CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Samorządy rewitalizują podwórka

Krystyna Stankiewicz  |  14.01.2013

Powoli, ale konsekwentnie zmienia się wygląd podwórek w polskich miastach. Poprawia się nie tylko ich estetyka, ale także zaczynają one pełnić nowe funkcje.

Z inicjatywą modernizacji zrujnowanych i zapuszczonych podwórek występuje coraz więcej miejskich samorządów, które przeznaczają na ten cel całkiem spore środki finansowe. Mieszkańców zaś zachęcają do dbania o najbliższe otoczenie ich domów, organizując różne akcje i kampanie. Do tych działań często przyłączają się też lokalne społeczności oraz architekci krajobrazu, przygotowując projekty zagospodarowania podwórkowych wnętrz i udzielając zainteresowanym porad, jak dbać o posadzone rośliny.

Dzięki tym akcjom setki brudnych i szarych podwórek już zamieniło się w oazy zieleni, z nowoczesnymi placami zabaw. Stały się też się ozdobą osiedlowych wnętrz i ulubionymi miejscami spotkań mieszkańców.

Jednym z przykładów takich inicjatyw jest gdański program „Wspólnie zadbajmy o nasze podwórko”, do którego w 2012 r. zgłoszono 42 podwórka, wykupione lub wydzierżawione od miasta przez wspólnoty mieszkaniowe. Wspólnoty te przygotowały koncepcje ich zagospodarowania – samodzielnie lub z pomocą architektów z Biura Rozwoju Gdańska i studentów Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Miasto natomiast nieodpłatnie przekazało wspólnotom materiały budowlane, m.in. płyty chodnikowe, kostkę brukową i żwir, a także sadzonki krzewów oraz nasiona traw i kwiatów – informowały lokalne media.

Z kolei ze środków Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu w ostatnich pięciu latach uporządkowano ok. 50 podwórek. Tylko w 2012 r. wydano na ten cel prawie 11,5 mln złotych, z czego 6,5 mln zł pochodziło z unijnych dotacji. Środki te pozwoliły m.in. na odwodnienie i odnowienie gruntu rewitalizowanych podwórek, położenie nowej nawierzchni oraz zagospodarowanie ciągów pieszych i obszarów rekreacji, np. urządzenie placów zabaw i terenów sportowych, ustawienie ławek czy posadzenie drzew i krzewów – czytamy na stronie InvestMap.pl.

Na tym jednak działania władz miasta się nie kończą. W planie inwestycyjnym Wrocławia na lata 2013-2017 przewidziano uporządkowanie kilkudziesięciu następnych podwórek, na których mają powstać m.in. nowe place zabaw i plenerowe siłownie.

Natomiast w Poznaniu prowadzona jest akcja „Odmień swoje podwórko”, do której włączyli się architekci, architekci krajobrazu i socjolodzy. Celem zaś tej akcji jest pomoc w znalezieniu prostych metod na nadanie podwórkom funkcji użytkowej oraz  stworzenie z nich estetycznych i bezpiecznych miejsc wspólnych, służących integracji mieszkańców. Działania te skierowane są przede wszystkim do mieszkańców historycznych części Poznania.

Prace związane z zagospodarowaniem wnętrz podwórkowych na szeroką skalę toczą się również w Szczecinie, gdzie od sześciu już lat prowadzony jest program „Zielone podwórka Szczecina”. Zgodnie z regulaminem tego programu, o dofinansowanie na stworzenie zielonego podwórka mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, które mają zawartą umowę z gminą lub spółką komunalną na korzystanie z terenu stanowiącego ich własność.

Wysokość dofinansowania może wynosić 75% kosztów przedsięwzięcia, w przypadku tworzenia terenów zielonych wraz z towarzyszącą infrastrukturą i miejscami wypoczynku, lub 95% w przypadku budowy nowych placów zabaw dla dzieci.

Od początku trwania programu „Zielone podwórka Szczecina” zrewitalizowano już 70 podwórek, a łączna kwota dofinansowania wyniosła 5 mln 300 tys. zł. Obecnie trwa nabór wniosków wspólnot mieszkaniowych na dofinansowanie zagospodarowania kolejnych podwórek w 2013 r. – podał portal szczecin.eu.

To tylko niektóre przykłady inicjatyw samorządów i lokalnych społeczności, zmierzających do poprawy estetyki miejskich przestrzeni, których ważnym elementem są właśnie podwórka. Miejmy nadzieję, że już niedługo wypięknieją w całej Polsce i dobrze będą służyć mieszkańcom – zarówno tym najmłodszym, jak i najstarszym.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17010|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12058|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl