CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak osuszać mury zalanych budynków

Jacek Sawicki  |  Administrator 7-8/2010  |  27.07.2010
Jak osuszać mury zalanych budynków
Jak osuszać mury zalanych budynków

Powódź w przekazach medialnych żyje krótko i w pamięci pozostawia wspomnienia o ewakuowanych ludziach z zalanych budynków.

Po ustąpieniu wielkiej wody życie powraca do normalności i zmusza do znalezienia skutecznych rozwiązań odbudowy siedlisk.

Dla zarządców budynków mieszkalnych kluczowym problemem staje się możliwość przywrócenia im funkcji eksploatacyjnych. Jedną z najważniejszych jest decyzja o konieczności przeprowadzenia osuszania murów.

Opadająca woda z budynków podtopionych przez powódź odsłania zalane wcześniej mury. Proces ten może utrzymywać się przez wiele miesięcy i zależy od tempa opadania wód oraz obniżania się poziomu lustra wód gruntowych.

Zdaniem wielu specjalistów koszt renowacji podtopionego domu może sięgać około 30% wartości pierwotnej kwoty niezbędnej do jego wybudowania.

Do osuszania budynku przystąpić można dopiero po ustabilizowaniu się warunków hydrologicznych poniżej poziomu gruntu i wykonaniu ekspertyzy, czy budynek nadaje się do zamieszkania, wraz z wyszczególnieniem wymaganych budowlanych prac renowacyjnych.

Roboty osuszeniowe są ważnym, ale niejedynym rodzajem takich prac. Można tu wybierać między naturalną metodą odkrywkową bądź metodami sztucznymi (inwazyjnymi i nieinwazyjnymi).

Skuteczność metody odkrywkowej zależy od bieżących warunków hydrologicznych gruntu (względnie niskiego poziomu wód podskórnych i gruntowych). W murach odkopanych fragmentów fundamentów i ścian niemalże aż do wierzchu ław fundamentowych wykonuje się bądź odtwarza izolację poziomą odcinającą kontakt z wilgocią podciąganą kapilarnie.

Sprzyjająca temperatura i niska wilgotność powietrza umożliwiają szybkie obsychanie gruntu i odkopanych stref. Ściany po wyschnięciu murów zabezpiecza się izolacjami pionowymi.

Osuszanie ścian budynków przebiega automatycznie po odcięciu ich od źródła zawilgocenia i założeniu odpowiednich izolacji wodochronnych. Tempo to przyśpiesza intensywna wentylacja, suszenie elektryczne lub też dogrzewanie murów i pomieszczeń.

Wilgoć w budynkach wielolokalowych, Teczka Administratora, ISSN 2299-1603, PKWiU: 58.14.1, stron: 48
SPRAWDŹ SPIS TREŚCI »
CZYTAJ OPIS »

Czas osuszania i końcowy efekt zależą od wielu czynników:

  • początkowego stanu zawilgocenia murów, ich grubości,
  • użytego materiału budowlanego,
  • wieku konstrukcji,
  • stopnia ogrzewania budynku,
  • stopnia miejscowego zawilgocenia atmosferycznego,
  • tempa odprowadzania wody,
  • wentylacji,
  • ilości soli obecnej w ścianie itp.

Równolegle wykonuje się prace zapobiegające ponownemu zawilgoceniu murów, a po założeniu izolacji przez jakiś czas muszą być profilaktycznie przestrzegane wymagane procedury eksploatacji piwnic.

Prace odkrywkowe nie zawsze mogą być wykonywane, głównie z powodu wysokich kosztów, uciążliwości wykopów oraz zagrożeń dla stabilności konstrukcji.

Częściej sięga się po sztuczne metody osuszania, w których odtwarzana jest izolacja pozioma murów metodami inwazyjnymi (np. mechanicznymi - odcinkowego podcinania murów, iniekcji i nasączeń, elektroosmozy, promieniowania elektromagnetycznego), względnie nieinwazyjnymi (np. osuszaniem murów gorącym powietrzem, technikami absorpcyjnymi, kondensacyjnymi, mikrofalowymi).

W metodzie mechanicznej w szczeliny murów podcinanych odcinkowo piłami układa się na zakład konwencjonalne izolacje poziome (np. membrany hydroizolacyjne, papę fundamentową, płyty z tworzyw sztucznych bądź wbija specjalnie wyprofilowane nierdzewne blachy chromowo-niklowe, chromowe itp.), następnie strefy takie cementuje się za pomocą pakerów. Na miejsca ich osadzenia na powierzchni muru montowane są izolacje pionowe.

Przy iniekcjach i nasączeniach wprowadza się w głąb muru jedno- lub dwukomponentowe preparaty zamykające kapilary, które wiążą się ze środowiskiem i tworzą izolację poziomą - przeponę oddzielającą „mokry" fragment muru od jego wyższych partii. Systemy iniekcyjne znacznie skracają czas i ułatwiają wykonywanie prac izolacyjnych.

Można je stosować w obiektach czynnych bez przerywania ciągłości pracy oraz uciążliwych ograniczeń komunikacyjnych. Wilgoć zawarta w murach powyżej blokady migruje samoistnie lub w sposób wymuszony przy zastosowaniu metod nieinwazyjnych (osuszanie mikrofalowe, absorpcyjne, kondensacyjne).

Hydroizolacje podziemnych
części budynków i budowli
Osuszanie murów i renowacja piwnic
Jak skutecznie osuszyć budynek
- poradnik
ABC izolacji przeciwwilgociowych


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16633|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl