CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Słone kary za brak właściwych skrzynek pocztowych

Anna  Gilewska  |  02.01.2013  |  1
Stara ustawa pocztowa z 2003 r. wprowadziła obowiązek montażu   skrzynek pocztowych nowego typu, które byłyby nie tylko zgodne z unijnymi standardami, ale mogłyby być wykorzystywane przez innych operatorów. Przez pięć lat zainstalowano ich 70%, do dziś 92
Stara ustawa pocztowa z 2003 r. wprowadziła obowiązek montażu skrzynek pocztowych nowego typu, które byłyby nie tylko zgodne z unijnymi standardami, ale mogłyby być wykorzystywane przez innych operatorów. Przez pięć lat zainstalowano ich 70%, do dziś 92
sxc.hu

Od 1 stycznia 2013 r. przestaniemy dostawać listy z metalowymi płytkami lub zeszytem. Poczta Polska nie będzie miała już wyłączności na przesyłki do 50 g i jej konkurenci nie będą musieli uciekać się do obciążania własnych przesyłek.

Tak stanowi nowe prawo pocztowe, liberalizujące rynek usług pocztowych, zgodnie z unijnymi dyrektywami, które właśnie weszło w życie od nowego roku (DzU z 29 grudnia 2012 r., poz. 1529). Wszystkie firmy zajmujące się usługami pocztowymi będą miały  teraz równy dostęp do tego rynku. Aby prowadzić działalność wystarczy wpis do rejestru operatorów pocztowych w UKE (prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie nadzorował rynek pocztowy). 

Stare skrzynki na nowe 

Nowa ustawa przypomniała zakurzony i zapomniany nieco problem wymiany oddawczych skrzynek pocztowych, zwanych też euroskrzynkami, o których mowa w uchylonej już ustawie Prawo pocztowe z 2003 r. (DzU z 2008 r. nr 189, poz. 1159 ze zm.). Nowe skrzynki  umożliwiały wrzucanie przesyłek różnych operatorów.

Stare skrzynki są własnością poczty, a nowe właścicieli budynku, głównie wspólnot, spółdzielni, gmin i właścicieli kamienic. Muszą za nie zapłacić. 

Właściciel/współwłaściciel nieruchomości, w której wyodrębniono przynajmniej 3 lokale, ma obowiązek umieścić zestaw skrzynek w ogólnodostępnej części domu. 

Z kolei rozporządzenie ministra infrastruktury (DzU z 2003 r. nr 177, poz. 1731) określa parametry techniczne skrzynek, także wysokość ich wieszania, kwetie dostępu dla listonosza). Wspólnoty, spóldzielnie mieszkaniowe, inni własciciele budynków mieszkalnych na wymianę skrzynek dostali 5 lat, do 24 sierpnia 2008 r. 

Z danych Poczty Polskiej wynika, że w latach 2003-2008  wymieniono w kraju ok. 70 proc. skrzynek, a do dnia dzisiejszego 92 proc. (dane UKE). Stara ustawa nie przewidywała żadnych sankcji za pozostawienie starych skrzynek, które blokowały dostęp do nich niepublicznym operatorom. 

Nowe prawo pocztowe także zobowiązuje właścicieli  do instalacji oddawczych skrzynek pocztowych. Doprecyzowano jedynie, że obowiązek ten dotyczy właścicieli/współwłaścicieli (art.40):

-nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny,

-budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. 

Oznacza to, że w budynku jednorodzinnym skrzynkę należy umieścić przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej część nieruchomości oraz w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębniono co najmniej 3 lokale – przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu skrzynek oddawczych, zgodnie z liczbą samodzielnych mieszkań lub lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres. 

Ustawa przewiduje, że zostanie wydane rozporządzenie określające wymagania, jakim mają odpowiadać skrzynki oraz warunki dostępu do nich dla operatorów pocztowych. 

Komisja Europejska zwróciła Polsce uwagę na konieczność wprowadzenia sankcji, zapewniających skuteczność realizacji przepisów.

Art. 127 ustawy określa wysokość kary od 50 do 10 000 zł, którą będzie nakładać przez prezesa UKE. Wysokość nakładanej kary będzie uzależniona od stopnia szkodliwości czynu. 

Kara pieniężna grozi  za niezainstalowanie właściwych skrzynek lub ich zainstalowanie, ale niezgodne z przepisami. Kary dotyczą również powyższego obowiązku nałożonego w uchylonej ustawie z 2003 r. Skrzynki muszą być nie tylko wymienione na tzw. euroskrzynki, ale muszą także gwarantować dostęp dla innych, poza operatorem publicznym, operatorów.

 

Inne usługi pocztowe 

W przepisach przyjęto, że usługą pocztową nie jest cały proces – od nadania przesyłki do jej doręczenia. Dlatego firmy będą mogły się specjalizować, np. tylko w doręczaniu. 

Państwo nadal będzie gwarantowało świadczenie tzw. usług powszechnych, czyli takich, które dla dobra wspólnego muszą być świadczone w sposób jednolity i po przystępnych cenach, niezależnie czy się to opłaca, czy nie. Tak jak dziś, będzie gwarantem, że w całym kraju przez pięć dni w tygodniu będzie można nadać i odebrać listy do 2 kg i paczki do 10 kg, a także odebrać paczkę z zagranicy do 20 kg. 

Przez pierwsze 3 lata od wejścia w życie ustawy do świadczenia usług powszechnych będzie zobowiązana Poczta Polska, potem operator zostanie wybrany w drodze konkursu. Na kolejnych 10 lat. 

Nowe prawo stawia też na większą ochronę konsumentów. Standardy doręczeń mają być takie same jak teraz, np. 85 proc zwykłych listów ma być doręczona w ciągu trzech dni po nadaniu. Za nienależyte wykonanie lub niewykonanie usługi operator odpowie zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego. 

Dotychczasowy monopolista – Poczta Polska -- traci cześć rynku, ale tez od konkurencji zależy, jakie nowe i lepsze zaoferuje usługi po preferencyjnych cenach. W 2011 r., było zarejestrowanych 247 operatorów, a tylko 154 prowadziło działalność gospodarczą. Operatorzy niepubliczni realizują głównie usługi pocztowe, jak przesyłki z korespondencją, przesyłki reklamowe, paczki, druki bezadresowe.

Komentarze

(1)
isamila | 21.03.2013, 17:02
Może ktoś wie jak zmusić spółdzielnie mieszkaniową do wymiany skrzynek pocztowych te co w tej chwili są porozbijane i listy otrzymuje ten który je zabierze z nie swojej skrzynki. Ratujcie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11458|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11028|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl