CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

GUS o budownictwie mieszkaniowym w 2012 r.

Krystyna Stankiewicz  |  21.01.2013  |  1
GUS o budownictwie mieszkaniowym w 2012 r.
GUS o budownictwie mieszkaniowym w 2012 r.
sxc.hu

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w całym ubiegłym roku oddano łącznie do użytkowania 152 527 mieszkań. Jest to wynik o 16,3% lepszy od osiągniętego w roku 2011 i o 12,3% od tego z 2010 r. Natomiast pod względem liczby rozpoczętych inwestycji i wydanych pozwoleń na budowę mieszkań rok 2912 był słabszy od 2011.

Najwięcej mieszkań w 2012 r. zbudowali inwestorzy indywidualni, bo 81 244. W stosunku do 2011 r. jest to o 10,5% więcej. Natomiast udział tej grupy inwestorów w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych wyniósł 53,3%. Z kolei deweloperzy oddali do użytkowania 63 175 mieszkań (41,4% wszystkich zbudowanych mieszkań), o 29,4% więcej niż w 2011 r.

O 7,9% więcej mieszkań niż przed rokiem zbudowały też spółdzielnie mieszkaniowe, które łącznie oddały 4085 mieszkań. Natomiast pozostali inwestorzy o 16,2% mniej. Przy czym w budownictwie komunalnym oddano do użytkowania 2387 mieszkań (o 4,5% mniej), w społecznym czynszowym – 1146 (o 42,1% mniej), a w zakładowym – 490 (o 52,6% więcej).

Jeśli zaś chodzi o wydane pozwolenia na budowę, to w 2012 r. w porównaniu z 2011 r. odnotowano spadek ich liczby w grupie inwestorów indywidualnych o 8,7%, deweloperów o 11,7% i spółdzielni mieszkaniowych o 43,2%. Inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia na budowę 88 056 mieszkań, deweloperzy – 72 222 mieszkań, a spółdzielnie mieszkaniowe – 1807 mieszkań.

Natomiast pozostałym inwestorom (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) wydano o 9,1% więcej pozwoleń na budowę niż przed rokiem – łącznie na 3007 mieszkań.

Spadek zaś inwestycji rozpoczętych w 2012 r. w porównaniu z 2011 r. nastąpił we wszystkich grupach: inwestorów indywidualnych o 11,9% – do 79 687 mieszkań, deweloperów o 11,3% – do 57 398 mieszkań, spółdzielni mieszkaniowych o 9,0% – do 2059 mieszkań, a pozostałych inwestorów o 43,9% – do 2654 mieszkań.

Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania  w 2012 r. GUS odnotował w 14 województwach, w tym największy w dolnośląskim – o 42,5% i łódzkim – o 33,6%. Jedynie w dwóch województwach oddano do użytkowania mniej mieszkań niż rok wcześniej, a mianowicie w kujawsko-pomorskim – o 1,1% i lubuskim – o 5,0%.

Natomiast w 14 województwach wystąpił spadek liczby mieszkań, na których budowę w 2012 r. wydano pozwolenia, w tym największy w dolnośląskim – o 23,9%, zachodniopomorskim – o 23,0%, łódzkim – o 17,0%, śląskim – o 15,9% i mazowieckim – o 12,8%. A więcej niż przed rokiem wydano pozwoleń tylko w dwóch województwach: opolskim – o 15,2% i podlaskim – o 12,0%.

Spadek zaś liczby rozpoczętych w 2012 r. budów mieszkań odnotowano w 15 województwach, w tym największy: w opolskim – o 26,3%, dolnośląskim – o 25,4% i łódzkim – o 25,3%. Ich liczba wzrosła jedynie w województwie podlaskim – o 4,2%.

Źródło: GUS

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10527|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10097|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl