącego połączenie systemu UPS, agregatu oraz automatyki sterującej. System taki cechuje bezobsługowość, czyli brak konieczności ręcznego ustalania źródła zasilania oraz stała gotowość urządzeń podtrzymujących do pracy. W obiekcie takim można skorzystać również z systemów specjalistycznych, stosowanych w przypadku wysokiego stopnia złożoności procesów w nim zachodzących (np. w obiektach przemysłowych, elektrowniach itp.), składających się z elementów indywidualnie dopasowanych do potrzeb procesów zachodzących w obiekcie. Ze szczególną uwagą należy tutaj potraktować wszystkie instalacje mające wpływ na bezpieczeństwo osób, czyli system zasilania oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, zasilanie systemów tryskaczy, klap dymowych i SAP, sterowanie windami, drzwiami, bramami wjazdowymi i garażowymi oraz zasilanie specjalistycznych urządzeń (np. urządzeń medycznych).

Zagrożenie utraty mienia

Ryzyko utraty mienia w wyniku braku zasilania podstawowego w budynku wiąże się w obecnych czasach ze stratami wynikającymi z:

  • utraty ciągłości funkcjonowania organizacji i wynikające stąd straty (np. brak możliwości wykonywania zadań);
  • utraty części aktywów wynikające z braku zasilania (utrata danych, utrata wyników pracy) – ze względu na szczególne wymagania dotyczące pracy urządzeń opartych o wysokie technologie systemy zasilania awaryjnego są niezbędne dla utrzymania stabilności ich funkcjonowania;
  • zagrożenia katastrofą budowlaną (np. pożar, wybuch) oddziaływujące na rzeczowe składniki mienia;
  • utraty składników materialnych i niematerialnych w wyniku braku systemu dozoru nad częścią aktywów organizacji.

 

Szczególną uwagę w tym zakresie należy zwrócić więc na zasilanie urządzeń i sieci IT (serwery, sieci komputerowe, routery itp.) oraz systemu monitoringu.

Ryzyka środowiskowe

Ryzyka takie pojawiają się w szczególności w obszarach o wysokiej interakcji pomiędzy procesami zachodzącymi w budynku a otoczeniem, np. w obiektach przemysłowych. Brak zasilania części operacji może doprowadzić do wystąpienia awarii powodującej zanieczyszczenie środowiska. Stąd konieczne jest sprawdzanie systemu sterowania instalacjami przemysłowymi pod kątem specyficznego procesu produkcyjnego.

Wymogi projektowe i prawne

Istotną kwestią jest tutaj również projektowanie systemu zasilania awaryjnego. Najlepszym rozwiązaniem jest określenie jego specyfikacji na etapie projektowania budynku i poprzez uzgodnienia pomiędzy projektantami a facility managerem, który w przyszłości będzie obsługiwał ten obiekt. Podkreślamy tutaj szczególną rolę facility managera jako koordynatora wskazującego poziom wymagań przyszłych użytkowników budynku i określającego w związku z tym niezbędny zakres zabezpieczeń w nim występujących, w omawianym przypadku – systemów zasilania awaryjnego.

Wybór systemu zasilania awaryjnego jest szczegółowo regulowany przepisami prawnymi stawianymi nieruchomościom, obiektom i instalacjom. Niektóre spośród nich z mocy prawa powinny mieć zasilanie awaryjne. Zasilanie takie dotyczy przede wszystkim systemów zabezpieczających przed ryzykiem omawianym w pierwszej grupie (zagrożenie życia i zdrowia ludzi). Niemniej jednak również wymagania użytkownika mogą wymuszać na właścicielu budynku przygotowanie takich rozwiązań, które umożliwią podwyższenie atrakcyjności nieruchomości i podwyższenia jego funkcjonalności nieruchomości (np. dla użytkowników wymagających stabilnego i wolnego od awarii systemu telekomunikacyjnego czy informatycznego).         

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16732|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10373|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl