CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Działkowcy zaskarżyli wyrok TK w Strasburgu

Krystyna Stankiewicz  |  21.01.2013  |  3
Działkowcy zaskarżyli wyrok TK w Strasburgu
Działkowcy zaskarżyli wyrok TK w Strasburgu
sxc.hu

Skarga Polskiego Związku Działkowców, złożona do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, dotyczy wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Trybunał Konstytucyjny uchylił 11 lipca 2012 r. ponad połowę przepisów z obowiązującej ustawy o ogrodach działkowych, uznając je za niezgodne z Konstytucją RP. Dał też sejmowi 18 miesięcy na wykonanie orzeczenia i uchwalenia nowego prawa.

Zdaniem organizacji działkowców, wyrok Trybunału Konstytucyjnego naruszył szereg praw chronionych przez prawo międzynarodowe. Ponadto, zgodnie z decyzją TK, Związek ma utracić wszystkie prawa majątkowe – w tym prawa do gruntów – na rzecz gmin i Skarbu Państwa. Związkowcy porównali tę sytuację do nacjonalizacji majątku w czasach PRL-u.

W ocenie PZD wyrok TK naruszył też prawo związku do sądu, ponieważ nie przyznano mu statusu uczestnika postępowania, mimo iż sędziowie orzekali o jego prawach i dalszym istnieniu. „Nie było również możliwości odwołania się od wyroku, który ma faktycznie pozbawić Związek bytu prawnego oraz całego majątku” – pisze w komunikacie PZD.

Jeśli do czasu wejścia w życie orzeczenia TK, tj. do 21 stycznia 2014 r., nie zostanie uchwalona nowa ustawa regulująca prawa ogrodów działkowych i ich użytkowników, wygasną wszelkie prawa do gruntów i majątku w ogrodach. Polski Związek Działkowców nie składa jednak broni i walczy o swoje ogrody, m.in. szukając pomocy w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Przygotował też obywatelski projekt ustawy, który zaprezentował w grudniu 2012 r. Zdaniem działkowców, projekt ten reguluje zasady zakładania, funkcjonowania i likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych, a także prawa i obowiązki działkowców, zasady ich zrzeszania oraz zadania organizacji działkowców i organów administracji publicznej w zakresie wspierania rozwoju ogrodnictwa działkowego”.

Zgodnie z założeniami projektu, Polski Związek Działkowców przekształciłby się w stowarzyszenie, ale zachował dotychczasowe prawa. W gestii stowarzyszenia pozostałoby m.in. zagospodarowanie ogrodów i budowa infrastruktury ogrodowej. Natomiast zmienione zostałyby m.in. zasady przydzielania działek.

Źródło: pzd.pl

W środę, 9 sierpnia br., prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Pozwoli ona na budowę mieszkań na gruntach Skarbu Państwa, co może przyczynić się do zwiększenia liczby... więcej »
Jak

Jak "pozbyć się" byłego właściciela z mieszkania?

Jeśli mowa o eksmisji, zwykle na myśl nasuwa się sytuacja związana z zadłużonym najemcą. To uzasadnione, gdyż bywają one najczęstsze. Warto jednak pamiętać, że...

Komentarze

(3)
eugeniusz | 22.01.2013, 11:24
Tylko proszę nie stosować manipulacji, Jak zaskarżył PZD to nie znaczy że zaskarżyli działkowcy. Znani mi działkowcy twierdzą, że Nikt Ich o zdanie nie pytał. Temu jestem skłonny dać wiarę. dzisiejsze ogrody działkowe to nie są działki gruntu do których prawa własności mają działkowcy. To PZD i jego organy strukturalne posiadają Umowy z Gminami i Miastami. Członkom związku działkowców przyznano niewiele warty ochłap w postaci wykazania prawa użytkowania działki w KW. Nie wiadomo po co? I tak wiadomo że art. 64 Konstytucji R.P. zapewnia ochronę prawie wyłącznie prawu własności.
Czyżby Ktoś chciał szeregowych obywateli oszukiwać?
Nie mam tu bynajmniej na myśli samych członków PZD. Trzeba tu mieć na uwadze wszystkich pozostałych, którzy nie tylko składają się na dzisiejsze ulgi dla użytkowników działek, lecz także ograniczają siebie samych jako wspólnotę samorządową w prawie innego wykorzystania gruntów. Dzięki temu ograniczeniu Gminy musza szukać innych źródeł przychodu, co z kolei przekłada się na zwiększone świadczenia wszystkich mieszkańców, w tym na użytkowników działek.
Kółko się zamyka. Absurd?
To podobnie jak lokalami użytkowymi w spółdzielniach mieszkaniowych.
Najpierw członkowie spółdzielni się zgadzają aby z ich pieniędzy (np. z funduszu remontowego) finansować budowę lokali użytkowych, a potem narzekają na wysokie ceny w osiedlowym sklepie, którego dzierżawca tłumaczy się wysokimi kosztami najmu od spółdzielni.
Kółko się zamyka. Absurd?
s | 06.04.2013, 20:25
w artykule brak informacji że działkowcy według projektu PZD mogą się wydzielić z niego zachowując prawo do działki i wybrać czy chcą czy nie należeć do jakiegokolwiek stowarzyszenia.
według projektu PZD wybór formy w której mogliby się zrzeszać działkowcy należałby do nich z gwarancją pozostawienia działki. zatajenie tej informacji w artykule sprawia że jest on tendencyjny :(
eugeniusz | 07.04.2013, 10:42
W artykule brak bardzo wielu informacji. To jest raczej informacja. Uwaga do "administratora" jest tylko taka, że to nie działkowcy zaskarżyli, tylko władze PZD, którego zakres władztwa nad majątkiem Skarbu Państwa oraz forma wyłączności organizacyjnej, zostały w nim wzruszone. Warto jednak w tym miejscu podkreślić niegodne dzisiejszych standardów zachowanie PZD polegające na zmuszaniu swoich członków do podpisywania "listów protestacyjnych". Ma to niekiedy formę zastraszania. Jak wiemy jest "tego" już ponad 900 tys.. Osobiście sądzę, że większość z nich jest podpisywana w stanie znikomej znajomości materii prawnej sprawy. Świadczy o tym treść tych "listów" a niekiedy także dziwnie zbieżna treść.
Kończąc trzeba podnieść dwie kwestie.
Jakiekolwiek zmiany ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych nie mogą być powrotem do niedawnych zapisów. Prawie pewnym jest, że nie-członek PZD będzie mógł nadal posiadać działkę. Na dodatek, nawet jeśli w ustawie tego nie będzie, to będzie jego prawo działki podlegało ochronie na podstawie prawnej Kodeksu cywilnego. To z pewnością dużo lepsza ochrona niż członkostwo w organizacji, która narusza normy konstytucyjne.
Dużo zależeć będzie od wyników trwającej od dłuższego czasu "wojny" Rządu R.P. z samorządami. Jak wiadomo chodzi o pieniądze. Obłuda samorządowców (nie samorządów) polega na tym, ze z jednej strony prawie gremialnie wspierają lokalnych działaczy PZD, z drugiej nie proponują żadnych rozwiązań pozyskania środków finansowych z dzisiejszych terenów ogrodów działkowych. A sprawa jest prosta, gdyż polega na transferze środków z tytułu istnienia danej działki z PZD do lokalnego samorządu. Kwestie płatności podatkowych oraz ewentualnie z wykupu działek, można rozłożyć na lat kilka. To nawet lepiej. Pozwoli działkowcom na przyzwyczajenie się do nowej formy istnienia. Pozwoli samorządowi zaplanować długoletnie budżety lokalne.
Nie odnoszę się do kwestii "tendecyjności".
Myślę, że ocena wynika wprost z informacji.
Można się tylko dziwić formie i treści, bowiem to Zarządcy Nieruchomości, mogą być z pewnością uznani za najbardziej właściwych, aby merytorycznie odnieść się do kwestii zarządzania terenami po dzisiejszych dzierżawach PZD. Można sobie wyobrazić sytuację istnienia Stowarzyszeń jako nominalnych Zarządów Wspólnot Ogrodowych, oraz możliwości zatrudniania Zarządców, jako dbających o funkcjonowanie ogrodowych części wspólnych.
Brak tutaj jakiegokolwiek głosu ZN można traktować wyłącznie jako "ucieczkę" od problemu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12528|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11690|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl