CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Samorządy rewitalizują podwórka

Krystyna Stankiewicz  |  14.01.2013

Powoli, ale konsekwentnie zmienia się wygląd podwórek w polskich miastach. Poprawia się nie tylko ich estetyka, ale także zaczynają one pełnić nowe funkcje.

Z inicjatywą modernizacji zrujnowanych i zapuszczonych podwórek występuje coraz więcej miejskich samorządów, które przeznaczają na ten cel całkiem spore środki finansowe. Mieszkańców zaś zachęcają do dbania o najbliższe otoczenie ich domów, organizując różne akcje i kampanie. Do tych działań często przyłączają się też lokalne społeczności oraz architekci krajobrazu, przygotowując projekty zagospodarowania podwórkowych wnętrz i udzielając zainteresowanym porad, jak dbać o posadzone rośliny.

Dzięki tym akcjom setki brudnych i szarych podwórek już zamieniło się w oazy zieleni, z nowoczesnymi placami zabaw. Stały się też się ozdobą osiedlowych wnętrz i ulubionymi miejscami spotkań mieszkańców.

Jednym z przykładów takich inicjatyw jest gdański program „Wspólnie zadbajmy o nasze podwórko”, do którego w 2012 r. zgłoszono 42 podwórka, wykupione lub wydzierżawione od miasta przez wspólnoty mieszkaniowe. Wspólnoty te przygotowały koncepcje ich zagospodarowania – samodzielnie lub z pomocą architektów z Biura Rozwoju Gdańska i studentów Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Miasto natomiast nieodpłatnie przekazało wspólnotom materiały budowlane, m.in. płyty chodnikowe, kostkę brukową i żwir, a także sadzonki krzewów oraz nasiona traw i kwiatów – informowały lokalne media.

Z kolei ze środków Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu w ostatnich pięciu latach uporządkowano ok. 50 podwórek. Tylko w 2012 r. wydano na ten cel prawie 11,5 mln złotych, z czego 6,5 mln zł pochodziło z unijnych dotacji. Środki te pozwoliły m.in. na odwodnienie i odnowienie gruntu rewitalizowanych podwórek, położenie nowej nawierzchni oraz zagospodarowanie ciągów pieszych i obszarów rekreacji, np. urządzenie placów zabaw i terenów sportowych, ustawienie ławek czy posadzenie drzew i krzewów – czytamy na stronie InvestMap.pl.

Na tym jednak działania władz miasta się nie kończą. W planie inwestycyjnym Wrocławia na lata 2013-2017 przewidziano uporządkowanie kilkudziesięciu następnych podwórek, na których mają powstać m.in. nowe place zabaw i plenerowe siłownie.

Natomiast w Poznaniu prowadzona jest akcja „Odmień swoje podwórko”, do której włączyli się architekci, architekci krajobrazu i socjolodzy. Celem zaś tej akcji jest pomoc w znalezieniu prostych metod na nadanie podwórkom funkcji użytkowej oraz  stworzenie z nich estetycznych i bezpiecznych miejsc wspólnych, służących integracji mieszkańców. Działania te skierowane są przede wszystkim do mieszkańców historycznych części Poznania.

Prace związane z zagospodarowaniem wnętrz podwórkowych na szeroką skalę toczą się również w Szczecinie, gdzie od sześciu już lat prowadzony jest program „Zielone podwórka Szczecina”. Zgodnie z regulaminem tego programu, o dofinansowanie na stworzenie zielonego podwórka mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, które mają zawartą umowę z gminą lub spółką komunalną na korzystanie z terenu stanowiącego ich własność.

Wysokość dofinansowania może wynosić 75% kosztów przedsięwzięcia, w przypadku tworzenia terenów zielonych wraz z towarzyszącą infrastrukturą i miejscami wypoczynku, lub 95% w przypadku budowy nowych placów zabaw dla dzieci.

Od początku trwania programu „Zielone podwórka Szczecina” zrewitalizowano już 70 podwórek, a łączna kwota dofinansowania wyniosła 5 mln 300 tys. zł. Obecnie trwa nabór wniosków wspólnot mieszkaniowych na dofinansowanie zagospodarowania kolejnych podwórek w 2013 r. – podał portal szczecin.eu.

To tylko niektóre przykłady inicjatyw samorządów i lokalnych społeczności, zmierzających do poprawy estetyki miejskich przestrzeni, których ważnym elementem są właśnie podwórka. Miejmy nadzieję, że już niedługo wypięknieją w całej Polsce i dobrze będą służyć mieszkańcom – zarówno tym najmłodszym, jak i najstarszym.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11268|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10840|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl