CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak można zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym?

Nasza droga woda
Anna  Gilewska  |  Administrator 12/2012  |  01.07.2013  |  2
Jak można zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym?
Jak można zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym?
sxc.hu

Pod pojęciem racjonalnego używania wody, rozumiemy taką jej ilość, która zaspokaja potrzeby człowieka. Jedynym sposobem na oszczędności w tym zakresie w gospodarstwie domowym jest zmiana przyzwyczajeń mieszkańców i świadome z niej korzystanie.

W obecnych czasach wszyscy oglądają każdą złotówkę dwa razy, zanim ją wydadzą. Wyższe koszty utrzymania mieszkania skłaniają do poszukiwania rozwiązań minimalizujących opłaty – zwłaszcza za ­media.  

Mówiąc o racjonalizacji zużycia wody, trzeba mieć na uwadze zarówno wodę zimną, jak i podgrzewaną, czyli dochodzi jeszcze czynnik oszczędności energii. Ponadto, ze względu na korzystanie z miejskiej kanalizacji odprowadzającej ścieki, pamiętajmy, że koszt użytkowania wody w gospodarstwie domowym znacznie wzrasta, bo opłata za ścieki jest naliczana proporcjonalnie do zużycia wody. Podgrzanie wody jest bowiem, zaraz po centralnym ogrzewaniu, drugą potrzebą pod względem wielkości zużywanej energii. Stąd też ważna jest świadomość mieszkańców, jak w optymalny sposób korzystać z instalacji wody.

Autorka artykułu zwraca uwagę nie tylko na potrzebę racjonalnego użytkowania wody, ale także na rolę zarządcy w uświadamianiu mieszkańców o zachowaniach proekologicznych. Bowiem oszczędzanie wody to nie tylko dbałość o własny portfel, ale także o środowisko.

Rolą zarządcy, rozumianego jako „dobry gospodarz”, powinno być także m.in. edukowanie mieszkańców budynku o sposobach racjonalizacji zużycia wody czy energii niezbędnej do jej podgrzania (Czytaj więcej na ten temat). Można zatem np. przygotować ulotki na ten temat i wrzucić do skrzynek lokatorów lub wywiesić informacje na klatce schodowej. Poniżej prezentujemy szereg rozwiązań, jakie można zaproponować mieszkańcom. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, my przedstawimy jedynie wybrane urządzenia optymalizujące zużycie wody w mieszkaniu, pomijając wodomierze, o których pisaliśmy w Administratorze nr 7-8/2012 (s. 52) i wcześniejszych. Oczywiście montaż urządzeń tego typu dyscyplinuje mieszkańców w zużyciu wody i uczy oszczędnych, dobrych praktyk. Analizy wykazały, że dzięki powszechnemu stosowaniu wodomierzy mieszkaniowych zużycie ciepłej wody w przeciętnym gospodarstwie domowym uległo w ostatnich latach znacznemu zmniejszeniu – średnio od 10 do nawet 35 proc.

Pamiętajmy, że wielkość zużycia ciepłej wody użytkowej w budownictwie mieszkaniowym zależy od kilku czynników, m. in. od:

  • wyposażenia technicznego mieszkań, tj. armatury czerpalnej, opomiarowania,
  • pory roku,
  • liczby domowników i ich wieku.

Miejmy świadomość wydatków

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2011  r., średnie zużycie wody w gospodarstwach domowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wynosiło w polskich miastach prawie 100  l dziennie. W skali roku daje to ok. 37  m3. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie cena-wody.pl (stan na koniec listopada br.), średnia cena wody w Polsce (wraz z odprowadzaniem ścieków) to ok. 9,7  zł/m3. A trzeba jeszcze uwzględnić cenę podgrzanej wody, która w blokowiskach wynosi 15–16 zł/m3. Podgrzana stanowi ok. 40% ilości całej zużywanej wody. Orientacyjnie zatem czteroosobowa rodzina wydaje na rachunki za wodę ok. 2  500 zł rocznie. (źródło: polskie radio.pl)

Ponadto są pewne zachowania, które wszyscy możemy wcielić w życie już od dzisiaj i zacząć oszczędzać, oraz produkty, które każdy mieszkaniec może zamontować we własnym zakresie i płacić obniżone rachunki.

Zmiana nawyków a zużycie wody

Od czego zacząć? Najlepiej od zmiany nawyków dotyczących: mycia zębów, golenia przy zakręconym kranie, zamiany częstej kąpieli w wannie na ekonomiczny prysznic, rezygnacji z mycia naczyń pod bieżącą wodą na rzecz spłukiwania ich oszczędnym strumieniem, regulacji spłuczki toaletowej, aby napełniała się mniejszą ilością wody itp. Warto również zreperować kapiący kran i cieknącą toaletę. Już po kilku miesiącach okaże się, że zużycie wody zmniejszyło się, a my jesteśmy „na plusie”.

Ponadto, kiedy porównamy rzeczywisty koszt zużycia wody przepływającej przez standardowe baterie: umywalkową i natryskową oraz przez te same baterie wyposażone w urządzenia oszczędzające wodę: perlatorem i ogranicznikiem wypływu wody, zobaczymy, w jaki sposób możemy oszczędzić gotówkę.

Sposoby oszczędzania wody i energii w bateriach można ogólnie podzielić na te, które umożliwiają zmniejszenie wypływu wody z baterii oraz te, które skracają czas korzystania z baterii.

Nie zawsze potrafimy określić, jaki strumień wody będzie nam potrzebny. Najczęściej zużycie jej jest zbyt duże w stosunku do potrzeb. Dlatego warto zainstalować urządzenia racjonalizujące zużycie wody.

Perlatory

Stosowane są w bateriach umywalkowych, zlewozmywakowych i bidetowych, montuje się je na końcówce kranu. Specjalna konstrukcja perlatora sprawia, że na płynącą wodę wywierane jest podciśnienie (tzw. efekt inżektora), które zasysa powietrze z otoczenia, mieszając je z wodą. Zastosowanie urządzenia ogranicza marnotrawstwo wody, przy myciu nie odczuwa się różnicy, a wodomierz chodzi wolniej.

Perlator jest jednym z najstarszych sposobów ograniczania strumienia wody – w tradycyjnych (wszystkie nowe baterie są już w nie wyposażone) oszczędność wody wynosi ok. 15 proc. W perlatorach nowoczesnych, wartość ta wynosi ok. 40–60 proc. Nie są stosowane w wylewkach prysznicowych. W czasie 30 s mycia rąk pod baterią umywalkową z perlatorem zużywa się od 3 do 4 l wody, natomiast w tym samym czasie i dla tej samej czynności z użyciem baterii wannowej zużyje się od 8 do 10 l!

Koszt perlatora to wydatek ok. 20–40 zł na jedną wylewkę – zakładając, że mamy w mieszkaniu kuchnię, łazienkę i WC to musimy wydać ok. 120 złotych na zakup perlatorów. Możemy policzyć jak szybko zwrócą się środki finansowe zainwestowane w takie rozwiązanie. Standardowe zużycie zimnej wody w ciągu miesiąca to 7 m3/osobę w cenie 11,47 zł/m3 – co przy trzyosobowej rodzinie daje miesięczną zaliczkę na zużycie zimnej wody i ścieków w kwocie 240,87 złotych. Zakładając minimalną oszczędność na poziomie 30% (i nie biorąc pod uwagę oszczędności związanych z ciepłą wodą) nasza oszczędność wynosi 72,26 złotych, a więc zakup zwróci się już po niecałych dwóch miesiącach.

Ograniczniki wypływu

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie ograniczników wypływu, czyli specjalnych nakładek montowanych w baterii wannowej lub natryskowej, które mogą pełnić podwójną funkcję w baterii:

  • ograniczają strumień wypływającej wody do 60 proc. jego maksymalnego wy­pływu,
  • ograniczają wypływ wody ciepłej do takiej ilości, aby woda zmieszana, wypływająca z wylewki, miała temperaturę około 37°C, czyli taką, która jest najczęściej używana.

W bateriach z ogranicznikami wypływu można szybko ustawić żądaną temperaturę wody bez konieczności jej wcześniejszego sprawdzania. Ten prosty mechanizm umożliwia skrócenie czasu wypływu wody z baterii bez ograniczania potrzeb higienicznych użytkownika.

Montuje się je w bateriach natryskowych i wannowych. Ograniczając ciśnienie wypływającej przez słuchawkę wody, redukują jej zużycie do 50–60 proc.

W wylewkach prysznicowych, zamiast perlatora, którego nie stosuje się ze względów higienicznych, można zastosować ogranicznik przepływu, włączany i wyłączany za pomocą przycisku na główce prysznica.

Baterie termostatyczne

Woda ciepła jest zawsze droższa od zimnej, ponieważ do ceny wody dochodzi koszt jej przygotowania. Dlatego warto zastosować rozwiązanie, które pozwoli na skuteczne oszczędzanie ciepłej wody, czyli baterie termostatyczne. Woda z niej nie zacznie płynąć, dopóki nie uzyska odpowiedniej temperatury. „Odpowiedniej” oznacza takiej, jaką ustawimy indywidualnie do swoich potrzeb. Wystarczy wybrać na pokrętle temperaturę, by specjalna blokada powstrzymała strumień, aż do momentu, gdy woda osiągnie ustawioną wartość. Nawet wówczas, kiedy w instalacji wystąpią skoki ciśnienia, będące zapowiedzią niespodziewanego gorącego lub lodowatego strumienia wody, termostaty zagwarantują utrzymanie stabilnej temperatury.

Z wyglądu baterie termostatyczne niewiele różnią się od tradycyjnych. Sekret tkwi w ich wnętrzu. Jest to głowica termostatyczna, która w bardzo krótkim czasie miesza wodę gorącą z zimną tak, by na wyjściu z wylewki miała pożądaną przez nas temperaturę.

Bateria ta nie podgrzewa wody. Jeśli dopływająca do niej ciepła woda ma niższą temperaturę niż ustawiona (nawet bez mieszania jej z zimną), z wylewki wypłynie chłodny strumień.

Najczęściej stosowane są jako baterie wannowe i prysznicowe.

Baterie termostatyczne to zatem nie tylko oszczędność, ale również bezpieczeństwo uniknięcia poparzeń przy zbyt gwałtownym odkręceniu kranu. Pamiętajmy, że zakładania baterii termostatycznych należy unikać, gdy źródłem ciepłej wody ma być dwufunkcyjny kocioł przepływowy lub gazowy podgrzewacz przepływowy. W momencie odkręcenia kranu termostat otwiera maksymalnie dopływ gorącej wody, aby jak najszybciej uzyskać nastawioną temperaturę. To wymusza pracę kotła lub podgrzewacza z maksymalną mocą, a w konsekwencji – dostarczenie wody o temperaturze wyższej niż potrzebna.

W wyniku tego głowica termostatyczna przymyka dopływ gorącej wody, co powoduje gaśnięcie płomienia w kotle lub podgrzewaczu. Podobnie działają ograniczniki przepływu (w bateriach i słuchawkach prysznicowych) – nie dopuszczają do pracy kotła z maksymalną mocą, powodując spadek jego sprawności.

Baterie bezdotykowe

Baterie bezdotykowe wyposażone są w sensory, które automatycznie sterują włączaniem i wyłączaniem wypływu wody. Działanie i konstrukcja baterii eliminują do minimum wpływ nawyków użytkownika na zużycie wody (np. otwarty wypływ podczas mydlenia rąk lub mycia zębów). Woda zaczyna wypływać w momencie zbliżenia dłoni do baterii i automatycznie ustaje po ich odsunięciu. Wielkość przepływu i temperaturę wody można ustawić raz, bez konieczności każdorazowego regulowania podczas korzystania z baterii.

Ograniczniki przepływu, które są zainstalowane w bateriach bezdotykowych, zapewniają wypływ zawsze takiej samej ilości wody, niezależnie od ciśnienia wody zasilającej baterię, tj. około 6 l/min. Przy zastosowaniu regulatorów przepływu oraz skrócenia czasu trwania poszczególnych operacji podczas korzystania z baterii umywalkowych, baterie bezdotykowe mogą oszczędzić do 50 proc. wody w porównaniu z bateriami dwuuchwytowymi.

Baterie uchwytowe

Zamiana baterii dwuuchwytowej na jednouchwytową umożliwia zmniejszenie przepływu wody o 25% (w przypadku baterii prysznicowych wymiana pozwala na zaoszczędzenie do 60% wody). Wynika to z faktu, że w baterii jednouchwytowej szybciej można ustawić żądaną temperaturę wypływającej wody. Konstrukcja mieszacza baterii jednouchwytowej umożliwia utrzymywanie przez cały czas takiej samej pozycji mieszania wody zimnej i ciepłej – w tradycyjnej baterii dwuuchwytowej temperatura wody zmieszanej może się wahać w zależności od konstrukcji i stopnia zużycia głowic w zaworach wody zimnej i ciepłej.

Oszczędne spłukiwanie

W nowoczesnych zbiornikach spłukujących można regulować ilość wody, jaka będzie jednorazowo spłukiwała miskę ustępową. W większości zbiorników pojemność można ustawiać w granicach 6–9 litrów. Ilość wody potrzebna do spłukania miski ustępowej zależy od jej kształtu. Starsze modele misek, z tak zwaną półką (wychodzące z użycia), wymagają spłukiwania większą ilością wody – zwykle około 9 litrów. Do jednorazowego spłukania nowszych modeli misek ustępowych – tak zwanych lejowych – wystarczy zwykle 6 litrów. Moda na oszczędne gospodarowanie wodą skłoniła producentów zbiorników do wyposażania ich w przyciski dwudzielne lub z funkcją STOP. Pierwszy wariant pozwala na wybór ilości wody spłukującej między całą objętością zbiornika lub jego połową. W drugim wariancie naciśnięcie przycisku STOP powoduje przerwanie strumienia wody w dowolnym momencie.

Wlot wody wodociągowej do zaworu napełniającego zbiornik może być wyposażony w specjalny wyciągany filtr siatkowy z tworzywa sztucznego. Ma on zabezpieczać zawory przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, które mogłyby zakłócić ich prawidłową pracę. Gdy nie ma filtra, zawory zamontowane w zbiorniku częściej się zapychają. Zapchany zawór się nie zamyka, a wtedy woda leje się bez przerwy.

Ważne jest, aby uszczelki były wykonane z materiałów wysokiej jakości.

Pralka i zmywarka

Pralki i zmywarki to nie tylko komfort i wygoda – to także oszczędność wody. Pralki można ustawiać na programy oszczędne lub wykorzystywać funkcję „pół wsadu” – urządzenie dopasuje wówczas ilość używanej wody do zadanego programu. Nowoczesna pralka, niezależnie od ustawionego programu, „potrafi” dobrać ilość wody do ciężaru pranych ubrań.

Zmywarki pozwalają na kilkakrotne oszczędności w stosunku do mycia ręcznego pod bieżącą wodą. Orientacyjnie, na pozmywanie pełnego wsadu zmywarka zużyje 20–30  l wody. Na ręczne umycie tych samych naczyń potrzeba ok. 50 l wody, nie mówiąc już o tym, że zmywarka pobiera wodę zimną. Koszt zużycia i podgrzania wody przez zmywarkę jest mniejszy niż zużycia wody ciepłej.

Jak można zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym?

Należy sprawdzać szczelność kranów i spłuczek w domu. Nawet niewielkie kapanie wody z cieknącego kranu może spowodować zmarnotrawienie sporej jej ilości w ciągu dnia. Kapiący kran widać gołym okiem, w przypadku toalety można wpuścić odrobinę barwnika spożywczego do spłuczki. Przykładowo 1 kropla na sekundę powoduje stratę 0,7 litra/godz., czyli 6,1 m3 rocznie.

Nie należy używać toalety jako popielniczki czy kosza na śmieci. Za każdym razem, przy spłukiwaniu małych odpadków, marnuje się 4–6 l wody. Warto używać spłuczek z funkcją stop oraz podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe 3/6 litrów. Jeżeli „stara” spłuczka nie posiada takiego mechanizmu, można go dokupić albo wymienić całą spłuczkę;

Należy brać krótkie prysznice, wanna jest istnym pożeraczem wody. Zużywa się w niej jednorazowo od 120 do 150 litrów wody, podczas gdy kilkuminutowy prysznic to 30–40 litrów.

Źródłem marnotrawstwa wody może być również niedostateczne wyposażenie sanitarne mieszkań. I tak, np. brak umywalki w łazience powoduje konieczność mycia rąk pod baterią wannową (bateria o dużej wydajności!).W czasie 30 s mycia rąk pod baterią umywalkową z perlatorem zużywa się 3–4 l wody, natomiast w tym samym czasie i dla tej samej czynności z użyciem baterii wannowej zużyje się ponad dwa razy więcej, bo 8–10 l!

Marnujemy ogromne ilości wody poprzez wykorzystywanie jej na zbędne czynności; na straty także wpływają duże nieszczelności, przecieki w sieci. Możliwości jest wiele, niektóre nie wymagają od nas żadnych ­nakładów finansowych, a jedynie zmianę złych nawyków. Pozostałe możliwości polegają na ­naprawie i regulacji istniejących urzą­dzeń lub wymianie ich na nowe oszczędniejsze.  

Komentarze

(2)
wiekowa | 15.01.2013, 19:56
Wode trzeba po prostu zamknac najemcom gminnym i potem brac pieniadze za nia i za pelnowartosciowe mieszkanie za wynajem bo gminy nie pobieraja jesi sasiad chce byc wlascicielem nawet wlascicielem za darmo! Potem w sadzie jakos pojdzie nasi sedziowie to nie czytaja odwolan, zazale to latwizna wygrac jesli sie zlo czyni!!!!! to jest naprawd duza oszczednosc! nie tylko wody - ale i za friko masz mieszkaniei sasiad nawet sie nie zemsci bo wlamiesz sie do mieszkania z policja a ta juz przypilnuje, zeby cie nie tknieto! - z praktyki wziete - Mokotow wrzesien pazdziernik 2012 r.
PECAC | 14.09.2016, 14:48

Osoby zainteresowane oszczędzaniem wody zachęcam do zwrócenia uwagi na system wewnętrzny podciśnieniowy - toalety podciśnieniowe - pozwalają one na oszczędność wody 30-90%. Podczas spłukiwania toalety zużywają 1.2 l/spłukanie zamiast 6-10 l / spłukanie jak tradycyjne toalety.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17326|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10814|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10388|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl