CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (04.01.-10.01. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  11.01.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (04.01.-10.01. 2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (04.01.-10.01. 2013 r.)

W Gdańsku rozpoczęto porządkowanie terenu pod budowę pomorskiej kolei

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to największa inwestycja infrastrukturalna województwa pomorskiego. Połączy ona Gdańsk Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej poprowadzi do istniejącej linii kolejowej Gdynia - Kościerzyna. Prace budowlane mają się rozpocząć w drugim kwartale 2013 r., po wyłonieniu w przetargu generalnego wykonawcy. Oddanie zaś do użytku nowej, 20-kilometrowej linii PKM planowane jest w połowie 2015 r. Wówczas z Gdańska i z Gdyni będzie można dojechać pociągiem do lotniska w niecałe 25 minut. Przewiduje się, że PKM przewiezie rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów.

Koszt budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to ponad 740 mln zł, z czego ponad 500 mln zł będzie pochodzić z unijnego dofinansowania.  

W listopadzie 2012 r. zakończyła się procedura obejmowania przez samorządową spółkę gruntów i budynków stojących na trasie PKM, zakończona podpisaniem umów o przeniesieniu prawa własności tych nieruchomości na samorząd województwa. Wykup 251 nieruchomości pochłonął prawie 85 mln zł.

Zaraz po Nowym Roku ruszyły prace przy porządkowaniu terenu pod inwestycję, które rozpoczęto od burzenia budynków. Łącznie do wyburzenia są 22 budynki mieszkalne i 40 gospodarczych, położonych w Gdańsku Matarni, Firodze i Rębiechowie. Jednocześnie trwają przygotowania do wycinki ok. 20 tys. drzew rosnących w pasie kolejowym PKM. Zakończenie tych prac planowane jest na 28 lutego br., a uprzątnięcie terenu do 30 kwietnia br. – podał serwis trojmiasto.pl.

 

Chorzów testuje lampy ksenonowe

Jak informuje magistrat, zostaną one zamontowane na skrzyżowaniu ulic Łukasińskiego i Odrowążów, jednym z najniebezpieczniejszych w mieście. A jeśli testy wypadną pomyślnie, lampy ksenonowe pojawią się i na innych skrzyżowaniach.

Lampy ksenonowe emitują światło o niemal idealnie białej barwie, dzięki czemu ludzkie oko szybciej dostrzega obiekty. Po zmroku zaś postaci i samochody widoczne są nawet z daleka. A ponieważ dają światło bardzo kontrastowe, szczegóły nie zlewają się z otoczeniem. Dzięki tym cechom lampy ksenonowe mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo na drodze. Sprawność zaś lamp ksenonowych jest średnio dwa razy wyższa od popularnych sodowych. Ponadto, zużywają one mniej energii od tradycyjnych źródeł światła. Koszt jednej lampy ksenonowej to ok. 1000 zł, a sodowej, dającej żółte światło, od 600 do ok. 900 zł.

Drogowe lampy ksenonowe pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i na razie zainstalowano ich niewiele. Chorzów będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, w których zostanie zainstalowane takie oświetlenie uliczne.

 

Poznań: deweloper chce przez półtora roku spłacać za klientów odsetki od kredytu

Z taką ofertą wystąpiła firma Ronson, proponując takie warunki klientom, którzy zdecydują się kupić mieszkanie w ramach programu finansowego „Każdy na Swoim” na budowanym osiedlu Młody Grunwald w dzielnicy Grunwald. Docelowo ma tam powstać 268 mieszkań o metrażu od 28 m2 do 28 m2. Miesięczne dofinansowanie przez półtora roku wyniesie średnio ok. 1000 zł.

„W miejsce wygasłej Rodziny na Swoim wprowadzamy nasz autorski program, który w ubiegłym roku sprawdził się już w innych naszych inwestycjach. Jego główną zaletą jest fakt, że nie ma żadnych ograniczeń dotyczących wieku kupującego, liczby dzieci, stanu cywilnego, powierzchni czy ceny mieszkania. Początkowo program będzie obowiązywał do końca stycznia, jeżeli jednak spotka się z dużym zainteresowaniem klientów, rozważymy jego przedłużenie” – cytuje wypowiedź Andrzeja Gutowskiego, dyrektora Sprzedaży i Marketingu w Ronson Development, portal prnews.pl.

 

Opolski program usuwania azbestu z budynków

Magistrat chce, aby jak najszybciej ten niebezpieczny dla zdrowia materiał zniknął z opolskich budynków. Dlatego zamierza w tym roku rozpocząć program, w ramach którego będzie przyznawał na ten cel bezzwrotne dotacje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, a także firmom prywatnym. A pieniądze na usuwanie azbestu mają pochodzić z budżetu miasta i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.  

Z inwentaryzacji przeprowadzonej jeszcze w 2010 r. wynika, że na elewacjach i dachach budynków, a także w obudowach zsypów czy wind zalega łącznie ponad 140 tys. m2 azbestu. Najwięcej azbestu – podobnie jak w innych miastach - znajduje się w blokach budowanych w czasach, gdy powszechnie stosowano ten materiał, bo wówczas nie wiedziano, że jest szkodliwy.

Ratusz przypomina, że dotacja przeznaczona jest wyłącznie na usuwanie azbestu, a nie np. na położenie nowego dachu. Ponadto, ubiegać się o nią mogą tylko w właściciele budynków, które zostały ujęte w inwentaryzacji azbestu, zleconej przez ratusz.

 

Na usuwanie skutków powodzi w Małopolsce wydano ponad 274 mln 

Pieniądze na odbudowę po klęskach żywiołowych, które nawiedziły region w ostatnich latach, pochodziły z trzech źródeł: rezerwy celowej budżetu państwa, Funduszu Solidarności Unii Europejskiej oraz projektu „Osłona przeciwosuwiskowa” - podał „Rynek Infrastruktury”.

Dzięki tym środkom wyremontowano lub odbudowano m.in. ponad 813 km dróg, w tym ponad 644 km gminnych, ponad 158 km powiatowych i ponad 9 dróg wojewódzkich, 50 mostów, w tym 37 gminnych, 10 powiatowych i 3 wojewódzkie, 79 przepustów, w tym 57 gminnych, 14 powiatowych i 8 wojewódzkich, 6 kładek.

 

Świdnickie Forum Rozwoju proponuje utworzyć w mieście Park Kulturowy

Zdaniem Świdnickiego Forum Rozwoju, w ten sposób można by ochronić zabytkowy obszar Świdnicy przed nieładem przestrzennym, szpetnymi reklamami i innymi działaniami zaburzającymi estetykę miasta. Najpierw park miałby objąć Rynek, a potem całe Stare Miasto.

„Pamiętajmy, że nasze miasto nazywane jest często >małym Krakowem<. Mamy jedną z najlepiej zachowanych starówek ze średniowiecznym układem ulic w Polsce, jesteśmy miastem UNESCO, a po odbudowie wieży ratuszowej nasza starówka zyskała jeszcze bardziej i może być prawdziwą perłą turystyczną – mówią członkowie SFR.  

W liście do prezydenta miasta proponują, aby w utworzonym Parku Kulturowym ograniczyć m.in. ilość różnego rodzaju nośników reklamowych, zakazując np. umieszczania ich powyżej linii parteru, w tym w oknach, na dachach i kalenicach oraz ścianach szczytowych budynków. Zakazy miałyby też dotyczyć umieszczania nośników informacji wizualnej na słupach oświetleniowych i trakcyjnych (z wyjątkiem tablic z informacjami dotyczącymi obsługi ruchu turystycznego i drogowego), a także anten, masztów i innych urządzeń technicznych na dachach budynków w miejscach widocznych z poziomu ulicy – informują „Wiadomości Świdnickie”.

 

Kraków ma dość nielegalnych graffiti

Władze miasta utworzyły zespół zadaniowy ds. walki z nielegalnym graffiti. W jego skład wchodzą nie tylko przedstawiciele urzędu miasta, miejskich spółek oraz jednostek, ale także m.in. policji i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Celem działania zespołu jest wypracowanie procedur, umożliwiających szybszą i skuteczniejszą reakcję na pojawiające się na terenie miasta graffiti.

Od mieszkańców zaś oczekują zgłaszania nielegalnych graffiti, pojawiających się na murach kamienic. „Jeśli zauważyłeś należący do miasta budynek, na którym zostało wykonane nielegalne graffiti, zgłoś to przez Internet” – apeluje krakowski magistrat.

Dzięki sygnałom od mieszkańców miejskie służby mogą szybciej reagować i znajdować sprawców. Wystarczy wypełnić formularz dostępny pod adresem www.zbk.krakow.pl. W formularzu należy podać miejsce wystąpienia szkody, przybliżoną datę i godzinę wykonania lub ujawnienia napisów, krótki opis zniszczenia. Zgłoszenia można także kierować telefonicznie do Straży Miejskiej.

 

Kielce łączą komunalne spółki

Jak poinformował PAP, decyzję o połączeniu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni podjęli radni Kielc. Chcą w ten sposób zaoszczędzić na kosztach zarządzania miastem.

Połączenie tych spółek, zatrudniających prawie 250 osób, pozwoli bowiem na ograniczenie kosztów działów administracji, kadr czy księgowości, a przede wszystkim wydatków na pensje dwóch zarządów i rad nadzorczych.

Po połączeniu PUK i RPZ, w Kielcach będzie działało sześć spółek komunalnych: Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami oraz Spółka Port Lotniczy Kielce S. A. (utworzona w 2008 r. w celu wybudowania portu lotniczego w Obicach), Korona S.A., prowadząca klub piłkarski Korona Kielce, oraz nowo powołana spółka, zajmująca się usługami komunalnymi i miejską zielenią.

 

Poznań: precertyfikaty LEED Gold dla Business Garden

Jest to pierwszy park biznesowy i druga inwestycja w Poznaniu, która otrzymała taki precertyfikat – podał portal e-biurowce.pl.

Business Garden Poznań to centrum biurowe klasy A. Znajdzie się w nim dziewięć budynków o planowanej powierzchni najmu ok. 80 tys. m2. Projekt zrealizowany zostanie w dwóch etapach – rozpoczęcie pierwszego zaplanowano na pierwszy kwartał 2013 r.

Kompleks zaprojektowano zgodnie z wymogami certyfikacji LEED. Zastosowane rozwiązania to m.in. energooszczędne oświetlenie z systemem sterowania i czujnikami ruchu wyłączającymi zbędne oświetlenie w częściach wspólnych budynków, energooszczędny system wentylacji i chłodzenia oparty na belkach chłodzących i zielone dachy redukujące efekt „wyspy cieplnej”. Ponadto, przewidziano armaturę pozwalającą na oszczędzanie wody oraz wykorzystywanie wody opadowej do nawadniania terenów zielonych.

 

Ceny mieszkań na stołecznym rynku

Dla rynku pierwotnego podał je serwis Domiporta.pl na podstawie swoich danych z 2 stycznia 2013 r. Wynika z nich, że nadal najdroższe mieszkania są w Śródmieściu, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 10 789 zł (od 8500 zł do 12 900 zł). Na drugim miejscu znalazła się Ochota ze średnią 9878 zł/m2, a na trzecim Mokotów – 9022, zł/m2.

Aby zaś kupić mieszkanie na Żoliborzu trzeba liczyć się z wydatkiem średnio 8266 zł/m2, a na Bielanach – 8049 zł/m2. Sporo trzeba też wydać na mieszkanie na Pradze Północ (średnio 7473 zł/m2), Woli (średnio 7429 zł/m2) i na Pradze Południe (średnio 7043 zł/m2).

Mniej niż 7 tys. kosztuje średnio mieszkanie na Targówku (6892 zł), Bemowie (6812 zł), w Wilanowie (6754 zł), w Wawerze (6464, Białołęce (6358 zł), Rembertowie (6315 zł), Ursusie (6288 zł) i we Włochach (6068 zł).

Natomiast według najnowszych danych portalu Domy.pl, średnia cena ofertowa na warszawskim rynku wtórnym wynosi ok. 8,5 tys. zł/m2. Przy czym aż co szóste używane mieszkanie wystawione na sprzedaż kosztuje ponad 10 tys. zł/m2.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16593|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11867|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl