CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

SFPUC - budynek w pełni inteligentny

Marek Mejssner  |  Administrator 12/2012  |  28.06.2013
SFPUC – budynek w pełni inteligentny
SFPUC – budynek w pełni inteligentny

Budynek o największym stopniu integracji informatycznej z rozwiązaniami infrastruktury, zwany najinteligentniejszym budynkiem na świecie – siedziba Public Utilities Commission w San Francisco – został ostatecznie uruchomiony.

Wieżowiec Public Utilities Commission w San Francisco (SFPUC) został oficjalnie otwarty w czerwcu br., ale dopiero 22 października br. zakończono instalacje ostatnich modułów oprogramowania do zarządzania i kontroli w tej inwestycji.

W rezultacie procesu inwestycyjnego powstał budynek o najwyższym poziomie inteligentnego oprogramowania i zarazem najbardziej energooszczędna istniejąca obecnie budowla na świecie.

Uzyskuje on bowiem 7% całkowitej zużywanej energii z własnego systemu paneli słonecznych oraz turbin wiatrowych typu VATW, o pionowym wirniku, zainstalowanych na dachu.

Jego konstrukcja zapewnia jednocześnie o 32% niższe zużycie energii niż w obecnie budowanych biurowcach tej samej klasy, co pozwoliło już wystąpić o najwyższą kategorię certyfikatu LEED – Platinum.

Systemy otwarte, ale szyte na miarę

Podobnie jak większość budynków inteligentnych i energooszczędnych zarazem, system zarządzania SFPUC jest oparty na zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych. Są one konieczne nie tylko w samym kierowaniu procesami, ale także do optymalizacji działania wielu rozwiązań zastosowanych w wieżowcu.

Optymalizację taką uzyskuje się poprzez odpowiednie ustawienia, praktycznie adresowanie dedykowane dla sprzętu, umieszczone w zawierającej go bazie danych.

Z kolei tego typu adresowanie uzyskuje się z analizy codziennych danych napływających ze wszystkich systemów zainstalowanych w budynku. Wydajność przy tym nie zależy od osiągnięcia optymalnej takiej wielkości dla każdego z podsystemów, gdyż np. maksymalna wydajność systemu klimatyzacji oznacza zwiększenie i to znaczne, poboru energii.

Chodzi o takie ustawnie systemów, aby ich współpraca dawała jak najlepsze parametry energetyczne i zarazem najodpowiedniejsze dla użytkowników.

Warto zauważyć, ze instalacje centralnego zarządzania systemami, umieszczone w istniejących już budynkach dają 5-10% oszczędności energii, po prostu poprzez dynamiczne, „w locie” optymalizowanie działania systemów np. poboru energii, transportu wewnątrz budynku czy klimatyzacji.

Jak powiedział Computerworld Jim Sinopoli, główny manager w firmie tworzącej projekty domów inteligentnych, Smart Buildings LLC, instalowane rozwiązania informatyczne to głównie zaawansowane systemy automatycznego zarządzania i duże bazy danych wykorzystujące technologię data mining, czyli wydobywania danych.

Technologia ta umożliwia wydobycie danych wrażliwych z ciągłego strumienia napływających informacji. Jak twierdzi Sinopoli, rozwiązania informatyczne oparte na data mining ułatwiają także przewidywanie momentu oraz miejsca możliwej awarii i zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń przed jej skutkami.

Artykuł prezentuje nowoczesne systemy wykorzystane w najinteligentniejszym budynku na świecie, jakim jest siedziba Public Utilities Commission w San Francisco. Zastosowane tam rozwiązania w pełni automatyzują budynek SFPUC przy wykorzystaniu najnowszych systemów informatycznych.

W ciągu kilku ostatnich lat bowiem, systemy zarządzania budowlami inteligentnymi stały się osobnym działem informatyki, wyodrębniając się powoli z systemów zarządzania i kontroli używanych w przemyśle.

Aby zmniejszyć ich koszty w warstwie sprzętowej stosowane są standardy otwarte, co oznacza, iż jeśli jakikolwiek rodzaj potrzebnego sprzętu np. switche, routery czy serwery, może współpracować z innym lub akceptuje standardy ogólnie przyjęte np. transmisji czy bazodanowe, można go zastosować.

W warstwie systemowej dominują przemysłowe standardy komunikacyjne. Stosowana jest sieć informatyczna typu korporacyjnego, w architekturze klient-serwer, gdzie do systemu zarządzania przesyłane są dane z czujników rozmieszczonych w przełącznikach i zaworach oraz mechanizmach sterowania.

System ten kieruje aplikacjami monitorującymi i sterującymi takimi obszarami jak: ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja (tzw. blok HVAC), oświetlenie i sterowanie żaluzjami okiennymi (tzw. blok scen), moc, bezpieczeństwo, sterowanie systemami prezentacyjnymi audio i wideo, bezpieczeństwo przeciwpożarowe i dostęp do budynku (tzw. blok security). Co ciekawe zwykle istnieje jeszcze jeden blok security – tym razem chroniący cały system informatyczny zarządzania budynkiem przed malware, atakami hackerskimi, atakiem DDOS, czy po prostu błędami użytkowników.

Decyduje IBMS

Jak powiedział CNN James Dagley, wiceprezes ds. marketingu w firmie Johnson Control, która stworzyła system automatyzacji pomiarów dla SFPUC, skonstruowanie tak zintegrowanych rozwiązań informatycznych dla inteligentnych budynków jest możliwe ze względu na miniaturyzację sensorów.

„Stają się one coraz mniejsze i tańsze. Każdy z nich kosztuje nieco ponad dwa centy, co oznacza, że można ich instalować coraz więcej, co daje dokładniejsze pomiary” – dodał.

Dla przykładu, zainstalowany w budynku Public Utilities Commission system kontroli świateł LEED, tzw. system scen, posługuje się siecią Ethernet do poboru danych z 12 różnych sensorów, dokonujących pomiarów oświetlenia, wilgotności, temperatury i ruchu.

Jednak Tom Hartman, prezes firmy Hartman Co., która specjalizuje się w konstrukcji budynków inteligentnych uważa, że same sensory, czy technologie posługujące się nimi, nie stanowią w zarządzaniu budynkiem inteligentnym przełomu.

„Z punktu widzenia hardware rzeczywiście doszliśmy już do pełnej integracji. W dziedzinie software, zostało jeszcze wiele do zrobienia i tam nie ma wielkiego postępu” – stwierdził w wypowiedzi dla Computerworld.

W SFPUC zastosowano nowe rozwiązanie które, według kierownika projektu wdrożenia systemu informatycznego w budynku, Michaela Vafaei, ma zapobiec błędom wynikającym z braku integracji po stronie oprogramowania. Jest to całościowy, zintegrowany system zarządzania (IBMS) – dedykowane rozwiązanie zbudowane w oparciu o bazę danych umieszczoną na serwerze SQL, zbierające dane z każdego systemu i podsystemu sterującego.

IBMS działa w czasie rzeczywistym i otrzymuje dane z podsystemów transportowych, np. schodów ruchomych i wind, systemów budowania scen czyli regulacji oświetlenia, podsystemów energetycznych jak paneli słonecznych, turbin wiatrowych i generatorów (w tym generatorów rezerwowego zasilania), żaluzji zewnętrznych przysłon, które umożliwiają kierowanie światła słonecznego do pokojów.

Zbiera też dane z regulatorów rozmieszczonych w pokojach i na korytarzach, które mogą programować użytkownicy. Wszystkie te informacje są dostępne w postaci raportów, danych surowych czy też logów dla osób zarządzających budynkiem, menadżerów poszczególnych pięter czy pracowników, oczywiście z zachowaniem hierarchii dostępu, czyli – nie wszystkie dane są dostępne dla wszystkich.

 

San Francisco Public Utility Commission
 San Francisco Public Utility Commission

Powierzchnia użytkowa: 25,78 tys. m kw., 13 pięter

Roczne zużycie energii: 2,8 mln kWh

Energia produkowana przez wewnętrzne systemy energii odnawialnej, zainstalowane na budynku: 227  000  kWh rocznie

Procent produkowanej energii całkowitym jej rocznym zużyciu: 7%

Proces oszczędności energetycznych uzyskanych na konstrukcji i systemach budynku w stosunku do budynku o konstrukcji klasycznej: 32%

Czas użytkowania budynku: 100 lat

Planowana oszczędność kosztów w czasie użytkowania budynku: 300 mln USD w cenach z 2012 roku (po wyliczeniu stopy inflacji i wynikającej z niej deprecjacji waluty, będzie to w 2112 roku 3,7  mld  USD)

Czas zwrotu z inwestycji (ROI): 26 lat

 

To rozwiązanie stworzyła Smart Buildings LLC, i jak powiedział Computerworld Jim Sinopoli, „infrastruktura IT realnie przeniknęła każdy poziom wszystkich systemów budynku”.

POBIERZ DARMOWE WYDANIA

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 5/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 4/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 3/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 2/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 1/2013 »

 

Jak dodał integracja zaszła na takim szczeblu, iż zdarzenia na jednym piętrze np. awaria elektryczności spowodowana zwarciem uruchamia podsystemy na innych piętrach, np. obszar do którego należy gniazdko elektryczne zostaje odcięty od zasilania, system przeciwpożarowy przechodzi w stan czuwania, aby w razie zapłonu rozpocząć alarm i gaszenie, a elektryk zostaje automatycznie wezwany przez służbowy smartfon z podaniem lokalizacji, czasu, miejsca i prawdopodobnej przyczyny awarii.

Według Darrella Smitha, nadzorującego dział Real Estate and Facilities w Microsoft Corporation, IBMS można także montować w istniejących już budynkach.

 

Czytaj dalej Microsoft wdraża Energy Smart Buildings

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

niższa cena gazu urządzenia grzewcze
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17698|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11047|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10626|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl