CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dopłaty do zielonego budownictwa

Weryfikacja założeń i osiągniętych standardów
Redakcja Administratora  |  19.12.2012  |  1
Marcin Wątor, kierownik projektu w dziale budowlanym firmy TÜV SÜD Polska
Marcin Wątor, kierownik projektu w dziale budowlanym firmy TÜV SÜD Polska

Rządowy program dopłat do kredytów na mieszkania energooszczędne wszedł w nowy etap. Banki mogą już występować o przyznanie dofinansowania. Pozytywna decyzja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zależeć będzie jednak od weryfikacji założeń energetycznych budynku, a także osiągniętych później standardów.

Program dopłat do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne wszedł w nowy etap. Banki mogą składać wnioski o zawarcie umowy o współpracy i przyznanie limitu środków na dotację na częściową spłatę kapitałów kredytu. Wzór dokumentu dostępny dla zainteresowanych instytucji finansowych zawiera szczegółowe regulacje dotyczące m.in. weryfikacji przeprowadzonych inwestycji: - Z punktu widzenia wszystkich stron zaangażowanych w realizację Programu Priorytetowego „Efektywne wykorzystanie energii - Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych” bardzo istotną kwestią jest weryfikacja założeń energooszczędności. Umowa przygotowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jednoznacznie stwierdza, że nadzór nad planowaniem inwestycji, jej wykonaniem oraz końcowy odbiór pozostają w gestii inwestora. Koszta związane z tymi czynnościami są oczywiście również po jego stronie. Dlatego należy pamiętać, że aby osiągnąć zakładany standard energetyczny, trzeba od momentu projektowania korzystać ze specjalistycznej wiedzy, a to w praktyce powoduje realny wzrost wydatków. Aby uniknąć nieprawidłowości mogących prowadzić do niewypłacenia kredytu  inwestor powinien korzystać z usług bezstronnego weryfikatora. Dodatkowo daje to podstawy do budowania zaufania między kredytobiorcą a bankiem. Dokumenty weryfikacyjne są bardzo szczegółowe. Obejmują już etap projektowania i od początku wymagają dokładnych pomiarów i obliczeń. Jest to bardzo pomocne, jeżeli inwestor chce rzetelnie zaplanować i wybudować nieruchomość. Określone zostały w nich poziomy współczynników, które należy osiągnąć, aby budynek uzyskał zakładany standard. Listy sprawdzające weryfikacji projektu budowlanego zawierają wymogi, których dotychczas nie było przy dokumentach związanych z tradycyjnym projektem budowlanym. Z jednej strony jest to ogromnym usprawnieniem, gdyż ściśle wytycza zasady, którymi należy się kierować, aby po oddaniu budynku do użytku był on naprawdę energooszczędny. Z drugiej strony dokładne sprawdzenie całości projektu - w trakcie jego tworzenia i na bieżąco podczas prac konstrukcyjno-instalacyjnych - wymaga dodatkowego czasu – mówi Marcin Wątor, kierownik projektu w dziale budowlanym firmy TÜV SÜD Polska.

Bez odpowiedniego zagospodarowania środków trudno osiągnąć zakładane standardy efektywności energetycznej budynku. Wnioskujący o dofinansowanie mogą liczyć obecnie na 30 lub 50 tys. zł w zależności od tego, czy wykorzystanie energii dla zrealizowanego projektu mieści się w granicach do 40 kWh/m kw., czy do 15 kWh/m kw. rocznie. Kwoty tego rzędu dają widoki na realizację założeń i długofalowe oszczędności. Warto pamiętać, że sama dokumentacja finansowa nie wystarczy, aby potwierdzić jakość zastosowanych rozwiązań i wykazać ich wpływ na poziom zużycia energii: Inwestor zobowiązany jest do przedstawienia nie tylko faktur na zastosowane materiały i urządzenia zgodne z przygotowanym pierwotnie projektem, ale również podczas odbioru końcowego zobligowany jest do skorzystania z usług innego weryfikatora niż na początkowym etapie i w trakcie realizacji budowli. NFOŚiGW zaznacza także w umowie skierowanej do banków, że będzie okresowo dokonywał kontroli prawidłowego przeprowadzenia weryfikacji wybranych inwestycji. Chcąc zatem uzyskać aprobatę złożonego wniosku na kredyt z dopłatą, a później wykazać rzeczywiste osiągnięcie zakładanych standardów, inwestor – zarówno indywidualny jak i deweloper – powinien z rozwagą dobierać weryfikatorów. W ten sposób może zwiększyć szanse na dofinansowanie i osiągać wymierne zyski w trakcie eksploatacji nieruchomości. Złożenie kompletnego wniosku to tylko pozornie trudne zadanie. Duża liczba wytycznych pozwala precyzyjnie dążyć do wyznaczonego celu. Przy pomocy doświadczonego eksperta nie tylko zwiększamy pewność uzyskania dopłaty do kredytu, ale przede wszystkim dajemy sobie szansę na budowę nieruchomości, która rzeczywiście ograniczy zużycie energii, a tym samym oczywiście odczuwalnie zredukuje koszta związane z jej utrzymaniem i eksploatacją, co jest właśnie podstawą tego programu. Dokładne opisanie wytycznych jest impulsem do działania dla wielu inwestorów, którzy na pewno skorzystają z szansy, jaką daje program. Realne oszczędności, które można dzięki niemu osiągnąć przełożą się także na zmniejszenie konsumpcji energii, a to będzie miało wpływa na poprawę kondycji całej gospodarki. – dodaje Marcin Wątor.

Źródło: Agencja Royal Brand PR

Komentarze

(1)
reciak | 15.05.2013, 16:43
Wątły nie ściemniaj tylko przyjedź na tego pieczonego barana jak co roku organizuję, bo byśmy mogli chlapnąć co nie co i wtedy omówimy te ważne dla gospodarki kwestie i inne takie. Cześć!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10823|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10400|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl