CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Słone kary za brak właściwych skrzynek pocztowych

Anna  Gilewska  |  02.01.2013  |  1
Stara ustawa pocztowa z 2003 r. wprowadziła obowiązek montażu   skrzynek pocztowych nowego typu, które byłyby nie tylko zgodne z unijnymi standardami, ale mogłyby być wykorzystywane przez innych operatorów. Przez pięć lat zainstalowano ich 70%, do dziś 92
Stara ustawa pocztowa z 2003 r. wprowadziła obowiązek montażu skrzynek pocztowych nowego typu, które byłyby nie tylko zgodne z unijnymi standardami, ale mogłyby być wykorzystywane przez innych operatorów. Przez pięć lat zainstalowano ich 70%, do dziś 92
sxc.hu

Od 1 stycznia 2013 r. przestaniemy dostawać listy z metalowymi płytkami lub zeszytem. Poczta Polska nie będzie miała już wyłączności na przesyłki do 50 g i jej konkurenci nie będą musieli uciekać się do obciążania własnych przesyłek.

Tak stanowi nowe prawo pocztowe, liberalizujące rynek usług pocztowych, zgodnie z unijnymi dyrektywami, które właśnie weszło w życie od nowego roku (DzU z 29 grudnia 2012 r., poz. 1529). Wszystkie firmy zajmujące się usługami pocztowymi będą miały  teraz równy dostęp do tego rynku. Aby prowadzić działalność wystarczy wpis do rejestru operatorów pocztowych w UKE (prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie nadzorował rynek pocztowy). 

Stare skrzynki na nowe 

Nowa ustawa przypomniała zakurzony i zapomniany nieco problem wymiany oddawczych skrzynek pocztowych, zwanych też euroskrzynkami, o których mowa w uchylonej już ustawie Prawo pocztowe z 2003 r. (DzU z 2008 r. nr 189, poz. 1159 ze zm.). Nowe skrzynki  umożliwiały wrzucanie przesyłek różnych operatorów.

Stare skrzynki są własnością poczty, a nowe właścicieli budynku, głównie wspólnot, spółdzielni, gmin i właścicieli kamienic. Muszą za nie zapłacić. 

Właściciel/współwłaściciel nieruchomości, w której wyodrębniono przynajmniej 3 lokale, ma obowiązek umieścić zestaw skrzynek w ogólnodostępnej części domu. 

Z kolei rozporządzenie ministra infrastruktury (DzU z 2003 r. nr 177, poz. 1731) określa parametry techniczne skrzynek, także wysokość ich wieszania, kwetie dostępu dla listonosza). Wspólnoty, spóldzielnie mieszkaniowe, inni własciciele budynków mieszkalnych na wymianę skrzynek dostali 5 lat, do 24 sierpnia 2008 r. 

Z danych Poczty Polskiej wynika, że w latach 2003-2008  wymieniono w kraju ok. 70 proc. skrzynek, a do dnia dzisiejszego 92 proc. (dane UKE). Stara ustawa nie przewidywała żadnych sankcji za pozostawienie starych skrzynek, które blokowały dostęp do nich niepublicznym operatorom. 

Nowe prawo pocztowe także zobowiązuje właścicieli  do instalacji oddawczych skrzynek pocztowych. Doprecyzowano jedynie, że obowiązek ten dotyczy właścicieli/współwłaścicieli (art.40):

-nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny,

-budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. 

Oznacza to, że w budynku jednorodzinnym skrzynkę należy umieścić przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej część nieruchomości oraz w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębniono co najmniej 3 lokale – przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu skrzynek oddawczych, zgodnie z liczbą samodzielnych mieszkań lub lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres. 

Ustawa przewiduje, że zostanie wydane rozporządzenie określające wymagania, jakim mają odpowiadać skrzynki oraz warunki dostępu do nich dla operatorów pocztowych. 

Komisja Europejska zwróciła Polsce uwagę na konieczność wprowadzenia sankcji, zapewniających skuteczność realizacji przepisów.

Art. 127 ustawy określa wysokość kary od 50 do 10 000 zł, którą będzie nakładać przez prezesa UKE. Wysokość nakładanej kary będzie uzależniona od stopnia szkodliwości czynu. 

Kara pieniężna grozi  za niezainstalowanie właściwych skrzynek lub ich zainstalowanie, ale niezgodne z przepisami. Kary dotyczą również powyższego obowiązku nałożonego w uchylonej ustawie z 2003 r. Skrzynki muszą być nie tylko wymienione na tzw. euroskrzynki, ale muszą także gwarantować dostęp dla innych, poza operatorem publicznym, operatorów.

 

Inne usługi pocztowe 

W przepisach przyjęto, że usługą pocztową nie jest cały proces – od nadania przesyłki do jej doręczenia. Dlatego firmy będą mogły się specjalizować, np. tylko w doręczaniu. 

Państwo nadal będzie gwarantowało świadczenie tzw. usług powszechnych, czyli takich, które dla dobra wspólnego muszą być świadczone w sposób jednolity i po przystępnych cenach, niezależnie czy się to opłaca, czy nie. Tak jak dziś, będzie gwarantem, że w całym kraju przez pięć dni w tygodniu będzie można nadać i odebrać listy do 2 kg i paczki do 10 kg, a także odebrać paczkę z zagranicy do 20 kg. 

Przez pierwsze 3 lata od wejścia w życie ustawy do świadczenia usług powszechnych będzie zobowiązana Poczta Polska, potem operator zostanie wybrany w drodze konkursu. Na kolejnych 10 lat. 

Nowe prawo stawia też na większą ochronę konsumentów. Standardy doręczeń mają być takie same jak teraz, np. 85 proc zwykłych listów ma być doręczona w ciągu trzech dni po nadaniu. Za nienależyte wykonanie lub niewykonanie usługi operator odpowie zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego. 

Dotychczasowy monopolista – Poczta Polska -- traci cześć rynku, ale tez od konkurencji zależy, jakie nowe i lepsze zaoferuje usługi po preferencyjnych cenach. W 2011 r., było zarejestrowanych 247 operatorów, a tylko 154 prowadziło działalność gospodarczą. Operatorzy niepubliczni realizują głównie usługi pocztowe, jak przesyłki z korespondencją, przesyłki reklamowe, paczki, druki bezadresowe.

Komentarze

(1)
isamila | 21.03.2013, 17:02
Może ktoś wie jak zmusić spółdzielnie mieszkaniową do wymiany skrzynek pocztowych te co w tej chwili są porozbijane i listy otrzymuje ten który je zabierze z nie swojej skrzynki. Ratujcie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10662|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10237|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl