Z monitoringu Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w październiku 2012 r. liczba zmian sprzedawcy energii w grupie taryfowej G, w której dominują gospodarstwa domowe, wyniosła 7091, tj. o 1266 więcej niż miesiąc wcześniej. Również w grupie taryfowej A, B, C, odnotowano wzrost liczby tych zmian. We wrześniu 2012 r. sprzedawcę energii zmieniło 2623 odbiorców przemysłowych, a w październiku 2758.
Od końca grudnia 2011 r. liczba klientów w grupie G wzrosła o 346 proc., wynosząc na koniec października minionego roku 63 963. W tym samym okresie o 183,5 proc. zwiększyła się również liczba odbiorców w grupach taryfowych A, B, C. Według stanu na koniec października 2012 r. liczba ta równała się 61 566.
W październiku 2012 r. największą liczbę odbiorców TPA odnotowała spółka Energa Operator - 32 950, kolejne dwa miejsca zajęły: PGE Dystrybucja SA - 32 474 i Tauron Dystrybucja - 27 919.
Ceny prądu w pierwszym półroczu 2013 pozostają bez zmian
Urząd Regulacji Energetyki przedłużył okres obowiązywania dotychczasowych taryf na sprzedaż energii elektrycznej odbiorcom w gospodarstwach domowych do 30 czerwca 2013 r. oraz zatwierdził taryfy na dystrybucję energii do końca 2013 r.
Ceny energii kupowanej od Tauronu, PGE, Enei i Energi nie zmienią się. URE, który zatwierdza stawki, po jakich kupują energię gospodarstwa domowe, odmówił sprzedawcom podwyżek i utrzymał w mocy stawki z 2012 r.
Więcej zapłacą jedynie mieszkańcy Warszawy, klienci spółki RWE Polska, która uważa, że nie ma obowiązku zatwierdzania cennika w URE. W grudniu poinformowała, że ceny energii dla gospodarstw domowych od 1 stycznia idą w górę o ok. 2,1 proc., uzasadniając to rosnącymi wydatkami na tzw. kolorowe certyfikaty, potwierdzające promowanie efektywności energetycznej czy odnawialnych źródeł energii.
RWE Polska, zajmująca się jedynie obrotem energią elektryczną, została skutecznie zwolniona z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia 1 lipca 2007 r. Od tego dnia spółka wprowadza ceny sprzedaży energii na podstawie decyzji jej zarządu. W 2011 r. Sąd Apelacyjny potwierdził, że RWE Polska jest zwolniona z obowiązku przedstawiania do akceptacji URE taryf dla gospodarstw domowych.”
Urząd zatwierdził także taryfy na dystrybucję energii w 2013 r.
Niższe taryfy dystrybucyjne spowodowane są spadkiem wysokości opłaty przejściowej, która związana jest z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych zawartych z wytwórcami energii elektrycznej. Natomiast zróżnicowanie wysokości zmian taryf dystrybucyjnych pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami wynika głównie z udziału opłaty przejściowej w całości kosztów tych przedsiębiorstw.
Taryfa dystrybucyjna dla Enei Operator wzrośnie ogółem o 1,1 proc., dla gospodarstw domowych wzrost ten wyniesie 1,0 proc. Dla Energi Operator będzie to odpowiednio 3,0 i 3,4 proc.
Dla RWE Stoen Operator taryfa ogółem zmaleje o 1,7 proc., dla gospodarstw domowych o 1,0 proc., natomiast dla Tauron Dystrybucja spadek wyniesie odpowiednio 0,8 i 0,6 proc., dla PGE Dystrybucja wzrost cen ogółem zwiększy się o 1,7 proc, a dla gospodarstw 1.4 proc.
Opłata dystrybucyjna to - obok ceny energii, jaką nalicza sprzedawca - główny składnik rachunku za energię elektryczną.