CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Dopłaty do zielonego budownictwa

Weryfikacja założeń i osiągniętych standardów
Redakcja Administratora  |  19.12.2012  |  1
Marcin Wątor, kierownik projektu w dziale budowlanym firmy TÜV SÜD Polska
Marcin Wątor, kierownik projektu w dziale budowlanym firmy TÜV SÜD Polska

Rządowy program dopłat do kredytów na mieszkania energooszczędne wszedł w nowy etap. Banki mogą już występować o przyznanie dofinansowania. Pozytywna decyzja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zależeć będzie jednak od weryfikacji założeń energetycznych budynku, a także osiągniętych później standardów.

Program dopłat do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne wszedł w nowy etap. Banki mogą składać wnioski o zawarcie umowy o współpracy i przyznanie limitu środków na dotację na częściową spłatę kapitałów kredytu. Wzór dokumentu dostępny dla zainteresowanych instytucji finansowych zawiera szczegółowe regulacje dotyczące m.in. weryfikacji przeprowadzonych inwestycji: - Z punktu widzenia wszystkich stron zaangażowanych w realizację Programu Priorytetowego „Efektywne wykorzystanie energii - Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych” bardzo istotną kwestią jest weryfikacja założeń energooszczędności. Umowa przygotowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jednoznacznie stwierdza, że nadzór nad planowaniem inwestycji, jej wykonaniem oraz końcowy odbiór pozostają w gestii inwestora. Koszta związane z tymi czynnościami są oczywiście również po jego stronie. Dlatego należy pamiętać, że aby osiągnąć zakładany standard energetyczny, trzeba od momentu projektowania korzystać ze specjalistycznej wiedzy, a to w praktyce powoduje realny wzrost wydatków. Aby uniknąć nieprawidłowości mogących prowadzić do niewypłacenia kredytu  inwestor powinien korzystać z usług bezstronnego weryfikatora. Dodatkowo daje to podstawy do budowania zaufania między kredytobiorcą a bankiem. Dokumenty weryfikacyjne są bardzo szczegółowe. Obejmują już etap projektowania i od początku wymagają dokładnych pomiarów i obliczeń. Jest to bardzo pomocne, jeżeli inwestor chce rzetelnie zaplanować i wybudować nieruchomość. Określone zostały w nich poziomy współczynników, które należy osiągnąć, aby budynek uzyskał zakładany standard. Listy sprawdzające weryfikacji projektu budowlanego zawierają wymogi, których dotychczas nie było przy dokumentach związanych z tradycyjnym projektem budowlanym. Z jednej strony jest to ogromnym usprawnieniem, gdyż ściśle wytycza zasady, którymi należy się kierować, aby po oddaniu budynku do użytku był on naprawdę energooszczędny. Z drugiej strony dokładne sprawdzenie całości projektu - w trakcie jego tworzenia i na bieżąco podczas prac konstrukcyjno-instalacyjnych - wymaga dodatkowego czasu – mówi Marcin Wątor, kierownik projektu w dziale budowlanym firmy TÜV SÜD Polska.

Bez odpowiedniego zagospodarowania środków trudno osiągnąć zakładane standardy efektywności energetycznej budynku. Wnioskujący o dofinansowanie mogą liczyć obecnie na 30 lub 50 tys. zł w zależności od tego, czy wykorzystanie energii dla zrealizowanego projektu mieści się w granicach do 40 kWh/m kw., czy do 15 kWh/m kw. rocznie. Kwoty tego rzędu dają widoki na realizację założeń i długofalowe oszczędności. Warto pamiętać, że sama dokumentacja finansowa nie wystarczy, aby potwierdzić jakość zastosowanych rozwiązań i wykazać ich wpływ na poziom zużycia energii: Inwestor zobowiązany jest do przedstawienia nie tylko faktur na zastosowane materiały i urządzenia zgodne z przygotowanym pierwotnie projektem, ale również podczas odbioru końcowego zobligowany jest do skorzystania z usług innego weryfikatora niż na początkowym etapie i w trakcie realizacji budowli. NFOŚiGW zaznacza także w umowie skierowanej do banków, że będzie okresowo dokonywał kontroli prawidłowego przeprowadzenia weryfikacji wybranych inwestycji. Chcąc zatem uzyskać aprobatę złożonego wniosku na kredyt z dopłatą, a później wykazać rzeczywiste osiągnięcie zakładanych standardów, inwestor – zarówno indywidualny jak i deweloper – powinien z rozwagą dobierać weryfikatorów. W ten sposób może zwiększyć szanse na dofinansowanie i osiągać wymierne zyski w trakcie eksploatacji nieruchomości. Złożenie kompletnego wniosku to tylko pozornie trudne zadanie. Duża liczba wytycznych pozwala precyzyjnie dążyć do wyznaczonego celu. Przy pomocy doświadczonego eksperta nie tylko zwiększamy pewność uzyskania dopłaty do kredytu, ale przede wszystkim dajemy sobie szansę na budowę nieruchomości, która rzeczywiście ograniczy zużycie energii, a tym samym oczywiście odczuwalnie zredukuje koszta związane z jej utrzymaniem i eksploatacją, co jest właśnie podstawą tego programu. Dokładne opisanie wytycznych jest impulsem do działania dla wielu inwestorów, którzy na pewno skorzystają z szansy, jaką daje program. Realne oszczędności, które można dzięki niemu osiągnąć przełożą się także na zmniejszenie konsumpcji energii, a to będzie miało wpływa na poprawę kondycji całej gospodarki. – dodaje Marcin Wątor.

Źródło: Agencja Royal Brand PR

Komentarze

(1)
reciak | 15.05.2013, 16:43
Wątły nie ściemniaj tylko przyjedź na tego pieczonego barana jak co roku organizuję, bo byśmy mogli chlapnąć co nie co i wtedy omówimy te ważne dla gospodarki kwestie i inne takie. Cześć!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12222|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11564|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl