CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

SFPUC - budynek w pełni inteligentny

Marek Mejssner  |  Administrator 12/2012  |  28.06.2013
SFPUC – budynek w pełni inteligentny
SFPUC – budynek w pełni inteligentny

Budynek o największym stopniu integracji informatycznej z rozwiązaniami infrastruktury, zwany najinteligentniejszym budynkiem na świecie – siedziba Public Utilities Commission w San Francisco – został ostatecznie uruchomiony.

Wieżowiec Public Utilities Commission w San Francisco (SFPUC) został oficjalnie otwarty w czerwcu br., ale dopiero 22 października br. zakończono instalacje ostatnich modułów oprogramowania do zarządzania i kontroli w tej inwestycji.

W rezultacie procesu inwestycyjnego powstał budynek o najwyższym poziomie inteligentnego oprogramowania i zarazem najbardziej energooszczędna istniejąca obecnie budowla na świecie.

Uzyskuje on bowiem 7% całkowitej zużywanej energii z własnego systemu paneli słonecznych oraz turbin wiatrowych typu VATW, o pionowym wirniku, zainstalowanych na dachu.

Jego konstrukcja zapewnia jednocześnie o 32% niższe zużycie energii niż w obecnie budowanych biurowcach tej samej klasy, co pozwoliło już wystąpić o najwyższą kategorię certyfikatu LEED – Platinum.

Systemy otwarte, ale szyte na miarę

Podobnie jak większość budynków inteligentnych i energooszczędnych zarazem, system zarządzania SFPUC jest oparty na zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych. Są one konieczne nie tylko w samym kierowaniu procesami, ale także do optymalizacji działania wielu rozwiązań zastosowanych w wieżowcu.

Optymalizację taką uzyskuje się poprzez odpowiednie ustawienia, praktycznie adresowanie dedykowane dla sprzętu, umieszczone w zawierającej go bazie danych.

Z kolei tego typu adresowanie uzyskuje się z analizy codziennych danych napływających ze wszystkich systemów zainstalowanych w budynku. Wydajność przy tym nie zależy od osiągnięcia optymalnej takiej wielkości dla każdego z podsystemów, gdyż np. maksymalna wydajność systemu klimatyzacji oznacza zwiększenie i to znaczne, poboru energii.

Chodzi o takie ustawnie systemów, aby ich współpraca dawała jak najlepsze parametry energetyczne i zarazem najodpowiedniejsze dla użytkowników.

Warto zauważyć, ze instalacje centralnego zarządzania systemami, umieszczone w istniejących już budynkach dają 5-10% oszczędności energii, po prostu poprzez dynamiczne, „w locie” optymalizowanie działania systemów np. poboru energii, transportu wewnątrz budynku czy klimatyzacji.

Jak powiedział Computerworld Jim Sinopoli, główny manager w firmie tworzącej projekty domów inteligentnych, Smart Buildings LLC, instalowane rozwiązania informatyczne to głównie zaawansowane systemy automatycznego zarządzania i duże bazy danych wykorzystujące technologię data mining, czyli wydobywania danych.

Technologia ta umożliwia wydobycie danych wrażliwych z ciągłego strumienia napływających informacji. Jak twierdzi Sinopoli, rozwiązania informatyczne oparte na data mining ułatwiają także przewidywanie momentu oraz miejsca możliwej awarii i zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń przed jej skutkami.

Artykuł prezentuje nowoczesne systemy wykorzystane w najinteligentniejszym budynku na świecie, jakim jest siedziba Public Utilities Commission w San Francisco. Zastosowane tam rozwiązania w pełni automatyzują budynek SFPUC przy wykorzystaniu najnowszych systemów informatycznych.

W ciągu kilku ostatnich lat bowiem, systemy zarządzania budowlami inteligentnymi stały się osobnym działem informatyki, wyodrębniając się powoli z systemów zarządzania i kontroli używanych w przemyśle.

Aby zmniejszyć ich koszty w warstwie sprzętowej stosowane są standardy otwarte, co oznacza, iż jeśli jakikolwiek rodzaj potrzebnego sprzętu np. switche, routery czy serwery, może współpracować z innym lub akceptuje standardy ogólnie przyjęte np. transmisji czy bazodanowe, można go zastosować.

W warstwie systemowej dominują przemysłowe standardy komunikacyjne. Stosowana jest sieć informatyczna typu korporacyjnego, w architekturze klient-serwer, gdzie do systemu zarządzania przesyłane są dane z czujników rozmieszczonych w przełącznikach i zaworach oraz mechanizmach sterowania.

System ten kieruje aplikacjami monitorującymi i sterującymi takimi obszarami jak: ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja (tzw. blok HVAC), oświetlenie i sterowanie żaluzjami okiennymi (tzw. blok scen), moc, bezpieczeństwo, sterowanie systemami prezentacyjnymi audio i wideo, bezpieczeństwo przeciwpożarowe i dostęp do budynku (tzw. blok security). Co ciekawe zwykle istnieje jeszcze jeden blok security – tym razem chroniący cały system informatyczny zarządzania budynkiem przed malware, atakami hackerskimi, atakiem DDOS, czy po prostu błędami użytkowników.

Decyduje IBMS

Jak powiedział CNN James Dagley, wiceprezes ds. marketingu w firmie Johnson Control, która stworzyła system automatyzacji pomiarów dla SFPUC, skonstruowanie tak zintegrowanych rozwiązań informatycznych dla inteligentnych budynków jest możliwe ze względu na miniaturyzację sensorów.

„Stają się one coraz mniejsze i tańsze. Każdy z nich kosztuje nieco ponad dwa centy, co oznacza, że można ich instalować coraz więcej, co daje dokładniejsze pomiary” – dodał.

Dla przykładu, zainstalowany w budynku Public Utilities Commission system kontroli świateł LEED, tzw. system scen, posługuje się siecią Ethernet do poboru danych z 12 różnych sensorów, dokonujących pomiarów oświetlenia, wilgotności, temperatury i ruchu.

Jednak Tom Hartman, prezes firmy Hartman Co., która specjalizuje się w konstrukcji budynków inteligentnych uważa, że same sensory, czy technologie posługujące się nimi, nie stanowią w zarządzaniu budynkiem inteligentnym przełomu.

„Z punktu widzenia hardware rzeczywiście doszliśmy już do pełnej integracji. W dziedzinie software, zostało jeszcze wiele do zrobienia i tam nie ma wielkiego postępu” – stwierdził w wypowiedzi dla Computerworld.

W SFPUC zastosowano nowe rozwiązanie które, według kierownika projektu wdrożenia systemu informatycznego w budynku, Michaela Vafaei, ma zapobiec błędom wynikającym z braku integracji po stronie oprogramowania. Jest to całościowy, zintegrowany system zarządzania (IBMS) – dedykowane rozwiązanie zbudowane w oparciu o bazę danych umieszczoną na serwerze SQL, zbierające dane z każdego systemu i podsystemu sterującego.

IBMS działa w czasie rzeczywistym i otrzymuje dane z podsystemów transportowych, np. schodów ruchomych i wind, systemów budowania scen czyli regulacji oświetlenia, podsystemów energetycznych jak paneli słonecznych, turbin wiatrowych i generatorów (w tym generatorów rezerwowego zasilania), żaluzji zewnętrznych przysłon, które umożliwiają kierowanie światła słonecznego do pokojów.

Zbiera też dane z regulatorów rozmieszczonych w pokojach i na korytarzach, które mogą programować użytkownicy. Wszystkie te informacje są dostępne w postaci raportów, danych surowych czy też logów dla osób zarządzających budynkiem, menadżerów poszczególnych pięter czy pracowników, oczywiście z zachowaniem hierarchii dostępu, czyli – nie wszystkie dane są dostępne dla wszystkich.

 

San Francisco Public Utility Commission
 San Francisco Public Utility Commission

Powierzchnia użytkowa: 25,78 tys. m kw., 13 pięter

Roczne zużycie energii: 2,8 mln kWh

Energia produkowana przez wewnętrzne systemy energii odnawialnej, zainstalowane na budynku: 227  000  kWh rocznie

Procent produkowanej energii całkowitym jej rocznym zużyciu: 7%

Proces oszczędności energetycznych uzyskanych na konstrukcji i systemach budynku w stosunku do budynku o konstrukcji klasycznej: 32%

Czas użytkowania budynku: 100 lat

Planowana oszczędność kosztów w czasie użytkowania budynku: 300 mln USD w cenach z 2012 roku (po wyliczeniu stopy inflacji i wynikającej z niej deprecjacji waluty, będzie to w 2112 roku 3,7  mld  USD)

Czas zwrotu z inwestycji (ROI): 26 lat

 

To rozwiązanie stworzyła Smart Buildings LLC, i jak powiedział Computerworld Jim Sinopoli, „infrastruktura IT realnie przeniknęła każdy poziom wszystkich systemów budynku”.

POBIERZ DARMOWE WYDANIA

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 5/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 4/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 3/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 2/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 1/2013 »

 

Jak dodał integracja zaszła na takim szczeblu, iż zdarzenia na jednym piętrze np. awaria elektryczności spowodowana zwarciem uruchamia podsystemy na innych piętrach, np. obszar do którego należy gniazdko elektryczne zostaje odcięty od zasilania, system przeciwpożarowy przechodzi w stan czuwania, aby w razie zapłonu rozpocząć alarm i gaszenie, a elektryk zostaje automatycznie wezwany przez służbowy smartfon z podaniem lokalizacji, czasu, miejsca i prawdopodobnej przyczyny awarii.

Według Darrella Smitha, nadzorującego dział Real Estate and Facilities w Microsoft Corporation, IBMS można także montować w istniejących już budynkach.

 

Czytaj dalej Microsoft wdraża Energy Smart Buildings

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19237|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12604|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11736|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl