CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

GUS o budownictwie mieszkaniowym w 2012 r.

Krystyna Stankiewicz  |  21.01.2013  |  1
GUS o budownictwie mieszkaniowym w 2012 r.
GUS o budownictwie mieszkaniowym w 2012 r.
sxc.hu

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w całym ubiegłym roku oddano łącznie do użytkowania 152 527 mieszkań. Jest to wynik o 16,3% lepszy od osiągniętego w roku 2011 i o 12,3% od tego z 2010 r. Natomiast pod względem liczby rozpoczętych inwestycji i wydanych pozwoleń na budowę mieszkań rok 2912 był słabszy od 2011.

Najwięcej mieszkań w 2012 r. zbudowali inwestorzy indywidualni, bo 81 244. W stosunku do 2011 r. jest to o 10,5% więcej. Natomiast udział tej grupy inwestorów w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych wyniósł 53,3%. Z kolei deweloperzy oddali do użytkowania 63 175 mieszkań (41,4% wszystkich zbudowanych mieszkań), o 29,4% więcej niż w 2011 r.

O 7,9% więcej mieszkań niż przed rokiem zbudowały też spółdzielnie mieszkaniowe, które łącznie oddały 4085 mieszkań. Natomiast pozostali inwestorzy o 16,2% mniej. Przy czym w budownictwie komunalnym oddano do użytkowania 2387 mieszkań (o 4,5% mniej), w społecznym czynszowym – 1146 (o 42,1% mniej), a w zakładowym – 490 (o 52,6% więcej).

Jeśli zaś chodzi o wydane pozwolenia na budowę, to w 2012 r. w porównaniu z 2011 r. odnotowano spadek ich liczby w grupie inwestorów indywidualnych o 8,7%, deweloperów o 11,7% i spółdzielni mieszkaniowych o 43,2%. Inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia na budowę 88 056 mieszkań, deweloperzy – 72 222 mieszkań, a spółdzielnie mieszkaniowe – 1807 mieszkań.

Natomiast pozostałym inwestorom (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) wydano o 9,1% więcej pozwoleń na budowę niż przed rokiem – łącznie na 3007 mieszkań.

Spadek zaś inwestycji rozpoczętych w 2012 r. w porównaniu z 2011 r. nastąpił we wszystkich grupach: inwestorów indywidualnych o 11,9% – do 79 687 mieszkań, deweloperów o 11,3% – do 57 398 mieszkań, spółdzielni mieszkaniowych o 9,0% – do 2059 mieszkań, a pozostałych inwestorów o 43,9% – do 2654 mieszkań.

Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania  w 2012 r. GUS odnotował w 14 województwach, w tym największy w dolnośląskim – o 42,5% i łódzkim – o 33,6%. Jedynie w dwóch województwach oddano do użytkowania mniej mieszkań niż rok wcześniej, a mianowicie w kujawsko-pomorskim – o 1,1% i lubuskim – o 5,0%.

Natomiast w 14 województwach wystąpił spadek liczby mieszkań, na których budowę w 2012 r. wydano pozwolenia, w tym największy w dolnośląskim – o 23,9%, zachodniopomorskim – o 23,0%, łódzkim – o 17,0%, śląskim – o 15,9% i mazowieckim – o 12,8%. A więcej niż przed rokiem wydano pozwoleń tylko w dwóch województwach: opolskim – o 15,2% i podlaskim – o 12,0%.

Spadek zaś liczby rozpoczętych w 2012 r. budów mieszkań odnotowano w 15 województwach, w tym największy: w opolskim – o 26,3%, dolnośląskim – o 25,4% i łódzkim – o 25,3%. Ich liczba wzrosła jedynie w województwie podlaskim – o 4,2%.

Źródło: GUS

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10172|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl