CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zmieniajmy dostawcę prądu z rozwagą

Anna  Gilewska  |  21.12.2012
Zmieniajmy dostawcę prądu z rozwagą
Zmieniajmy dostawcę prądu z rozwagą
sxc.hu

Coraz więcej klientów zmienia dostawcęprądu elektrycznego. Z danych Urzędu Regulacji Energii wynika, że chętniej robiąto odbiorcy indywidualni niż przemysłowi. Zmiana jest coraz łatwiejsza, ale trzebato robić ostrożnie - czytać dokładnie regulaminy i cenniki oraz zapisy umowy,aby nie okazało się, że tylko teoretycznie zmiana dostawcy  może przynieśćspore oszczędności.

Eksperci przekonują, że zmiana dostawcy prądu może obniżyć rachunki nawet o 10 proc. W rzeczywistości trudno osiągnąć taki wynik. Dystrybutorzy energii i pośrednicy sprzedający prąd zastawiają na klientów różne pułapki, które podnoszą ostateczną opłatę. Oto kilka przykładów:

Odszkodowanie za rozwiązanie

Zmiana dostawcy energii elektrycznej wiąże się z koniecznością wypowiedzenia dotychczasowej umowy. Zwykle robi to za klientów nowy sprzedawca. Jednak postanowienia zawarte w regulaminie z dotychczasowym sprzedawcą wciąż obowiązują. Na ich podstawie dotychczasowy dostawca może naliczyć swoim byłym już odbiorcom karną opłatę zwaną odszkodowaniem. Stanie się tak, gdy umowa terminowa zostanie wypowiedziana przed upływem jej ważności.

Sposoby naliczania odszkodowania są różne. Tauron GZE wpisuje do umów punkt, zgodnie z którym klient musi zapłacić konkretną kwotę (pomnożoną przez liczbę miesięcy pozostałych do końca umowy). W pakiecie „Bezpieczny” jest to 25 zł. Jeśli więc ktoś wypowiada umowę zawartą na  24 miesiące na rok przed jej końcem, będzie musiał dodatkowo dopłacić 300 zł.

Z kolei firma pośrednicząca w sprzedaży prądu - Energetyczne Centrum - stosuje skomplikowany wzór, w którym ostateczna wysokość odszkodowania zależy od różnicy między ceną za kWh w umowie na czas określony i nieokreślony i liczby miesięcy do końca okresu obowiązywania umowy.

Podpisując umowę o zmianie dostawcy prądu, warto więc zorientować się, na jakich warunkach można zerwać nowe zobowiązanie. Ważne też jest, ile będzie kosztowało rozwiązanie współpracy z dotychczasowym dostawcą. W wielu przypadkach może się okazać, że dodatkowe koszty zniwelują potencjalne oszczędności.


Opłaty handlowe

Aby ułatwić klientom wybór nowego dostawcy prądu, Urząd Regulacji Energetyki stworzył specjalny serwis, w którym można porównywać poszczególne oferty. Jednak to, co tam widzimy, to jedynie cena za zużytą energię elektryczną. Wielu sprzedawców stosuje oprócz niej dodatkowe opłaty.

Należą do nich m.in. opłaty handlowe lub rozliczeniowe. Ich wysokość może być różna. Np. Centrum Energetyczne pobiera 6,5 zł miesięcznie ekstra w przypadku taryfy standard. RWE Polska, w taryfie „Najprostsza dla Ciebie", każe sobie płacić dodatkowo od 1,99 zł do 19,90 zł miesięcznie, w zależności od cyklu rozliczeniowego.

Niższe opłaty za energię mogą więc okazać się znacznie wyższymi. Dodatkowa opłata w wysokości 6,5 zł miesięcznie to 78 zł rocznie. Wystarczająco, by klient nic nie zaoszczędził na nowej ofercie.

Ubezpieczenie

Niektórzy  sprzedawcy wybierają jeszcze inną formę na dodatkowy zarobek. Oprócz rachunku za energię proponują klientom ubezpieczenie, np. majątkowe, zdrowotne itp.  Bardzo często są one płatne i zmniejszają lub niwelują oszczędności wynikające ze zmiany sprzedawcy.  Tak robi np. Centrum Energetyczne w przypadku taryfy „Energia na zdrowie". Opłata wynosi od 34 zł za wersję podstawową do 84 zł za rozszerzoną. Miesięcznie!

Nawet jeśli klient wybierze wersję podstawową, w ciągu roku zapłaci 408 zł więcej. Trudno o oszczędności, które zrekompensowałyby wydatek rzędu jednej czwartej ceny zużytej energii.

Oszczędności-nieoszczędności

Eksperckie wyliczenia pokazujące oszczędności rzędu 10 proc. bazują zwykle na prostym założeniu: że zmieniamy dostawcę najdroższego na najtańszego. W rzeczywistości taka sytuacja zachodzi rzadko. Dlaczego?

Większość klientów ma podpisane umowy ze sprzedawcami należącymi do koncernów powstałych na bazie wcześniejszych zakładów energetycznych, do których byli niejako przypisani. Ich taryfy wcale nie są najdroższe.

Przykładowo, w Katowicach najtańszą opcję ma realnie Tauron GZE, z którym "z definicji" podpisane mają umowy mieszkańcy miasta. Jakakolwiek zmiana będzie dla nich, prawdopodobnie, oznaczała wyższe rachunki. O czym także nie należy zapominać i co może tłumaczyć, dlaczego dostawcę prądu zmienia jedynie ułamek procenta gospodarstw domowych. (domiporta.pl)

Pamiętajmy też, że:

  • Zmiana sprzedawcy jest dobrowolna! Jest to prawo, a nie obowiązek odbiorcy.
  • Koszty wymiany układów pomiarowo – rozliczeniowych (liczników) ponosi ich właściciel, czyli w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych – operator systemu dystrybucyjnego (OSD).

Przed zmianą sprzedawcy należy: 

  • dokładnie zbadać ofertę nowego sprzedawcy – przede wszystkim ceny -
  • sprawdzić opcje płatności,
  • ustalić okres obowiązywania kontraktu i warunki wypowiedzenia (czy kontrakt jest przedłużany automatycznie),
  • sprawdzić, czy nie ma ukrytych opłat (typu kary za kolejną zmianę, które w przypadku pojawienia się w umowie byłyby praktykami niedozwolonymi).

Na stronie maszwybór.ure.gov.pl znajduje się kalkulator taryf energetycznych. Aplikacja pokazuje różnicę w koszcie zakupu energii elektrycznej w ujęciu rocznym. Ponadto odbiorca ma możliwość zapoznania się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi dostępnych ofert sprzedawców, jak np. gwarancja stałej ceny lub ostrzeżenie o dodatkowej opłacie handlowej.

 Jeśli zmieniłeś sprzedawcę, a nawet jeśli zrobiłeś to kilkukrotnie, a nie jesteś zadowolony z nowego sprzedawcy, masz prawo wrócić do swojego „pierwszego” sprzedawcy. Sprzedawca ten (tzw. sprzedawca z urzędu), ma obowiązek zawrzeć z Tobą umowę.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zarządco, zzy znasz już te innowacyjne rozwiązania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Dużym kłopotem wszystkich firm zajmujących się gospodarką komunalną jest zagospodarowanie pustostanów. Jest to proces ciągły, ponieważ...czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10939|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10514|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl