CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

W poszukiwaniu niższych cen prądu

Anna  Gilewska  |  07.01.2013  |  1
Odbiorcy energii elektrycznej przekonali się, że warto zmienić dostawcę energii do własnego domu czy mieszkania. W ciągu 10 miesięcy 2012 r. ponad 61 tysięcy gospodarstw domowych podpisało umowy z nowymi spółkami energetycznymi na dostawę tańszego prądu.
Odbiorcy energii elektrycznej przekonali się, że warto zmienić dostawcę energii do własnego domu czy mieszkania. W ciągu 10 miesięcy 2012 r. ponad 61 tysięcy gospodarstw domowych podpisało umowy z nowymi spółkami energetycznymi na dostawę tańszego prądu.
sxc.hu

Do 31 października 2012 r. z prawa wyboru sprzedawcy energii elektrycznej skorzystało w sumie 125 529 odbiorców, z czego 63 963 z grupy taryfowej G (głównie gospodarstwa domowe) oraz 61 566 z grup taryfowych A, B, C.

Z monitoringu Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w październiku 2012 r. liczba zmian sprzedawcy energii w grupie taryfowej G, w której dominują gospodarstwa domowe, wyniosła 7091, tj. o 1266 więcej niż miesiąc wcześniej. Również w grupie taryfowej A, B, C, odnotowano wzrost liczby tych zmian. We wrześniu 2012  r. sprzedawcę energii zmieniło 2623 odbiorców przemysłowych, a w październiku 2758.

Od końca grudnia 2011 r. liczba klientów w grupie G wzrosła o 346 proc., wynosząc na koniec października minionego roku 63 963. W tym samym okresie o 183,5 proc. zwiększyła się również liczba odbiorców w grupach taryfowych A, B, C. Według stanu na koniec października 2012 r. liczba ta równała się 61 566.

 W październiku 2012 r. największą liczbę odbiorców TPA odnotowała spółka Energa Operator - 32 950, kolejne dwa miejsca zajęły: PGE Dystrybucja SA - 32 474 i Tauron Dystrybucja - 27 919.

Ceny prądu w pierwszym półroczu 2013 pozostają  bez zmian

Urząd Regulacji Energetyki przedłużył okres obowiązywania  dotychczasowych  taryf na sprzedaż energii elektrycznej odbiorcom w gospodarstwach domowych do 30 czerwca 2013 r. oraz zatwierdził taryfy na dystrybucję energii do końca 2013 r.

Ceny energii kupowanej od Tauronu, PGE, Enei i Energi nie zmienią się. URE, który zatwierdza stawki, po jakich kupują energię gospodarstwa domowe, odmówił sprzedawcom podwyżek i utrzymał w mocy stawki z 2012 r.

Więcej zapłacą jedynie mieszkańcy Warszawy, klienci spółki  RWE Polska, która uważa, że nie ma obowiązku zatwierdzania cennika w URE.  W grudniu poinformowała,  że ceny energii  dla gospodarstw domowych od 1 stycznia idą w górę o ok. 2,1 proc., uzasadniając  to rosnącymi wydatkami na tzw. kolorowe certyfikaty, potwierdzające promowanie efektywności  energetycznej czy odnawialnych źródeł energii. 

 RWE Polska, zajmująca się jedynie obrotem energią elektryczną, została skutecznie zwolniona z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia 1 lipca 2007 r. Od tego dnia spółka wprowadza ceny sprzedaży energii na podstawie decyzji jej zarządu. W 2011 r. Sąd Apelacyjny potwierdził, że RWE Polska jest zwolniona z obowiązku przedstawiania do akceptacji URE taryf dla gospodarstw domowych.”

Urząd  zatwierdził także taryfy na dystrybucję energii w 2013 r.

 Niższe  taryfy dystrybucyjne spowodowane są spadkiem wysokości opłaty przejściowej, która związana jest z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych zawartych z wytwórcami energii elektrycznej. Natomiast zróżnicowanie wysokości zmian taryf dystrybucyjnych pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami wynika głównie z udziału opłaty przejściowej w całości kosztów tych przedsiębiorstw.

Taryfa dystrybucyjna dla Enei Operator wzrośnie ogółem o 1,1 proc., dla gospodarstw domowych wzrost ten wyniesie 1,0 proc. Dla Energi Operator będzie to odpowiednio 3,0 i 3,4 proc.

Dla RWE Stoen Operator taryfa ogółem zmaleje o 1,7 proc., dla gospodarstw domowych o 1,0 proc., natomiast dla Tauron Dystrybucja spadek wyniesie odpowiednio 0,8 i 0,6 proc., dla PGE Dystrybucja wzrost cen ogółem zwiększy się o 1,7 proc, a dla gospodarstw 1.4 proc.

Opłata dystrybucyjna to - obok ceny energii, jaką nalicza sprzedawca - główny składnik rachunku za energię elektryczną.

Komentarze

(1)
orek | 12.09.2014, 14:17
Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem „na swoje”, ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Zarządco potrzebny Ci specjalistyczny przegląd pompowni deszczowej lub sanitarnej?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiCzy wiesz, że posiadając urządzenie służące ochronie środowiska jesteś zobowiązany do dokonywania regularnych przeglądów? Terminy zbliżają się nieubłaganie, a w książce serwisowej dalej nie ma wpisu?... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10536|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10104|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl