CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (04.01.-10.01. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  11.01.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (04.01.-10.01. 2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (04.01.-10.01. 2013 r.)

W Gdańsku rozpoczęto porządkowanie terenu pod budowę pomorskiej kolei

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to największa inwestycja infrastrukturalna województwa pomorskiego. Połączy ona Gdańsk Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej poprowadzi do istniejącej linii kolejowej Gdynia - Kościerzyna. Prace budowlane mają się rozpocząć w drugim kwartale 2013 r., po wyłonieniu w przetargu generalnego wykonawcy. Oddanie zaś do użytku nowej, 20-kilometrowej linii PKM planowane jest w połowie 2015 r. Wówczas z Gdańska i z Gdyni będzie można dojechać pociągiem do lotniska w niecałe 25 minut. Przewiduje się, że PKM przewiezie rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów.

Koszt budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to ponad 740 mln zł, z czego ponad 500 mln zł będzie pochodzić z unijnego dofinansowania.  

W listopadzie 2012 r. zakończyła się procedura obejmowania przez samorządową spółkę gruntów i budynków stojących na trasie PKM, zakończona podpisaniem umów o przeniesieniu prawa własności tych nieruchomości na samorząd województwa. Wykup 251 nieruchomości pochłonął prawie 85 mln zł.

Zaraz po Nowym Roku ruszyły prace przy porządkowaniu terenu pod inwestycję, które rozpoczęto od burzenia budynków. Łącznie do wyburzenia są 22 budynki mieszkalne i 40 gospodarczych, położonych w Gdańsku Matarni, Firodze i Rębiechowie. Jednocześnie trwają przygotowania do wycinki ok. 20 tys. drzew rosnących w pasie kolejowym PKM. Zakończenie tych prac planowane jest na 28 lutego br., a uprzątnięcie terenu do 30 kwietnia br. – podał serwis trojmiasto.pl.

 

Chorzów testuje lampy ksenonowe

Jak informuje magistrat, zostaną one zamontowane na skrzyżowaniu ulic Łukasińskiego i Odrowążów, jednym z najniebezpieczniejszych w mieście. A jeśli testy wypadną pomyślnie, lampy ksenonowe pojawią się i na innych skrzyżowaniach.

Lampy ksenonowe emitują światło o niemal idealnie białej barwie, dzięki czemu ludzkie oko szybciej dostrzega obiekty. Po zmroku zaś postaci i samochody widoczne są nawet z daleka. A ponieważ dają światło bardzo kontrastowe, szczegóły nie zlewają się z otoczeniem. Dzięki tym cechom lampy ksenonowe mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo na drodze. Sprawność zaś lamp ksenonowych jest średnio dwa razy wyższa od popularnych sodowych. Ponadto, zużywają one mniej energii od tradycyjnych źródeł światła. Koszt jednej lampy ksenonowej to ok. 1000 zł, a sodowej, dającej żółte światło, od 600 do ok. 900 zł.

Drogowe lampy ksenonowe pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i na razie zainstalowano ich niewiele. Chorzów będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, w których zostanie zainstalowane takie oświetlenie uliczne.

 

Poznań: deweloper chce przez półtora roku spłacać za klientów odsetki od kredytu

Z taką ofertą wystąpiła firma Ronson, proponując takie warunki klientom, którzy zdecydują się kupić mieszkanie w ramach programu finansowego „Każdy na Swoim” na budowanym osiedlu Młody Grunwald w dzielnicy Grunwald. Docelowo ma tam powstać 268 mieszkań o metrażu od 28 m2 do 28 m2. Miesięczne dofinansowanie przez półtora roku wyniesie średnio ok. 1000 zł.

„W miejsce wygasłej Rodziny na Swoim wprowadzamy nasz autorski program, który w ubiegłym roku sprawdził się już w innych naszych inwestycjach. Jego główną zaletą jest fakt, że nie ma żadnych ograniczeń dotyczących wieku kupującego, liczby dzieci, stanu cywilnego, powierzchni czy ceny mieszkania. Początkowo program będzie obowiązywał do końca stycznia, jeżeli jednak spotka się z dużym zainteresowaniem klientów, rozważymy jego przedłużenie” – cytuje wypowiedź Andrzeja Gutowskiego, dyrektora Sprzedaży i Marketingu w Ronson Development, portal prnews.pl.

 

Opolski program usuwania azbestu z budynków

Magistrat chce, aby jak najszybciej ten niebezpieczny dla zdrowia materiał zniknął z opolskich budynków. Dlatego zamierza w tym roku rozpocząć program, w ramach którego będzie przyznawał na ten cel bezzwrotne dotacje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, a także firmom prywatnym. A pieniądze na usuwanie azbestu mają pochodzić z budżetu miasta i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.  

Z inwentaryzacji przeprowadzonej jeszcze w 2010 r. wynika, że na elewacjach i dachach budynków, a także w obudowach zsypów czy wind zalega łącznie ponad 140 tys. m2 azbestu. Najwięcej azbestu – podobnie jak w innych miastach - znajduje się w blokach budowanych w czasach, gdy powszechnie stosowano ten materiał, bo wówczas nie wiedziano, że jest szkodliwy.

Ratusz przypomina, że dotacja przeznaczona jest wyłącznie na usuwanie azbestu, a nie np. na położenie nowego dachu. Ponadto, ubiegać się o nią mogą tylko w właściciele budynków, które zostały ujęte w inwentaryzacji azbestu, zleconej przez ratusz.

 

Na usuwanie skutków powodzi w Małopolsce wydano ponad 274 mln 

Pieniądze na odbudowę po klęskach żywiołowych, które nawiedziły region w ostatnich latach, pochodziły z trzech źródeł: rezerwy celowej budżetu państwa, Funduszu Solidarności Unii Europejskiej oraz projektu „Osłona przeciwosuwiskowa” - podał „Rynek Infrastruktury”.

Dzięki tym środkom wyremontowano lub odbudowano m.in. ponad 813 km dróg, w tym ponad 644 km gminnych, ponad 158 km powiatowych i ponad 9 dróg wojewódzkich, 50 mostów, w tym 37 gminnych, 10 powiatowych i 3 wojewódzkie, 79 przepustów, w tym 57 gminnych, 14 powiatowych i 8 wojewódzkich, 6 kładek.

 

Świdnickie Forum Rozwoju proponuje utworzyć w mieście Park Kulturowy

Zdaniem Świdnickiego Forum Rozwoju, w ten sposób można by ochronić zabytkowy obszar Świdnicy przed nieładem przestrzennym, szpetnymi reklamami i innymi działaniami zaburzającymi estetykę miasta. Najpierw park miałby objąć Rynek, a potem całe Stare Miasto.

„Pamiętajmy, że nasze miasto nazywane jest często >małym Krakowem<. Mamy jedną z najlepiej zachowanych starówek ze średniowiecznym układem ulic w Polsce, jesteśmy miastem UNESCO, a po odbudowie wieży ratuszowej nasza starówka zyskała jeszcze bardziej i może być prawdziwą perłą turystyczną – mówią członkowie SFR.  

W liście do prezydenta miasta proponują, aby w utworzonym Parku Kulturowym ograniczyć m.in. ilość różnego rodzaju nośników reklamowych, zakazując np. umieszczania ich powyżej linii parteru, w tym w oknach, na dachach i kalenicach oraz ścianach szczytowych budynków. Zakazy miałyby też dotyczyć umieszczania nośników informacji wizualnej na słupach oświetleniowych i trakcyjnych (z wyjątkiem tablic z informacjami dotyczącymi obsługi ruchu turystycznego i drogowego), a także anten, masztów i innych urządzeń technicznych na dachach budynków w miejscach widocznych z poziomu ulicy – informują „Wiadomości Świdnickie”.

 

Kraków ma dość nielegalnych graffiti

Władze miasta utworzyły zespół zadaniowy ds. walki z nielegalnym graffiti. W jego skład wchodzą nie tylko przedstawiciele urzędu miasta, miejskich spółek oraz jednostek, ale także m.in. policji i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Celem działania zespołu jest wypracowanie procedur, umożliwiających szybszą i skuteczniejszą reakcję na pojawiające się na terenie miasta graffiti.

Od mieszkańców zaś oczekują zgłaszania nielegalnych graffiti, pojawiających się na murach kamienic. „Jeśli zauważyłeś należący do miasta budynek, na którym zostało wykonane nielegalne graffiti, zgłoś to przez Internet” – apeluje krakowski magistrat.

Dzięki sygnałom od mieszkańców miejskie służby mogą szybciej reagować i znajdować sprawców. Wystarczy wypełnić formularz dostępny pod adresem www.zbk.krakow.pl. W formularzu należy podać miejsce wystąpienia szkody, przybliżoną datę i godzinę wykonania lub ujawnienia napisów, krótki opis zniszczenia. Zgłoszenia można także kierować telefonicznie do Straży Miejskiej.

 

Kielce łączą komunalne spółki

Jak poinformował PAP, decyzję o połączeniu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni podjęli radni Kielc. Chcą w ten sposób zaoszczędzić na kosztach zarządzania miastem.

Połączenie tych spółek, zatrudniających prawie 250 osób, pozwoli bowiem na ograniczenie kosztów działów administracji, kadr czy księgowości, a przede wszystkim wydatków na pensje dwóch zarządów i rad nadzorczych.

Po połączeniu PUK i RPZ, w Kielcach będzie działało sześć spółek komunalnych: Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami oraz Spółka Port Lotniczy Kielce S. A. (utworzona w 2008 r. w celu wybudowania portu lotniczego w Obicach), Korona S.A., prowadząca klub piłkarski Korona Kielce, oraz nowo powołana spółka, zajmująca się usługami komunalnymi i miejską zielenią.

 

Poznań: precertyfikaty LEED Gold dla Business Garden

Jest to pierwszy park biznesowy i druga inwestycja w Poznaniu, która otrzymała taki precertyfikat – podał portal e-biurowce.pl.

Business Garden Poznań to centrum biurowe klasy A. Znajdzie się w nim dziewięć budynków o planowanej powierzchni najmu ok. 80 tys. m2. Projekt zrealizowany zostanie w dwóch etapach – rozpoczęcie pierwszego zaplanowano na pierwszy kwartał 2013 r.

Kompleks zaprojektowano zgodnie z wymogami certyfikacji LEED. Zastosowane rozwiązania to m.in. energooszczędne oświetlenie z systemem sterowania i czujnikami ruchu wyłączającymi zbędne oświetlenie w częściach wspólnych budynków, energooszczędny system wentylacji i chłodzenia oparty na belkach chłodzących i zielone dachy redukujące efekt „wyspy cieplnej”. Ponadto, przewidziano armaturę pozwalającą na oszczędzanie wody oraz wykorzystywanie wody opadowej do nawadniania terenów zielonych.

 

Ceny mieszkań na stołecznym rynku

Dla rynku pierwotnego podał je serwis Domiporta.pl na podstawie swoich danych z 2 stycznia 2013 r. Wynika z nich, że nadal najdroższe mieszkania są w Śródmieściu, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 10 789 zł (od 8500 zł do 12 900 zł). Na drugim miejscu znalazła się Ochota ze średnią 9878 zł/m2, a na trzecim Mokotów – 9022, zł/m2.

Aby zaś kupić mieszkanie na Żoliborzu trzeba liczyć się z wydatkiem średnio 8266 zł/m2, a na Bielanach – 8049 zł/m2. Sporo trzeba też wydać na mieszkanie na Pradze Północ (średnio 7473 zł/m2), Woli (średnio 7429 zł/m2) i na Pradze Południe (średnio 7043 zł/m2).

Mniej niż 7 tys. kosztuje średnio mieszkanie na Targówku (6892 zł), Bemowie (6812 zł), w Wilanowie (6754 zł), w Wawerze (6464, Białołęce (6358 zł), Rembertowie (6315 zł), Ursusie (6288 zł) i we Włochach (6068 zł).

Natomiast według najnowszych danych portalu Domy.pl, średnia cena ofertowa na warszawskim rynku wtórnym wynosi ok. 8,5 tys. zł/m2. Przy czym aż co szóste używane mieszkanie wystawione na sprzedaż kosztuje ponad 10 tys. zł/m2.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11268|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10840|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl