CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak osuszać mury zalanych budynków

Jacek Sawicki  |  Administrator 7-8/2010  |  27.07.2010
Jak osuszać mury zalanych budynków
Jak osuszać mury zalanych budynków

Powódź w przekazach medialnych żyje krótko i w pamięci pozostawia wspomnienia o ewakuowanych ludziach z zalanych budynków.

Po ustąpieniu wielkiej wody życie powraca do normalności i zmusza do znalezienia skutecznych rozwiązań odbudowy siedlisk.

Dla zarządców budynków mieszkalnych kluczowym problemem staje się możliwość przywrócenia im funkcji eksploatacyjnych. Jedną z najważniejszych jest decyzja o konieczności przeprowadzenia osuszania murów.

Opadająca woda z budynków podtopionych przez powódź odsłania zalane wcześniej mury. Proces ten może utrzymywać się przez wiele miesięcy i zależy od tempa opadania wód oraz obniżania się poziomu lustra wód gruntowych.

Zdaniem wielu specjalistów koszt renowacji podtopionego domu może sięgać około 30% wartości pierwotnej kwoty niezbędnej do jego wybudowania.

Do osuszania budynku przystąpić można dopiero po ustabilizowaniu się warunków hydrologicznych poniżej poziomu gruntu i wykonaniu ekspertyzy, czy budynek nadaje się do zamieszkania, wraz z wyszczególnieniem wymaganych budowlanych prac renowacyjnych.

Roboty osuszeniowe są ważnym, ale niejedynym rodzajem takich prac. Można tu wybierać między naturalną metodą odkrywkową bądź metodami sztucznymi (inwazyjnymi i nieinwazyjnymi).

Skuteczność metody odkrywkowej zależy od bieżących warunków hydrologicznych gruntu (względnie niskiego poziomu wód podskórnych i gruntowych). W murach odkopanych fragmentów fundamentów i ścian niemalże aż do wierzchu ław fundamentowych wykonuje się bądź odtwarza izolację poziomą odcinającą kontakt z wilgocią podciąganą kapilarnie.

Sprzyjająca temperatura i niska wilgotność powietrza umożliwiają szybkie obsychanie gruntu i odkopanych stref. Ściany po wyschnięciu murów zabezpiecza się izolacjami pionowymi.

Osuszanie ścian budynków przebiega automatycznie po odcięciu ich od źródła zawilgocenia i założeniu odpowiednich izolacji wodochronnych. Tempo to przyśpiesza intensywna wentylacja, suszenie elektryczne lub też dogrzewanie murów i pomieszczeń.

Wilgoć w budynkach wielolokalowych, Teczka Administratora, ISSN 2299-1603, PKWiU: 58.14.1, stron: 48
SPRAWDŹ SPIS TREŚCI »
CZYTAJ OPIS »

Czas osuszania i końcowy efekt zależą od wielu czynników:

  • początkowego stanu zawilgocenia murów, ich grubości,
  • użytego materiału budowlanego,
  • wieku konstrukcji,
  • stopnia ogrzewania budynku,
  • stopnia miejscowego zawilgocenia atmosferycznego,
  • tempa odprowadzania wody,
  • wentylacji,
  • ilości soli obecnej w ścianie itp.

Równolegle wykonuje się prace zapobiegające ponownemu zawilgoceniu murów, a po założeniu izolacji przez jakiś czas muszą być profilaktycznie przestrzegane wymagane procedury eksploatacji piwnic.

Prace odkrywkowe nie zawsze mogą być wykonywane, głównie z powodu wysokich kosztów, uciążliwości wykopów oraz zagrożeń dla stabilności konstrukcji.

Częściej sięga się po sztuczne metody osuszania, w których odtwarzana jest izolacja pozioma murów metodami inwazyjnymi (np. mechanicznymi - odcinkowego podcinania murów, iniekcji i nasączeń, elektroosmozy, promieniowania elektromagnetycznego), względnie nieinwazyjnymi (np. osuszaniem murów gorącym powietrzem, technikami absorpcyjnymi, kondensacyjnymi, mikrofalowymi).

W metodzie mechanicznej w szczeliny murów podcinanych odcinkowo piłami układa się na zakład konwencjonalne izolacje poziome (np. membrany hydroizolacyjne, papę fundamentową, płyty z tworzyw sztucznych bądź wbija specjalnie wyprofilowane nierdzewne blachy chromowo-niklowe, chromowe itp.), następnie strefy takie cementuje się za pomocą pakerów. Na miejsca ich osadzenia na powierzchni muru montowane są izolacje pionowe.

Przy iniekcjach i nasączeniach wprowadza się w głąb muru jedno- lub dwukomponentowe preparaty zamykające kapilary, które wiążą się ze środowiskiem i tworzą izolację poziomą - przeponę oddzielającą „mokry" fragment muru od jego wyższych partii. Systemy iniekcyjne znacznie skracają czas i ułatwiają wykonywanie prac izolacyjnych.

Można je stosować w obiektach czynnych bez przerywania ciągłości pracy oraz uciążliwych ograniczeń komunikacyjnych. Wilgoć zawarta w murach powyżej blokady migruje samoistnie lub w sposób wymuszony przy zastosowaniu metod nieinwazyjnych (osuszanie mikrofalowe, absorpcyjne, kondensacyjne).

Hydroizolacje podziemnych
części budynków i budowli
Osuszanie murów i renowacja piwnic
Jak skutecznie osuszyć budynek
- poradnik
ABC izolacji przeciwwilgociowych


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17119|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10677|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10250|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl